Рішення № 33331094, 06.09.2013, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
06.09.2013
Номер справи
927/849/13
Номер документу
33331094
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

УКРАЇНА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Чернігівської області

14000, м. Чернігів, пр. Миру, 20 тел. 77-44-62, 69-81-66

Іменем України

РІШЕННЯ

06 вересня 2013р. Справа №927/849/13

Прокурор Бобровицького району Чернігівської області в інтересах держави в особі,

Позивача: Бобровицької міської ради, код ЄДРПОУ 04061990, 17400, м. Бобровиця, вул. Лупицька, 4

до Відповідача: Публічного акціонерного товариства "Бобровицький молокозавод", код ЄДРПОУ 30004072, вул.Чернігівська, 50, м. Бобровиця, Чернігівська область, 17400

За участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на боці позивача:

Державна екологічна інспекція в Чернігівській області, код ЄДРПОУ 34924790, 14017, м. Чернігів, вул. Малясова, 12

Предмет спору: про відшкодування збитків в розмірі 4037601 грн.

Суддя М.В. Фесюра

Представники сторін:

позивача: - не з"явився,

відповідача: Бутакова О.М.,

третьої особи : Францкевич Л.І., Амельченко Ю.В.(після перерви не з'явились),

присутня в судовому засіданні старший прокурор Кравченко А.А.

Рішення прийняте після перерви , оголошеної в засіданні на підставі ст..77 Господарського процесуального кодексу України.

Прокурором в інтересах держави в особі позивачів Державної екологічної інспекції в Чернігівської області та Бобровицької міської ради подано позов про відшкодування збитків, завданих державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів у розмірі 4037601 грн.

В ході судового розгляду справи у зв'язку з відмовою Державної екологічної інспекції в Чернігівській області від позову, провадження в частині позовних вимог інспекції було припинено з залученням останньої в якості третьої особи без самостійних вимог на боці позивача.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення вимог статей 19, 21, 23 Кодексу України про надра, відповідач використовував водні ресурси за відсутності дозвільних документів, у зв'язку з чим за результатами проведеної перевірки на підставі Методики, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.09 за №389 зі змінами, внесеними наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 30.06.11 за №220, було здійснено розрахунок розміру відшкодування на загальну суму 4037601 грн.

До початку судового засідання від Бобровицької міської ради факсимільним зв'язком надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника.

Відповідач проти позовних вимог заперечив повністю. Згідно наданого відзиву (від 17.07.13 №113), відповідачем вживались всі необхідні та передбачені чинним законодавством заходи для отримання спеціального дозволу на користування надрами (підземні води).

Як вказує відповідач у відзиві, дані обставини виключають наявність його вини у порушенні вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та посилається на постанову ВГСУ від 02.07.13 у справі 5017/2832/2012.

Також Відповідач вказав, що розмір збитків, розрахований на підставі Методики є завищений і не відповідає реальному розміру шкоди та не відповідає положенням ч.3 ст. 22 Цивільного Кодексу України, з яких прямо випливає, що випадки відшкодування збитків (шкоди) у більшому або меншому розмірі (як виключення із загального правила про відшкодування реальної шкоди) мають встановлюватися лише законом.

Крім того, підприємство вважає, що ним не забруднювалось навколишнє середовище, тому збитки не можуть бути нараховані .

Третя особа вважає, що збитки розраховані відповідно до діючого законодавства згідно з Методикою, у редакції, яка підлягає застосуванню.

Після перерви прокурором заявлено клопотання про відкладення розгляду у зв'язку з необхідністю виклику особи, яка розраховувала збитки ,через сумніви щодо цього у відповідача.

Відповідач заперечив, повідомивши , що у нього відсутні сумніви щодо розміру збитків, але він не погоджується з можливістю застосування Методики, за якою відбулося нарахування.

