справа № 762/3040/13-а
УХВАЛА
іменем України
« 10» вересня 2013 року суддя Балаклавського районного суду м. Севастополя Шкірай М.І. розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Балаклавської районної державної адміністрації м. Севастополя про визнання протиправних дій та скасування розпорядження,-
Встановив
03 вересня 2013 року позивач звернувся до Балаклавського районного суду м. Севастополя як адміністративного суду із зазначеною позовною заявою в порядку адміністративного судочинства і просить суд, визнати протиправними дії відповідачів та скасувати розпорядження Балаклавської районної державної адміністрації м. Севастополя № 14/С/21/11 від 28.05.2004 року.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що вона з 1986 року є членом Садового товариства «Бриз», а на підставі спірного розпорядження було видано державний акт ОСОБА_2 на ділянку яка знаходилась у неї у користуванні.
Як зазначено у чч. 1, 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб саме і лише у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів, зокрема, поширюються на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Разом із тим відповідно до ст. 15 ЦПК України суди розглядають за правилами цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Акти органів місцевого самоврядування, якими реалізовуються волевиявлення територіальної громади як учасника цивільно-правових відносин і з яких виникають, змінюються, припиняються цивільні права і обов'язки, не належать до правових актів управління, а спори щодо їх оскарження мають приватноправовий характер.
Органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками комунальної власності діють як органи, через які територіальна громада реалізує повноваження власника земельних ділянок.
Суд вважає, що у позивача по вказаній справі виникли відносини які є приватноправовими, врегульовані нормами цивільного права і оскаржувана бездіяльність є підставою виникнення права власності на земельну ділянку.
Спори, що виникають внаслідок порушення права або цивільного інтереса фізичної чи юридичної особи, в тому числі органами державної влади та місцевого самоврядування, є спорами про право цивільне і підлягає розгляду за правилами Цивільного процесуального кодексу України.
Вказану позицію висловлено в постанові пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних та кримінальних справ від 01 березня 2013 року № 3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ».
Зокрема, відповідно до ст. ст. 16, 21 ЦК України визнання судом незаконним і скасування акта органів державної влади, влади Автономної Республіки Крим або місцевого самоврядування, який не відповідає законам і порушує цивільні права або інтереси. Предметом такого спору є захист цивільного права або цивільного інтересу, які належать особі.
Таким чином, судовий захист за заявленими вимогами може здійснюватися виключно за правилами цивільного судочинства, і за таких обставин на підставі п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо, заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Підстав для вирішення питання про повернення або розподіл судового збору згідно ст. 89 КАС України немає.
Керуючись ст. ст. 6; 8; 9; 11; 17; 70; 71; 158; 159; 161; 162; 167 КАС України, суд -
Ухвалив
У відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Балаклавської районної державної адміністрації м. Севастополя про визнання протиправних дій та скасування розпорядження - відмовити.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга протягом п'яти днів з дня його проголошення до Севастопольського Апеляційного адміністративного суду через Балаклавський районний суд м. Севастополя, відповідно до ст. 186 КАС України.
Суддя