Постанова № 33372383, 29.08.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.08.2013
Номер справи
812/7404/13-а
Номер документу
33372383
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 серпня 2013 року Справа № 812/7404/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Матвєєвої В.В.,

при секретарі: Захаровій Ю.О.,

за участю представників:

позивача: Бухорського К.П. (довір. №2/9/10 від 04.01.2013, дійсна

до 04.01.2014),

відповідача: Бедрицької-Стешенко О.О. (довір. №20 від 02.01.2013,

дійсна до 31.12.2013),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до Державного підприємства «Антрацит» про стягнення податкового боргу з рахунків у банках в загальному розмірі 2452740,55 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

21 серпня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до Державного підприємства «Антрацит» про стягнення податкового боргу з рахунків у банках в загальному розмірі 2452740,55 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач зареєстрований виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради Луганської області 30.04.2003, перебуває на податковому обліку в СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Луганську з 21.05.2003 та є платником окремих податків у Антрацитівській ОДПІ. Станом на 20.08.2013 відповідач має податкову заборгованість перед бюджетом в загальному розмірі 2452740,55 грн., який виник з нарахованого, але не сплаченого податкового зобов'язання відповідно до поданих декларацій, якими відповідач узгодив податкові зобов'язання. Відповідно до вимог податкового законодавства відповідач повинен самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у податковій декларації, протягом 10-ти днів. Антрацитівською ОДПІ з метою погашення податкового боргу платника податків вживалися заходи з погашення податкового боргу, а саме: відповідачу були направлені перша податкова вимога від 05.10.2001 №1/36 та друга податкова вимога від 08.11.2001 №2/194, що не були виконані.

На підставі викладено позивач просить стягнути з Державного підприємства «Антрацит» суму податкового боргу в загальному розмірі 2452740,55 грн.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав пояснення, аналогічні викладені в позовній заяві. Просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі та пояснив, що важке фінансове становище, непропорційний ріст цін на матеріали та обладнання, систематичне підвищення рівня мінімальної заробітної плати та недостатній рівень видобутку та реалізації вугільної продукції призвело до неможливості підприємства своєчасно та в повному обсязі виплачувати заробітку плату, здійснювати загальнообов'язкові платежі до бюджету та фондів, розраховуватись з кредиторами. Просив встановити спосіб і порядок виконання судового рішення у справі №812/7404/13-а шляхом встановлення розстрочення терміну сплати податкового боргу в загальному розмірі 2452740,55 грн. на 60 календарних місяців, починаючи з вересня 2013 року по липень 2018 року включно рівними частинами щомісячно в розмірі 40879,01 грн., в серпні 2018 року - 40878,96 грн., згідно графіку.

Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, прийшов до наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, Державне підприємство «Антрацит» зареєстроване виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради Луганської області 30.04.2003 за №13791200000000021 (а. с. 36), про що внесено запис до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а. с. 33). Взятий на податковий облік до СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Луганську 21.05.2003 за №03/05-11 (а. с. 32) та включений платником окремих податків до Антрацитівської ОДПІ (а. с. 31).

Станом на 20.08.2013 відповідач має податкову заборгованість перед бюджетом в загальному розмірі 2452740,55 грн. (а. с. 7), з яких:

- податковий борг з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 2 квартал 2013 року - 1936303,27 грн., що підтверджується податковими розрахунками №9048193519 від 07.08.2013 (а. с. 23-25) та №90483009958 від 07.08.2013 (а. с. 20-22);

- податковий борг з екологічного податку за 2 квартал 2013 року - 516437,28 грн., що підтверджується податковими деклараціями №9043402639 від 18.07.2013 (а. с. 17-19), №9043402975 від 18.07.2013 (а. с. 14-16), №9043402895 від 18.07.2013 (а. с. 11-13), №9043393403 від 18.07.2013 (а. с. 8-10).

Заборгованість перед бюджетом утворилася внаслідок несплати узгоджених податкових зобов'язань з вказаних податків.