Заслухавши пояснення представників, дослідивши надані докази , суд -

ВСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора задоволенню не підлягає, оскільки розмір збитків не заперечується, а питання можливості застосування Методики є правовим і відноситься до компетенції суду.

У відповідності до ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" та на підставі наказу Державної екологічної інспекції у Чернігівській області від 11.02.13 №142 старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області у період з 12 по 13 лютого 2013 року проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ПАТ „Бобровицький молокозавод", за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів, щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами №56/05, згідно якого встановлено, зокрема, що підприємством за період з 03.07.2012 року по 12.02.2013 року з артезіанської свердловини самовільно без наявності спеціального дозволу на користування надрами (підземні води) забрано 104900 куб. м. підземних вод, що є порушенням ст.ст.16, 19, 21, 23 Кодексу України „Про надра".

З метою усунення порушень, виявлених під час здійснення перевірки, Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області 13.02.13 винесено припис за №56/05, яким зобов'язано відповідача в термін до 01.06.13 забезпечити отримання спеціального дозволу на використання надр для видобутку прісних підземних вод.

20.02.13 Державною екологічною інспекцією в Чернігівській області було надіслано на адресу публічного акціонерного товариства "Бобровицький молокозавод" претензію №09-03/533, згідно якої запропоновано добровільно відшкодувати збитки заподіяні державі самовільним водокористуванням у розмірі 4037601,00 грн., відповідно до здійсненого розрахунку на підставі „Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", яка залишена останнім без відповіді та задоволення.

Відповідно до статті 1 Водного кодексу України водокористування - це використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів).

Згідно з цією статтею , забір води - це вилучення води з водного об'єкта для використання за допомогою технічних пристроїв або без них.

Відповідно до частини 1 статті 48 Водного кодексу України , спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Згідно зі статтею 44 цього Кодексу України , водокористувачі зобов'язані, зокрема: використовувати воду (водні об'єкти) відповідно до цілей та умов їх надання; здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Пунктом "з" частини 2 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів.

Відповідно до частини 1 статті 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" , шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Згідно з пунктом 6 частини 3 статті 110 Водного кодексу України , відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.

Відповідно до частини 1 статті 111 Водного кодексу України , підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Пунктом 1.2. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України №389 від 20.07.2009 року , передбачено, що зазначена Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі, зокрема, самовільного використання водних ресурсів при відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)).

Як вказувалось вище, розмір збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу відповідачем внаслідок самовільного використання води з 03.07.2012 року по 12.02.2013 року без наявності спеціального дозволу на користування надрами обсягом 104900 куб. м. 4 037 601 грн., на підтвердження чого позивачем надано відповідний розрахунок, здійснений спеціалістами Інспекції згідно з Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України №389 від 20.07.2009 року , чинної на час проведення перевірки відповідача щодо дотримання ним вимог природоохоронного законодавства . При цьому обсяг використаної води розрахований та наданий відповідачем самостійно.

Відповідно до ст.. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода завдану майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Отже для застосування такої міри відповідальності як відшкодування шкоди потрібна наявність всіх елементів складу цивільного правопорушення.

Суд вважає обґрунтованими доводи відповідача про відсутність в його діях складу екологічного правопорушення у зв'язку з відсутністю вини у водокористуванні без спеціального дозволу.

До такого висновку суд приходить з'ясувавши дії відповідача, направлені на отримання такого дозволу.

Відповідач почав процедуру отримання дозволу ще до видачі йому державною екологічною інспекцією припису, в тому числі й до видачі попереднього припису від 03.07.2012р. за № 291/05.

Так, на виконання листа №4053/01/12-11 від 16.09.11 „Про надання інформації", що надійшов 29.09.11 від Державної служби геології та надр України про необхідність отримання підприємством спеціального дозволу на користування надрами згідно з вимогами законодавства, в зв'язку з використанням ПАТ „Бобровицький молокозавод" підземних вод у своїй виробничо-господарській діяльності, відповідно до Постанови КМУ № 615 від 30.05.2011 року «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» 15.11.2011 року № 450 на ім'я голови Чернігівської обласної ради були направлені пакет документів та «Клопотання про погодження умов для отримання спеціального дозволу на користування надрами Бобровицького родовища питних підземних вод».

