Постанова № 33324029, 03.09.2013, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.09.2013
Номер справи
807/1862/13-а
Номер документу
33324029
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 вересня 2013 рокум. Ужгород№ 807/1862/13-а

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Рейті С.І

при секретарі судового засідання - Шмідзен І.Ю.

за участю представників

позивача: ОСОБА_1 (довіреність від 05.03.2013 року № 57/10-0)

відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області до ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу у сумі 874,88 грн., -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 3 вересня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 6 вересня 2013 року.

Мукачівська об'єднана державна податкова інспекція Закарпатської області (далі - позивач, Мукачівська ОДПІ) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 (далі - відповідач, ОСОБА_2.), яким просить стягнути податковий борг по податку з доходів фізичних осіб у сумі 874,88 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві, просить позов задовольнити та стягнути податковий борг у сумі 874,88 грн. по податку з доходів фізичних осіб.

Відповідач надав письмові заперечення проти позову (а.с.16-18), згідно яких заявлений позов вважає таким, що не підлягає до задоволення виходячи з наступного: з червня 2006 року і по теперішній час відповідач являється державним службовцем, що в свою чергу, унеможливлює суміщення державної служби з будь-якими видами підприємницької діяльності, та відповідно, отримання від такої доходу, згідно Закону України "Про державну службу". Посилання Мукачівської ОДПІ на самостійно подану мною податкову декларацію про доходи одержані з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року з якої і виникла заборгованість у сумі 874,88 грн. є хибними та безпідставними у зв'язку з тим, що позивач, як державний службовець у 2009 році не подавав і не міг подавати декларацію про доходи, а також вести власний податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення норм податкового законодавства оскільки немає і не може мати інших доходів окрім грошового забезпечення, тобто, заробітної плати. В той же час, функцію фінансової звітності та сплату податків покладено відповідно до вимог чинного законодавства України на військову частину, в якій проходив військову службу.

В судові засідання відповідач не з'явився та явку свого представника не забезпечив, не повідомив суд про причини не прибуття, хоча належним чином повідомлявся судом про відкриття провадження в адміністративній справі, про дату, час і місце розгляду даної справи. Згідно листа Мукачівського МВ ГУ ДМС України в Закарпатській області від 14.03.2013 року за № 762 (а.с.6), ОСОБА_2 проживає за адресою: АДРЕСА_2 тобто, за адресою, що вказана в позовній заяві та на яку направлялась кореспонденція суду. Отже, судом вжито достатніх заходів щодо належного повідомлення відповідача про відкриття провадження, про дату, час і місце судового розгляду даної адміністративної справи, та справа розглянута на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами адміністративної справи, ОСОБА_2 подано до Мукачівської ОДПІ декларацію про доходи за 2009 рік (а.с.34-37, отримано Мукачівською ОДПІ 31.05.2010 року за вх.№513/2), якою ним самостійно задекларовано страхове відшкодування у сумі 5832,50 грн. (сума податку - 874,63 грн.).

Згідно Розділу 1.2 Декларації, доходи одержані "страхове відшкодування" у сумі 5832,50 грн., з яких сума податку - 875,63 грн.

Згідно наявної в матеріалах справи копії відомості з центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб ДПА України про суми виплачених податків від 05.05.2010 року за № 22665 (а.с.38), сума нарахованого та виплаченого страхового відшкодування від філії Дженералі Гарант становить 5234,99 грн., в зв'язку з чим 26.05.2010 року Мукачівською ОДПІ проведено розрахунок суми податку з доходів фізичних осіб, яким ОСОБА_4 перераховано суму податку (в зв'язку з невірно вказаною сумою страхового відшкодування та, відповідно, невірно визначеною сумою податку) та визначено до сплати податку з доходів фізичних осіб у сумі 874,88 грн. (а.с.39).

25.05.2010 року Мукачівською ОДПІ винесено податкове повідомлення - рішення за № 0001471740/0, яким ОСОБА_4 визначено податкове зобов'язання у сумі 874,88 грн. по податку з доходів фізичних осіб, що підтверджується корінцем податкового повідомлення - рішення (а.с.40) та повідомлення про отримання направленого рекомендованого поштового відправлення, з підписом та відміткою "особисто" (а.с.41).

В зв'язку з несплатою суми боргу, Мукачівською ОДПІ 4 листопада 2011 року направлено ОСОБА_4 податкову вимогу за № 19 (а.с.12), яка також отримана відповідачем.

В зв'язку з несплатою податкового боргу у сумі 874,88 грн., Мукачівська ОДПІ звернулась до суду з позовом про стягнення такого в судовому порядку.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI (набрав чинності з 01.01.2011 року, тобто, станом на час звернення з позовом до суду, далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Правила оподаткування доходів фізичних осіб станом на час виникнення спірних правовідносин були встановлені Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22 травня 2003 року № 889 - IV (втратив чинність з 01.01.2011 року, діючий та в редакції Закону станом на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон 889).

Відповідно до п.1.2 ст. 1 Закону 889, дохід - сума будь-яких коштів, вартість матеріального і нематеріального майна, інших активів, що мають вартість, у тому числі цінних паперів або деривативів, одержаних платником податку у власність або нарахованих на його користь, чи набутих незаконним шляхом у випадках, визначених підпунктом 4.2.16 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, протягом відповідного звітного податкового періоду з різних джерел як на території України, так і за її межами.

Згідно п.1.6 ст.1 Закону 889, загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахований (виплачений) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду

Підпунктом 1.3 цієї статті встановлено, що дохід з джерелом його походження з України - будь-який дохід, одержаний платником податку або нарахований на його користь від здійснення будь-яких видів діяльності на території України та згідно пп. 4.2.5 п.4.2 ст.4 Закону 889 - до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються, зокрема, сума страхових виплат, страхових відшкодувань.

При цьому, згідно п. 2.1 ст. 2 Закону 889, платниками податку є, в тому числі, резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи.

Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ (втратив чинність з 01.01.2011 року, чинний та в редакції Закону станом на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон 2181), установлено порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб-підприємців перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовується до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів.

Відповідно до п.п. 5.3.1 п, 5.3 ст. 5 Закону 2181, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 п. 4,1 ст. 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п.5.1 Закону 2181, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п.п.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у визначені Законом строки, визнається сумою податкового боргу платника податків. Аналогічна норма передбачена пп.14.1.175 ст.14 ПК України, згідно якого - податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Пунктом 95.1 ст. 95 ПК України визначено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Оскільки податковий борг ОСОБА_4 у сумі 874,88 грн. добровільно до держбюджету не сплачений, позовні вимоги підтверджені належними і допустимими доказами, відповідачем не спростовані (зокрема, доводи щодо неподання ним декларації чи не отриманням податкового повідомлення - рішення чи податкової вимоги, що спростовується наявними в матеріалах справи доказами) та підлягають до задоволення повністю.

Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області до ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу у сумі 874,88 грн. - задовольнити повністю.

2. Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до державного (місцевого) бюджету за відповідним кодом бюджетної класифікації податковий борг у сумі 874,88 грн. (вісімсот сімдесят чотири гривні вісімдесят вісім копійок) по податку з доходів фізичних осіб.

3. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).

Суддя С.І. Рейті