У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 вересня 2013 р.Справа № 522/4157/13-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Абухін Р. Д.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого: судді Домусчі С.Д.
суддів: Кравця О.О. Шеметенко Л.П.
за участю секретаря судового засідання - Тутової Л.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 08 квітня 2013 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про скасування рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії, зобов'язання провести перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та здійснити відповідні виплати, -
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси подало апеляційну скаргу на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 08 квітня 2013 року, в якій просить скасувати оскаржену постанову та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Постановою від 08 квітня 2013 року Приморський районний суд м. Одеси в повному обсязі задовольнив адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про скасування рішення відповідача № 198 від 16 серпня 2012 року про відмову в проведенні перерахунку пенсії; зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 04 вересня 2008 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку починаючи з 01 липня 2012 року та здійснити відповідні виплати.
Вимоги апеляційної скарги апелянт обґрунтовує тим, відповідно до звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, 27 липня 2012 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» при проведенні перерахунку встановлено, що розмір пенсії є меншим за той який позивач одержує до звернення із заявою про проведення перерахунку.
ОСОБА_1 письмових заперечень на апеляційну скаргу не надала.
Ухвалюючи постанову про задоволення позовних вимог суд першої інстанції встановив, що з 01 вересня 2003 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, та отримує пенсію, призначену на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 90% середнього заробітку посади начальника відділу прокуратури Одеської області.
Згідно довідки прокуратури Одеської області від 09 липня 2012 року № 77 позивач працювала на посаді начальника відділу в прокуратурі Одеської області, та заробітна плата з 14 червня 2012 року складається з: основного окладу 2 599,00 грн., доплати за класний чин 135,00 грн., вислуги років 40%- 1 093,60 грн., щомісячної премії, на яку нараховуються страхові внески 30%- 1 952,08 грн., надбавки за особливо важливу роботу 70% - 2 679,32 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення (1/12) - 542,24 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових потреб (1/12) - 542,24 грн. Фактична заробітна плата для перерахування пенсії за посадою складає 9 543,48 грн.(а.с.6).
27 липня 2012 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати, додавши довідку про заробітну плату від 09 липня 2012 року №77.
Суд першої інстанції встановив, що рішенням управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси від 16 червня 2012 року № 198 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії (а.с.7) та роз'яснено, що відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» знижений відсоток обчислення пенсій в порядку і на умовах, передбачених Законом України «Про прокуратуру» в розмірі 80% відповідних сум заробітної плати. Розмір пенсії до перерахунку складав 7 661,01 грн.,а після перерахунку складав би 7 634,78.
Оскільки статтями 22 та 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, в тому числі Законом України «Про прокуратуру», є такими, що не підлягають звуженню та обмеженню, а позивачу пенсія призначена з розрахунку 90% від заробітку відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на час призначення (2003 рік), суд першої інстанції встановив неправомірність відмови в проведенні перерахунку у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії працівників, із застосуванням положень ч. 2 ст. ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на час звернення позивача за перерахунком пенсії, відповідно до якої пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Заслухавши суддю доповідача, пояснення представника апелянта, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не може бути задоволена.
Апеляційний суд встановив, що суд першої інстанції повно та всебічно дослідив та оцінив обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначив правову природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Апеляційний суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси та отримує з 01 вересня 2003 року пенсію за вислугу років відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на час призначення пенсії) в розмірі 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку, що сторонами по справі не оспорюється та підтверджено відповіддю відповідача від 29 серпня 2013 року (а.с. 33-34).
У зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати прокурорсько-слідчих працівників відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31 травня 2012 року, яка набрала чинності з 14 червня 2012 року, та отримавши довідку про заробітну плату начальника відділу в прокуратурі Одеської області, з якою позивач вийшла на пенсію (а.с. 6), позивач 27 липня 2012 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, що також сторонами не оспорюється.
Рішенням управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси від 16 серпня 2012 року № 198 позивачу відмовлено в проведені перерахунку пенсії. Відмова вмотивована тим, що відповідно до Закону України «Про прокуратуру» знижений відсоток обчислення пенсій в порядку і на умовах, передбачених цим законом, в розмірі 80% відповідних сум заробітної плати, а при проведенні перерахунку розмір пенсії який становив би після перерахунку є меншим, ніж розмір пенсії, який отримує позивач (а.с. 7). При цьому, відповідач не заперечує самого право позивача на перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року.
Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції щодо неправомірності відмови в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на зниження відсотку обчислення пенсій в порядку і на умовах, передбачених цим законом, в розмірі 80% відповідних сум заробітної плати.
Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії за вислугу років (станом на 01 вересня 2003 року), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Зазначена редакція статті діяла з 26 липня 2001 року до 01 жовтня 2011 року.
З 01 жовтня 2011 року ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» була замінена двома частинами, відповідно до п.п. 4 п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Відповідно до ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції чинній з 01 жовтня 2011 року та на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, розмір відсотку обчислення пенсій в порядку і на умовах, передбачених Законом України «Про прокуратуру», в розмірі 80% відповідних сум заробітної плати не був зменшений, а прийнятими змінами виключене положення щодо збільшення пенсії за кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Як ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній до 01 жовтня 2011 року, так й ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній з 01 жовтня 2011 року, встановлюють відсотковий розмір від суми місячної (чинної) заробітної плати, який застосовується при призначенні пенсії.
Зазначені норми не містять вказівки на використання цього відсоткового розміру при перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Зазначена норма також не містять вказівки на використання відсоткового розміру визначеного ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» при перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Також у Рішенні Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 зазначено, що зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державою права на їх соціальний захист та членів їхніх сімей.
Окрім іншого статтями 22 та 64 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, гарантують право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, в тому числі Законом України «Про прокуратуру», яке є такими, що не підлягають звуженню та обмеженню.
Таким чином, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржене рішення відповідача № 198 від 16 серпня 2012 року про відмову в проведенні перерахунку пенсії суперечить не тільки нормам Закону України «Про прокуратуру», а й ст. 22, 64 Конституції України.
Також апеляційний суд погоджується з обраним судом першої інстанції засобом відновлення порушеного права позивача, шляхом зобов'язання провести з 01 липня 2012 року перерахунок пенсії позивача відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити відповідні виплати.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 200 КАС України, апеляційна скарга має бути залишена без задоволення, а оскаржена постанова - без змін.
Керуючись ст. ст. 22, 64 Конституції України, рішеннями Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, ст. ст. 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. ст. 200, 206, 211, 212, ч. 5 ст. 254 КАС України, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси залишити без задоволення, а постанову Приморського районного суду м. Одеси від 08 квітня 2013 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її постановлення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з моменту отримання копії ухвали суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення складений 04 вересня 2013 року.
Головуючий: суддя С.Д Домусчі
суддя О.О.Кравець
суддя Л.П.Шеметенко