ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ОКРЕМА УХВАЛА
04 вересня 2013 р. Справа №801/3260/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О. за участю секретаря Богацької А.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Фонду комунального майна Ялтинської міської ради
до Державної податкової інспекції у м. Ялта АРК ДПС (відповідач 1), Управління державної казначейської служби України у м. Ялті АРК (відповідач 2)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ТОВ "Жаворонок"
про визнання протиправною відмови та стягнення,
за участю представників сторін:
від позивача: Мещерякова М.М., довіреність № 02-11/430 від 25.05.11р., посвідчення №57;
від відповідача 1: Кірюшкіна К.О., довіреність № 658/9/10 від 12.02.12р., службове посвідчення серія КР №089525;
від відповідача 2: не з'явився;
від третьої особи: не з'явився;
ВСТАНОВИВ:
Фонд комунального майна Ялтинської міської ради звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Ялті АРК ДПС, Управління державної казначейської служби України у м. Ялта АРК про визнання протиправною відмови Державної податкової інспекції в м. Ялті АРК ДПС повернути суму податку на додану вартість в розмірі 856288,80 грн.; стягнення з Державного бюджету України (код ЄДРПОУ 38027563, банк - Головне управління Державної казначейської служби України в АРК м. Сімферополь, код банку - 824026) на користь Фонду комунального майна Ялтинської міської ради (р/с 37182020010802 в ГУ ДКСУ в АРК, м. Сімферополь, МФІО 824026, код 254030420) податку на додану вартість в сумі 856228,80 грн.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 01.04.2013 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження, та справа призначена до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 17.04.2013 року залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ТОВ "Жаворонок".
Суд зазначає, що підставою для звернення Фонду комунального майна Ялтинської міської ради до Окружного адміністративного суду АР Крим з даними позовними вимогами став лист Державної податкової інспекції у м. Ялта АРК ДПС № 10622/10/15-02 від 24.10.2012р., в якому податковий орган зазначив про те, що ТОВ "Жаворонок" скористалось податковим кредитом від договору купівлі - продажу окремого індивідуально-визначеного майна - нежитлових приміщень 3-го поверху "Будинку торгівлі", розташованого за адресою: Україна, АР Крим, м. Ялта, вул. Київська,5, укладеного 13.02.04р. між Фондом комунального майна Ялтинської міської ради та ПП "Жайворонок", що підтверджується актами комплексних документальних перевірок ТОВ "Жаворонок" за 2004 та 2005 роки, на підставі чого ДПІ у м. Ялта АРК ДПС зазначила про відсутність підстав для повернення з бюджету податку на додану вартість в сумі 856288,80 грн. (том 1 а.с.152).
У зв'язку з необхідністю документального підтвердження того, що ТОВ "Жаворонок" скористалось податковим кредитом в розмірі 856288,80 грн. від договору купівлі - продажу окремого індивідуально-визначеного майна ухвалами суду від 17.04.13р. та від 22.05.13р. було витребувано від Державної податкової інспекції у м. Ялта АРК ДПС копії податкових декларацій з ПДВ ТОВ "Жаворонок", які свідчать про те, що ТОВ "Жаворонок" скористався податковим кредитом по взаємовідносинам з Фондом комунального майна Ялтинської міської ради на суму 856 288,80 грн. та письмові пояснення про зменшення податкових зобов'язань з ПДВ на цю суму податкового кредиту із зазначенням періоду, в який ТОВ "Жаворонок" скористався своїм податковим кредитом.
Витребувані судом документи відповідачем надані не були.
Ухвалою суду від 12.06.2013 року від Державної податкової інспекції у м. Ялті АР Крим ДПС повторно витребувані докази по справі, зокрема, письмові пояснення про зменшення ТОВ "Жаворонок" податкових зобов'язань з ПДВ на суму податкового кредиту у розмірі 856288,80 грн. по взаємовідносинам з Фондом комунального майна Ялтинської міської ради із зазначенням періоду, в який ТОВ "Жаворонок" скористався сумою податкового кредиту у розмірі 856288,80 грн.
