Ухвала суду № 33331501, 27.08.2013, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2013
Номер справи
801/1236/13-а
Номер документу
33331501
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 801/1236/13-а

27.08.13 м. Севастополь Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Дугаренко О.В.,

суддів Мунтян О.І. ,

Дадінської Т.В.

секретар судового засідання Миронова Є.А.

за участю сторін:

представник позивача- Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газіфікації "Кримгаз"- Силич Людмила Євгенівна, довіреність № 755 від 01.01.13,

представник відповідача- Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби- не з'явився,

розглянувши матеріали справи № 801/1236/13-а за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Аблякимов Е.Е.) від 01.03.13

за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" (вул.Училищна, буд.42-а, м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95001)

до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Сімферополі АР Крим Державної податкової служби (вул.Мате Залкі, буд.1/9, м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95053)

заявник апеляційної скарги Державна податкова інспекція в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби (вул.Мате Залкі, буд.1/9, м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95053)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 01.03.2013 адміністративний позов Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Сімферополі АР Крим Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задоволено: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби від 09.01.13р. № 0000034010 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 148 734 гривень; стягнуто на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" (ЄДРПОУ 03348117) судовий збір у розмірі 1487,34грн. із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунку Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби.

Не погодившись з даним рішенням суду, Державна податкова інспекція в м.Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби звернулась з апеляційною скаргою до суду, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 01.03.2013 та прийняти нове рішення по справі.

В судовому засіданні представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив залишити без змін рішення суду першої інстанції.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином.

Відповідно до ч.4 ст.196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

З матеріалів справи вбачається. що у період з 07.12.2012 по 17.12.2012 посадовими особами відповідача проведено позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування ПАТ "Кримгаз" (ЄДРПОУ 03348117) від'ємного значення різниці між сумою податкового кредиту та залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду по декларації з ПДВ за вересень 2012 року.

За наслідками перевірки СДПІ ВПП в м.Сімферополі АР Крим ДПС складений акт №112/40-10/033448117 від 24.12.2012р., у висновках якого наголошено на тому, що ПАТ "Кримгаз" порушено вимоги п.200.6, п. 200.14 ст. 200 Податкового кодексу України, а саме, заниження суми бюджетного відшкодування ПДВ у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах по декларації за вересень 2012 р. у сумі 542 970 грн.; та вимоги п.198.1, п.198.3 ст.198 Податкового кодексу України, у результаті чого завищено податковий кредит по взаємовідносинам з ТОВ "Компанія АМК-1" за договором підряду від 30.08.11 №126 за вересень 2012р. на суму -148 743,17 грн., що стало підставою для завищення від'ємного значення різниці між сумою податкових зобов'язань та сумою податкового кредиту по податку на додану вартість за вересень 2012р. на зазначену суму.

На підставі складеного акта перевірки №112/40-10/033448117 від 24.12.2012р. СДПІ ВПП в м. Сімферополь АРК ДПС 09.01.2013р. винесено податкове повідомлення-рішення №0000034010 щодо зменшення від'ємного значення податку на додану вартість за вересень 2012р. у розмірі 148 734, 00 грн.

З матеріалів справи вбачається, що між ПАТ "Кримгаз" і ТОВ "Компанія АМК-1" укладений договір підряду №126 від 30.08.2011р.

Відповідно до п. 1.1. Договору Замовник (ПАТ "Кримгаз") доручає та оплачує на умовах Договору, а Підрядник (ТОВ "Компанія АМК-1") приймає на себе зобов'язання з власних матеріалів або матеріалів Замовника, у відповідності до проектно-кошторисної документації, будівельних норм і правил виконати роботи по об'єкту: Будівництво газопроводу від ГРС до ГГРП-1 м. Білогорськ.

Відповідно до п. 4.2. договору оплата за виконані роботи здійснюється Замовником по мірі виконання робіт на підставі акту (форма КБ-2в) та довідки про вартість робіт (форма КБ-3), підписаних уповноваженими представниками сторін.

Сторони підписали довідку про вартість виконаних будівельних робіт за вересень 2012 р. (форма КБ-3), акти №1, №2, №3 приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в) на загальну суму 1 642 054,02 грн. (ПДВ - 273 675,67 грн.).

