Постанова № 33333797, 02.09.2013, Касаційний господарський суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий господарський суд України)

Дата ухвалення
02.09.2013
Номер справи
905/619/13-г
Номер документу
33333797
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2013 року Справа № 905/619/13-г

Вищий господарський суд у складі колегії суддів:головуючого суддіПрокопанич Г.К.,суддівБарицької Т.Л., Євсікова О.О.,розглянувши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Сінтезпродсервіс"на постановуДонецького апеляційного господарського суду від 16.04.2013 р. (головуючий суддя Дучал Н.М., судді: Склярук О.І., Ушенко Л.В.)на рішення Господарського суду Донецької області від 06.03.2013 р. (суддя Попков Д.О.)у справі№ 905/619/13-г Господарського суду Донецької області за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Сінтезпродсервіс"до1. Санаторно-оздоровчого центру соціальної реабілітації дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування "Смарагдове місто", 2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрпродукт"провизнання недійсними рішень, зобов'язання вчинити дії,за участю представників позивачане з'явились,відповідача-1не з'явились,відповідача-2Чуприна О.П.,В С Т А Н О В И В:

Рішенням Господарського суду Донецької області від 06.03.2013 р. у справі №905/619/13-г, залишеним без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 16.04.2013 р., повністю відмовлено у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Сінтезпродсервіс" до Санаторно-оздоровчого центру соціальної реабілітації дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування "Смарагдове місто" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрпродукт" про визнання недійсним рішення комітету з конкурсних торгів про відхилення пропозиції конкурсних торгів ТОВ "Сінтезпродсервіс" № 3 від 26.12.2012 р.; визнання недійсним рішення комітету з конкурсних торгів про результати процедури закупівлі код 01.13.2 - фрукти, ягоди та горіхи - 22 найменування; зобов'язання комітету з конкурсних торгів допустити до оцінки конкурсну пропозицію ТОВ "Сінтезпродсервіс" № 3 від 26.12.2012р.; зобов'язання комітету з конкурсних торгів провести повторну оцінку пропозицій, що надійшли для участі у конкурсних торгах з закупівлі код 01.13.2 - фрукти, ягоди та горіхи - 22 найменування; визнання недійсним договору, укладеного за результатами проведеної 26.12.2012р. процедури закупівлі код 01.13.2 - фрукти, ягоди та горіхи - 22 найменування.

Не погодившись з вищевказаними судовими рішеннями, позивач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить рішення місцевого суду та постанову апеляційної інстанції скасувати, а справу передати на новий розгляд до місцевого суду.

Вимоги касаційної скарги мотивовані тим, що судами попередніх інстанцій було неповно з'ясовано обставини, які мають значення для справи, а також невірно застосовано норми процесуального та матеріального права, зокрема ст. 28 Закону України "Про здійснення державних закупівель", ст.ст. 32, 35, 43 ГПК України. Доводи касаційної скарги зводяться до того, що суди попередніх інстанцій не врахували, що надані позивачем документи (в т.ч. наказ № 18-К від 07.04.2008 р.) відповідали документації конкурсних торгів (ДКТ).

Усіх учасників судового процесу відповідно до статті 111-4 ГПК України належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги, проте в судове засідання представники позивача та відповідача-1 не з'явились. Зважаючи на те, що явку представників сторін не було визнано обов'язковою, а також на достатність матеріалів справи для прийняття рішення, колегія суддів, беручи до уваги встановлені ст. 111-8 ГПК України строки розгляду касаційних скарг, дійшла висновку про можливість розглянути справу за відсутності вказаних представників.

Колегія суддів, обговоривши доводи касаційної скарги, заслухавши представника відповідача-2, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, 30.11.2012 р. рішенням комітету з конкурсних торгів Санаторно-оздоровчого центру соціальної реабілітації дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, "Смарагдове місто" (протокол № 2 від 30.11.2012 р.) затверджено Документацію конкурсних торгів на закупівлю фруктів, ягід та горіхів "процедура закупівлі-відкриті торги".

В державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель "ВДЗ" № 135(737) від 10.12.2012 р. здійснено публікацію оголошення № 331659 про проведення процедури закупівлі.

Відповідно до Реєстру отриманих пропозицій конкурсних торгів, кваліфікаційних пропозицій, цінових пропозицій, Протоколу розкриття пропозицій конкурсних торгів (кваліфікаційних пропозицій, цінових пропозицій) № 6 від 26.12.2012 р., замовником були отримані пропозиції на конкурсні торги від ТОВ "Укрпродукт" з ціною 647.640,00 грн., ТОВ "Продинфо" з ціною 859.810,00 грн., ТОВ "Сінтезпродсервіс" з ціною 638.421,60грн.

