УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
_______________/FONT>
10002, м. Житомир, майдан Путятинський,3/65
УХВАЛА
ПРО ВІДМОВУ У ПРИЙНЯТТІ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ
>lass="fs52"> від "12" вересня 2013 р. № 906/1282/13
Суддя господарського суду Житомирської області Кравець С.Г.,
розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом: Житомирської обласної організації Товариства сприяння обороні України (м.Житомир)
до 1) Комунального підприємства "Коростенське міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради (м.Коростень)
2) Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" (м.Житомир)
3) Народицької селищної ради Народицького району Житомирської області (смт.Народичі Житомирська область)
про скасування державної реєстрації нерухомого майна та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
Житомирська обласна організація Товариства сприяння обороні України звернулась до господарського суду з позовом, відповідно до якого просить:
1. Зобов'язати Комунальне підприємство "Коростенське міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради скасувати державну реєстрацію права власності Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" на спірне нерухоме майно, а саме: адміністративно-побутововий корпус загальною площею 436,7кв.м, гараж загальною площею 332,9кв.м, гараж загальною площею 240,1кв.м, склад загальною площею 39,7кв.м, огорожу з блоків, огорожу залізну, площадку асфальтну.
2. Визнати недійсним договір оренди землі, укладений 01.03.2008 року між Народицькою селищною радою та ВАТ "Житомиргаз" на земельну ділянку площею 1,1635 га, що знаходиться в смт.Народичі, вул.Визволителів, 88.
3. Витребувати від КП "Коростенське міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради копії документів про державну реєстрацію права власності ВАТ "Житомиргаз" на спірне нерухоме майно.
4. Витребувати від Народицької селищної ради договір оренди земельної ділянки від 01.03.2008 року, укладений з ВАТ "Житомиргаз", для огляду у судовому засіданні.
5. Судові витрати покласти на відповідачів.
Досліджуючи питання щодо підвідомчості заявлених у даному позові позовних вимог на стадії розгляду позовних матеріалів, господарський суд приймає до уваги таке.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання Комунального підприємства "Коростенське міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради скасувати державну реєстрацію права власності ПАТ по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" на спірне нерухоме майно, господарський суд зазначає наступне.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості регулюються нормами Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень".
Згідно ст.2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) – офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі – Державний реєстр прав) – єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав (ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
Згідно п.5 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав є публічною, проводиться органом державної реєстрації прав, який зобов'язаний надавати інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до зазначених законодавчих змін, систему органів державної реєстрації прав на нерухоме майно становлять центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, та структурні підрозділи територіальних органів Міністерства юстиції України, які забезпечують реалізацію його повноважень та є органами державної реєстрації прав (стаття 6 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"). У випадках, передбачених Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державним реєстратором є нотаріус як спеціальний суб'єкт, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно.
Згідно з пунктами 2, 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та інших законодавчих актів України" від 11.02.2010р. №1878-VI новий порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень запроваджується з 01.01.2013 року.
Відтак, з 01.01.2013р. повноваження на проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень мають виключно реєстратори органів державної реєстрації прав на нерухоме майно та, у передбачених законом випадках, – нотаріуси.
Відповідно до п.1 постанови Вищого господарського суду України №10 від 24.10.2011р. "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам" (із змінами та доповненнями) підвідомчість – це визначена законом сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції (ст.12 ГПК України).
Згідно ст.17 зазначеної Постанови до компетенції господарських судів не відноситься розгляд справ у спорах: про оскарження рішень (нормативно-правових актів чи актів індивідуальної дії), ухвалених суб'єктом владних повноважень, яким останній зобов'язує суб'єкта господарювання вчинити певні дії, утриматись від вчинення певних дій або нести відповідальність; про оскарження суб'єктом господарювання дій (бездіяльності) органу державної влади, органу місцевого самоврядування, іншого суб'єкта владних повноважень, їхньої посадової чи службової особи, що випливають з наданих їм владних управлінських функцій, якщо ці дії (бездіяльність) не пов'язані з відносинами, врегульованими господарським договором.