27.09.2012 р. ПАТ "Кримгаз" сплатило вартість виконаних робіт в сумі 1 642 054,02 грн. (платіжне доручення №77 від 27.09.2012 р.).

ТОВ "Компанія АМК-1" виписало податкову накладну №52 від 27.09.2012 р. на загальну суму 1 642 054,02 грн. (ПДВ у т.ч. 2736 675,67 грн.).

Відповідно до п. 200.1 ст. 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Податкове зобов'язання для цілей розділу V цього Кодексу - загальна сума податку на додану вартість, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді, що встановлено п.п. 14.1.179 ст.14 ПК України.

У відповідності до п.п. 14.1.181 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.

Право на віднесення сум податку до податкового кредиту, згідно п. 198.1 ст. 198 ПК України, виникає у разі здійснення операцій, зокрема, з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.

Пунктом 198.2 ст. 198 ПК України встановлено, що датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Пунктом 198.3 ст. 198 ПК України встановлено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Пунктом 198.6 ст. 198 ПК України встановлено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу).

У разі якщо на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, які попередньо віднесені до податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до закону.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати виписки податкової накладної.

Пунктом 201.1 ст. 201 ПК України встановлено, що платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну, з необхідними реквізитами.

Згідно до п.п. 14.1.191. п. 14.1 ст. 14 ПК України, постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.

Згідно до ст.1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

З урахуванням вказаних норм податкові накладні, складені відповідно до вимог ПК України, потрібно вважати первинними документами, яки є достатньою підставою для формування податкового кредиту.

Колегія суддів зазначає, що матеріалами справи не підтверджується порушення при оформленні податкової накладної виписаної вказаним контрагентом, у тому числі відсутності реєстрації контрагента позивача платником ПДВ, відсутності у контрагента позивача право та дієздатності.

Висновки СДПІ ВПП у м. Сімферополі АРК ДПС обґрунтовуються тим, що у додатках до ліцензії 55097 серії АВ, виданої ТОВ "Компанія "АМК-1" Міністерством регіонального розвитку й будівництва України від 11.08.2010 року в переліку робіт не вказані роботи з будівництва газопроводів високого тиску.

До матеріалів справи залучені дозвільні документи для проведення будівельних робіт, а саме: ліцензія серії АВ № 555097 видана ТОВ "Компанія АМК-1" на здійснення господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури (за переліком робіт згідно з додатком), виданої Державною архітектурно-будівельної інспекцією Міністерства регіонального розвитку та будівництва України 06.08.2010 року. Строк дії з 06.08.2010 року по 06.08.2013 р.

Проектна документація "Будівництво газопроводу від ГРС до ГГРП-1 м. Білогорськ" розроблена ТОВ "ТРИО".

Відповідно до робочого проекту вказаний газопровід - зовнішній, підземний і наземний, високого тиску, металевий, природний газ. Тиск в точці підключення - 6,00 кг/см2 (0,6 МПа).

Проектування та будівництво газопроводів високого тиску регламентується ДБН В.2.5-20-2001 "Інженерне обладнання будівель і споруд. Зовнішні мережі і споруди. Газопостачання".

Вказані норми поширюються на проектування, будівництво нових, розширення, реконструкцію, технологічне переобладнання і експлуатацію систем газопостачання для забезпечення споживачів природними горючими газами нафтових, газових і газоконденсатних родовищ з надмірним тиском не більше 1,2 МПа.

Дані Норми не поширюються на: газопроводи і газове обладнання підприємств та установок, що використовують природний газ із надлишковим тиском понад 1,2 МПа, а також штучні гази, біогаз, газ дегазації, повітряні суміші на їх основі та інші горючі гази.

Відповідно до п. 2.2. ДБН В.2.5-20-2001 газопроводи в залежності від тиску газу, що транспортується ними, підрозділяються на: газопроводи високого тиску І категорії - при робочому тиску газу від 0,6 до 1,2 МПа для природного газу та газоповітряних сумішей і до 1,6 МПа для ЗВГ; газопроводи високого тиску II категорії - при робочому тиску газу від 0,3 до 0,6 МПа; газопроводи середнього тиску - при робочому тиску газу від 0,005 МПа до 0,300 МПа;газопроводи низького тиску - при робочому тиску газу до 0,005 МПа.

