04.09.2013
252/9171/13-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 вересня 2013 року суддя Микитівського районного суду м. Горлівки Донецької області розглянувши у скороченному провадженні в м. Горлівці справу адміністративної судочинства за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки Донецької області про визнання протиправними дії (рішення від 26.07.2013 р.) управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки Донецької області про відмову перерахувати пенсію, зобов"язання управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки Донецької області провести перерахунок пенсії державного службовця, -
В С Т А Н О В И В:
Звернувшись до суду з адміністративним позовом, ОСОБА_1 просить визнати протиправними дії, рішення від 26.07.2013 року управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки про відмову перерахувати їй пенсію державного службовця; зобов'язати відповідача перерахувати їй пенсію державного службовця з 01.03.2013 року. Включити матеріальну допомогу на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, надбавку за вислугу років у розмірі 40% до розрахунку її пенсії державного службовця з 01.03.2013 року, посилаючись на те, що з 01 квітня 2005 року їй було призначено пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу". На момент призначення їй пенсії державного службовця в довідку Горлівської об'єднаної Державної податкової інспекції у Донецькій області не були включені: матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки у сумі 1072,07 грн. та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань в сумі 707,42 грн. В довідку Горлівської об'єднаної Державної податкової інспекції у Донецькій області від 11 березня 2008 року було включено надбавку за вислугу років 30% у сумі 438,00 грн., замість 40% у сумі 584,00 грн. На її заяву Горлівською об''єднаною Державною податковою інспекцією у Донецькій області 26.02.2013 року було видано довідки за № 3040/10/05-013 та № 2630/10/05-013 про складові заробітної плати, де була включена матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки у сумі 1072,07 грн., та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань в сумі 707,42 грн., а також було включено надбавку за вислугу років 40% у сумі 584,00 грн. 01.03.2013 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії згідно довідок Горлівської об'єднаної Державної податкової інспекції у Донецькій області за № 3040/10/05-013, № 2630/10/05-013, № 2628/10/05-013 від 26.02.2013 року. Проте, в порушення вимог ст. 37 Закону України "Про державну службу", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та спеціальних норм, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, рішеннями відповідача від 07.03.2013 року та від 26.07.2013 року їй було відмовлено у перерахунку пенсії по заробітній платі. Вважає, що відмова відповідача включення суми матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та надбавки за вислугу років 40% в перерахунок пенсії, як державному службовцю є наслідком порушення вимог вищезазначених норм чинного законодавства.
Відповідач - управління Пенсійного фонду України в Микитівському район м. Горлівки у строк, передбачений п.2 ч.3 ст. 183-2 КАС України, надав суду письмові заперечення проти адміністративного позову з посиланням на те, що 01.04.2005 року позивачу було призначено пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (далі Закон № 3723). Пенсія призначена при наявності стажу роботи 33 років 7 місяці 14 днів, в тому числі 20 років 7 місяців 11 днів стажу державної служби і заробітної плати (окладу) визначеної відповідно до п.2 п.4 Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року. Відповідно до ст. 37 Закону № 3723 пенсія державним службовцям виплачується в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - урозмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місяцем роботи на державній службі. Також перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу. Частиною 2 ст. 33 Закону № 3723 визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно до ст. 1 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 року № 108/95-ВР визначено заробітну плату як винагороду, обчислену, як правило у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Стаття 2 цього Закону визначає структуру заробітної плати та не містить вказівки на те, що матеріальна допомоги входить до складу заробітної плати. У зазначений нормі закону відсутнє таке поняття як матеріальна допомога. Матеріальні виплати визначені в цій нормі і матеріальна допомога не є ідентичними поняттями, а тому законних підстав для віднесення матеріальної допомоги до складу (структури) заробітної плати державного службовця не має. Питання визначення заробітної плати, яка зараховується для обчислення пенсії державного службовця, врегульовано Постановою КМУ від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання удосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії". Посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом № 3723 враховуються в розмірах установлених на день призначення пенсії. Зважаючи на те, що до вищенаведених нормативних актів не вносились зміни щодо розширення переліку складових заробітної плати державного службовця, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до Закону № 3723, відповідно при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати передбачені цими нормативними актами. Матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомогу на оздоровлення, суми індексації заробітної плати не можна віднести до надбавок, передбачених ст. 33 Закону № 3723 до заробітної плати, оскільки дані виплати носять не регулярний, а одноразовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Станом на 01.04.2013 року пенсія позивачу була призначена згідно довідки № 2949/05-013 від 11.03.2008 року виданої Горлівською ОДПІ, відповідно до якої, заробітня плата для обчислення пенсії станом на 01.02.2008 року становить 3650,87 грн. 01.03.2013 року позивач звернулась з заявою про перерахунок пенсії надавши нову довідку. Однак, на момент призначення пенсії стаж державної служби складав 20 років 7 місяців 11 днів, надбавка за вислугу років була встановлена 30% до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг відповідно до ст. 33 Закону № 3723. Підстави для встановлення вказаної надбавки в іншому розмірі відсутні. Матеріальна допомога та сума відпустки не належать до інших набавок, встановлених ПКМУ № 268, а тому, відповідно до ст. 33 Закону № 3723, їх не було враховано в заробітну плату з якої обчислюється пенсія державних службовців. Відповідно до ст. 371 Закону № 3723 перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється у разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям. Тому рішенням УПФУ в Микитівському районі м. Горлівки від 07.03.2013 року № 22/03 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії. УПФУ в Микитівському районі м. Горлівки не порушило прав позивача, діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та просило відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Дослідивши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 01.04.2005 року позивачу призначено пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу". Пенсія призначена за наявності стажу роботи 33 роки 7 місяців 14 днів, в тому числі 20 років 7 місяців 11 днів стажу державної служби і заробітної плати (окладу), визначеної відповідно до п.2 п.4 Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року (посадовий оклад, надбавки за спеціальне звання та вислугу років, надбавки за Указом Президента від 20.06.2002 року № 575/2002 "За особливі умови праці, кваліфікацію та інтенсивність праці 100% ", надбавки до п. 4.2. ПКМУ № 1592 від 31.12.1996 року за особливі умови праці 50% станом на 31.03.2005 року). 01.03.2013 року позивач звернулась до управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки з заявою про перерахунок пенсії, з урахуванням фактично виплачених відсотків за вислугу років (40%) та матеріальної допомоги.