При цьому, судом враховується, що згідно визначення, наведеного у статті 3 КАС України, переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень є справою адміністративної юрисдикції.
Відповідно до ч.1 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється в тому числі, на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.
З викладеного вбачається, що позовна вимога про скасування державної реєстрації права власності не підвідомча господарським судам та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Згідно п.1 ч.1 ст.62 ГПК України суддя відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України.
Зважаючи на викладене, у прийнятті позовної заяви Житомирської обласної організації Товариства сприяння обороні України в частині вимог про зобов'язання Комунального підприємства "Коростенське міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради скасувати державну реєстрацію права власності слід відмовити.
Також, стосовно вимоги позивача про визнання недійсним договору оренди землі, укладеного 01.03.2008 року між Народицькою селищною радою та ВАТ "Житомиргаз" на земельну ділянку площею 1,1635га, що знаходиться в смт.Народичі, вул.Визволителів, 88, судом встановлено таке.
Обґрунтовуючи позовні вимоги в цій частині позивач посилається на те, що зазначений договір оренди землі суперечить законодавству, укладений з порушенням встановленого порядку, оскільки: державний акт на право постійного користування землею серії ЖТ-18-02000004 від 15.01.1998 року загальною площею 1,8053 га, на якій розташовано спірна нежитлова будівля з допоміжними спорудами, виданий Житомирській обласній організації ТСО України на підставі рішення Народицької селищної ради народних депутатів від 14.08.97року, був чинним як на день укладення цього договору, так і є чинним нині. Цим договором в порушення вимог ч.5 ст. 116 Земельного Кодексу України надано у користування ВАТ “Житомиргаз” земельну ділянку, яка перебуває у користуванні Житомирської обласної організації ТСО України без вилучення (викупу) цієї земельної ділянки у порядку, передбаченому Земельним Кодексом України. Встановлені ст.ст.141,142 Земельного кодексу України обставини для припинення права користування Житомирської обласної організації ТСО України цією земельною ділянкою відсутні. Про відсутність підстав для передачі земельної ділянки Народицькою селищною радою (відповідач-З) ПАТ“Житомиргаз” (відповідач-1) свідчить також незаконність державної реєстрації права власності на спірне нерухоме майно за відповідачем-1.
Водночас, як встановлено судом, у провадженні господарського суду Житомирської області перебувала справа №11/5007/78/11 за позовом Житомирської обласної організації Товариства сприяння обороні України до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз", Народицької селищної ради, Комунального підприємства "Коростенське міське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради за участю третьої особи на стороні позивача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Фонду державного майна України за участю прокурора про визнання недійсним рішень, визнання права власності, визнання недійсним договору.
Рішенням господарського суду Житомирської області від 15.11.2012р. по справі №11/5007/78/11 позов Житомирської обласної організації Товариства сприяння обороні України задоволено частково. Визнано недійсним рішення Народницької селищної ради (тринадцята сесія двадцять третього скликання) від 29.09.2000р. "Про внесення змін до переліку об'єктів, що перебувають у комунальній власності територіальних громад смт. Народичі, с.Старе Шарно". Визнано недійсним рішення Народницької селищної ради (дев'ятнадцята сесія четвертого скликання) від 30.11.2005р. "Про передачу майна", яким передано з комунальної власності смт. Народичі на баланс ВАТ "Житомиргаз" майно, розташоване за адресою: смт.Народичі, вул.Визволителів, 88 відповідно до переліку, який міститься у додатку до цього рішення, а саме: адміністративно-побутового корпусу загальною площею 436,7кв.м, гаражу загальною площею 332,9кв.м, гаражу загальною площею 240,1кв.м, склад загальною площею 39,7кв.м, огорожі з блоків, огорожі залізної, площадки асфальтної. Визнано недійсним рішення виконкому Народницької селищної ради від 10.02.2006р. №35 "Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних осіб". В решті позову відмовлено.
