10.1
herb.gif" height=72 width=54>
ПОСТАНОВА
Іменем України
g=0 px >02 вересня 2013 року
Справа № 812/7187/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Твердохліба Р.С.,
за участю секретаря судового засідання Андріасяна Е.А.,
за участю представників сторін:
позивача: Черевко Н.О.,
відповідача: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Антрациті Луганської області до державного підприємства “Шахта “Крепінська” про стягнення пені у розмірі 294434,94 грн.-
ВСТАНОВИВ:
16 серпня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Антрациті Луганської області до державного підприємства “Шахта “Крепінська” про стягнення пені у розмірі 294434,94 грн.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що відповідач був платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності і станом на 14.08.2013 року має заборгованість зі сплати страхових внесків до Фонду СНВ України.
Страхові внески на виробництві та профзахворювань ДП «Шахта «Крепінська» перераховані не в повному обсязі.
Заборгованість перед фондом, згідно акту перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України №63 від 05.08.2013 року скала:
-недоїмка – 3279561,31 грн.;
-не сплачена пеня – 969038,04 грн.;
-за виявлені факти порушення сплати страхових внесків нарахована пеня у сумі 294434,93 грн.
В строк, встановленим для перерахування донарахованої пені ДП «Шахта «Крепінська» не сплатили.
Таким чином, стягненню підлягає пеня, нарахована на підставі акту перевірки №63 від 05.08.2013 року за період з 06.07.2012 року по 31.07.2013 року, яка виникла за несплату страхових внесків до 01.01.2011 у сумі 294434,94 грн.
На підставі викладеного позивач просить суд стягнути з відповідача пеню у сумі 294434,94 грн.
Представник позивача під час судового засідання позов підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про дату й час слухання справи був повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі та зазначив, що відповідач позов визнає в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач – ДП «Шахта Крепінська» зареєстроване виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради Луганської області 05.07.2012 року (а.с.11) та зареєстроване у відділенні ВДФССНВ у м.Антрацит як платник страхових внесків (а.с.12).
Відділенням Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України у м.Антрациті була перевірка правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду.
На підставі перевірки був складений акт перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 05.08.2013 року №63 (а.с.7-8).
Перевіркою було встановлено, що на рахунок Фонду за період з 06.07.2012 року по 31.07.2013 року перераховано страхових внесків 19547066,43 грн. та пені 13634,17 грн. Усього належить до сплати 23121062,68 грн. Заборгованість за платником страхових внесків склала 3279561,31 грн. в тому числі: недоїмка – 327561,31 грн., сума страхових внесків, строк сплати яких не настав – 0,00грн., не сплачена пеня 969038,04 грн. Заборгованість за Фондом – 0,00грн. Виявлені факти порушення сплати страхових внесків, за що нараховано пені 294434,94 грн., донараховано страхових внесків 0,00грн. (а.с.7-8).
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" Правління Фонду затверджує положення про виконавчу дирекцію Фонду соціального страхування від нещасних випадків, порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат, нормативні документи, що регламентують внутрішню діяльність Фонду.
Рішення правління Фонду, прийняте в межах його компетенції, є обов'язковим для виконання всіма страхувальниками та застрахованими.
Виконавча дирекція Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань відповідно до п. 1.1 Загальних положень Положення про виконавчу дирекцію Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2001 року № 15 (далі -Положення), є постійно діючим виконавчим органом правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, що здійснює реалізацію завдань та основних принципів страхування від нещасного випадку.
У ч. 2 ст. 18 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" визначено, що виконавча дирекція є підзвітною правлінню Фонду, проводить свою діяльність від імені Фонду у межах та в порядку, що визначаються його статутом і Положенням про виконавчу дирекцію Фонду соціального страхування від нещасних випадків, організовує та забезпечує виконання рішень правління Фонду.
Враховуючи те, що форма направлення на проведення перевірки, посвідчення та акту перевірки затверджена Фондом соціального страхування від нещасних випадків у Тимчасових рекомендаціях в межах його компетенції, виконання вказаних рекомендацій є обов'язковим та обґрунтованим для Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Красний Луч Луганської області.
Так, згідно п.п. 2.1.5 п. 2.1 ч. 2 вказаного Положення, одним із завдань Виконавчої дирекції Фонду є збір та акумулювання страхових внесків, визначення умов, порядку обслуговування і гарантій збереження коштів Фонду, що формуються за рахунок страхових внесків та інших джерел фінансування.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (в редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) роботодавець як страхувальник зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12 липня 2007 року № 36 затверджена Інструкція про порядок перерахування обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, п. 5.1 (в редакції до 1 січня 2011 року) якої визначено, що не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк.
Пеня нараховується з наступного дня після одержання заробітної плати до дня сплати недоїмки включно. Пеня на пеню не нараховується (п. 5.2 вказаної Інструкції).
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 52 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" страхувальник несе відповідальність за шкоду, заподіяну застрахованому або Фонду соціального страхування від нещасних випадків внаслідок невиконання своїх обов'язків із страхування від нещасного випадку, відповідно до закону. За прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків із страхувальника стягується пеня згідно із законом.
Пунктом 1.1 рішення Конституційного Суду України від 30.05.2001 № 7-рп/2001 «У справі за конституційним зверненням відкритого акціонерного товариства «Всеукраїнський Акціонерний Банк» щодо офіційного тлумачення положень пункту 22 частини першої статті 92 Конституції України, частин першої, третьої статті 2, частини першої статті 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення (справа про відповідальність юридичних осіб) роз'яснено, що положення пункту 22 частини першої статті 92 Конституції України треба розуміти так, що ним безпосередньо не встановлюються види юридичної відповідальності. За цим положенням виключно законами України визначаються засади цивільно-правової відповідальності, а також діяння, що є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями як підстави кримінальної, адміністративної, дисциплінарної відповідальності, та відповідальність за такі діяння. Зазначені питання не можуть бути предметом регулювання підзаконними нормативно-правовими актами.
Суд зазначає, що відповідно до пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», який набрав чинності з 01.01.2011 року, суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.
Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, за встановлені факти порушення відповідачем у період до 01.01.2011 року сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання позивачем 05.08.2013 року була обґрунтовано нарахована пеня.
При цьому, пеня була нарахована на підставі закону, зокрема з урахуванням пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Таким чином, акт перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду було складено з дотриманням вимог чинного законодавства України, а отже і дії посадових осіб Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України щодо нарахування не несплачену недоїмку пені є правомірними.
Вказана позиція викладена Вищим адміністративним судом України, зокрема, в постановах від 14.02.2013 року № К/9991/62636/11, від 23.07.2013 року № К/9991/55234/12, від 27.11.2012 року № К/9991/58788/12.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 51 КАС України крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, подати заперечення проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Відповідно до ч. 3 ст. 136 КАС України судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Адміністративний позов визнаний відповідачем.
Виходячи з вищевикладеного, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Антрациті Луганської області до державного підприємства “Шахта “Крепінська” про стягнення пені у розмірі 294434,94 грн. підлягає задоволенню.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 02 вересня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 05 вересня 2013 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст.ст. 11, 94, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Антрациті Луганської області до державного підприємства “Шахта “Крепінська” про стягнення пені у розмірі 294434,94 грн. - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Шахта «Крепінська» (код 38075439) на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Антрациті Луганської області пенюб у розмірі 294434,94 грн. (двісті дев’яносто чотири тисячі чотириста тридцять чотири гривні 94 коп.) борг перерахувати на р/р37174412001252 ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013, ідн.код 25938641.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб’єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанову в повному обсязі складено та підписано 05 вересня 2013 року.
Суддя
Р.С. Твердохліб