Відповідач, своїм рішенням від 26.07.2013 року відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % в суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інші надбавки.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закону № 1788) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітної плати для обчислення пенсій включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов*язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов*язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-VI «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закону № 1058) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов*язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов*язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч. 5 ст. 33 зазначеного Закону надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби в таких розмірах: понад 3 роки - 10%, понад 5 років - 15%, понад 10 років - 20%, понад 15 років - 25%, понад 20 років - 30%, понад 25 років - 40% відсотків.
Частина 7 ст. 33 Закону України "Про державну службу" встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
На підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 року № 1013 "Про порядок виплати винагороди за вислугу років службовим особам Державної податкової адміністрації, які мають спеціальні звання" позивачу була встановлена і виплачувалася надбавка за вислугу років в розмірі 40% від посадового окладу, та на яку нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування,
Згідно п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.
Крім того, згідно ч. 6 ст. 33 Закону України "Про державну службу" державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до вимог ст. 371 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Із довідки Горлівської ОДПІ Донецької області Донецької області ДПС від 26.02.2013 року № 3040/10/05-013 про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичній ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" та довідки від 20.02.2013 року № 2630/10/05-13 про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або будь-які 60 календарних місяці роботи перед зверненням за пенсією), що подається для перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" вбачається, що заробітна плата позивача станом на 01 лютого 2008 року становила 3869,87 грн., із яких: посадовий оклад - 1340,00 грн., надбавка за спеціальне звання (Радник податкової служби 2 рангу) - 120,00 грн., надбавка за вислугу років згідно ПКМУ від 12.09.1997 року № 1013 (40%) - 584,00 грн. Крім того, позивачу було виплачено: у червні 2002 року матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 707,42 грн., у квітні 2002 року матеріальну допомогу на оздоровлення до щорічної відпустки у розмірі 348,07 грн., у квітні 2003 року матеріальну допомогу на оздоровлення до щорічної відпустки в розмірі 724,00 грн.
На всі виплати, що включені в ці довідки, в тому числі на надбавку за вислугу років 40% та матеріальну допомогу виплачену у квітні 2002 року, червні 2002 року та квітні 2003 року, було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Таким чином, вони повинні були прийматися в розрахунок пенсії позивача.
Зважаючи на викладене, суд прийшов до висновку про те, що види оплати праці та інші виплати, які враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для перерахунку пенсії, не повинні виходити із складової заробітної плати, яку отримував державний службовець на час виходу на пенсію, оскільки таке звуження суперечить ст. 371 Закону України «Про державну службу».
Крім того, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення має систематичний характер, видавалась щорічно і являлась об'єктом для нарахування і утримання страхових внесків до пенсійного фонду. А матеріальна допомога разового характеру надається роботодавцем у непередбачених (екстрених) випадках окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання і не є об'єктом для нарахування і утримання страхових внесків до пенсійного фонду.
Таким чином, відповідна матеріальна допомога, що була виплачена позивачеві згідно наданої довідки, входить до складу фонду оплати праці.
За таких обставин, суд, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, вважає необхідним визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки від 26.07.2013 року щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця, скасувавши його, та зобов'язати відповідача перерахувати позивачу пенсію державного службовця з 01 березня 2013 року, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, надбавки за вислугу років у розмірі 40% від посадового окладу.
Керуючись ст. 183-2 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки про визнання дій протиправними і зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Рішення управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки від 26 червня 2013 року про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця визнати протиправним, скасувавши його.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки Донецької області зробити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 березня 2013 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, надбавки за вислугу років у розмірі 40% від посадового окладу.
На постанову до Донецького апеляційного адміністративного суду через Микитівський районний суд м. Горлівки може бути подана апеляція протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя: Н.З.Полтавець