Постанова № 33395143, 04.09.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2013
Номер справи
805/11252/13-а
Номер документу
33395143
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 вересня 2013 р. Справа №805/11252/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10:51 год.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Грищенка Є.І.

при секретарі Сечкіній К.В.

за участю:

представника позивача - Орендарець Т.В.

відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Донецьку адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011, 2012 роки в сумі 12 598,48 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька звернулось до Донецького окружного адміністративного з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011, 2012 роки в сумі 14098,48 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька як платник єдиного внеску, який перебуває на спрощеній системі оподаткування. Відповідач має заборгованість перед управлінням Пенсійного фонду з єдиного внеску за 2011, 2012 роки в сумі 14098,48 грн. Вказана заборгованість утворилась у зв'язку із несплатою відповідачем 34,7 відсотка суми, що визначається платником самостійно. Просив стягнути з відповідача вказану суму заборгованості.

Представник позивача в судовому засіданні надала суду клопотання про зменшення суми позовних вимог у зв`язку із частковою сплатою відповідачем заборгованості, що підтверджено карткою особового рахунку відповідача. З урахуванням уточнених позовних вимог позивач просив суд стягнути з відповідача заборгованість зі сплати єдиного внеску за 2011, 2012 роки в сумі 12 598,48 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 137 КАС України, позивач може протягом всього часу судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог, подавши письмову заяву, яка приєднується до справи. До початку судового розгляду справи по суті позивач може змінити підставу або предмет адміністративного позову, подавши письмову заяву, яка приєднується до справи. Заява про зміну позовних вимог повинна відповідати вимогам, які встановлені цим Кодексом для позовних заяв. У разі невідповідності такої заяви вимогам статті 106 цього Кодексу суд своєю ухвалою повертає її позивачу. Ухвала суду, прийнята за результатами розгляду питання про прийняття заяви про зміну позовних вимог, окремо не оскаржується.

Суд приймає заяву про зменшення позивачем своїх вимог та розглядає адміністративну справу за позовною заявою, враховуючи заяву позивача про зменшення позовних вимог.

Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнала у повному обсязі та просила встановити спосіб виконання судового рішення в постанові суду шляхом розстрочення суми боргу строком на три місяці.

Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.

Частиною 3 статті 136 КАС України передбачено, що судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 КАС України.

Згідно вимог ст. 112 КАС України, зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії представника відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач - Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього пунктом 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, з наступними змінами і доповненнями, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011.

Відповідач - ОСОБА_2 зареєстрований як платник єдиного внеску, перебуває на спрощеній системі оподаткування.

Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464) із змінами і доповненнями.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Частинами 1 та 5 статті 9 Закону № 2464 визначено, що єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Сплата єдиного внеску здійснюється виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування.

Згідно з частиною 8 статті 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для відповідача є календарний місяць.

Відповідно до частини 11 статті 9 Закону № 2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника, як передбачено частиною 12 статті 9 Закону № 2464.

Відповідачем до Управління Пенсійного фонду надані звіти про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2011, 2012 роки, в яких самостійно визначив суму нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у загальному розмірі 26 758,66 гривень (а.с. 8,9). Згідно даних картки особового рахунку ФОП ОСОБА_2 станом на 03.09.2013 року за відповідачем рахується заборгованість зі сплати єдиного внеску у розмірі 12 598,48 грн., що відповідає уточненим позовним вимогам. (а.с.18,19)

Частинами 1, 2, 3 та 4 статті 25 Закону № 2464 передбачено, що рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами. Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

05.03.2013 року Пенсійним фондом відповідачу була направлена вимога № Ф-397 про сплату боргу розмірі 17722,29 грн., яка отримана відповідачем особисто 28.03.2013 року, про що є відповідний підпис на повідомлені про вручення поштового відправлення. (а.с. 10).

Згідно з пп. б п. 6.3. розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 N 21-5, органи Пенсійного фонду надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки, зокрема, якщо платник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати єдиного внеску.

У цьому випадку вимога надсилається щомісяця протягом п'яти робочих днів, наступних за звітним базовим періодом. Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на всю суму боргу.

Отже, Пенсійний фонд правомірно нарахував відповідачу суму заборгованості зі сплати єдиного внеску та прийнято спірну вимогу на підставі ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за спірний період у розмірі 12598,48 грн.

Вказана сума у встановлені Законом строки відповідачем у добровільному порядку сплачена не була.

Відповідно до частини другої статті 12 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.

Відповідно до абзацу 7 частини 4 статті 25 Закону № 2464 територіальний орган Пенсійного фонду має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки.

Враховуючи суму непогашеної заборгованості на час розгляду справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості з єдиного внеску у розмірі 12598,48 грн., є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Щодо заяви відповідача про встановлення способу та порядку виконання рішення суду, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 КАС України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

Згідно ч. 1, 2 ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Під час розгляду справи відповідач просила встановити спосіб та порядок виконання судового рішення шляхом розстрочення суми боргу строком на три місяці.

Пiдставою для розстрочення виконання рiшення можуть бути конткретні обставини, що ускладнюють виконання рiшення або роблять його неможливим у строк встановлений судом, тому вci цi обставини повиннi бути доведенi заявником.

В обґрунтування заяви та в підтвердження наявності обставин, що ускладнюють виконання рiшення або роблять його неможливим, відповідачем суду не надано жодних доказів.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав задоволення заяви та встановлення способу та порядку виконання судового рішення під час прийняття рішення по справі.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Враховуючи наведене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 121-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011, 2012 роки в сумі 12598,48 грн. - задовольнити.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 на користь Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька на р/р 37196104000520 у ДКСУ, МФО 834016, ідентифікаційний код 21956033 заборгованість з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011, 2012 роки у сумі 12 598 (дванадцять тисяч п'ятсот дев'яносто вісім) гривень 48 коп.

В задоволенні заяви фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про встановлення способу і порядку виконання судового рішення в постанові суду - відмовити.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину в судовому засіданні 4 вересня 2013 року.

Повний текст постанови складений 9 вересня 2013 року.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Грищенко Є.І.