ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 вересня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/3897/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Ясиновського І.Г.,
при секретарі - Шевченко О.С.,
за участю третьої особи - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області до публічного акціонерного товариства "БМУ-2" "Полтаванафтогазбуд", третя особа - ОСОБА_1 про стягнення переплати пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
25 червня 2013 року Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до публічного акціонерного товариства "БМУ-2" "Полтаванафтогазбуд" про стягнення переплати пенсії у розмірі 79215,61 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що за наслідками проведення перевірки достовірності видачі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії громадянці ОСОБА_1, у ній виявлені недостовірні дані, які були використані для призначення пенсії останньому, що призвело до її завищення та переплати на суму 79215,61 грн. У добровільному порядку сума вказаної переплати на розрахунковий рахунок позивача не перерахована, що стало підставою для звернення до суду.
Позивач у судове засідання явку уповноваженого представника не забезпечив, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач у судове засідання явку уповноваженого представника не забезпечив, хоча неодноразово повідомлявся про час та місце судового розгляду належним чином.
Ухвалою від 26 червня 2013 року про відкриття провадження в адміністративній справі залучено до участі у справі третю особу, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1.
Третя особа у судовому засіданні проти позову заперечувала, зазначаючи про відсутність відомостей про допущення виявленої помилки.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та усні заперечення третьої особи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що громадянка ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Зінківському районі Полтавської області та отримує пенсію згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Вказану пенсію призначено позивачем з 04.07.1993 року. Для розрахунку заробітку для призначення пенсії було враховано заробітну плату згідно довідки №531/07 від 02.08.1993 року, виданої відповідачем.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 року № 1261, порядку подання і оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно Закону України від 09.07.2003 року № 1058-VI "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846, Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року № 877 проведена перевірка ПАТ «БМУ-2» «Полтаванафтогазбуд» з питань обґрунтованості видачі довідки № 531/07 від 02.08.1993 року. Вказану перевірку проведено з відома керівника ПАТ «БМУ-2» «Полтаванафтогазбуд» Арабулі М.
За результатами перевірки складений акт від 08.02.2013 року № 53, який підписаний керівником ПАТ «БМУ-2» «Полтаванафтогазбуд», яким підтверджено, що первинні документи, використані при проведенні перевірки, достовірні, надані в повному обсязі, а додаткових (інших) документів, що свідчать про діяльність страхувальника за період, що перевіряється, немає.
За результатами перевірки встановлено, розбіжності між вказаною довідкою про заробітну плату та особовими рахунками 1991-1993 роки. Розбіжності полягають у тому, що вказана вище довідка не відповідає даним особових рахунків за зазначений період, а саме: загальна сума за 1991 рік становить 5024,28 крб., за 1992 рік - 91571,58 крб. і за 1993 рік - 269219,50 крб, у зв'язку з чим встановлено довідку привести у відповідність до первинних документів.
08.02.2013 року ПАТ «БМУ-2» «Полтаванафтогазбуд», із врахуванням раніше допущених помилок, видано нову довідку із внесенням вірних сум заробітку за 1991-1993 роки, на підставі якої третій особі перераховано пенсію (а.с. 8).
У зв'язку із проведенням УПФ України у Зіньківському районі перерахунку пенсійної виплати, згідно із наданою відповідачем довідкою про заробіток № 15 від 08.02.2013 року, що призвело до переплати пенсії ОСОБА_1 в загальному розмірі 79215,61 грн.
Оскільки кошти в добровільному порядку відповідачем не відшкодовано, УПФУ в Зінківському районі Полтавської області звернулось до суду з позовом про їх стягнення.
Надаючи оцінку обґрунтованості позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року №384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України. Основними завданнями Пенсійного фонду України, зокрема, є призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати; ефективне та цільове використання коштів, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів.
Пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року №8-2, визначено, що управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - регіональні управління), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
З 01.01.2004 року пенсійне забезпечення громадян здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV, яким визначено порядок нарахування та проведення перерахунку пенсії.
Відповідно до частини 2 статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, чинній не момент виникнення спірних правовідносин) для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.
Частиною 1 статті 40 вказаного Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Відповідно до вимог статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для нарахування ОСОБА_1 пенсії була врахована видана ПАТ «БМУ-2» «Полтаванафтогазбуд» довідка про заробітну плату за період роботи з 1991 року по 1993 рік. Обчислення пенсії проведено із середньомісячного заробітку для обчислення пенсії.
В подальшому розмір пенсії змінювався в автоматичному режимі відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема, відповідно до вимог статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із врахуванням величини середньомісячної заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та в зв'язку із індексацією пенсії. Розмір фактично виплачених сум пенсії (помісячно) підтверджується довідкою про суми виплаченої пенсії третій особі.
У зв'язку із видачею ПАТ «БМУ-2» «Полтаванафтогазбуд» нової довідки від 08.02.2013 року № 15 із внесенням вірних сум заробітку за 1991-1993 роки, громадянці ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії.
Таким чином, у зв'язку із видачею відповідачем в 1993 році довідки про заробітну плату, що містила недостовірні відомості, виникла переплата пенсії у сумі 79215,61 грн.
Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Відповідно до положень статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Частиною 1 статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Отже, проаналізувавши викладені правові норми, суд прийшов до висновку, що обов'язок відшкодування шкоди, заподіяної державі внаслідок надання недостовірних даних, покладено на страхувальника, як на особу, яка надала зазначені дані.
Відтак, ПАТ «БМУ-2» «Полтаванафтогазбуд» зобов'язане відшкодувати позивачу переплату пенсії в вказаній вище сумі, що виникла в результаті видачі підприємством довідки про заробітну плату №531/07 від 08.07.1993 року, що містила недостовірні відомості.
Разом з тим, станом на момент розгляду справи ПАТ «БМУ-2» «Полтаванафтогазбуд» в добровільному порядку не повернуто до УПФУ в Зінківському районі Полтавської області кошти по переплаті пенсії в розмірі 79215,61 грн.
Відповідно до статті 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
З огляду на викладене, позовні вимоги УПФУ в Зінківському районі Полтавської області є законними, обґрунтованими, а відтак підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області до публічного акціонерного товариства "БМУ-2" "Полтаванафтогазбуд", третя особа - ОСОБА_1 про стягнення переплати пенсій задовольнити повністю.
Стягнути з публічного акціонерного товариства "БМУ-2" "Полтаванафтогазбуд" (код ЄДРПОУ 01291494) на користь Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області суму переплати пенсії в розмірі 79215,61 грн (сімдесят дев'ять тисяч двісті п'ятнадцять гривень 61 коп.).
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд.
Повний текст постанови виготовлено 11 вересня 2013 року.
Суддя І.Г. Ясиновський