Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 вересня 2013 р. Справа №805/11461/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11 год 50 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Чекменьова Г.А.,
при секретарі судового засідання Токмаковій Є.А.,
з участю:
представника позивача Качинської О.С.,
представника відповідача Рзаєва Р.М.о.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Приватного підприємства «Рафаель» про стягнення грошових коштів з рахунків у банках, обслуговуючого такого платника податків, в рахунок погашення податкового боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб у сумі 102 981,22 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Макіївська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Приватного підприємства «Рафаель» про стягнення грошових коштів з рахунків у банках, обслуговуючого такого платника податків, в рахунок погашення податкового боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб у сумі 102 981,22 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач є орендарем земельної ділянки. Відповідач має заборгованість перед бюджетом з орендної плати за земельні ділянки у сумі - 102 981,22 грн. Податкова заборгованість виникла внаслідок несплати податкових зобов'язань, задекларованих відповідачем в деклараціях із земельного податку та штрафних санкцій, визначених податковим повідомленням-рішенням, а також пені. Відповідач самостійно визначив суми податкових зобов'язань в податковій декларації, однак не сплатив у встановлений законом строк. На адресу відповідача також направлялися податкові вимоги, однак вказані заходи не призвели до погашення податкового боргу. Посилаючись на вказані обставини, позивач просить суд стягнути з відповідача зазначену заборгованість.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав, не заперечував проти задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Частиною 3 ст. 136 КАС України передбачено, що судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 КАС України.
Згідно вимог ст. 112 КАС України зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Таким чином, суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову, виходячи при цьому з наступного.
Відповідач - Приватне підприємство «Рафаель» (код ЄДРПОУ 23340419) є юридичною особою, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію та довідкою з Управління статистики у м. Макіївці (а.с. 11, 14), перебуває на податковому обліку у Макіївській ОДПІ з 21 серпня 1995 року, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків за формою 4-ОПП (а.с. 15).
Пунктом 20.1.28 статті 20 Податкового кодексу України визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Суд зазначає, що податковим законодавством встановлені два способи визначення суми податкового зобов'язання: самостійно платником (перший) та контролюючим органом (другий).
Відповідно до п. 54.1 статті 54 Податкового Кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій декларації та уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Пунктом 56.11 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Таким чином, у разі подання декларації з визначенням відповідних сум до сплати до бюджету, у платника податків виникає обов'язок сплатити цю суму до відповідного бюджету у встановлений законом строк.
Пунктом 286.2 статті 286 цього Кодексу визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі..
Відповідно до пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно абз. «в» п. 49.3 ПК України податкова декларація до органу державної податкової служби за вибором платника податків може подаватися засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Порядок подання податкових документів в електронному вигляді платником податку до органів Державної податкової служби засобами телекомунікаційного зв'язку здійснюється відповідно до Законів України № 851-ІV від 22.05.2003 року «Про електронні документи та електронний документообіг» та № 852-ІV від 22.05.2003 «Про електронний цифровий підпис».
26.09.2008 року між Макіївською ОДПІ та ПП «Рафаель» укладено договір № 110920121 «Про визначення електронних документів» ( а.с. 34-36).
17 лютого 2012 року відповідачем надано до Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за звітний податковий період за 2012 рік (а.с.37-39), якою було визначено плату за землю у 2012 році у загальній сумі 153 655,44 грн. (помісячне податкове зобов'язання - 12 804, 62 грн.).
По даній декларації відповідачем не сплачено три податкових періоди за жовтень - грудень 2012 року, у зв'язку з чим виник податковий борг у розмірі 38 413,86 грн.
14 лютого 2013 року відповідачем надано до Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за звітний податковий період за 2013 рік (а.с.41-44), якою було визначено плату за землю у 2012 році у загальній сумі 153 655,44 грн. (помісячне податкове зобов'язання - 12 804, 62 грн.).
По даній декларації відповідачем не сплачено п'ять податкових періоди за січень - травень 2013 року, у зв'язку з чим виник податковий борг у розмірі 64 023,10 грн.
Відповідно до підпункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Крім цього, як свідчать матеріали адміністративної справи податковим органом у відношенні відповідача прийняті податкові повідомлення-рішення № 0002671540 від 12 листопада 2012 року, яким нараховані штрафні санкції на підставі акту перевірки про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати земельного податку у розмірі 400 грн. та № 0002771540 від 28 листопада 2012 року, яким нараховані штрафні санкції на підставі акту перевірки про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати земельного податку у розмірі 55,15 грн.
