Постанова № 33354192, 01.07.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.07.2013
Номер справи
2а-6928/10/0470
Номер документу
33354192
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

01 липня 2013 р. Справа № 2а-6928/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Потолової Г.В.,

при секретарі - Покусай С.О.,

за участю: прокурора - Захарчука О.В.,

представника позивача - Коваля О.В.,

представників відповідача - Младенової Л.О., Гейка В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Самарського району м.Дніпропетровська в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м.Дніпропетровська до Товариства з додатковою відповідальністю «Електропівденмонтаж-3» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по Списку №2,

ВСТАНОВИВ:

07.06.2010 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся прокурор Самарського району м.Дніпропетровська з позовом в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м.Дніпропетровська про стягнення з Відкритого акціонерного товариства «Електропівденмонтаж-3» заборгованості по відшкодуванню сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №2, за період травень-грудень 2009р. та січень-травень 2010р. в сумі 88750,17грн.

30.11.2010 року відповідачем заявлено клопотання про зупинення провадження у справі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2010 року клопотання відповідача задоволено, провадження по справі №2а-6928/10/0470 зупинено до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі щодо оскарження рішення пенсійного фонду про призначення пільгових пенсій працівникам ВАТ «Електропівденмонтаж-3».

Ухвалою суду від 17.06.2013р. провадження у справі поновлено. В судовому засіданні здійснено правонаступництво на підставі клопотання відповідача та наданих документів - відповідачем у справі є Товариство з додатковою відповідальністю «Електропівденмонтаж-3». Окрім того, в судовому засіданні відповідачем заявлено клопотання про зупинення провадження у справі для надання додаткових письмових доказів. Ухвалами Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.06.2013р. витребувано з Управління Пенсійного Фонду України в Самарському районі м.Дніпропетровська двосторонній акт звірки взаєморозрахунків пенсійного фонду з ТДВ «Електропівденмонтаж-3» за оспорюваний у справі період; провадження у справі зупинено до 01.07.2013р.

Ухвалою суду від 01.07.2013р. провадження у справі поновлено.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, вказуючи про законодавчі підстави своїх дій та діяльність в межах закону та наданих повноважень. Позивач також вказує про обов'язок відповідача відшкодовувати витрати пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №2. Окрім того, позивач зазначає, що на момент звернення до суду відповідні суми пільгових пенсій, виплачених Управлінням Пенсійного фонду України в Самарському районі м.Дніпропетровська пенсіонерам ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 за період травень-грудень 2009р. та січень-травень 2010р. в загальній сумі 88750,17грн., ТДВ «Електропівденмонтаж-3» не відшкодовані, тому наполягає на позитивному вирішенні спірного питання.

Прокурор повністю підтримав доводи позивача, викладені у позовній заяві.

Представники відповідача проти позову заперечували, вказуючи про відсутність заборгованості перед позивачем по відшкодуванню сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №2, з урахуванням того, що на момент спірних відносин відповідного обов'язку у підприємства не було.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, при розгляді справи виходить з наступного.

Товариство з додатковою відповідальністю «Електропівденмонтаж-3» включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за ідентифікаційним кодом 00121815.

Як свідчать матеріали справи, ТДВ ««Електропівденмонтаж-3» є підприємством з особливо важкими умовами праці за списком №1, №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, на якому працювали ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 та інші.

З 01.01.1992р. введений в дію Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. За нормами ст.13 даного Закону на пільгових умовах призначаються пенсії особам, які не працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством. За ст.100 Закону особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:

а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;

б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

До набрання чинності Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсійне забезпечення осіб здійснювалось відповідно до «Положення про порядок призначення та виплату державних пенсій», затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972р. Визначення робіт з шкідливими та важкими умовами праці, порядку призначення пенсій за віком робітникам і службовцям, задіяних на таких роботах провадились з урахуванням п. п.16, 91, 92 названого Положення.

Постановою Ради Міністрів РСР від 22.08.1956 №1173 «Об утверждении списков производств, цехов, профессий и должностей, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных раз мерах», затверджений список №2 виробництв, цехів, професій та посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах.

У відповідності до ст. 14 Закону СРСР «О пенсионном обесспечении граждан в СССР» постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.1991р. №10 «Об утверждении списков производств, профессий, должностей и показателей, дающих право на льготное пенсионное обеспечение», затверджений у тому числі список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників із шкідливими та тяжкими умовами праці, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, а також встановлено, у відповідності із названим Законом застосування Списків №1 і 2 проводиться з урахуванням атестації робочих місць.