Проектування і будівництво магістральних газопроводів регламентуються СНИП 2.05.06-85* "Магістральні трубопроводи". Ці норми поширюються на проектування нових і реконструйованих магістральних трубопроводів і відгалужень від них умовним діаметром до 1400 мм включ, з надлишковим тиском середовища понад 1,2 МПа (12 кгс / см2) до 10 МПа (100 кгс / см2) (при одиночній прокладці та прокладці в технічних коридорах).

Згідно п. 2.1. СНИП 2.05.06-85* магістральні газопроводи залежно від робочого тиску в трубопроводи поділяються на два класи: I клас - при робочому тиску понад 2,5 до 10, 0 МПа (понад 25 до 100 кгс/см ) включ.; II клас - при робочому тиску понад 1,2 до 2,5 МПа (понад 12 до 25 кгс/см2) включ.

Тобто, судом першої інстанції правомірно зазначено, що висновки СДПІ ВПП у м. Сімферополі АРК ДПС про те, що відповідно ДБН газопроводи високого тиску - це магістральні газопроводи, суперечать діючому законодавству.

Відповідно до додатку від 19.04.2011р. до Ліцензії №555097 серії АВ виданої ТОВ "Компанія АМК-1", перелік робіт для здійснення господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури доповнений пунктом: "Монтаж зовнішніх інженерних мереж, систем, споруджень, інструментів і засобів виміру газопостачання".

За даним видом робіт в додатку виділені наступні класи наслідків відповідальності) інженерних мереж, систем, споруд: клас СС1 - незначні наслідки; клас СС2 - середні наслідки; клас ССЗ - істотні наслідки.

Відповідно до ДБН В. 1.2-14-2009 "Загальні принципи забезпечення надійності й конструктивної безпеки будинків, споруд, будівельних конструкцій, фундаментів до споруд класу СС3 слід відносити магістральні трубопроводи діаметром понад 1 000 мм, з робочим тиском понад 2,5 МПа, а так само ділянки магістральних трубопроводів з меншим діаметром і меншим робочим тиском у місцях переходу через водні перешкоди, залізничні й автомобільні переїзди.

До будівель і споруд класу СС2 слід відносити магістральні газопроводи. У свою чергу до будівель і споруд класу СС1 відносяться всі об'єкти промисловості, енергетики, транспорту й і зв'язку, сільського господарства й переробки сільськогосподарської продукції, які не віднесені до класів СС2 і ССЗ.

На підтвердження вищевказаної позиції, із приводу ліцензійних можливостей ТОВ "Компанії АМК-1", ПАТ "Кримгаз" була отримана відповідь Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим №7/1-88 від 08.01.2013 р., в якій зазначено, що ТОВ "Компанія АМК-1" має право виконувати роботи з монтажу підвідних газопроводів високого тиску (включно 0,6 Мпа).

СДПІ ВПП у м. Сімферополь АРК ДПС робить безпідставний висновок про невідповідність укладеного позивачем договору нормам Цивільного кодексу України. Однак не зазначає, яким саме нормам Цивільного кодексу не відповідає договір №126 від 30.08.2011 р.

Матеріали справи свідчать, що позивач і його контрагент мали цивільну правоздатність, державну реєстрацію та не були позбавлені права укладати будь-які угоди відповідно до чинного законодавства України. Проведені операції вплинули на права, обов'язки позивача та на його майновий стан.

Таким чином, правочин є правомірним й на законних підставах відображений в декларації податку на додану вартість у вигляді податкового кредиту.

Суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000034010 від 09.01.2013.

Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 01.03.13 у справі № 801/1236/13-а залишити без задоволення.

2.Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 01.03.13 у справі № 801/1236/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення. Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України у порядку та в строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст судового рішення виготовлений 02 вересня 2013 р.

Головуючий суддя підпис О.В.Дугаренко

Судді підпис О.І. Мунтян

підпис Т.В. Дадінська

З оригіналом згідно

Головуючий суддя О.В.Дугаренко