Антрацитівською ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області з метою погашення податкового боргу платника податків вживалися заходи з погашення податкового боргу, а саме: посадовій особі відповідача були вручені перша податкова вимога від 05.10.2001 №1/36 (а. с. 29), що була отримана 08.10.2001, та друга податкова вимога від 08.11.2001 № 2/194 (а. с. 29), що була отримана 08.11.2001, що не були у встановленому законом порядку оскаржені та не виконані.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Підпунктом 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 Податкового Кодексу України зазначено, що кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.

Відповідно до п. п. 4.1.3 п. 4.1 ст. 4 Податкового Кодексу України передбачено невідворотність настання визначеної законом відповідальності у разі порушення податкового законодавства.

Відповідно до п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового Кодексу України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Статтею 250 Податкового кодексу України передбачено, що платники податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2 статті 240 цього Кодексу, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, за винятком податкових агентів, визначених підпунктом 241.2.2 пункту 241.2 статті 241 цього Кодексу, які сплачують податок до або в день подання митної декларації:

- за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, розміщення протягом звітного кварталу відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах - за місцем розміщення стаціонарних джерел, спеціально відведених для цього місць чи об'єктів;

- за паливо, реалізоване податковими агентами, - за місцем перебування такого податкового агента на податковому обліку в органах державної податкової служби;

- за утворення радіоактивних відходів та тимчасове зберігання радіоактивних відходів понад установлений особливими умовами ліцензії строк - за місцем перебування платника на податковому обліку в органах державної податкової служби.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач є платником екологічного податку.

В судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідачем 18.07.2013 були подані податкові декларації з екологічного податку, в якій сума нарахованого податкового зобов'язання становить 516437,28 грн. (а. с. 8-19).

Відповідно до п. 263.1.1 п. 263.1 ст. 263 Податкового кодексу України, платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.

Відповідно до п. п. 263.11.1 п. 263.11 ст. 263 Податкового кодексу України, платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, визначена відповідно до підпункту 263.1.4 пункту 263.1 статті 263 цього Кодексу, до закінчення граничного строку подання податкових розрахунків, визначеного розділом II цього Кодексу, та за формою, встановленою відповідно до статті 46 цього Кодексу, подають за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, а при видобуванні вуглеводневої сировини, що дорівнює календарному місяцю, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин до органу державної податкової служби: за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України; за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Відповідно до п. п. 263.12.1 п. 263.12 ст. 263 Податкового кодексу України, платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, визначена відповідно до підпункту 263.1.4 пункту 263.1 статті 263 цього Кодексу, протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачують податкові зобов'язання у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ними органу державної податкової служби: за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України; за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

В судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідачем 07.08.2013 були подані податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, в якій сума нарахованого податкового зобов'язання становить 1936303,27 грн. (а. с. 20-25).

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг (недоїмка) - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений Податковим кодексом України строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання; податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк)

Згідно ст. 15 Податкового кодексу України платники податків - фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з Податковим кодексом України або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з вищезазначеним Кодексом.

Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов'язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).

З метою погашення податкового боргу платника податків Антрацитівською ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області вживалися заходи з погашення податкового боргу, а саме: посадовій особі відповідача були вручені перша та друга податкові вимоги. Зазначені вимоги не були виконані, у встановленому законом порядку не оскаржувались. З вищевикладеного випливає, що сума податкового боргу є узгодженою.

Зазначені вище заходи не призвели до позитивних результатів, сума боргу в добровільному порядку відповідачем до теперішнього часу не сплачена.

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. п. 20.1.18 Податкового кодексу України, органи Державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючого такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПКУ платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.

Відповідно до п. 59.5 ст. 59 Податкового Кодексу України, у разі, коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

Відповідно до зазначених вище матеріалів справи, якими підтверджується наявність податкового боргу з податку на додану вартість, відповідач не сплатив зазначений податок у розмірі 216349,69 грн.

Статтею 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Так як обставини справи, які, відповідно до законодавства, повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд дійшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається та їх обґрунтування.

