Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 вересня 2013 р. Справа № 805/12281/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Час прийняття постанови: 13 год. 40 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя: Куденков К.О.
розглянувши у порядку письмового провадження позовну заяву Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
В С Т А Н О В И В:
Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (надалі - позивач) звернулось до суду із адміністративним позовом до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (надалі - відповідач, ДП «ДВЕК») про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення робіт у виробках західної панелі пласта l-8.
Позовні вимоги мотивовані виявленням у ході проведення перевірки виробки західної панелі пласта l-8 Відокремленого підрозділу «Шахта Жовтневий рудник» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» порушень нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що є підставою для зупинення робіт у виробках західної панелі пласта l-8.
Представники сторін до судового засідання від 09.09.2013р. надали заяву про розгляд у письмовому провадженні.
Представником відповідача також у вказаній заяві зазначено, що порушення, встановлені в акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) не усунуті.
Відповідач письмових заперечень на позовну заяву не надав.
Враховуючи положення ч.4 та ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.
Донецько-Макіївською державною регіональною гірничотехнічною інспекцією у вугільній промисловості Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області на підставі направлення на перевірку №141 від 22.07.2013р. та згідно наказу від 22.07.2013р. №15 «Про проведення планової перевірки», 19.08.2013р. проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового значення при веденні робіт у виробках західної панелі пласта l-8 Відокремленого підрозділу «Шахта Жовтневий рудник» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія», про що складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 19.08.2013р. №025Р-4/250.
У розділі V вказаного акта встановлені наступні порушення вимог законодавства: відсутні пожежні трубопроводи в західному польовому відкаточному штреку, паралельному західному польовому відкаточному штреку, головній вентиляційній виробці на скипів ствол - порушення п.7.4.3. Правил пожежної безпеки для підприємств вугільної промисловості України НАПБ Б.02.019-2004; відсутня вода в пожежному трубопроводі в західному конвеєрному штреку пл.1-8, допоміжному бремсбергу пл.1-8, західному допоміжному похилі пл.1-8, відкаточному квершлагу з пласта m-3 на пл.1-8 - порушення п.7.4.7. Правил пожежної безпеки для підприємств вугільної промисловості України НАПБ Б.02.019-2004; скасовані ДВГРС позиції плану ліквідації аварі стосовно виробок західної панелі пл.1-8 - порушення п.6 р.3 гл.IV Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01-10; спеціальні заходи виконання робіт з усунення причин скасування позицій плану ліквідації аварій не затверджені головним інженером шахти - порушення п.6 р.3 гл.IV Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01-10; вийшов термін технічного обслуговування вогнегасників в виробках західної панелі пл.1-8 - порушення п.3 р.2 гл.IV Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01-10; розміри поперечних перерізів не відповідають вимогам нормативних актів і складаються на: відкаточному квершлагу з пласта m-3 на пл.1-8 на ПК11 - 4,9м-2. ПК13 - 5,5 м-2, ПК-15 - 4,9 м-2 - порушення п.1 р.6 гл.V Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01-10, допоміжному бремсбергу пл.1-8 на ПК11 - 4,9 м-2, ПК13 - 5,5 м-2, ПК-15 - 4,9 м-2 - порушення п.1 р.6 гл.V Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01-10, західному польовому відкаточному штреку на ПК-19 - 3,6 м-2, ПК-20 - 4,6 м-2, ПК56-4,6 м-2 - порушення п.1 р.6 гл.V Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01-10, західному конвеєрному штреку пл.1-8 на ПК-15 - 4,3 м-2, ПК-16 - 3,9 м.-2 - порушення п.1 р.6 гл.V Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01-10; в першу зміну 19.08.2013р.начальник дільниці Родичев О.Д. видав наряд на усунення порушень вимог нормативних актів у відкаточному квершлагу з пласта m-3 на пл.1-8 при незатверджених спеціальних заходах, гарантуючих безпеку робіт - порушення п.6 р.3 гл. IV Правил безпеки у вугільних шахтах НПАОП 10.0-1.01-10.
Вказаний акт отримано та підписано представником відповідача без зауважень, пояснень або заперечень.
Позивачем складено припис №025Р-4/251 від 19.08.2013р. із вимогою усунути порушення, зазначені в акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 19.08.2013р. №025Р-4/250 та інформувати письмово про усунення кожного із зазначених у приписі порушень.
Вказаний припис отримано представником відповідача 19.08.2013р.
До суду не надано відомостей щодо усунення виявлених в акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 19.08.2013р. №025Р-4/250 порушень.
Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до ч.1 ст.38 Закону України «Про охорону праці», державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Пунктом 1 Положення «Про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України», затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України (далі - Міністр).
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Відповідно до п.6 вказаного Положення, Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Згідно п.1 Положення «Про територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області», затвердженого наказом Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України №186-к від 02.12.2011р., територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (скорочена назва - територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області) є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у та їй підпорядковується.
Підпунктом 7 пункту 4 вказаного Положення встановлено, що Територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань: здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.
За приписами п.2.1 Положення «Про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України», затвердженого Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 N 826, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 р. за N 1531/20269, державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Положенням перевірок (обстежень) установ, підприємств, організацій, їх відокремлених підрозділів, філій, представництв, юридичних осіб, фізичних осіб, що використовують найману працю (далі - суб'єкти господарювання), у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання - виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів (далі - об'єкти перевірки).
Згідно із п.2.25 вказаного Положення, якщо під час здійснення перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) виявлено порушення, посадова особа Держгірпромнагляду України на підставі відповідного акта складає обов'язковий до виконання припис, форма якого наведена в додатку 4 до цього Положення.
Відповідно до п.2.39 Положення «Про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України», про стан виконання припису суб'єкт господарювання повинен письмово у встановлені терміни повідомити посадову особу Держгірпромнагляду України, яка видала припис, для чого надсилає їй офіційний лист. У листі обов'язково вказуються номер та дата припису, номери порушень та відображається факт їх усунення.
Після надходження інформації від суб'єкта господарювання щодо виконання припису посадовою особою Держгірпромнагляду України, яка видала припис, проводиться перевірка виконання припису. У разі неподання суб'єктом господарювання відповідної інформації у встановлені терміни Держгірпромнагляд України набуває право на проведення позапланової перевірки суб'єкта господарювання.
Згідно абзацу 1 частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Частиною 7 ст.7 вказаного Закону передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Таким чином, вимоги позивача щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованими, оскільки на момент розгляду цієї справи відповідачем не усунуті виявлені перевіркою порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
На підставі наведеного суд вбачає наявність підстав для задоволення позовних вимог та застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення робіт у виробках західної панелі пласта l-8 Відокремленого підрозділу «Шахта Жовтневий рудник» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія».
Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 69-72, 88, 94, 128, 158-163, 167, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити повністю.
Застосувати до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (ідентифікаційний код: 33161769, місцезнаходження: 83001, м. Донецьк, вул.Артема, буд.63) в особі Відокремленого підрозділу «Шахта Жовтневий рудник» (83071, м. Донецьк, пр. Маршала Жукова, 1) заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення робіт у виробках західної панелі пласта l-8 Відокремленого підрозділу «Шахта Жовтневий рудник» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія».
Постанова підлягає негайному виконанню.
Особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Постанова прийнята та складена у повному обсязі - 9 вересня 2013 року.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Куденков К.О.