Дані податкові повідомлення-рішення отримані уповноваженими особами відповідача 12.11.2012 року та 28.11.2012 року, що підтверджується підписом уповноваженої особи на корінці податкових повідомлень-рішень (а.с.19,23).
Відповідно до пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
За несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань податковим органом відповідачу нарахована пеня у розмірі 89,11 грн. (а.с.17)
Як встановлено судом і підтверджується матеріалами адміністративної справи, відповідачем податкові зобов'язання з плати за землю за вказаними деклараціями та податковими повідомленнями-рішеннями, а також з пені, у загальному розмірі 102 981,22 грн. не сплачені. Таким чином, на день судового розгляду справи заборгованість ПП «Рафаель» зі сплати орендної плати за землю з юридичних осіб складає 102 981,22 грн. (а.с. 27-32).
Згідно підпункту 16.1.4. пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 14.1.175. пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податковим боргом є сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
08 квітня 2009 року податковою інспекцією сформована податкова вимога № 1/218, яка отримана головним бухгалтером 13 квітня 2009 року, про що свідчить його підпис на корінці податкової вимоги.
18 травня 2009 року податковою інспекцією сформовано другу податкову вимогу № 2/156, яка отримана головним бухгалтером 22 травня 2009 року, про що свідчить його підпис на корінці податкової вимоги (а.с. 12).
Перелік підстав, наявність яких надає можливість визначати податкові вимоги відкликаними передбачався підпунктом 6.4.1 пункту 6.4 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Аналогічні підстави визнання податкових вимог відкликаними передбачені статтею 60 Податкового кодексу України.
Отже, законодавчими нормами (як Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", що діяв до 01 січня 2011 року, так і Податковим кодексом України, чинного з 01 січня 2011 року) прямо встановлені підстави визнання податкових вимог відкликаними, тобто такими, що не підлягають виконанню.
Податкові вимоги вручені відповідачу в 2009 роках, з цього періоду відповідач мав несплачену податкову заборгованість, у зв'язку з чим податкові вимоги не втратили своєї юридичної сили.
Відповідачем зазначене не спростовано, документальних обґрунтувань на підтвердження того, що наведені податкові вимоги вважаються відкликаними, не надано.
Отже, наявними в матеріалах справи документами підтверджена правомірність визначеної позивачем суми податкового боргу відповідача з орендної плати за землю з юридичних осіб та наявність підстав для стягнення зазначеної суми боргу в судовому порядку.
Зазначена сума заборгованості представником відповідача визнається, у зв'язку з чим суд відповідно до вимог ч.3 ст. 72 КАС України вважає ці обставини доведеними як такі, що визнаються сторонами.
Відповідно до статті 67 Конституції України та статті 16 Податкового кодексу України, підприємство зобов'язано своєчасно та у повному обсязі сплачувати до бюджетів належні суми податків та зборів (обов'язкових платежів), однак вказані зобов'язання відповідач не виконав.
Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Враховуючи вищезазначене, адміністративний позов Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Приватного підприємства «Рафаель» про стягнення грошових коштів з рахунків у банках, обслуговуючого такого платника податків, в рахунок погашення податкового боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб у сумі 102 981,22 грн. є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 17, 86, 94, 158-163, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Приватного підприємства «Рафаель» про стягнення грошових коштів з рахунків у банках, обслуговуючого такого платника податків, в рахунок погашення податкового боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб у сумі 102 981,22 грн. - задовольнити.
Стягнути кошти з розрахункових рахунків у банках, які обслуговують Приватне підприємство «Рафаель» (код ЄДРПОУ 23340419), в рахунок погашення податкового боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб у загальному розмірі 102 981 (сто дві тисячі дев'ятсот вісімдесят одну) грн. 22 коп. на користь місцевого бюджету Червоногвардійського району м. Макіївки, р/р 33210812700069, код платежу 13050200, ГУДКСУ в Доенцькій області, код ЄДРПОУ 38660470, МФО 834016.
Вступна та резолютивна частина постанови прийнята у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 05 вересня 2013 року. Постанова у повному обсязі складена 10 вересня 2013 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до адміністративного суду апеляційної інстанції через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Чекменьов Г.А.