Враховуючи відсутність заперечень представника позивача щодо встановлення способу та порядку виконання судового рішення та те, що відповідач є збитковим підприємством, суд вважає за можливим, відповідно до ч. 1 ст. 257 КАС України, встановити спосіб та порядок виконання судового рішення шляхом розстрочення Державному підприємству «Антрацит» строки і порядок виконання судового рішення шляхом погашення податкового боргу в загальному розмірі 2452740,55 грн. строком на 60 календарних місяців, починаючи з вересня 2013 року по липень 2018 року включно рівними частинами щомісячно в розмірі 40879,01 грн., в серпні 2018 року - 40878,96 грн., згідно графіку погашення розстроченого податкового боргу з екологічного податку, а також зобов'язати Антрацитівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Луганській області внести відповідні зміни у картки особових рахунків Державного підприємства «Антрацит».

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись Податковим Кодексом України, статтями 2, 6, 7, 17, 18, 94, 158-163, 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до Державного підприємства «Антрацит» про стягнення податкового боргу з рахунків у банках в загальному розмірі 2452740,55 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Антрацит» (юридична адреса: 94613, Луганська область, м. Антрацит, вул. Ростовська, 38, ідентифікаційний №32226065) з рахунків у банка, обслуговуючих платника, в рахунок сплати податкової заборгованості в загальному розмірі 2452740,55 грн. (два мільйона чотириста п'ятдесят дві тисячі сімсот сорок гривень п'ятдесят п'ять копійок), з яких:

- суму податкового боргу з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 1936303,27 грн. перерахувати до бюджету на р/р33110366700010, код платежу 13030100, банк: ГУДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач - Антрацитівське УДКСУ Луганської області;

- суму податкового боргу з екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення по Рафайлівській с/раді у розмірі 30136,61 грн. перерахувати до бюджету на р/р33110362700100, код платежу 19010114, банк: ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач - Антрацитівське УДКСУ Луганської області;

- суму податкового боргу з екологічного податку за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти по Рафайлівській с/раді у розмірі 63638,65 грн. перерахувати до бюджету на р/р33119363700100, код платежу 19010214, банк: ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач - Антрацитівське УДКСУ Луганської області;

- суму податкового боргу з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально розміщених для цього місцях по Рафайлівській с/раді у розмірі 389829,00 грн. перерахувати до бюджету на р/р33118364700100, код платежу 19010314, банк: ГУДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач - Антрацитівське УДКСУ Луганської області;

- суму податкового боргу з екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовини стаціонарними джерелами забруднення по м. Антрацит у розмірі 3566,75 грн. перерахувати до бюджету на р/р33114362700010, код платежу 19010100, банк: ГУДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач - Антрацитівське УДКСУ Луганської області;

- суму податкового боргу з екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення по Кріпенській с/раді в розмірі 5516,25 грн. перерахувати до бюджету на р/р33119362700015, код платежу 19010127, банк: ГУДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач - Антрацитівське УДКСУ Луганської області;

- суму податкового боргу з екологічного податку за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти по Кріпенській с/раді у розмірі 10460,76 грн. перерахувати до бюджету на р/р33118363700015, код платежу 19010227, банк: ГУДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач - Антрацитівське УДКСУ Луганської області;

- суму податкового боргу з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах по Кріпенській с/раді у розмірі 4593,60 грн. перерахувати до бюджету на р/р33117364700015, код платежу 19010327, банк: ГУДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач - Антрацитівське УДКСУ Луганської області;

- суму податкового боргу з екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення по Дубівській с/раді у розмірі 8695,66 грн. перерахувати до бюджету на р/р33111362700013, код платежу 19010123, банк: ГУДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач - Антрацитівське УДКСУ Луганської області.

Встановити Державному підприємству «Антрацит» строки і порядок виконання судового рішення шляхом розстрочення терміну погашення податкового боргу у розмірі 2452740,55 грн. на 60 календарних місяців, починаючи з вересня 2013 року по липень 2018 року включно рівними частинами щомісячно в розмірі 40879,01 грн., в серпні 2018 року - 40878,96 грн.

Зобов'язати Антрацитівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Луганській області внести відповідні зміни у картки особових рахунків Державного підприємства «Антрацит».

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено та підписано 03 вересня 2013 року.

Суддя В.В. Матвєєва