КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 серпня 2013 року 810/4025/13-а
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Роздобудько Я.В., за участю представників сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу
за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Україна»
до Державної податкової інспекції в Обухівському районі Головного управління Міндоходів у Київській області
про визнання протиправним та скасування Наказу №33 від 12.07.2013 р. «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки СТОВ «Україна»,-
В С Т А Н О В И В:
СТОВ «Україна» звернулось з вказаним позовом до суду з вимогою визнати протиправним та скасувати наказ ДПІ в Обухівському районі Головного управління Міндоходів у Київській області №33 від 12.07.2013 р. про проведення позапланової виїзної документальної перевірки СТОВ «Україна».
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, 01.07.2013 р. головним бухгалтером СТОВ «Україна» одержано запит від 27.06.2013 р. ДПІ в Обухівському районі Київської області ДПС про надання пояснень та їх документального підтвердження.
Пояснює, що 12.07.2013 р. ДПІ в Обухівському районі Головного управління Міндоходів у Київській області винесено оскаржуваний наказ про проведення позапланової виїзної документальної перевірки, з яким під розписку ознайомлено представника СТОВ «Україна».
Позивач вважає оскаржуваний наказ протиправним, оскільки його винесено з порушенням вимог норм чинного законодавства.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі, підтвердили обставини викладені в позовній заяві, просили позов задовольнити.
Відповідач заперечував проти позову. У обґрунтування своїх заперечень пояснив, на виконання контрольного завдання Головного управляння Міндоходів у Київській області від 25.06.2013 р. №416/7/10/36-22-04-14 відповідачем на підставі п.п.20.1.6 п.20.1 ст.20, п.73.3 ст.73, п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України та Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. №1245 «Про затвердження Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом», було направлено запит СТОВ «Україна» від 27.06.2013 р. №1497/10/220 про надання пояснень та їх документального підтвердження, з метою перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів за період з 01.07.2010 р. по 31.12.2012 р.
Пояснює, що СТОВ «Україна» відмовився у встановлені законом терміни надавати пояснення та їх документальні підтвердження. Начальником ДПІ в Обухівському районі було прийнято рішення про проведення з 15.07.2013 р. по 27.07.2013 р. позапланової перевірки СТОВ «Україна», про що видано наказ ДПІ в Обухівському районі від 12.07.2013 р. т№33 та направлення від 15.07.2013 р. №340, 341.
Вважає, що оскаржуваний наказ податкового органу №33 від 12.07.2013 р. винесено правомірно, в порядку та у спосіб, передбачені вимогами чинного законодавства.
В судовому засіданні представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що в задоволенні позову необхідно відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, на виконання контрольного завдання Головного управляння Міндоходів у Київській області від 25.06.2013 р. №416/7/10/36-22-04-14 ДПІ в Обухівському районі ГУ Міндоходів у Київській області на підставі п.п.20.1.6 п.20.1 ст.20, п.73.3 ст.73, п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України та Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. №1245 «Про затвердження Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом», було направлено запит СТОВ «Україна» від 27.06.2013 р. №1497/10/220 про надання пояснень та їх документального підтвердження, з метою перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів за період з 01.07.2010 р. по 31.12.2012 р. У вказаному запиті зазначено термін виконання.
04.07.2013 р. на адресу податкового органу від СТОВ «Україна» надійшов лист- відповідь, яким СТОВ «Україна» відмовилось надавати документи вказані в запиті від 27.06.2013 р. №1497/10/220.
В зв’язку з тим, що позивач не надав до податкового органу запитуваної інформації та документів в повному обсязі, на підставі п.п.20.1.4 ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, ст.78 ПК України, у зв’язку з наявності підстав передбачених п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України, начальником ДПІ в Обухівському районі було прийнято рішення про проведення з 15.07.2013 р. по 26.07.2013 р. позапланової виїзної документальної перевірки СТОВ «Україна», про що видано наказ ДПІ в Обухівському районі від 12.07.2013 р. №33 та направлення від 15.07.2013 р. №340, 341.
Судом встановлено, що копія наказу ДПІ в Обухівському районі №33 від 12.07.2013 р. отримано директором СТОВ «Україна» 15.07.2013 р., що підтверджується підписом на оскаржуваному наказі.
Проте від підпису у направленнях на перевірку від 15.07.2013 р. №340, №341 позивач відмовився, про що складено акт про відмову від підпису у направленні на перевірку від 15.07.2013 р. №69/10-16-22-01/30889014.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить з наступного.P>
Частина 2 ст. 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, серед іншого, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.п.20.1.4, п.п.20.1.6, п.п.20.1.8 п. 20.1 ст. 20 ПК України, органи державної податкової служби мають право: проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом; для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом; під час проведення перевірок вивчати та перевіряти первинні документи, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку, інші регістри, фінансову, статистичну звітність, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
Згідно п.п.75.1.2 п.75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
В зв’язку з тим, що позивач не надав до податкового органу запитуваної інформації та документів в повному обсязі, наказом ДПІ в Обухівському районі від 12.07.2013 р. №33 була призначена позапланова виїзна документальна перевірка СТОВ «Україна».
Судом встановлено, що з метою проведення позапланової документальної перевірки представниками ДПІ в Обухівському районі 15.07.2013 р. було здійснено виїзд на фактичну адресу СТОВ «Україна»: Київська область, Обухівський р-н, с. Семенівка, вул. Макаренка, 1А. , в результаті чого складено Акт від 15.07.2013 р. №69/10-10-16-22-01/30889014 «Про відмову у допуску до проведення перевірки та неможливості розпочати документальну позапланову перевірку СТОВ «Україна» у зв’язку з неданням документів для перевірки», який складено в присутності працівників ДПІ в Обухівському районі та працівника бухгалтерії СТОВ «Україна».
Згідно п. 44.3 ст. 44 ПК України платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів, визначених у пункті 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, не менш як 1095 днів з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а у разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності.
Відповідно до п.п.78.1.1 п.78.1 ст. 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється в разі, якщо за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно з п.78.4 ст. 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Згідно з положеннями ст. 81 ПК України посадові особи органу ДПС України мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів (вичерпний перелік):
- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби;
- копії наказу про проведення перевірки;
- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або не надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених ст. 81 ПК України, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Згідно з п. 81.1 ст. 81 ПК України, при пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами органу державної податкової служби складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.
Враховуючи викладені обставини справи та положення норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що виносячи оскаржуваний Наказ №33 від 12.07.2013 р. «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки СТОВ «Україна» відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
На підставі викладеного, керуючись статтями 69,70,71,72,94,158-163,167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Щавінський В. Р.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 20 серпня 2013 р.