Рішення № 33312313, 27.08.2013, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
27.08.2013
Номер справи
905/4460/13
Номер документу
33312313
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

27.08.2013 Справа № 905/4460/13

Господарський суд Донецької області у складі судді: Гриник М.М.

при секретарі судового засідання Поповій С.В.

розглянувши у відкитому судовому засіданні справу

за позовом Селидівського міжрайонного прокурора, м.Селидове в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м.Донецьк

до відповідача державного підприємства «Селидіввугілля», м.Селидове в особі відокремленого підрозділу «Шахта 1-3 Новогродівська», м.Новогродівка

про відшкодування суми збитків, заподіяних державі в наслідок порушення природоохоронного законодавства

Представники сторін:

прокурор: Федько К.Г., за посв.

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

Селидівський міжрайонний прокурор, м.Селидове звернувся до господарського суду Донецької області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м.Донецьк з позовом до державного підприємства «Селидіввугілля», м.Селидове в особі відокремленого підрозділу «Шахта 1-3 Новогродівська», м.Новогродівка про відшкодування суми збитків, заподіяних державі в наслідок порушення природоохоронного законодавства

В обґрунтування позовних вимог прокурор та позивач посилаються на те, що перевіркою державного підприємства «Селидіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта 1-3 Новогродівська» щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, проведеною в період з 10.07.2012 року по 20.07.2012 року встановлено, що вказаним підприємством в період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року здійснювався наднормативний скид забруднюючих речовин зі стічними водами в балку Вовчанку та балку Солоненька з подальшим скиданням в р. Вовчу, чим заподіяно шкоду навколишньому природному середовищу в розмірі 10034,69 грн., що є порушенням ст. 44 Водного кодексу України. За фактом порушення природоохоронного законодавства складений акт перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства від 10.07.- 20.07.2012р., видано обов'язковий для виконання припис №43 від 20.07.2012р., постанова про накладення адміністративного стягнення №83 від 23.07.2012р., складено протокол про адміністративне правопорушення №009586.

Позивачем здійснено розрахунок розміру відшкодування збитків за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року, який склав 10034,69 грн.

Ухвалою суду від 19.06.2013р. позовна заява прийнята до розгляду та порушено провадження у справі №905/4460/13, сторони зобов'язані надати документи та виконати певні дії.

Відповідач відзив на позов не надав.

Ухвалою від 08.08.2013р. процесуальний термін розгляду справи продовжено на 15 днів.

Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні, яке відбулось 27.08.2013р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Судом, відповідно до вимог статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України складено протокол, який долучено до матеріалів справи.

Розглянувши подані матеріали справи, та заслухавши пояснення представників сторін, присутніх в судовому засіданні, господарський суд Донецької області, -

ВСТАНОВИВ:

У період з 10.07.2012 року по 20.07.2012 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Торецькому регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області у присутності заступника директора з господарських та соціальних питань Бондаренко О.В., провідного інженера з ОНС Кахній Л.А. проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України на відокремленому підрозділі «Шахта 1-3 Новогродівська» державного підприємства «Селидіввугілля», результати якої оформлено актом перевірки дотримання вимог законодавства від 10.07-20.07.2012р.

В акті перевірки зафіксовано, що відповідач має дозвіл на спецводокористування і ГДС №УкрДон-4149 терміном дії до 01.04.2013р. Шахтні води скидаються по двох випусках. Випуск №1 - у струмок Солоненький, басейн р.Солона; випуск №2 - р. Крутий Яр та балці Журавці з подальшим скиданням в р. Казений Торець. За даними усереднених показників складу шахтних вод, що скидаються в гідрографічну мережу за 2011р встановлено перевищення концентрації забруднюючих речовин, що скидаються в природний водний об'єкт - струмок Солоний (басейн р. Солона) по сульфатам (випуск №й); - балку Крутий Яр (басейн р. Казений Торець) по сульфатам (випуск №2). Що привело до перевищення ГДС забруднюючих речовин зі зворотними водами у природний водний об'єкт: по сульфатах вип..№1 - 181,8 (затверджений ГДС т/рік - 115,12), по сульфатах вип..№2 - 2100,9 (затверджений ГДС т/рік - 1668,26). Вищевказане є порушенням ст. 44 Водного кодексу України. До адмінвідповідальності за ст. 59 ч. 1 притягнуто відповідальну посадову особу.

За фактом порушення природоохоронного законодавства позивачем складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 10.07-20.07.2012р., розраховано розмір збитків. Акт перевірки з боку відповідача підписаний відповідальними особами відокремленого підрозділу «Шахта 1-3 Новогродівська» державного підприємства «Селидіввугілля» - заступником директора з господарських та соціальних питань Бондаренко О.В., провідним спеціалістом з ОНС Кахній Л.А. без зауважень, що свідчать про фактичне визнання відповідачем обставин, викладених в акті. На підставі акту перевірки від 10.07-20.07.2012р. складено припис про усунення встановлених порушень №43 від 20.07.2012р. Вказані документи відповідачем не оскаржені.

