ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
06 вересня 2013 року 813/6745/13-а
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Качур Р.П., розглянувши матеріали позовної заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Мінеральні води України» до слідчого управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
5 вересня 2013 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «Мінеральні води України» до слідчого управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про зобов'язання вчинити дії.
Як вбачається із позовної заяви, постановою слідчого слідчого управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області від 16.03.2012 року по кримінальній справі 181-0062 СТ накладено заборону на проведення реєстрації, перереєстрації, зняття з обліку автомобіля марки Merzedes Benz 1317 D, д.н.з. АА 2814 ІК. Позивач просить зобов'язати відповідача зняти заборону на проведення реєстрації, перереєстрації, зняття з обліку належного позивачу автомобіля, яка була накладена постановою слідчого від 16.03.2012 року по кримінальній справі 181-0062 СТ.
При прийнятті ухвали суддя виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. 14 ч. 1 ст. 92 Конституції України судоустрій, судочинство, організація і діяльність прокуратури, органів дізнання і слідства визначаються виключно законами.
Відповідно до ч. 1 ст. 124 Конституції України правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. При здійсненні правосуддя судді незалежні і підкоряються лише закону (ч. 1 ст. 129 Конституції України). Виключно законами України визначаються судоустрій і судочинство. Порядок здійснення правосуддя регламентується відповідним процесуальним законодавством України.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно зі ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.
Згідно з п. 9 Розділу ХІ «Перехідні положення» кримінального процесуального кодексу України запобіжні заходи, арешт майна, відсторонення від посади, застосовані під час дізнання та досудового слідства до дня набрання чинності цим Кодексом, продовжують свою дію до моменту їх зміни, скасування чи припинення у порядку, що діяв до набрання чинності цим Кодексом.
Відповідно до ст. 1 Кримінально-процесуального кодексу України від 28.12.1960 року (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) призначенням цього кодексу є визначення порядку провадження у кримінальних справах.
Згідно зі ст. 2 КПК України завданнями кримінального судочинства є охорона прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб, які беруть в ньому участь, а також швидке і повне розкриття злочинів, викриття винних та забезпечення правильного застосування Закону з тим, щоб кожний, хто вчинив злочин, був притягнутий до відповідальності і жоден невинний не був покараний.
Відповідно до ст. 234 КПК України дії слідчого можуть бути оскаржені прокуророві як безпосередньо, так і через слідчого. Дії слідчого можуть бути оскаржені до суду. Скарги на дії слідчого розглядаються судом першої інстанції при попередньому розгляді справи або при розгляді її по суті, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Правосуддя в Україні здійснюється шляхом розгляду і вирішення справ по спорах відповідно до процесуального законодавства України.
Кримінальне судочинство - це врегульований нормами КПК України порядок діяльності органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу - підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів.
Захист прав і свобод людини в порядку кримінального судочинства не може бути надійним без надання їй можливості оскаржити до суду окремі процесуальні акти, дії чи бездіяльність органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду. Однак, таке оскарження може здійснюватись у порядку, встановленому Кримінально-процесуальним кодексом України, оскільки діяльність посадових осіб слідчих органів має свої особливості і не належить до управлінської сфери.
Відповідно до принципу диспозитивності суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до КАС України, і не може виходити за межі позовних вимог. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуді.
З огляду на те, що законом встановлений інший, ніж передбачено Кодексом адміністративного судочинства України, порядок оскарження дій слідчого під час проведення досудового слідства (стаття 234 КПК України від 28.12.1960 року), даний позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1, ч. 2 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, про що постановляє відповідну ухвалу.
Вказані обставини унеможливлюють розгляд поданого позивачем позову у порядку адміністративного судочинства.
Згідно з ч. 5 ст. 109 КАС України повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Одночасно суд роз'яснює позивачу, що розгляд його позовної заяви належить до юрисдикції місцевого загального суду в порядку кримінального судочинства.
Відповідно до п. 3. ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справ.
Керуючись ст. ст. 1, 3, 4, 109, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, п. 3. ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір», суддя -
у х в а л и в:
1. У відкритті провадження у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Мінеральні води України» до слідчого управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про зобов'язання вчинити дії - відмовити.
2. Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Мінеральні води України» (ЄДРПОУ 36001810) 34 (тридцять чотири) грн. 41 коп. сплаченого судового збору.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надіслати особі яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї документами.
Ухвала суду набирає законної сили у порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в порядку і строки, встановлені ст. 186 КАС України.
Суддя Качур Р.П.