23.12.2011 року Чернігівською обласною радою було прийняте Рішення «Про погодження спеціального дозволу на геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислову розробку Бобровицького родовища питних підземних вод Публічному акціонерному товариству «Бобровицький молокозавод».

26.12.11 року листом № 470 підприємством на ім'я управління Держгірпромнагляду по Чернігівській області було направлене «Клопотання про погодження умов для отримання спеціального дозволу на користування надрами Бобровицького родовища питних підземних вод».

10.01.2012 року листом № 60 від територіального управління Держгірпромнагляду у Чернігівській області був отриманий лист про згоду на погодження матеріалів на користування надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки Бобровицького родовища питних підземних вод.

08.02.12 року листом № 22 АТ «Бобровицький молокозавод» направило на ім'я Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України «Клопотання про погодження умов для отримання спеціального дозволу на користування надрами Бобровицького родовища питних підземних вод».

21.02.2012 року за № 1422/0/3.1-6/12 на ім'я підприємства надійшов лист «Про погодження надання спеціального дозволу на користування надрами», в якому Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України відповідно до порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМУ від 30.05.2011 року № 615, погодила надання АТ «Бобровицький молокозавод» спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки Бобровицького родовища питних підземних вод (свердловини №№ 3, 6, 8, 9), розташованого в Бобровицькому районі Чернігівської області.

16.03.2012 року № 48 та № 49 підприємство направило до Міністерства екології та природних ресурсів України для отримання погодження Мінприроди України надання надр у користування Заяву щодо погодження надання спеціального дозволу на користування надрами.

06.06.2012 року підприємством була отримана відповідь від Міністерства екології та природних ресурсів України за № 9908/06/10-12 від 17.05.2012 року, про повернення документів суб'єкту господарювання на доопрацювання у зв'язку з поданням суб'єктом господарювання пакету документів не в повному обсязі та їх невідповідністю вимогам законодавства.

07.07.2012 року листом № 120 підприємством повторно направлено до Міністерства екології та природних ресурсів України доопрацьований пакет документів на погодження умов для отримання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно- промислової розробки Бобровицького родовища питних підземних вод.

У вересні 2012 року товариство отримало лист від Міністерства екології та природних ресурсів № 17367/06/10-12 від 30.08.2012 року про повернення документів на доопрацювання.

19.09.2012 року № 161 АТ «Бобровицький молокозавод» втретє подало до Міністерства екології та природних ресурсів пакет документів для отримання погодження надання надр у користування.

25.12.12 року № 2517/06/10-12 Міністерством екології та природних ресурсів України прийнято рішення про можливість надання спеціального дозволу на користування надрами АТ «Бобровицький молокозавод».

25.01.2013 року листом № 6 Товариство направило до Державної служби геології та надр України пакет документів для отримання спеціального дозволу на користування надрами Бобровицького родовища питних підземних вод АТ «Бобровицький молокозавод» в межах водозабору підприємства, м. Бобровиця Чернігівської області.

26.03.2013 року АТ «Бобровицький молокозавод» отримало від Державної служби геології та надр України лист № 2326/03/12-13 від 15.03.2013 року, про те що відповідно до протоколу комісії з питань надрокористування від 06.03.2013 року № 4/13, наказу Держгеонадр України від 11.03.2013 року № 122 прийнято рішення надати АТ «Бобровицький молокозавод» спеціальний дозвіл на користування надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки питних підземних вод водозабору підприємства у Чернігівській області. В даному листі також були прописані ряд заходів, які потрібно здійснити Товариству для отримання дозволу.

