Постанова № 33384864, 09.09.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2013
Номер справи
805/11563/13-а
Номер документу
33384864
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 вересня 2013 р. Справа №805/11563/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 13 год. 35 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддя: Куденков К.О.

при секретарі: Афоніній Г.Р.

за участю:

представника позивача: Коструб В.А.

представників відповідача: Дзюба О.М., Наумов О.С., Пархоменко Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

В С Т А Н О В И В:

Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (надалі - позивач) звернулось до суду із адміністративним позовом до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» (Відокремлений підрозділ «Шахта «Центральна»») (надалі - відповідач, ДП «Красноармійськвугілля») про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повної заборони ведення робіт у корінній лаві пл.Л1 г.622м., з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог.

Позовні вимоги мотивовані виявленням у ході проведення перевірки корінної лави пл.Л1 Відокремленого підрозділу «Шахта «Центральна»» Державного підприємства «Красноармійськвугілля» порушень нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що є підставою для заборони ведення робіт у корінній лаві пл.Л1 г.622м.

У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав та просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Відповідач письмових заперечень на позовну заяву не надав.

Представники відповідача у судовому засіданні адміністративний позов не визнали та просили відмовити у задоволені позовних вимог. Зазначили, що не усунуті відповідачем порушення законодавства про працю не створюють загрозу життю та здоров'ю робітників, а також те, що позивачем не доведено, що подальше ведення робіт у корінній лаві пл.Л1 г.622м створює загрозу життю та здоров'ю працівників.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.

Західною державною регіональною гірничотехнічною інспекцією у вугільній промисловості Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області на підставі направлення на проведення перевірки б/н від 30.07.2013р. та згідно наказу від 17.07.2013р. №749 «Про проведення позапланової перевірки підприємства ВП «Шахта «Центральна»», 30.07.2013р. проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки корінної лави пл.Л1 Відокремленого підрозділу «Шахта «Центральна»» Державного підприємства «Красноармійськвугілля» на підставі звернення суб'єкта господарювання на проведення позапланової перевірки: листа №01-565, наказу №749 від 17.07.2013р., про що складено акт позапланової перевірки виробничого об'єкта від 30.07.2013р. №022/1/13-128.

В акті встановлені наступні порушення вимог законодавства, які зазначені у розділі V, а саме: 1) по північному груповому штреку пл.Л1 г.622м. 1.1.) на розвантажувальній станції стрічкового конвеєра ЛТ-80 відсутній пристрій для зрошування гірничої маси, що є порушенням п.1 г.6 р.VII НПАОП 10.0-1.10 Правил безпеки у вугільних шахтах, 1.2.) ПК-4 сланцевий заслін укомплектовано на 50% від розрахункової кількості, що є порушенням п.17 г.7 р. VI НПАОП 10.0-1.10 Правил безпеки у вугільних шахтах, 1.3) відсутня заглушка у борні кабельного вводу на магнітному пускачі ПВІ-125, що живить стрічковий конвеєр ЛТ-80, що є порушенням п.3 г.4 р. VIIІ НПАОП 10.0-1.10 Правил безпеки у вугільних шахтах, 1.4) з ПК-7 по ПК-10+10 з лівої сторони виробки на 27 рамах аркового кріплення встановлено по одному замковому з'єднанню, що є порушенням п.5 г.3 р.V НПАОП 10.0-1.10 Правил безпеки у вугільних шахтах, 1.5) стрічковий конвеєр ЛТ-80 на 10% не укомплектовано роликами, що є порушенням п.4 д) г.3 р.ІХ НПАОП 10.0-1.10 Правил безпеки у вугільних шахтах, 1.6) по штреку з переду лави не встановлено дерев'яне посилююче кріплення, що є порушенням п.1 г.4 р.V НПАОП 10.0-1.10 Правил безпеки у вугільних шахтах, 1.7) для охорони виробки (північного групового штреку пл.Л1 г.622 м)у слід за рухом лави замість бетонних блоків БЖБТ застосовуються мішки заповнені кусками породи, що є порушенням п.1 г.4 р.V НПАОП 10.0-1.10 Правил безпеки у вугільних шахтах, 1.8) із-за відсутності посадочної лебідки не виконуються вимоги проекту на відпрацювання корінної лави пласта Л1 г.622 м, у частині механізованого вилучення дерев'яних стійок кріплення з виробленого простору, що є порушенням п.1 г.4 р.V НПАОП 10.0-1.10 Правил безпеки у вугільних шахтах; 2)по північному корінному штреку пл.Л1 г.622 м 2.1)пересувна компресорна установка УКВШ 5/7 встановлена у місці, де виробка закріплена дерев'яною затяжкою, що є порушенням п.3 г.6 р.VIІI НПАОП 10.0-1.10 Правил безпеки у вугільних шахтах; 3) по вентиляційному хіднику пл.Л1 г.622 м 3.1) ПК-4 сланцевий заслон укомплектовано на 50% від розрахункової кількості, що є поршням п.17 г.7 р.VІ НПАОП 10.0-1.10 Правил безпеки у вугільних шахтах; 4)по вентиляційному штреку корінної лави пл.Л1 г.622 м 4.1) не виконується проектне рішення на відпрацювання корінної лави пл.Л1 г.622 м у частині кріплення вентиляційного штреку, так замість аркового кріплення перетином 9м-2 застосовується змішане трапецієвидне кріплення перетином 6 м-2, що є порушенням п.1 г.3 р.V НПАОП 10.0-1.10 Правил безпеки у вугільних шахтах, 4.2) у виробці не встановлено водоповітряну завісу, що є порушенням п.1 г.4 р.V НПАОП 10.0-1.10 Правил безпеки у вугільних шахтах, 4.3) відставання посилюючого дерев'яного кріплення по вентиляційному штреку відстає від верхнього сполученні лави на 20 метрів, що є порушенням п.1 г.4 р.V НПАОП 10.0-1.10 Правил безпеки у вугільних шахтах; 5)по північному корінному штреку пл.Л1 г.622м 5.1) з ПК-19 по ПК-18 з лівого боку виробки на 15 металевих арках кріплення встановлено по одному з'єднувальному замку, що є порушенням п.5 г.3 р.V НПАОП 10.0-1.10 Правил безпеки у вугільних шахтах, 6)не узгоджено у законному порядку проект на підготовку і відпрацювання корінної лави пл.Л1 г.622 м у частині охорони будівель і споруд м. Димитрова від шкідливого впливу гірничих робіт, що є порушенням п.1 г.1 р.ІV НПАОП 10.0-1.10 Правил безпеки у вугільних шахтах, 7)відомчий контроль з боку в. о. начальника дільниці №1 ОСОБА_5 ведеться незадовільно, що є порушенням п.17 г.1 р.ІV НПАОП 10.0-1.10 Правил безпеки у вугільних шахтах.

