ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"06" березня 2009 р.
Справа № 34/224-08-5411
за позовом Першого заступника прокурора Приморського району м.Одеси в інтересах держави в особі Міністерства охорони навколишнього природного середовища, Державної екологічної інспекції в Одеській області
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа В.В.В."
про стягнення на суму 2890грн.
Суддя Фаєр Ю.Г.
В судовому засіданні приймали участь представники
від прокурора: Жигун І.В., діюча на підставі посвідчення №275 від 08.07.2008р.;
від ДЕІ в Одеській області: Хрипко М.Ю., діючий на підставі довіреності від 23.01.2009р. №143/02;
від відповідача: не з’явилися;
СУТЬ СПОРУ: Перший заступник прокурора Приморського району м.Одеси в інтересах держави в особі Міністерства охорони навколишнього природного середовища, Державної екологічної інспекції в Одеській області звернувся до господарського суду Одеської області із позовною заявою про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Європа В.В.В." шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу у сумі 2890грн.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 23.12.2008р. прийнято позовну заяву до розгляду та порушено провадження у справі №34/224-08-5411.
У зв’язку з знаходженням судді Фаєр Ю.Г. у відпустці з 22.12.2008р. по 31.12.2008р. включно, справу №34/224-08-5412 призначала до розгляду суддя Рога Н.В., тому ухвалою господарського суду Одеської області від 21.01.2009р. суддя Фаєр Ю.Г. прийняла зазначену справу до свого провадження, а також виправлено описку в порядку ст.89 ГПК України.
Ухвалою в.о. голови господарського суду Одеської області від 11.02.09р. строк розгляду справи продовжено по 19.03.2009р., в порядку ч.3 ст.69 Господарського процесуального кодексу України.
Перший заступник прокурора просить суд задовольнити заявлені позовні вимоги та стягнути з відповідача заподіяну навколишньому природному середовищу шкоду у сумі 2890грн.
Державна екологічна інспекція в Одеській області надала суду уточнення позовних вимог від 06.03.2009р. в частині зазначення розрахункового рахунку, на який повинна бути перерахована шкода, заподіяна навколишньому природному середовищу у сумі 2890грн.
Відповідач в судові засідання не з’являвся, відзив на позов та витребувані судом документи не надав, своє право на захист не використав, у зв’язку з чим справа розглядається по наявним в ній матеріалам в порядку ст.75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників учасників судового процесу, суд встановив:
03.04.2007р. Управлінням екологічної безпеки Одеської міської ради складено акт перевірки виконання природоохоронного законодавства, яким встановлено порушення товариством з обмеженою відповідальністю "Європа В.В.В." вимог природоохоронного законодавства, а саме: планування з заміною поверхні, з частковим зняттям поверхневого шару чорнозему, загальною площею 170м2, та згідно пояснень інженера Колчак О.І. зняття поверхневого шару чорнозему проводили з причин облаштування та експлуатації строкової платної стоянки (нічного режиму роботи) на 20 місць.
Згідно протоколу про адміністра тивне правопорушення №000266 від 11.04.2007р. гр.Колчак О.І. 03.04.2007р. проводив земельні роботи зі зняттям поверхневого шару чорнозему (трав’яного покрову), загальною площею 170м2 для облаштування автомобільної стоянки при відсутності дозвільних документів та згоди природоохоронних органів.
Постановою Державної екологічної інспекції в Одеській області №01 від 19.04.2007р. про накладення адміністративного стягнення встановлено, що гр.Колчак О.І., який працює на посаді інженеру дочірнього підприємства товариства з обмеженою відповідальністю "Європа В.В.В." вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена нормами ст.40 Закону України ”Про рослинний світ”, ст.68 Закону України ”Про охорону навколишнього природного середовища” тим, що допустив проведення земельних робіт з пошкодженням верхнього шару ґрунту (трав’яного покрову) для подальшого облаштування автомобільної стоянки без відповідних погоджень з природоохоронними органами за адресою вул.Педагогічна, між пров. Півничний та пров.Економічний, загальною площею 170м2, за що на нього було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу на суму 340грн.
14.05.2007р. Державною екологічною інспекцією в Одеській області було надіслано на адресу товариства з обмеженою відповідальністю "Європа В.В.В." претензію №6, згідно якої відповідачу було запропоновано добровільно провести оплату завданої навколишньому природному середовищу шкоди в сумі 2890грн., яка була залишена без відповіді.
Згідно проведеної перевірки виконання товариством з обмеженою відповідальністю "Європа В.В.В." природоохоронного законодавства посадовою особою Державної екологічної інспекції в Одеській області, було встановлено факт порушення вимог природоохоронного законодавства відповідачем та зафіксовано останній в акті перевірки виконання природо охоронного законодавства від 13.09.07р. № 04-05/155.
На підставі виявлення порушення вимог природоохоронного законо давства головним державним інспектором з охорони навколишнього природ ного середовища Одеської області 21.02.08р. було прийнято рі шення №20 "Про тимчасову заборону господарської діяльності автостоянки Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа В.В.В.", в частині, в якій порушується природоохоронне законодавство, розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Педагогічна між провулком Північним та провулком Економіч ним".
Розрахунок шкоди, заподіяної зеленим насадженням здійснений за Таксами для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів внаслідок знищення або пошкодження дерев і чагарників, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.1999р. №559, зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001р. №1789.