З

На виконання вищевказаного листа підприємство 04.04.2013 року направило до Державної служби геології та надр України пакет документів на надання геологічної інформації для отримання спеціального дозволу на користування надрами.

На підставі листа Державної служби геології та надр України №3811/03/13-13 від 22.04.2013 року проведено оплату за надання спеціального дозволу на користування надрами питних підземних вод водозбору підприємства у сумі 2950 грн. платіжне доручення 85 від 18.04.13.

В ході процедури надання геологічної інформації для отримання спеціального дозволу на користування надрами Товариством укладений договір з ДНВП „Геоінформ України" №86п від 23.04.13 щодо опрацювання фондових геологічних матеріалів та виготовлення копій геологічних матеріалів, строк виконання робіт за договором 20 робочих днів.

На основі експертного висновку ДГП „Геолекспертиза" ДНВП „Геоінформ України" склав проект договору купівлі-продажу права на користування геологічною інформацією. 18.06.2013 між Державною службою геології та надр України та ПАТ „Бобровицький молокозавод" був підписаний договір купівлі - продажу права на користування геологічною інформацією №05-11/101 та здійснена оплата за надання такого права 18.06.13 платіжним дорученням №5595.

Відповідний спеціальний дозвіл Відповідачем отримано було 20.06.2013 року №4348.

Як вказано в акті перевірки , забір підземних вод та скид стічних вод підприємством здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування Укр №4098 А/Чрн, виданого Держуправлінням охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області 26.11.2011р. терміном дії до 05.08.2013р.

Частинами 1, 2, 3 статті 49 цього Кодексу України передбачено, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Дозвіл на спеціальне водокористування видається державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення. Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних.

Відповідно до пунктів 2, 3, 4 Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 321 від 13.03.2002 року, дозволи на спеціальне водокористування (забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання у водні об'єкти забруднюючих речовин, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів) видаються у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення - Мінприроди, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів за клопотанням водокористувачів з обґрунтуванням потреби у воді, яке погоджується у разі використання підземних вод - з Державною геологічною службою або дочірніми підприємствами НАК "Надра України" за переліком, який затверджує Мінекоресурсів. Дозволи видаються органами, що зазначені в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, в місячний термін з дня подання в установленому порядку клопотання, а органами, зазначеними в абзаці третьому цього пункту, - в установлені ними терміни. Клопотання водокористувачів розглядаються у місячний термін. У разі відмови у погодженні клопотання або у видачі дозволу водокористувачу надається відповідь з обґрунтуванням причин відмови (в редакції Порядку, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Як встановлено судом, відповідач , зокрема, тричі звертався до Міністерства екології та природних ресурсів України з відповідними клопотаннями , які розглядалися з порушенням встановлених строків по декілька місяців.

Як слідує з вищенаведених встановлених обставин, які підтверджуються наданими доказами, несвоєчасне отримання дозволу відбулося внаслідок незалежних від підприємства причин через існуючу тривалу процедуру погодження та порушення строків розгляду звернень уповноваженими державними органами..

За таких обставин в діях відповідача відсутній склад цивільного правопорушення, яке полягає у винній поведінці особи при використанні надр без спеціального дозволу.

На підставі викладеного у позові має бути відмовлено повністю.

Судовий збір має бути стягнутий з позивача на користь державного бюджету у повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. У позові відмовити повністю.

2. Стягнути з Бобровицької міської ради (17400, Чернігівська обл.. м. Бобровиця вул. Лупицька,4, код ЄДРПОУ 04061990, рахунок 35414004001365 в ГУ ДКСУ в Чернігівській області, МФО 853592) на користь державного бюджету (р/р 31217206783002, отримувач УДКСУ м. Чернігова, код ЄДРПОУ 38054398, банк: ГУДКУ у Чернігівській області, МФО 853592, код 38054398, код бюджетної класифікації 22030001) 68 820,00 грн. судового збору

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення складений 06 вересня 2013 року.

Суддя М.В.Фесюра