Пунктом 1 статті 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

В силу пункту «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (Закон - 1788-ХІІ) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

При цьому норми статті 13 Закону №1788-ХІІ також до 17.02.2000р. регулювали порядок внесення підприємствами та організаціями плати до Пенсійного фонду, що покривала витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» ст.13 зазначеного Закону.

Законом України від 17.02.2000р. №1461-111 «Про внесення змін до деяких законів України» порядок внесення плати на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій змінено - виключено норму, що регулювала дане питання у ст.13 Закону №1788- ХІІ та регульовано порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій шляхом введення окремого виду збору на обов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України від 26.06.1997р. №400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування».

Так, Законом №400/97-ВР передбачено, що платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, передбачені статтею 1 цього Закону, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірах, встановлених статтею 4 цього Закону, що визначається у відсотковому відношенні від об'єкта оподаткування який передбачений ст.2 цього Закону.

Зокрема, відповідно до вказаного Закону, суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у 100 відсотковому розмірі від об'єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» ст.13 Закону №1788-ХІІ до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону №1788-ХІІ.

В силу Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003р. №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Згідно з пунктом 15 розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-ІV до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акта застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону №1788-ХІІ застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах за вислугу років.

Слід зауважити, що ч.2 ст.13 Закону № 1788-ХІІ, яка передбачала, що підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду України плату, що покриває витрати на виплату і доставку пенсій відповідно до пунктів «б» - «з» цієї статті до досягнення працівником пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, у розмірі 50 % по пенсіях, призначених у 1991 році, 60 % - у 1992 році, 70 % - у 1993 році, 80 % - у 1994 році, 90 % - у 1995 році, 100 % - з 1996 року, було виключено відповідно до Закону №1461-111.

Отже, на момент ухвалення Закону №1058-ІV Закон №1788-ХП не передбачав обов'язку відшкодування підприємствами виплачених Пенсійним Фондом працівникам підприємств пільгових пенсій на підставі ст.13 Закону №1788-ХІІ, що позбавляє загальне відшкодування пільгових пенсій статусу загальнообов'язкового платежу.

У відповідності з абзацом 4 п.1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Таким чином, законодавством прямо визначено обов'язок підприємств лише з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що гр.гр. ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 призначено пенсії на умовах відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. «б» - «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (розпорядження, а.с.33,36,39,42,45). Зайнятість вищезазначених пенсіонерів у відповідача на роботах з особливо важкими умовами праці (за Списком №2) підтверджується довідками, уточнюючі особливий характер роботи чи умов праці, необхідні для призначення пенсії за віком на пільгових умовах (а.с.30,34,37,40,43).

Суд вважає, що зазначені обставини мають істотне значення, оскільки саме на підставі зазначених обставин (первинних даних), позивач мав виконати нарахування, що полягли в основу позовних вимог.

Утім, матеріали справи містять лише розрахунки, здійснені на підставі певних даних, але без врахування того, що пенсії вказаним особам, яким нараховано грошові суми (що є спірним у даній справі), призначались або мали призначатись на підставі ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а відтак, мають бути відшкодовані за рахунок бюджету; протоколів про призначення вищевказаним особам пільгових пенсій за Списком №2 матеріали справи не містять, а відтак у суду відсутня будь-яка інформація щодо норми закону, на підставі якої було здійснено призначення пенсії громадянам ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 Разом з тим, позивачем також не доведено, що громадянам ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 пенсія призначена за Списком №1.

За таких обставин, за наявних в матеріалах справи документів суд дійшов висновку, що позивачем не доведено наявність заборгованості відповідача перед бюджетом, що виникла за період травень-грудень 2009р. та січень-травень 2010р. в сумі 88750,17грн., з фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком №2.

Необхідні для розгляду даного спору документи були витребувані у позивача, але на час розгляду справи не надані. У зв'язку з чим, судом прийняте рішення щодо постановлення окремої ухвали.

Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає за необхідне у задоволенні адміністративного позову відмовити повному обсязі.

Розподіл судових витрат визначений ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст.94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 86, 94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову прокурора Самарського району м.Дніпропетровська в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Самарському районі м.Дніпропетровська до Товариства з додатковою відповідальністю «Електропівденмонтаж-3» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по Списку №2 за період травень-грудень 2009р. та січень-травень 2010р. в сумі 88750,17грн.- відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.

Текст постанови у повному обсязі виготовлений 05.07.2013 року.

Суддя Г. В. Потолова