20.06.13р. до Окружного адміністративного суду АР Крим від ДПІ у м. Ялта АРК ДПС надійшли письмові пояснення, які не містять витребуваної судом інформації та не підтверджують зменшення ТОВ "Жаворонок" своїх податкових зобов'язань з ПДВ на суму 856288,80 грн. за рахунок податкового кредиту по взаємовідносинам з позивачем (том 2 а.с.9-10).
У зв'язку з неотриманням судом необхідної для розгляду справи по суті інформації ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 21.06.2013 року суд зобов'язав Державну податкову інспекцію у м. Ялта АРК ДПС провести аналіз податкової звітності ТОВ "Жаворонок" (20728502) за період з серпня 2005 року на предмет зменшення податкових зобов'язань ТОВ "Жаворонок" з ПДВ за рахунок податкового кредиту в сумі 856288,80 грн. по взаємовідносинам з Фондом комунального майна Ялтинської міської ради за договором купівлі-продажу від 13.02.2004 року реєст. № 262 між Фондом комунального майна Ялтинської міської ради та ПП "Жайворонок" (нежилих приміщень третього поверху "Будинку торгівлі") та надати суду обґрунтовані та належні докази зменшення податкових зобов'язань ТОВ "Жаворонок" з ПДВ на суму податкового кредиту у розмірі 856288,80 грн. по взаємовідносинам з Фондом комунального майна Ялтинської міської ради із зазначенням періоду, в який ТОВ "Жаворонок" скористався своїм податковим кредитом.
Представником ДПІ у м. Ялта АРК ДПС в судовому засіданні 15.07.2013 року надана схема мінімізації оподаткування ТОВ "Жаворонок", однак при цьому запитуваної інформації дана схема не містить.
Зважаючи на це, суд ухвалою про витребування доказів від 15.07.13р. повторно зобов'язав ДПІ у м. Ялті АРК ДПС провести аналіз податкової звітності ТОВ "Жаворонок" за період з серпня 2005 року з метою з'ясування вищезазначеного питання, про що було постановлено ухвалу від 15.07.13р. та відкладено розгляд справи на 04.09.13р.
В судовому засіданні 04.09.13р. представник ДПІ у м. Ялта АРК ДПС надав усні пояснення та зазначив, що юридичним відділом ДПІ у м. Ялта АРК ДПС направлено ухвалу суду про витребування доказів від 15.07.13р. до Управління оподаткування юридичних осіб з проханням надати витребувану судом інформацію до 20.08.13р., на підтвердження чого суду було надано службову записку № 199 від 26.07.13р.
Однак до теперішнього часу витребувану судом інформацію не надано.
Представник ДПІ у м. Ялта АРК ДПС в судовому засіданні 04.09.13р. усно повідомила, що представити витребувану судом інформацію немає можливості, оскільки з того часу (2004 року) у штаті ДПІ у м. Ялта АРК ДПС змінилося багато податкових інспекторів та у зв'язку з находженням податкового органу на даний момент у стадії реорганізації збільшився обсяг роботи, а виконувати її немає кому.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно ч. 2 ст. 70 КАС України докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.
Нормами ч. 4 ст. 71 КАС України визначений обов'язок суб'єкта владних повноважень подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали.
Частинами 1 та 3 ст. 79 КАС України встановлено, що письмовими доказами є документи (у тому числі електронні документи), акти, листи, телеграми, будь-які інші письмові записи, що містять в собі відомості про обставини, які мають значення для справи. Письмові докази, які витребовує суд, надсилаються безпосередньо до адміністративного суду. Суд може також уповноважити заінтересовану сторону або іншу особу, яка бере участь у справі, одержати письмовий доказ для надання його суду.
З урахуванням наведених норм, суд зазначає про обов'язок суб'єкта владних повноважень - ДПІ у м. Ялта АРК ДПС, на вимогу суду надавати, зокрема, письмові докази, які містять в собі відомості про обставини, які мають значення для справи.