Постановами Рівненського апеляційного господарського суду від 13.05.2013р. та Вищого господарського суду України від 06.08.2013р. рішення господарського суду Житомирської області від 15.11.2012р. у справі №11/5007/78/11 залишено без змін.
При цьому, як вбачається із змісту рішення господарського суду Житомирської області від 15.11.2012р. у справі №11/5007/78/11, позивачем - Житомирською обласною організацією Товариства сприяння обороні України заявлялась, у тому числі, вимога про визнання недійсним договору оренди землі, укладеного 01.03.2008 року між Народицькою селищною радою та ВАТ "Житомиргаз" на земельну ділянку площею 1,1635 га, що знаходиться в смт. Народичі, вул. Визволителів, 88. Обґрунтовуючи дану вимогу позивач, як підставу недійсності договору від 01.03.2008р. зазначав, що договір оренди землі суперечить законодавству, укладений з порушенням встановленого порядку, оскільки: державний акт на право постійного користування землею серії ЖТ-18-02000004 від 15.01.1998р. загальною площею 1,8053 га, на якій розташовано зазначена нежитлова будівля з допоміжними спорудами, виданий Житомирській обласній організації ТСО України на підставі рішення Народицької селищної ради народних депутатів від 14.08.1997р.; цим договором в порушення вимог ч.5 ст.116 Земельного Кодексу України надано у користування ВАТ "Житомиргаз" земельну ділянку, яка перебуває у користуванні Житомирської обласної організації ТСО України без вилучення (викупу) цієї земельної ділянки у порядку, передбаченому цим Кодексом; встановлені ст.ст. 141,142 Земельного кодексу України обставини для припинення права користування Житомирської обласної організації ТСО України цією земельною ділянкою відсутні. В цій частині позову по справі №11/5007/78/11 рішенням суду від 15.11.2012р. відмовлено.
Таким чином, позовна вимога про визнання недійсним договору оренди землі, укладеного 01.03.2008 року між Народицькою селищною радою та ВАТ "Житомиргаз" на земельну ділянку площею 1,1635 га, що знаходиться в смт. Народичі, вул. Визволителів, 88 з вищенаведених мотивів, що є аналогічними доводам, викладеним у поданій позовній заяві, вже була розглянута по суті у справі №11/5007/78/11, рішення в цій справі набуло законної сили.
Згідно п.2 ч.1 ст.62 ГПК України суддя відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо у провадженні господарського суду або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішує господарський спір, є справа зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет із тих же підстав або є рішення цих органів з такого спору.
Зважаючи на викладене, у даному випадку, наявні підстави для відмови господарським судом у прийнятті позовної заяви Житомирської обласної організації Товариства сприяння обороні України в частині вимог про визнання недійсним договору оренди землі, укладеного 01.03.2008 року між Народицькою селищною радою та ВАТ "Житомиргаз" на земельну ділянку площею 1,1635 га, що знаходиться в смт. Народичі, вул. Визволителів, 88.
З врахуванням положень ст.7 Закону України "Про судовий збір", сплачена позивачем сума судового збору повертається останньому за ухвалою суду.
Керуючись п. п. 1, 2 ч. 1 ст.62 ГПК України, господарський суд,
УХВАЛИВ:
1. У прийнятті позовної заяви відмовити.
2. Повернути Житомирській обласній організації Товариства сприяння обороні України (10008, м.Житомир, вул. Івана Кочерги, 2-а, ідентифікаційний код 02724825) з державного бюджету України судовий збір в розмірі 2294,00 грн., сплачений згідно платіжного доручення №261 від 05.09.2013р.
Додаток на 22 аркушах в тому числі оригінал платіжного доручення №261 від 05.09.2013р.
Суддя Кравець С.Г.
Друк:
1 - позивачу (оригінал, рек з пов.)
2 - 4 - відповідачам (рек.)
5 - в наряд.