Рішенням від 11.01.2013 р. комітету пропозицію конкурсних торгів ТОВ "Сінтезпродсервіс", що оформлено протоколом № 26 від 11.01.2013 р., відхилено відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 29 Закону України Про здійснення державних закупівель" з підстав надання у складі пропозиції конкурсних торгів копій документів, які містять лише особистий підпис уповноваженої посадової особи, що не відповідає п. 5.23 ДСТУ 4163-2003 та п. 1 розділу 3 документації конкурсних торгів, зокрема, надання копій санітарних паспортів автомобілів, копій трудових книжок працівників та копій медичних книжок працівників, засвідчених з порушенням вимог п. 5.27 ДСТУ 4163-2003, п. 1 розділу 3 та додатку 1 документації конкурсних торгів.

За результатами проведення оцінки пропозицій конкурсних торгів (цінових пропозицій) переможцем процедури відкритих торгів на закупівлю "Фруктів, ягід та горіхів" визначено ТОВ "Укрпродукт" (протокол № 41 від 11.01.2013 р.). 17.01.2013 р. між Санаторно-оздоровчим центром соціальної реабілітації дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування "Смарагдове місто", (Замовник) та ТОВ "Укрпродукт" (Підрядник) укладено Договір № Ш13/108 на постачання фруктів.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України "Про здійснення державних закупівель" після оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі кожна фізична/юридична особа має право безоплатно отримати документацію конкурсних торгів. Документація конкурсних торгів безоплатно надсилається або надається замовником протягом трьох робочих днів з дня отримання від фізичної/юридичної особи відповідного запиту. Документація конкурсних торгів безоплатно розміщується на веб-порталі Уповноваженого органу для загального доступу і може бути безоплатно отримана кожною фізичною/юридичною особою.

Згідно з ч. 2 ст. 22 Закону України "Про здійснення державних закупівель" документація має містити, зокрема: інструкцію з підготовки пропозицій конкурсних торгів; кваліфікаційні критерії до учасників відповідно до статті 16, вимоги, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформацію про спосіб документального підтвердження відповідності учасників встановленим критеріям та вимогам згідно із законодавством; інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі; кількість товару та місце його поставки; місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги; строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; проект договору або основні умови, які обов'язково будуть включені до договору про закупівлю; перелік критеріїв та методику оцінки пропозицій конкурсних торгів із зазначенням питомої ваги критеріїв; строк, протягом якого пропозиції конкурсних торгів вважаються дійсними, але не менше ніж 90 днів з дати розкриття пропозицій конкурсних торгів; зазначення способу, місця та кінцевого строку подання пропозицій конкурсних торгів; порядок надання роз'яснень щодо документації конкурсних торгів; місце, дату і час розкриття пропозицій конкурсних торгів; прізвище, ім'я та по батькові, посаду та адресу однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв'язок з учасниками. Документація конкурсних торгів може містити також іншу інформацію відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити.

Пунктом 1 розділу ІІІ Документації конкурсних торгів встановлені вимоги щодо оформлення пропозиції конкурсних торгів. Окрім іншого, зазначено, що пропозиція конкурсних торгів повинна бути оформлена з дотриманням вимог чинних державних стандартів України щодо оформлення документів. Усі сторінки пропозиції конкурсних торгів Учасника процедури закупівлі повинні бути пронумеровані та містити підпис уповноваженої посадової особи учасника процедури закупівлі, а також відбитки печатки (за винятком оригіналів належним чином завірених довідок, виданих уповноваженими державними органами чи нотаріально завірених документів).

Згідно з п. 5.23 ДСТУ 4163-2003 "Вимоги до оформлювання документів", затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 р. N 55, підпис складається з назви посади особи, яка підписує документ (повної, якщо документ надруковано не на бланку, скороченої - на документі, надрукованому на бланку), особистого підпису, ініціалу(-ів) і прізвища.

Пунктом 5.27 зазначеного ДСТУ визначено, що відмітку про засвідчення копії документа складають зі слів "Згідно з оригіналом", назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії.

Дослідивши матеріали пропозиції конкурсних торгів позивача та встановивши, що відмітки про засвідчення копій документів містять фразу "згідно з оригіналом", найменування позивача, дату засвідчення копії, назву посади, прізвище й ініціали особи, яка засвідчує копію - директора, відбиток печатки позивача із підписом на ній директора, суди дійшли вірного висновку про належність засвідчення копій документів конкурсної пропозиції позивача у відповідності до вимог п. п. 5.23, 5.27. ДСТУ 4163-2003 "Вимоги до оформлювання документів" та пункту 1 розділу ІІІ Документації конкурсних торгів.

Відтак, судами вірно зазначено про відсутність у відповідача підстав для відхилення пропозиції позивача із мотивів неналежного засвідчення копій документів.

