Постанова № 33361671, 03.09.2013, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.09.2013
Номер справи
806/2992/13-а
Номер документу
33361671
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 806/2992/13-a

категорія 8.2.1

03 вересня 2013 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Сичова О.П. ,

при секретарі - Шевчук Т.А.,

за участю представника позивача та представників відповідача,:

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Коростишівземінвест"

до Коростишівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000992340 від 13.12.2012 р.,-

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Коростишівземінвест" звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду з вказаним позовом, в якому просило визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення - рішення Коростишівської міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби правонаступником якої є Коростишівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 13.12.2012 року №0000992340 щодо зменшення суми від’ємного значення з податку на додану вартість за вересень 2012 року в розмірі 447372,00 грн.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що спірне податкове повідомлення - рішення було винесена на підставі акта перевірки, яким встановлено порушення п.198.4 ст.198, п.199.2, п.199.3 ст.199 Податкового кодексу України, що призвело до завищення суми податкового кредиту по декларації з податку на додану вартість за вересень 2012 року в розмірі 447372,00 грн., та як наслідок завищення від’ємного значення різниці між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту за вересень 2012 року в розмірі 447372,00 грн. Вказує, що дане порушення на думку податкового органу виникло у зв’язку з невірним коригуванням податкового кредиту відповідно до вимог ст.199 ПК України. Однак з даним висновком товариство не погоджується, посилаючись на підрозділ 2 розділ ХХ Податкового кодексу України зазначає, що товариство власну вирощену продукцію має право або постачати на експорт та застосовувати пільгу у вигляді звільнення від оподаткування податком на додану вартість, або постачати на митній території України з застосуванням обмеження у вигляді відсутності звільнення від оподаткування податком на додану вартість першого постачання зернових та технічних культур сільськогосподарськими підприємствами - виробниками, тобто постачання з застосуванням загальної ставки 20%.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав зазначених в позовній заяві.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечили з підстав зазначених в письмових запереченнях проти адміністративного позову.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази по справі, суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає.

Встановлено, що посадовими особами Коростишівської міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби з 09.11.2012 року по 19.11.2012 року було проведено документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Коростишівземінвест" з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість щодо правомірності формування від’ємного значення між сумою податкового зобов’язання та податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (р.19 податкової декларації з податку на додану вартість) по декларації за вересень 2012 року.

Перевіркою встановлено, що в порушення п.198.4 ст.198, п.199.1, п.199.2, п.199.3 ст.199 Податкового кодексу України Товариством з обмеженою відповідальністю "Коростишівземінвест" завищено суму податкового кредиту по декларації з податку на додану вартість за вересень 2012 року на 447372,00 грн. та завищено від’ємне значення різниці між сумою податкового зобов’язання і сумою податкового кредиту (р.19 декларації з податку на додану вартість) за вересень 2012 року на 447372,00 грн.

За результатом перевірки було складено акт від 26.11.2012 року №162/22/35904775 на підставі якого Коростишівською міжрайонною державною податковою інспекцією Житомирської області Державної податкової служби винесено податкове повідомлення - рішення від 13.12.2012 року №0000992340, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Коростишівземінвест" зменшено розмір від’ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 447372,00 грн.

Позивачем було використано процедуру адміністративного оскарження спірного податкового повідомлення-рішення, за результатами якої Державною податковою службою у Житомирській області Державної податкової служби, Державною податковою службою України скарги платника податків залишені без задоволення, податкове повідомлення-рішення Коростишівської МДПІ - без зміни (а.с.28-41).

В судовому засіданні встановлено, що ТОВ "Коростишівземінвест" здійснює оподатковувані операції та операції, які звільнені від оподаткування згідно пункту 15 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України.

Згідно з поданою ТОВ "Коростишівземінвест" до Коростишівської МДПІ податковою декларацією з податку на додану вартість за вересень 2012 року обсяг операцій, які звільнені від оподаткування (рядок 5) становить 3078921,00 грн.; обсяги придбання (виготовлення, будівництво, спорудження, створення) з податку на додану вартість на митній території України товарів/послуг та необоротних активів з метою їх використання виключно у межах господарської діяльності, які підлягають оподаткуванню за основною ставкою та нульовою ставкою (рядок 10.1) становлять 4131621,00 грн.; обсяги придбання (виготовлення, будівництво, спорудження, створення) з податком на додану вартість товарів/послуг та необоротних активів, які частково використовуються в оподаткованих операціях, а частково в операціях , які не є об’єктом оподаткування, та/або звільненні від оподаткування , та/або не оподатковуються (рядок 15) становить 25454,00 грн.; усього податкового кредиту (рядок 17) - 814101,00 грн.; від’ємне значення різниці між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду (рядок 19) становить 730950,00 грн.

