Головуючий у 1 інстанції - Давиденко Т.В.
Суддя-доповідач - Сіваченко І.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2013 року справа №805/8972/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Сіваченка І.В.
суддів Жаботинської С.В., Шишова О.О.
секретар судового засідання Казакова Т.М.
за участі позивача ОСОБА_2
представника відповідача Леушкіної А.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровське Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30 липня 2013 року у справі № 805/8972/13-а за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровське Донецької області про скасування вимог, -
ВСТАНОВИВ:
У червні 2013 року позивач Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 звернувся до суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровське Донецької області (далі - Управління) про скасування вимог про сплату боргу від 03.05.2013 року № 172 в сумі 1194 грн. 03 коп. та від 13.05.2013 року № 280 в сумі 4572 грн. 42 коп.
Доводи позовної заяви позивач обґрунтовує тим, що він зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності та в той же час отримує пенсію за віком, тому, як вважає позивач, згідно Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-VI) звільнений від сплати єдиного внеску.
Враховуючи наведене, вважав, що відповідач неправомірно зобов'язав його сплатити суму єдиного внеску, тому просив скасувати такі вимоги.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 30 липня 2013 року у цій справі позов задоволено, а саме: скасовано вимоги Управління про сплату ОСОБА_2 недоїмки зі сплати єдиного внеску від 03.05.2013 року № 172 в сумі 1194 грн. 03 коп. та від 13.05.2013 року № 280 в сумі 4572 грн. 42 коп.
Не погодившись з таким рішенням, Управління подало апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову місцевого суду скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
На обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що позивач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на нього покладений обов'язок, згідно норм чинного законодавства, сплачувати єдиний внесок.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити, проти чого заперечував позивач.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Фізична особа - підприємець (далі - ФОП) ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання: 86300, АДРЕСА_1, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_2, та отримує пенсію за віком, що підтверджено пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 (а.с.6,7-8).
ФОП ОСОБА_2 зареєстрований в якості суб'єкта підприємницької діяльності, ідентифікаційний номер фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів НОМЕР_1, про що свідчить Виписка з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.10).
ОСОБА_2 взятий на облік як платних страхових внесків до Управління.
Станом на 05.07.2013 року у ФОП ОСОБА_2 рахувалась недоїмка зі сплати єдиного внеску в розмірі 7464 грн. 68 коп.
03.05.2013 року Управлінням винесена вимога № 172 про сплату ФОП ОСОБА_2 недоїмки зі сплати єдиного внеску в сумі 1194 грн. 03 коп. (а.с.14).
13.05.2013 року відповідачем винесена вимога № 280 про сплату ФОП ОСОБА_2 недоїмки зі сплати єдиного внеску в сумі 4572 грн. 42 коп. (а.с.12).
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених адміністративним судом, в позовній заяві позивач просить скасувати зазначені вимоги, оскільки вважає, що він звільнений від сплати єдиного внеску згідно Закону № 2464-VI.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон № 2464-VI, пунктом 7 частини 1 статті 1 якого визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.
Тобто, відповідач у справі - орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством, відносно платників єдиного внеску.
Як зазначалось раніше, позивач зареєстрований в якості фізичної особи - підприємця та перебуває на спрощеній системі оподаткування.
Згідно пункту 4 частини 1 статті 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України" стаття 4 Закону № 2464-VI доповнена пунктом 4, відповідно до якого особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до статті 1 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV):
пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом;
довічна пенсія (ануїтет) - пенсійна виплата за рахунок коштів, що обліковуються на накопичувальному пенсійному рахунку застрахованої особи, а у випадках, передбачених законом, - на індивідуальному пенсійному рахунку учасника недержавного пенсійного фонду, сума та порядок виплати якої визначаються в договорі страхування довічної пенсії, укладеному із страховою організацією, що сплачується особі після досягнення нею пенсійного віку, передбаченого цим Законом, або членам її сім'ї чи спадкоємцям у випадках, передбачених цим Законом.
Умови призначення пенсії за віком визначені статтею 26 Закону № 1058-ІV, відповідно до якої, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не заперечується позивачем, йому призначена пенсія за віком довічно на пільгових умовах до досягнення ним пенсійного віку, визначеному статтею 26 Закону № 1058-ІV.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Згідно частини 2 статті 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади.
Відповідно до частини 8 статті 9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника, як передбачено частиною 12 статті 9 цього Закону.
Статтею 4 Закону № 2464-VI визначений вичерпний перелік фізичних осіб, які звільняються від сплати за себе єдиного внеску: підприємців, які є пенсіонерами за віком або інвалідами без урахування віку та отримують пенсію або соціальну допомогу.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не спростоване відповідачем, згідно пенсійного посвідчення позивача він є пенсіонером за віком, тобто, віднесений до осіб, на яких розповсюджується зазначена стаття.
Суд не приймає до уваги довід відповідача на необхідність досягнення позивачем пенсійного віку та неможливість застосування зазначеної статті для осіб, яким призначена пенсія на пільгових умовах є необґрунтованим, оскільки, в зазначеній нормі визначена особа, яка звільняється від сплати єдиного внеску - яка здобула статус пенсіонера за віком та зазначеною нормою не виключені особи, які є пенсіонерами та отримують пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до частин 2 та 3 статті 10 Закону № 2464-VI особи, зазначені в частині першій цієї статті, беруть добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування протягом строку, визначеного в договорі про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, але не менше одного року. Особи, зазначені в частині першій цієї статті, подають до територіального органу Пенсійного фонду за місцем проживання відповідну заяву в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. З особою, яка подала заяву про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, територіальним органом Пенсійного фонду в строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь) відповідно до типового договору, що затверджується Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не спростоване відповідачем, позивач не укладав договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до частини 4 статті 25 Закону № 2464-VI територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Відповідач не надав суду належних доказів правомірності прийняття вимог про сплату недоїмки з єдиного внеску.
Враховуючи наведене та те, що позивач звільнений від сплати єдиного внеску, суд першої інстанції обґрунтовано вважав позовні вимоги про скасування вимог такими, що підлягають задоволенню.
Колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції обґрунтованими, постанова місцевого суду ухвалена з додержанням норм матеріального та процесуального права, зміні або скасуванню не підлягає, а апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.
В повному обсязі ухвалу виготовлено 4 вересня 2013 року.
Керуючись ст.ст. 195-196, п. 1 ч.1 ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровське Донецької області - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30 липня 2013 року у справі № 805/8972/13-а за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровське Донецької області про скасування вимог, - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі.
Головуючий: І.В.Сіваченко
Судді: С.В.Жаботинська
О.О.Шишов