У зв'язку з виявленням порушень №1-7 підприємству запропоновано заборонити ведення робіт у корінній лаві пл.Л1 гор.622м.

Вказаний акт отримано та підписано представником відповідача без зауважень, пояснень або заперечень.

Як вбачається із пояснень представника позивача, наданих під часу судового засідання, за наслідками вказаного акта припис про усунення порушень позивачем не складався.

Представниками відповідача надано акт відомчої перевірки стану охорони праці та промислової безпеки в корінній лаві пл.Л1 гор. 622 м. від 20.08.2013р., згідно якого порушення нормативно-правових актів з охорони праці, зазначені в акті позапланової перевірки №022/1-13-128 від 30.07.2013р. усунуті.

ДП «Красноармійськвугілля» звернулось до позивача із повідомленням №323 від 29.08.2013р., відповідно до якого просило здійснити перевірку стану усунення порушень, вказаних в акті позапланової перевірки №022/1/13-128 від 30.07.2013р.

На підставі наказу №844 від 02.09.2013р. та направлення на перевірку б/н від 02.09.2013р. позивачем 06.09.2013р. проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки корінної лави пласта Л1 горизонту 622м Відокремленого підрозділу «Шахта «Центральна»» Державного підприємства «Красноармійськвугілля», відповідно до якої складено акт позапланової перевірки виробничого об'єкта від 06.09.2013р. №022/1/13-145.

Згідно вказаного акта, порушення, що вказані у акті позапланової перевірки №128 від 30.07.2013р. усунені, за виключенням пунктів 1.2, 1.4, 1.5, 3.1, 5.1.

Представник позивача у судовому засіданні надав пояснення, за якими станом на 09.09.2013р. не надходило відомостей щодо усунення порушень, визначених у пунктах 1.2, 1.4, 1.5, 3.1, 5.1 акта позапланової перевірки №022/1/13-128 від 30.07.2013р.

Доказів усунення вищенаведених порушень представниками відповідача до суду не надано.

Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч.1 ст.38 Закону України «Про охорону праці», державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Пунктом 1 Положення «Про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України», затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України (далі - Міністр).

Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Відповідно до п.6 вказаного Положення, Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.

Згідно п.1 Положення «Про територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області», затвердженого наказом Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України №186-к від 02.12.2011р., територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (скорочена назва - територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області) є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у та їй підпорядковується.

Підпунктом 7 пункту 4 вказаного Положення встановлено, що Територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань: здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.

За приписами п.2.1 Положення «Про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України», затвердженого Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 N 826, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 р. за N 1531/20269, державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Положенням перевірок (обстежень) установ, підприємств, організацій, їх відокремлених підрозділів, філій, представництв, юридичних осіб, фізичних осіб, що використовують найману працю (далі - суб'єкти господарювання), у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання - виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів (далі - об'єкти перевірки).

За приписами п.2.26 зазначеного Положення, право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;порушень вимог Кодексу України про надра;відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устатковання підвищеної небезпеки;виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

Таким чином, Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області є компетентним органом щодо виявлення порушень нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Згідно абзацу 1 частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Частиною 7 ст.7 вказаного Закону передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Таким чином, вимоги позивача щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованими, оскільки на момент розгляду цієї справи відповідачем у повному обсязі не усунуті виявлені перевіркою порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Суд не приймає до уваги заперечення представників відповідача, зважаючи на те, що відповідачем не надано належних доказів, які б підтверджували повне усунення порушень, викладених в пунктах 1.2, 1.4, 1.5, 3.1, 5.1 розділу V акта позапланової перевірки №022/1/13-128 від 30.07.2013р.

На підставі наведеного суд вбачає наявність підстав для задоволення позовних вимог та застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повної заборони ведення робіт у корінній лаві пл.Л1 г.622м.

Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 69-72, 88, 94, 158-163, 167, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити повністю.

Застосувати до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» (ідентифікаційний код 32087941, місцезнаходження: 85323, Донецька область, місто Димитров, вул. Ватутіна, будинок 1) в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Центральна» (85323, Донецька область, місто Димитров, вул. Артема, будинок 4) заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони ведення робіт у корінній лаві пл. Л1 гор. 622 м.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошено у судовому засіданні 09 вересня 2013 року, складання постанови у повному обсязі - 10 вересня 2013 року.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Куденков К.О.