Проте вказане не є достатньою підставою для визнання незаконним рішення про відхилення конкурсної пропозиції позивача, враховуючи наступне.

Відповідно до ч. 1 ст.16 Закону України "Про здійснення державних закупівель" замовники у разі проведення процедур закупівель, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті, визначають кваліфікаційні критерії до учасників або учасників попередньої кваліфікації з числа тих, що встановлені частиною другою цієї статті.

Замовник може встановлювати такі кваліфікаційні критерії: наявність обладнання та матеріально-технічної бази; наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічних договорів; наявність фінансової спроможності (баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, довідка з обслуговуючого банку про відсутність (наявність) заборгованості за кредитами) (ч. 2Закону України "Про здійснення державних закупівель").

Згідно з Документацією конкурсних торгів та Додатком 1 учасник подає як частину його пропозиції документи, що підтверджують його відповідність наступним кваліфікаційним критеріям: наявність обладнання та матеріально-технічної бази; наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічних договорів; наявність фінансової спроможності учасника (п. 6 р. 3 Документації).

Пунктом 2 розділу ІІІ Документації конкурсних торгів передбачено, що пропозиція конкурсних торгів, яка подається учасником процедури закупівлі, повинна складатися з: документів, що підтверджують повноваження посадової особи представника учасника процедури закупівлі щодо підпису документів пропозиції конкурсних торгів; документа, що підтверджує надання учасником забезпечення пропозиції конкурсних торгів (якщо таке забезпечення передбачено оголошенням про проведення процедури закупівлі); документів, що підтверджують відповідність запропонованого учасником товару технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі відповідно до вимог п. 7.2 розділу 3 документації конкурсних торгів; документів, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям та іншим вимогам замовника, та підтверджують відсутність підстав для відмови учаснику у участі в процедурі закупівлі на підставі пунктів 1 та 2 статті 17, перелік яких передбачено Додатком 1 документації конкурсних торгів; форми пропозиції конкурсних торгів, засвідченої підписом уповноваженої посадової особи учасника; основних умов договору.

Додаток № 1 (Таблиця № 1) до Документації конкурсних торгів містить Перелік документів для підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям та іншим вимогам замовника. Так, в п. 2 додатку № 1 вказаний перелік документів для підтвердження наявності працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід: Інформаційна довідка про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, в якій повинно бути вказано: ПІБ, посада, освіта, досвід роботи на зайнятій посаді (п. 2.1); копії трудових книжок або трудових угод працівників, інформацію про яких наведено в інформаційній довідці про наявність працівників відповідної кваліфікації (п. 2.2.); копії медичних книжок встановленого зразка з даними про проходження медичного огляду працівників Учасника, що будуть залучені для виготовлення, переробки, зберігання та постачання товарів, що є предметом закупівлі (п. 2.3.).

В Примітці до додатку №1 Документації конкурсних торгів, зокрема, зазначено, що у разі якщо документацією конкурсних торгів вимагається надання документів, що не передбачені в діяльності учасника чинним законодавством, він надає довідку у довільній формі із зазначенням відповідного факту з посиланням на нормативні документи, що його підтверджують.

Пунктом 1 розділу ІІ Документації конкурсних торгів встановлено, що учасник, який отримав документацію конкурсних торгів, має право не пізніше 10 днів до закінчення строку подання пропозицій конкурсних торгів звернутися до замовника (відповідач) за роз'ясненнями щодо документації конкурсних торгів. Замовник повинен надати роз'ярення на запит протягом трьох днів з дня його отримання.

У свою чергу, п. 3 розділу V Документації конкурсних торгів визначає, що відсутність будь-яких запитань або уточнень стосовно змісту та викладення вимог документації конкурсних торгів з боку учасників процедури закупівлі, які отримали документацію конкурсних торгів у встановленому порядку, означатиме, що учасники, що беруть участь в цих торгах, повністю усвідомлюють зміст документації конкурсних торгів.

Судами встановлено, що жодних заяв про звернення позивача щодо роз'яснення зазначених вище положень Документації конкурсних торгів до матеріалів справи не представлено. Таким чином, позивач не скористався передбаченими Документацією конкурсних торгів і чинним законодавством правом оскарження законності переліку підтверджуючих документів у складі ДКТ у відповідній частині; звернення за роз'ясненнями до Замовника щодо сутності вимог переліку підтверджуючих документів і можливості надання альтернативних підтверджуючих документів; надання довідки згідно примітки до додатку № 1 Документації конкурсних торгів у довільній формі із зазначенням відповідного факту з посиланням на нормативні документи, що його підтверджують, відносно надання документа (трудової угоди чи трудової книжки відносно працюючого за сумісництвом лікаря ветеринарної медицини Клименко О.Г.), що не передбачені в діяльності учасника чинним законодавством.

Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України "Про здійснення державних закупівель" під час розкриття пропозицій конкурсних торгів перевіряється наявність чи відсутність усіх необхідних документів, передбачених документацією конкурсних торгів, а також оголошуються найменування та місцезнаходження кожного учасника, ціна кожної пропозиції конкурсних торгів або частини предмета закупівлі (лота). Зазначена інформація вноситься до протоколу розкриття пропозицій конкурсних торгів.

Статтею 29 Закону України "Про здійснення державних закупівель", якій відповідає пункт 4 розділу V Документації конкурсних торгів, визначений перелік підстав відхилення пропозицій конкурсних торгів. Замовник відхиляє пропозицію конкурсних торгів у разі, якщо: 1) учасник не відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим статтею 16 Закону; не погоджується з виправленням виявленої замовником арифметичної помилки; не надав забезпечення пропозиції конкурсних торгів, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; 2) наявні підстави, зазначені у статті 17 та частині сьомій статті 28 Закону; 3) пропозиція конкурсних торгів не відповідає умовам документації конкурсних торгів. Інформація про відхилення пропозиції конкурсних торгів із зазначенням підстави надсилається Учаснику, пропозиція якого відхилена, протягом трьох робочих днів з дати прийняття такого рішення та оприлюднюється відповідно до статті 10 Закону.

У складі пропозиції на підтвердження наявності працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, позивачем надано: Інформаційну довідку від 25.12.2012 р., відповідно до якої до виконання закупівель будуть залучені 11 працівників ТОВ "Сінтезпродсервіс"; належним чином засвідчені копії трудових книжок 10 працівників, медичних книжок 11 працівників та Наказу № 18-К від 07.04.2008 р. про прийняття Клименка О.Г. на роботу за сумісництвом до відділу збуту на 0,25 ставки на посаду лікаря ветеринарної медицини з 07.04.2008 р. Копії трудової книжки Клименка О.Г. або трудової угоди з Клименком О.Г. позивачем у складі пропозиції конкурсних торгів замовнику надано не було.

З огляду на те, що вимогами пункту 2 додатку № 1 до Документації конкурсних торгів імперативно визначений перелік належних документів для підтвердження відповідності учасника встановленому кваліфікаційному критерію, зокрема, наявності працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, ані положеннями Документації конкурсних торгів, ані Законом України "Про здійснення державних закупівель" не передбачено можливості подання альтернативних документів, які містять відповідну інформацію, а тому ненадання позивачем всіх документів, зазначених в Документації конкурсних торгів, стало підставою для відхилення пропозиції конкурсних торгів ТОВ "Сінтезпродсервіс" згідно з п. 3. ч. 1 ст. 29 Закону України "Про здійснення державних закупівель", як такої, що не відповідає умовам документації конкурсних торгів.

Крім того, судами встановлено факт не надання ТОВ "Сінтезпродсервіс" у складі пропозиції конкурсних торгів в повному обсязі і відомостей щодо свого фінансового стану та зобов'язань перед третіми особами, зокрема за кредитними договорами № 608/02-2011 від 29.12.2010 р., № 610/02-2011 від 19.01.2011 р., № 612/02-2011, № 617/02-2011 від 08.02.2011 р., укладеними з Публічним акціонерним товариством "Банк Камбіо".

Відповідно до ст. 111-5 ГПК України касаційна інстанція використовує процесуальні права суду першої інстанції виключно для перевірки юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення у рішенні або постанові господарського суду.

Згідно зі ст. 111-7 ГПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на обмеженість процесуальних дій касаційної інстанції, пов'язаних із встановленням обставин справи та їх доказуванням, колегія суддів відхиляє всі інші доводи скаржника, які фактично зводяться до переоцінки доказів та необхідності додаткового встановлення обставин справи.

Відповідно до ст. 111-9 ГПК України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право, зокрема, залишити рішення першої інстанції або постанову апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.

На думку колегії суддів, висновок місцевого та апеляційного судів про відсутність правових підстав для задоволення заявлених позовних вимог є законним, обґрунтованим, відповідає нормам чинного законодавства, фактичним обставинам справи і наявним у ній матеріалам, а доводи касаційної скарги його не спростовують.

З огляду на викладене, підстав для зміни або скасування постановлених у справі рішення місцевого суду та постанови апеляційної інстанції не вбачається.

Керуючись статтями 85, 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Сінтезпродсервіс" залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Донецької області від 06.03.2013 р. та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 16.04.2013 р. у справі № 905/619/13-г - без змін.

Головуючий суддяГ.К. Прокопанич суддіТ.Л. Барицька О.О. Євсіков