ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 вересня 2013 року м.Львів № 813/6303/13-а
15 год. 00 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Сподарик Наталії Іванівни розглянув у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України до товариства з додатковою відповідальністю «Львівський експериментальний механічний завод» про застосування заходів реагування,
постановив:
Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України звернулося до суду з адміністративним позовом до товариства з додатковою відповідальністю «Львівський експериментальний механічний завод» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до відповідача, а саме - зобов'язати товариство з додатковою відповідальністю «Львівський експериментальний механічний завод» невідкладно зупинити виконання електрозварювальних робіт.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що як встановлено внаслідок проведеної перевірки, були виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, на зварювальній дільниці, на механічній дільниці, у столярному відділені, що є порушенням норм ст. ст. 13,18 Закону України «Про охорону праці». Зупинення виконання електрозварювальних робіт, відповідно до ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», допускається тільки на підставі постанови адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
На підставі пункту 5 частини 1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) 14 серпня 2013 року суд постановив ухвалу про відкриття скороченого провадження у адміністративній справі за позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України, копію якої разом з копіями позовної заяви та доданих до неї документів надіслано товариству з додатковою відповідальністю «Львівський експериментальний механічний завод». Зазначені процесуальні документи вручено відповідачу 23 серпня 2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.23). Заперечень проти позову чи клопотань процесуального характеру від відповідача у встановлений ухвалою суду строк в канцелярію суду не надійшло. За таких обставин суд, на підставі частин 4, 5 ст. 182-2 КАС України, розглянув справу одноособово без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини та долучені до справи докази на їх підтвердження суд встановив наступне.
Товариство з додатковою відповідальністю «Львівський експериментальний механічний завод» зареєстроване як юридична особа (ідентифікаційний код 01284761).
З 06.08.2013 року по 09.08.2013 року Державна інспекція нагляду у машинобудуванні, на транспорті та у зв'язку територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області відповідно до наказу територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області від 18.07.2013р. № 489, у присутності уповноважених осіб відповідача - Інженера з охорони праці ОСОБА_1 проведено планову перевірку дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки на зварювальній та механічній дільницях товариства з додатковою відповідальністю «Львівський експериментальний механічний завод».
За наслідками перевірки складено акт № 10-7/96 від 09.08.2013 року (далі - акт перевірки) (а.с.13-16).
В акті перевірки зазначено, що під час проведення перевірки були виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, а саме:
на зварювальній дільниці: не проведено вимірювання опору ізоляції обмоток зварювальних трансформаторів інв. № 780, інв. № 761, інв. № 787, інв. № 779 (4шт); допускаються до роботи електрозварювальники без присвоєння 2 групи допуску з електробезпеки ( 4 працівники ); допускаються до експлуатації манометри в яких відсутнє клеймо про їх; має місце експлуатація розподільчих електричних пристроїв відчиненими, доступ до струмоведучих частин; допускаються до експлуатації кабелі подовжувані ушкоджені, не заізольовані та не захищені від механічних пошкоджень;
на механічній дільниці: допускається до експлуатації технічно-несправний заточувальний верстат інв. № 3-176; допускається до експлуатації заточувальний верстат інв. № 2-153 з технічно- несправними блокувальними пристроями; на виробничій дільниці складування круглих великих деталей здійснюється на підлогу, а не в спеціальну тару; на запобіжниках не зазначено номінальний струм вставки; на заточувальному верстаті інв. № 3-176 здійснюється виконання робіт на одному шпинделі двома шліфувальними кругами в яких діаметри відрізняються більше ніж на 10 % ; не проведено повного та часткового огляду кран-балки інв. № б/н; допускається до експлуатації свердлильний верстат інв. № б/н без захисного огородження пасової передачі; допускається до експлуатації технічно-несправний свердлиль-ний верстат інв. № б/н, інв. №;
у столярному відділенні: у свердлильного верстату інв. № 003 заблоковані запобіжні пристрої; допускається до експлуатації технічно-несправний заточувальний верстат інв. № б/н; допускається до експлуатації кругло-пиляльний верстат інв. № б/н без захисного огородження пили.
Оскільки господарська діяльність підприємства пов'язана із порушенням вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки на зварювальній та механічній дільницях, територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України, з метою невідкладно зупинити виконання електрозварювальних робіт, у порядку ст. 182-2 КАС України звернулася з даним позовом до суду.
При вирішенні даного спору суд керувався наступними нормами законодавства:
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Львівській області керується Положенням про територіальне управління Держгірпромнагляду у Львівській області, затвердженого наказ «Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 р. № 186-к (далі - Положення ).
До повноважень територіального управління, відповідно до ч. 7 п.4 Положення, віднесено здійснення державного нагляду за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю.
Закон України «Про охорону праці» від 14.10.1996 року № 2694-ХІІ (далі - Закон № 2694-ХІІ) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.
Відповідно до ст. 4 Закону № 2694-ХІІ визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до п. 1.4 Положення, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.
Відповідно до ст. 13 Закону № 2694-ХІІ, роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Згідно з частиною п'ятою статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Внаслідок проведеної у серпні 2013 року планової перевірки товариства з додатковою відповідальністю «Львівський експериментальний механічний завод», позивача виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, на зварювальній дільниці, на механічній дільниці, у столярному відділені, що є порушенням норм ст. ст. 13,18 Закону України «Про охорону праці». Відповідач зазначених обставин не заперечив, будь-яких пояснень з приводу даного позову також не подав.
Зважаючи на наведені вище обставини справи та норми законодавства суд вважає, що позовні вимоги Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України є обґрунтованими, документально підтвердженими, тому даний позов слід задовольнити повністю.
На підставі ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають відшкодуванню з державного бюджету України понесені позивачем судові витрати у виді судового збору.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163, 183-2 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати товариство з додатковою відповідальністю «Львівський експериментальний механічний завод» (м. Львів, вул. Жасминова,5; код ЄДРПОУ 01284761) невідкладно зупинити виконання електрозварювальних робіт.
Стягнути з державного бюджету на користь Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України (м.Львів, пл. Міцкевича,8; ідентифікаційний код 38008247) 34 (тридцять чотири) грн.41 коп. сплаченого судового збору.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Сподарик Н.І.