P >Україна Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
"fs32">І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 вересня 2013 р. Справа № 805/10702/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Час прийняття: 12-55 год.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області до фізичної особи-підприємця Чудненка Анатолія Анатолійовича про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області, звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою про стягнення з фізичної особи-підприємця Чудненка Анатолія Анатолійовича на користь позивача заборгованість зі сплати єдиного внеску в сумі 3 124,42 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено наступне. Фізична особа-підприємець Чудненко Анатолій Анатолійович, який зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Торезі як платник страхових внесків відповідно до ст. ст. 1-4 Закону України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування”, має заборгованість по єдиному внеску в сумі 3 124,42 грн. Заборгованість виникла в наслідок того, що відповідачем в порушення ст. 9 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” своєчасно не сплачений єдиний внесок в Пенсійний фонд.
Відповідно до п. 7 ст. 64 Закону України № 1058-VI від 9 липня 2003 року “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, та ст. 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” № 2464-VI від 8 липня 2010 року управлінням на адресу фізичної особи-підприємця Чудненко А.А. було направлено вимогу про сплату боргу № Ф-146У від 26 квітня 2013 року на суму 1 923,07 грн та № Ф-23У від 20 лютого 2012 року на суму 2 031,35 грн. Вказані вимоги відповідно до ст. 106 ЗУ № 1058-IV в 10 денний строк відповідачем не оскаржені, заборгованість не сплачена.
Представник позивача до суду не з’явився, про день, час та місце розгляду Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області повідомлялось належним чином. Через канцелярію суду надійшла заява представника управління про зменшення позовних вимог у зв’язку з частковою сплатою відповідачем суми боргу. Відповідно до цієї заяви позивач просить стягнути з відповідача заборгованість в сумі 1 201,35 грн. Також представник позивача просила розглянути справи без її участі (а.с. 35-36).
Відповідач в судове засідання не з’явився, про день, час та місце розгляду справи Чудненко А.А. повідомлявся належним чином. Причини неявки відповідача суду не повідомлені.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Оскільки визначене ч. 1 ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства залишається незмінним при розгляді будь-якої адміністративної справи і дотримання вказаного завдання є обов’язковим в силу приписів ч. 2 ст. 19 Конституції України, то з огляду на приписи ст. 41, ч. 6 ст. 128 КАС України, суд приходить до висновку, що справа може бути розглянута та вирішена на підставі наявних доказів в письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 58 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 9 липня 2003 року на ПФУ покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів ПФУ, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахова-них осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом ПФУ. P>
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” № 2464-VI від 8 липня 2010 року, п. 7 ч. 1 ст. 1 якого визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону України № 2464-VI Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та облік єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску; встановлює форми, строки і порядок прийняття та обробки звітності, зокрема в електронній формі, від платників щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011 (далі - Положення № 384/2011), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України. Пунктом 7 вказаного Положення передбачено, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Таким чином, позивач у справі - Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області - є суб'єктом владних повноважень, органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, Положенням № 384/2011.
З 1 січня 2011 року набрав чинності Закон України № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, яким введено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до п. 3 розділу VIII “Прикінцевих та перехідних положень” Закону № 2464-VI з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасо-вою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного зах-ворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.
Перелік осіб, які є платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування, визначено ст. 4 Закону № 2464-VI. Відповідно до п. 4 ч. 1 цієї статті, платниками єдиного внеску є, зокрема, фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності. Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
Строки, порядок та форма подання звітності до ПФУ встановлені Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженим постановою правління ПФУ від 8 жовтня 2010 року № 22-2 (далі - Порядок № 22-2). Згідно п. 3.2 розділу III Порядку № 22-2 фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, самі за себе формують та подають до органів ПФУ звіт один раз на рік до 1 квітня року, наступного за базовим звітним періодом, яким для них є календарний рік. Згідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України № 2464-VІ платник єдиного внеску зобов’язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно інформації з веб-сайту Єдиного державного реєстру, технічним адміністратором якого є ДП “Інформаційно-ресурсний центр”, фізична особа-підприємець Чудненко Анатолій Анатолійович (ідентифікаційний номер 2333605219) зареєстрований в якості суб’єкта підприємницької діяльності, місцезнаходження реєстраційної справи – Реєстраційна служба Торезького міського управління юстиції Донецької області (а.с. 19-20). Перебуває на обліку в УПФУ в м. Торезі Донецької області за номером 05-52-11-3295 (а.с. 15, 26, 37).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем надавались звіти про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2011 рік та за 2012 рік, але нарахована сума єдиного внеску в повному обсязі і в установлений законом термін сплачена не була. Так, відповідно до наданого звіту та картки особового рахунку платника за 2011 рік підлягало до сплати 4 010,30 грн (а.с. 7-8). Відповідно до наданого відповідачем звіту за 2012 рік до сплати підлягало 1 923,07 грн (а.с. 9-11). Станом на 20 січня 2012 року відповідачем було сплачено суму боргу у розмірі 1 978,95 грн (а.с. 38).
Згідно з ч. 4 ст. 25 Закону № 2464-VІ територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики. У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем вимога про сплату недоїмки з єдиного внеску в розмірі 2 031,35 грн № Ф-23 У від 20 лютого 2012 року направлялась на адресу відповідача та була отримана останнім 27 лютого 2012 року (а.с. 12, 29). Вимога про сплату недоїмки з єдиного внеску в розмірі 1 923,07 грн № Ф-146 від 26 квітня 2013 року отримана Чудненко А.А. особисто 26 квітня 2013 року (а.с. 13).
За несвоєчасне подання відповідачем звітності щодо єдиного внеску загальнообов’яз-кове соціальне страхування за 2012 рік управлінням було винесено рішення № 408 від 26 квітня 2013 року про застосування штрафних санкцій у розмірі 170,00 грн, яке отримано ФО-П Чудненко А.А. особисто 26 квітня 2013 року (а.с. 14).
Зазначені вимоги та рішення відповідачем не оскаржувались. Відповідно до картки особового рахунку платника за відповідачем станом на час розгляду справи обліковується заборгованість зі сплати єдиного внеску у загальному розмірі 1 201,35 грн (а.с. 37).
Таким чином, внаслідок порушення відповідачем норм Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” порушуються інтереси держави, встановлений порядок надходження і зарахування єдиного внеску, що ускладнює виконання Пенсійним фондом України одного з завдань - забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заявлених Управлінням Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області позовних вимог про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у загальному розмірі 1 201,35 грн з фізичної особи-підприємця Чудненко Анатолія Анатолійовича.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, ст. 2, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 112, ст. 122-154, ст. 158-163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області до фізичної особи-підприємця Чудненка Анатолія Анатолійовича про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску – задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця Чудненка Анатолія Анатолійовича (ідентифікаційний номер 2333605219) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області (код ЄДРПОУ 20395437) заборгованість зі сплати єдиного внеску в розмірі 1 201 (одна тисяча двісті одна) гривні 35 копійок.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини складені та підписані 2 вересня 2013 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складений 6 вересня 2013 року.
Суддя Волгіна Н.П.