Відповідно до пункту 15 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, тимчасово до 1 січня 2014 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання на митній території України зернових культур товарних позицій 1001 - 1008 згідно з УКТ ЗЕД та технічних культур товарних позицій 1205 і 1206 згідно з УКТ ЗЕД, крім першого постачання таких зернових та технічних культур сільськогосподарськими підприємствами - виробниками та підприємствами, які безпосередньо придбали такі зернові та технічні культури у сільськогосподарських підприємств - виробників, а також крім постачання таких зернових та технічних культур Аграрним фондом у разі їх придбання з податком на додану вартість.

Операції з вивезення в митному режимі експорту зернових та технічних культур, зазначених в абзаці першому цього пункту, звільняються від оподаткування податком на додану вартість.

При формуванні податкового кредиту по придбаних та/або виготовлених необоротних активах, які одночасно використовуються в оподатковуваних і не оподатковуваних податком на додану вартість операціях, зазначених у абзацах першому та другому цього пункту, норми статті 199 цього Кодексу не застосовуються, сплачені (нараховані) суми податку на додану вартість по таких необоротних активах включаються до податкового кредиту.

Пунктом 201.14 статті 201 розділу V Податкового кодексу України визначено, що платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з постачання та придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню, а також які не є об'єктами оподаткування та звільнені від оподаткування згідно з цим розділом.

А відповідно до пункту 201.15 вказаної статті, зведені результати такого обліку відображаються в податкових деклараціях, форма яких встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Згідно з п.199.1 ст.199 Податкового кодексу України, у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, до сум податку, які платник має право віднести до податкового кредиту, включається та частка сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг в оподатковуваних операціях.

Пунктом 199.2 статті 199 Податкового кодексу України передбачено, що частка використання сплаченого (нарахованого) податку за придбаними (ввезеними) товарами (послугами) між оподатковуваними та неоподатковуваними операціями визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року.

Відповідно до п.199.3 ст.199 Податкового кодексу України платники податку, у яких протягом попереднього календарного року були відсутні неоподатковувані операції, а такі неоподатковувані операції почали здійснюватися у звітному періоді, а також новостворені платники податку проводять у поточному календарному році розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях на підставі розрахунку, визначеного за фактичними даними обсягів з постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій першого звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі операції.

Розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях подається до органу державної податкової служби одночасно з податковою декларацією звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі оподатковувані та неоподатковувані операції.

Встановлено, що платником не ведеться окремий облік операцій з придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню та звільнені від оподаткування, а тому загальна сума податкового кредиту повинна розподілятися пропорційно обсягам оподатковуваних та звільнених операцій.

Враховуючи вимоги пунктів 199.1, 199.2, 199.3 статті 199 Податкового кодексу України ТОВ "Коростишівземінвест" по податковій декларації з податку на додану вартість за вересень 2012 року також повинно було задекларовано для розподілу податкового кредиту в рядку 15 декларації з використанням частки, визначеної за підсумками проведеного перерахунку за 2011 рік, - 45,86% суму в розмірі 4131621,00 грн., яка останнім була віднесена до рядка 10.1 декларації.

Таким чином платником завищено суму податку на додану вартість, що включається до податкового кредиту пропорційно частці оподатковуваних операцій (рядок 15.1 колонка Б) на суму податку на додану вартість 378952,00 грн.: за даними платника 2335,00 грн., за даними перевірки - 381287,00 грн.

Отже, враховуючи вищевикладене, від’ємне значення різниці між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду ТОВ "Коростишівземінвест" складає 283578,00 грн.,, а не 730950,00 грн.

Таким чином, з урахуванням вищенаведеного, податковий орган дійшов підставного висновку про те, що в порушення п.198.4 ст.198, п.199.1, п.199.2, п.199.3 ст.199 Податкового кодексу України Товариством з обмеженою відповідальністю "Коростишівземінвест" завищено суму податкового кредиту по декларації з податку на додану вартість за вересень 2012 року на 447372,00 грн. та завищено від’ємне значення різниці між сумою податкового зобов’язання і сумою податкового кредиту (р.19 декларації з податку на додану вартість) за вересень 2012 року на 447372,00 грн.

З огляду на вищенаведене, суд вважає, що винесене Коростишівською міжрайонною державною податковою інспекцією спірне податкове повідомлення-рішення є правомірним, у відповідності до приписів проаналізованих вище норм податкового законодавства.

Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно зі статтею 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За встановлених обставин суд дійшов висновку, що при прийнятті спірного податкового повідомлення-рішення суб'єкт владних повноважень діяв на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначений законом, обгрунтовано та розсудливо, з урахуванням всіх обставин, що мали значення для прийняття такого рішення. Доводи позивача не спростовують допущених ТОВ "Коростишівземінвест" порушень податкового законодавства, не свідчать про протиправність спірного рішення та не дають суду підстав для його скасування, а відтак у задоволенні позову слід відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 94 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

Товариству з обмеженою відповідальністю "Коростишівземінвест" в позові до Коростишівської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління міндоходів у Житомирській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити повністю.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя О.П. Сичова

Повний текст постанови виготовлено: 09 вересня 2013 р.