УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" серпня 2013 р.
справа № 2а-0870/11255/11
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Божко Л.А.
суддів: Чепурнова Д.В. Сафронової С.В.
за участю секретаря судового засідання Комар Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжя Державної податкової служби на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 23 травня 2013 р. у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Запорізький завод феросплавів» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжя, головного управління казначейства в Запорізькій області про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість по декларації з ПДВ за жовтень 2009 р.
ВСТАНОВИВ:
02.12.2011 р. ПАТ «Запорізький завод феросплавів» звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжя, головного управління казначейства в Запорізькій області про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість по декларації з ПДВ за жовтень 2009 р., де просили визнати протиправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжя Державної податкової служби, що виразилося у ненаданні до органу казначейства висновку про відшкодування Публічному акціонерному товариству «Запорізький завод феросплавів податку на додану вартість по декларації за жовтень 2009 р. та стягнути з Державного бюджету України в особі Головного управління казначейства в Запорізькій області на користь ПАТ «Запорізький завод феросплавів» суму податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету України по декларації з ПДВ за жовтень 2009 р. в розмірі 12 819 149,00 грн.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 23.05.2013 р. адміністративний позов задоволено, визнано протиправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжя Державної податкової служби щодо ненадання до органу державної казначейської служби висновку про відшкодування ПАТ «Запорізький завод феросплавів» податку на додану вартість по декларації за жовтень 2009 р. та стягнуто з Державного бюджету України на користь ПАТ «Запорізький завод феросплавів» суму податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України по декларації з податку на додану вартість за жовтень 2009 р. в розмірі 12 819 149 грн.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, де просили скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 23.05.2013 р., прийняти нову постанову, де відмовити в задоволенні позовних вимог.
В судовому засіданні апеляційної інстанції представник відповідача просив задовольнити апеляційну скаргу, представник позивача проти задоволення апеляційної скарги заперечував, представник державної казначейської служби до суду не з’явився, про дату слухання справи повідомлений належним чином.
Переглядаючи справу, суд погоджується з висновком суду, виходячи з наступного:
З матеріалів справи вбачається, що позивач, як платник податку на додану вартість, подав відповідачу декларацію з ПДВ за жовтень 2009 р., де визначено суму податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню в розмірі 12 819 149 грн.
В період з 07.12. по 18.12. 2009 р. відповідачем проведено перевірку позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування з ПДВ за жовтень 2009 р. та за результатами перевірки складено довідку № 206/08-08/00186542 від 18.12.2009 р., згідно чого СДПІ по роботі з ВПП підтвердило правомірність формування сум бюджетного відшкодування з ПДВ за вказаний період, та зазначено, що остаточний висновок буде зроблено за результатами проведених зустрічних перевірок.
Відповідно листа відповідача від 22.12.2011 р. сума податку на додану вартість в розмірі 12 819 149 грн, що була задекларована в декларації з ПДВ за жовтень 2009 р. до бюджетного відшкодування, зарахована в рахунок сплати позитивних нарахувань по декларації з ПДВ за січень 2010 р.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 27.03.2012 р., залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 27.11.2012 р., позов ПАТ «Запорізький завод феросплавів» задоволений, визнані протиправними дії Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжя щодо зарахування суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість по декларації з ПДВ за жовтень 2009 р. в сумі 12 819 149 грн в рахунок погашення податкових зобов’язань з податку на додану вартість по декларації з ПДВ за січень 2010 р.
Згідно з п.1.8 ст.1 Закону України "Про податок на додану вартість", бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
Статтею 7 Закону України «Про податок на додану вартість», що діяв на момент виникнення спірних відносин, та де зазначено «Порядок обчислення і сплати податку» передбачено, що «…7.7.4. Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.
Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом.
7.7.5. Протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
7.7.6. На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
…7.7.8. У разі, коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або податковий орган розпочинає процедуру адміністративного оскарження, податковий орган не пізніше наступного робочого дня за днем отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення справи, зобов'язаний повідомити про це орган державного казначейства. Орган державного казначейства призупиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до прийняття остаточного рішення з адміністративного або судового оскарження.
Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження податковий орган протягом п'яти робочих днів, наступних за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Аналогічний порядок визначення суми податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню з Державного бюджету України, закріплений статтею 200 ПК України.
Матеріалами справи підтверджується, що податковий орган висновку про бюджетне відшкодування суми 12 819 149 до казначейської служби не надавав.
Приймаючи до уваги вищевикладене суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав у відповідача стосовно самостійної зміни рішення платника податку про напрямок бюджетного відшкодування.
За наведених обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду – без змін.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 207 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі Державної податкової служби – залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 23 травня 2013 р. – залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: Л.А. Божко
Суддя: Д.В. Чепурнов
Суддя: С.В. Сафронова