Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 вересня 2013 року Справа № 805/11447/13-а
приміщення суду за адресою: м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 16:00
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Чекменьов Г.А., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державної інспекції нагляду в агропромисловому комплексі, житлово-комунальному господарстві та соціально-культурній сфері до Комунального підприємства «Комунальник-3» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комунального підприємства «Комунальник-3» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, шляхом повного (або часткового) зупинення виконання робіт мотивуючи вимоги тим, що відповідно до направлення на перевірку № 020-794 від 22.07.2013 року у період з 23.07.2013 р. по 24.07.2013 р. посадовими особами теруправління проведено планову перевірку КП «Комунальник-3», код ЄДРПОУ 32087234, розташованого за адресою: 86185, місто Макіївка, вул. Центральна, буд. 12 на предмет виконання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці на підприємстві.
Під час перевірки даного об'єкту виявлено9 порушень вимог нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 3 створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Посилаючись на вказані обставини та у зв'язку з тим, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, керуючись частиною другою 2 статті 19 Конституції України, частиною п'ятою статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", п. 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, позивач просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Комунального підприємства «Комунальник-3», шляхом повного (або часткового) зупинення виконання робіт, а сам:
- виконання покрівельниками, які не пройшли спеціальне навчання за нормативно-правовими актами з охорони праці, робіт на висоті;
- виконання електромонтером, який не пройшов спеціальне навчання з електробезпеки, робіт з ремонту та експлуатації електрообладнання;
- виконання робіт підвищеної небезпеки без дозволу від органів Держгірпромнагляду (зварювальні, газополум'яні наплавні роботи; роботи, що виконуються на висоті 5 метрів і більше над поверхнею ґрунту, з перекриття або робочого настилу; зміцнення аварійних частин будівель та споруд).
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах, в тому числі, щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням. Відповідачу вручено копію позовної заяви та доданих до неї матеріалів, що підтверджується відповідною відміткою на позовній заяві (а.с.6). Також, відповідач отримав копію ухвали про відкриття скороченого провадження 16.08.2013 р., що підтверджується поштовим повідомленням (а.с.38). Заперечень проти позову у строки, встановлені ч. 3 ст. 183-2 КАС України, відповідач не надав.
За наслідками дослідження матеріалів справи та оцінкою повідомлених позивачем обставин, у даній справі наявні достатні підстави для прийняття рішення.
Згідно до п. 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Відповідно до п. 6 даного Положення Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 № 186-к затверджено Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Донецькій області (далі - теруправління), згідно пункту 1 якого, територіальне управління є територіальним органом, який діє у складі Держгірпромнагляду України та їй підпорядковується (а.с. 10-14).
Відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Підпунктом 7 пункту 4 вказаного Положення встановлено, що Територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань: здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.
За приписами п.2.1 Положення "Про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України", затвердженого Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 N 826, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 р. за N 1531/20269, державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Положенням перевірок (обстежень) установ, підприємств, організацій, їх відокремлених підрозділів, філій, представництв, юридичних осіб, фізичних осіб, що використовують найману працю (далі - суб'єкти господарювання), у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання - виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів (далі - об'єкти перевірки).
Судом встановлено, що на підставі направлення на перевірку № 020-794 від 22.07.2013 року у період з 23.07.2013 р. по 24.07.2013 р. посадовими особами теруправління проведено планову перевірку КП «Комунальник-3», код ЄДРПОУ 32087234, розташованого за адресою: 86185, місто Макіївка, вул. Центральна, буд. 12 на предмет виконання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці на підприємстві (а.с.23).