Суд зазначає, що інформація щодо підтвердження того, що ТОВ "Жаворонок" скористалось податковим кредитом в розмірі 856288,80 грн. від договору купівлі - продажу окремого індивідуально-визначеного майна від 13.02.04р. має суттєве значення та безпосередньо впливає на законність та обґрунтованість винесення судового рішення за заявленими позивачем позовними вимогами.
Таким чином, відповідачем - ДПІ у м. Ялта АРК ДПС, допущена протиправна бездіяльність, яка виразилася в ігноруванні вимог Окружного адміністративного суду АР Крим про проведення аналізу податкової звітності ТОВ "Жаворонок" (20728502) за період з серпня 2005 року на предмет зменшення податкових зобов'язань ТОВ "Жаворонок" з ПДВ за рахунок податкового кредиту в сумі 856288,80 грн. по взаємовідносинам з Фондом комунального майна Ялтинської міської ради за договором купівлі-продажу від 13.02.2004 року реєст. № 262 між Фондом комунального майна Ялтинської міської ради та ПП "Жаворонок" (нежилих приміщень третього поверху "Будинку торгівлі") та надання суду обґрунтованих та належних доказів зменшення податкових зобов'язань ТОВ "Жаворонок" з ПДВ на суму податкового кредиту у розмірі 856288,80 грн. по взаємовідносинам з Фондом комунального майна Ялтинської міської ради із зазначенням періоду, в який ТОВ "Жаворонок" скористався своїм податковим кредитом.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 166 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали. У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.
З огляду на зазначені висновки суду щодо протиправної бездіяльності відповідача - ДПІ у м. Ялта АРК ДПС, має бути проведена перевірка, під час проведення якої встановленню підлягають такі факти: правові та фактичні підстави допущення протиправної бездіяльності ДПІ у м. Ялта АРК ДПС, яка виразилася в ненаданні на вимогу Окружного адміністративного суду АР Крим аналізу податкової звітності ТОВ "Жаворонок" (20728502) за період з серпня 2005 року на предмет зменшення податкових зобов'язань ТОВ "Жаворонок" з ПДВ за рахунок податкового кредиту в сумі 856288,80 грн. по взаємовідносинам з Фондом комунального майна Ялтинської міської ради за договором купівлі-продажу від 13.02.2004 року реєст. № 262 між Фондом комунального майна Ялтинської міської ради та ПП "Жайворонок" (нежилих приміщень третього поверху "Будинку торгівлі") та ненадання суду обґрунтованих та належних доказів зменшення податкових зобов'язань ТОВ "Жаворонок" з ПДВ на суму податкового кредиту у розмірі 856288,80 грн. по взаємовідносинам з Фондом комунального майна Ялтинської міської ради із зазначенням періоду, в який ТОВ "Жаворонок" скористався своїм податковим кредитом.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 160, 165, 166 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
1. Зобов'язати Головне управління Міндоходів в АРК вжити заходи щодо усунення порушень та умов, що сприяли порушенню закону.
2. Зобов'язати Головне управління Міндоходів в АРК провести перевірку відносно фактів невиконання ДПІ у м. Ялта АРК ДПС ухвал суду про витребування доказів від 17.04.13., 22.05.13р., 12.06.13р., 21.06.13р., 15.07.13р.
3. Про прийняті заходи щодо проведеної перевірки повідомити суд не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
Ухвалу направити рекомендованою кореспонденцією сторонам та третім особам для відома, Головному управлінню Міндоходів в АРК для виконання.
Окрема ухвала може бути оскаржена особою, інтересів якої вона стосується.
Ухвала набирає законної сили протягом 5 днів з дня її проголошення. Якщо справу розглянуто у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, ухвала набирає законної сили через 5 днів з дня її отримання.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення. У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує,, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Окружного
адміністративного суду
Автономної Республіки Крим підпис А.О. Кушнова