Відповідачем в контрольований період здійснено скидання забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами з перевищенням встановленого нормативу гранично допустимого скиду з 01.01.2011р. по 31.12.2011р., внаслідок чого державі заподіяно збитки, розраховані по випуску №2 згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Мінприроди від 20.07.2009р. №389, на загальну суму 10034,69 грн.

Господарський суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відносини в галузі навколишнього природного середовища в Україні регулюються Конституцією України, Міжнародними угодами України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", а також відповідно до нього земельним, водним, законодавством про надра та іншими спеціальними нормами.

Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони водних ресурсів визначені Водним кодексом України.

Згідно статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; здійснювати облік забору та використання вод, вести контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законодавчими актами; своєчасно інформувати місцеві Ради, державні органи охорони навколишнього природного середовища та санітарного нагляду про виникнення аварійних забруднень; здійснювати невідкладні роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварій, які можуть спричинити погіршення якості води, та надавати необхідні технічні засоби для ліквідації аварій на об'єктах інших водокористувачів у порядку, встановленому законодавством.

Як зазначалося вище, під час перевірки встановлено скидання забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами з перевищенням встановленого нормативу гранично допустимого скиду, що зафіксовано в акті перевірки дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища від 10.07-20.07.2012р.

Відповідно до ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у забрудненні та засміченні вод; незаконному створенні систем скидання зворотних вод у водні об'єкти, міську каналізаційну мережу або зливну каналізацію та несанкціонованому скиданні зворотних вод; неповідомленні (приховуванні) відомостей про аварійні ситуації на водних об'єктах.

Згідно ст. 19 Водного кодексу України державний контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів здійснюється Кабінетом Міністрів України, державними органами охорони навколишнього природного середовища, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, іншими спеціально уповноваженими державними органами відповідно до законодавства України. Порядок здійснення державного контролю за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів визначається цим Кодексом та іншими актами законодавства.

Позивач, Державна екологічна інспекція входить до системи органів виконавчої влади та створена для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до пп. 1 п.2 ст.8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов'язані: повно, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний нагляд (контроль) у межах повноважень, передбачених законом.

Згідно ч. ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 111 Водного кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.

Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі забруднення водних об'єктів, у тому числі пов'язаного із самовільними та аварійними скидами у водний об'єкт забруднюючих речовин та фізико-хімічних показників (далі - забруднюючі речовини) із зворотними водами або забруднюючих речовин у чистому вигляді, у складі сировини, продукції чи відходів.

Суму шкоди позивач просить стягнути на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Новогродівської міської ради.

В ст. 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Прокурор у встановленому законом порядку звільнений від оплати судових витрат. Так, згідно ст. 49 ГПК України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору. З матеріалів справи вбачається, що відповідач не звільнений від сплати судового збору, тому у зв'язку із задоволенням позову в повному обсязі судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Селидівського міжрайонного прокурора, м.Селидове в інтересах держави в собі Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м.Донецьк до державного підприємства «Селидіввугілля», м.Селидове в особі відокремленого підрозділу «Шахта 1-3 Новогродівська», м.Новогродівка про відшкодування суми збитків, заподіяних державі в наслідок порушення природоохоронного законодавства у розмірі 1546,58. - задовольнити.

Стягнути з державного підприємства «Селидіввугілля» (85400, Донецька область, м. Селидове, вул. К.Маркса, 41; код ЄДРПОУ 33426253) в особі відокремленого підрозділу «Шахта 1-3 Новогродівська»» (85484, Донецька область, м. Новогродівка, вул. Шахтна, 1; код ЄДРПОУ 33621589) на користь спеціального фонду місцевого бюджету Новогродівської міської ради (85483, Донецька область, м. Новогродівка, вул. О.Кошового, 46, ідентифікаційний код 04052985, УДКСУ у м.Селидове, п/р33114363700056 ГУДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 37791274, КБК 19010201) збитки, заподіяні державі у розмірі 10034,69 грн.

Стягнути з державного підприємства «Селидіввугілля» (85400, Донецька область, м. Селидове, вул. К.Маркса, 41; код ЄДРПОУ 33426253) в особі відокремленого підрозділу «Шахта 1-3 Новогродівська»» (85484, Донецька область, м. Новогродівка, вул. Шахтна, 1; код ЄДРПОУ 33621589) на користь Державного бюджету України (р/р 31210264700006 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34687001, Отримувач : УДК у Київському районі м. Донецька, код бюджетної класифікації 22050003) судовий збір в сумі 1147грн.

Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя М.М. Гриник

Повний текст рішення складено та підписано 02.09.2013р.