Під час перевірки вищевказаного об'єкту виявлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- в порушення вимог ст. ст.13, 21 Закону України "Про охорону праці" №2694 не отримано дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки (зварювальні, газополум'яні, наплавні роботи, роботи, що виконуються на висоті 5 метрів і більше над поверхнею ґрунту, з перекриття або робочого настилу; зміцнення аварійних частин будівель та споруд) від органів Держгірпромнагляду, чим порушив п. 18,19,23 додатка 2 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого ПКМУ від 26.10.2011 року № 1107;
- в порушення вимог ст.17 Закону України "Про охорону праці" №2694 відсутній заключний акт про результати періодичного медичного огляду працівників, чим порушені вимоги п 2.17 Наказу Міністерства охорони здоров'я України від 21 травня 2007 року № 246;
- в порушення вимог ст.18 Закону України "Про охорону праці" №2694 покрівельники ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не пройшли спеціальне навчання за правилами охорони праці під час виконання робіт на висоті, чим порушені вимоги п. 1.3 НПАОП 0.00-1.15-07 «Правил охорони праці під час викання робіт на висоті»;
- в порушення вимог ст.18 Закону України "Про охорону праці" №2694 немає наказів про допуск до стажування, чим порушені вимоги п. 7.3 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про прядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;
- в порушення вимог ст.18 Закону України "Про охорону праці" №2694 немає наказів про допуск до самостійної роботи, чим порушені вимоги п. 7.9 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про прядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;
- в порушення вимог ст.19 Закону України "Про охорону праці" №2694 на охорону праці не витрачається не менше 0,5 відсотка від фонду оплати праці за попередній рік, чим порушено вимоги ст. 19 Закону України «Про охорону праці»;
- в порушення вимог ст. ст.13,18 Закону України "Про охорону праці" №2694 директор підприємства не пройшов навчання з питань охорони праці, чим порушені вимоги п. 5.3 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про прядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;
- в порушення вимог ст.18 Закону України "Про охорону праці" №2694 електромонтер не пройшов спеціальне навчання з електробезпеки, чим порушено вимоги п. 2.1.4 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;
- в порушення вимог ст.8 Закону України "Про охорону праці" №2694 роботодавцем не забезпечено проведення періодичного випробування ЗІЗ, чим порушено вимоги п. 5.7 НПАОП 0.00-4.01-08 «Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом. Спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту (а.с.24-27).
Статтею 4 Закону України "Про охорону праці", визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 року № 826, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:
порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;
порушень вимог Кодексу України про надра;
відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;
виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Судом встановлено та не спростовано відповідачем, що на час розгляду справи відповідачем не усунуті виявлені порушення в акті перевірки від 24.07.13 року № 020-21/27.
За таких обставин, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до п. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Крім того, суд зазначає, що ст. 106 Кодексом адміністративного судочинства України та ст. 3 Законом України "Про судовий збір" передбачений обов'язок позивача сплатити судовий збір у належному розмірі під час подання адміністративного позову.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09 серпня 2013 року судом задоволено клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення по справі. На момент ухвалення рішення судовий збір залишається несплаченим.
Відповідно до ч.4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Таким чином, судовий збір у розмірі 34,41 грн. підлягає стягненню з позивача на користь Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 17, 86, 94, 158-163, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державної інспекції нагляду в агропромисловому комплексі, житлово-комунальному господарстві та соціально-культурній сфері до Комунального підприємства «Комунальник-3» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Комунального підприємства «Комунальник-3» (код ЄДРПОУ 32087234, розташованого за адресою: 86185, місто Макіївка, вул. Центральна, 12) шляхом повного зупинення виконання робіт, а сам:
- виконання покрівельниками, які не пройшли спеціальне навчання за нормативно правовими актами з охорони праці, робіт на висоті;
- виконання електромонтером, який не пройшов спеціальне навчання з електробезпеки, робіт з ремонту та експлуатації електрообладнання;
- виконання робіт підвищеної небезпеки без дозволу від органів Держгірпромнагляду (зварювальні, газополум'яні наплавні роботи; роботи, що виконуються на висоті 5 метрів і більше над поверхнею ґрунту, з перекриття або робочого настилу; зміцнення аварійних частин будівель та споруд).
Стягнути з Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (код ЄДРПОУ 37968280) на користь Державного бюджету України (р/р 31217206784005, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО банку - 834016, ЄДРПОУ отримувача - 38034015) судовий збір у сумі 34,41 грн.
Постанова в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до відповідача підлягає негайному виконанню.
Відповідно до частини 12 ст. 183-2 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до адміністративного суду апеляційної інстанції через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Чекменьов Г.А.