Відповідно до п.2 вищезазначеної постанови, розмір шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів, обчислюється за таксами, що затверджені цією постановою, працівниками Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки, його органів на місцях та інших спеціально уповноважених органів виконавчої влади, яким надано право розглядати справи про адміністративні правопорушення.
Однак непроведення відповідачем оплати завданої навколишньому природному середовищу шкоди в сумі 2890грн. зумовило звернення першого заступника прокурора Приморського району м.Одеси в інтересах держави в особі Міністерства охорони навколишнього природного середовища, Державної екологічної інспекції в Одеській області до суду з позовом про стягнення з відповідача заборгованості на загальну суму 2890грн.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши учасників судового процесу, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Власність зобов'язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.
Згідно ст.66 Конституції України кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Відповідно до ст.318 Цивільного кодексу України, суб'єктами права власності є український народ та інші учасники цивільних відносин, ви значені статтею 2 Цивільного кодексу України. Усі суб'єкти права власності є рів ними перед законом.
Від імені українського народу, відповідно до ч.2 ст.324 Цивільного кодексу України, права власника здійснюють органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України.
Згідно ст.40 Закону України “Про рослинний світ”, ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” порушення законодавства про рослинний світ та про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні у протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу.
Частиною 4 ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” визначено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно ст.69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання (ч.1 ст.15 Цивільного кодексу України). Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, відповідно до п.8 ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Статтею ч.1 ст.224 Господарського кодексу України передбачено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управленою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Згідно ст.3 Закону України «Про рослинний світ», рослинний світ це сукупність усіх видів рослин, а також грибів та утворених ними угруповань на певній території. Об'єктами рослинного світу є дикорослі та інші несільськогосподарського призначення судинні рослини, мохоподібні, водорості, лишайники, а також грибина всіх стадіях розвитку та утворені ними природні угруповування.
Відповідно до вимог ст.5 вказаного Закону під час здійснення діяльності, яка впливає на стан охорони, використання та відтворення рослинного світу, необхідно дотримуватись таких основних вимог: збереження природної, просторової, видової, популяційної та ценотичної різноманітності об'єктів рослинного світу; науково обґрунтованого, невиснажливого використання природних ресурсів; здійснення заходів щодо запобігання негативному впливу господарської діяльності на рослинний світ.
Статтею 25 даного Закону зазначено, що охорона рослинного світу передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження просторової, видової, популяційної та ценотичної різноманітності і цілісності об'єктів рослинного світу, охорону умов їх місцезростання, збереження від знищення, пошкодження, захист від шкідників і хвороб, а також невиснажливе використання. Охорона рослинного світу здійснюється центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, власниками та користувачами (в тому числі орендарями) земельних ділянок, на яких знаходяться об'єкти рослинного світу, а також користувачами природних рослинних ресурсів.
Відповідно до ст.26 цього Закону охорона рослинного світу забезпечується, зокрема, встановленням правил і норм охорони, використання та відтворення об'єктів рослинного світу, встановленням юридичної відповідальності за порушення порядку охорони та використання природних рослинних ресурсів.
Згідно ст.40 даного Закону порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України.
Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні зокрема у протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу.
Оскільки відповідач допустив пошкодження об'єктів рослинного світу при відсутності дозвільних документів (рішення виконавчого органу міської, селищної, сільської ради, виданого на підставі ордера), він зобов'язаний відшкодувати шкоду, завдану порушенням вимог законодавства про охорону та раціональне використання об'єктів рослинного світу, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Отже позивачем правомірно розрахований розмір заподіяної шкоди у сумі 2890грн. у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України “Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів внаслідок знищення або пошкодження дерев і чагарників” від 08.04.1999р. №559, зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001р. №1789.
Відповідно до Роз’яснення ВАСУ „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища” №02-5/744 від 27.06.01, вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника. Отже, позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки, відповідач повинен довести, що у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди.
Відповідно до вимог ст.ст.32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст.43 Господарського процесуального кодексу України).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає заявлені першим заступником прокурора Приморського району м.Одеси позовні вимоги в інтересах держави в особі Міністерства охорони навколишнього природного середовища, Державної екологічної інспекції в Одеській області про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Європа В.В.В." шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу в сумі 2890грн. обґрунтованими та доведеними, у зв’язку з чим задовольняє у повному обсязі.
Згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України слід стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України витрати по сплаті державного мита на суму 102грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 118грн.
Керуючись ст.ст.29, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Задовольнити позов повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа В.В.В." (65023, м.Одеса, вул.. Пантелеймонівська, 54, код ЄДРПОУ 34931111) суму шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу у розмірі 2890(дві тисячі вісімсот дев’яносто)грн. на р/р 31512921700008 фонду охорони навколишнього природного середовища Приморського району Одеської міської ради, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23862106, банк Головне управління державного казначейства в Одеській області, одержувач –УДК у м.Одесі, код бюджетної класифікації 24062100, символ звітності 921, балансовий рахунок 3151.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа В.В.В." (65023, м.Одеса, вул. Пантелеймонівська, 54, код ЄДРПОУ 34931111) на користь державного бюджету України (р/р31114095700008, одержувач-Головне Управління Державного казначейства України в Одеській області, ЄДРПОУ 23213460, банк одержувача- Головне Управління Державного казначейства в Одеській області, МФО 828011) витрати по сплаті державного мита у розмірі 102(сто дві)грн.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа В.В.В." (65023, м.Одеса, вул. Пантелеймонівська, 54, код ЄДРПОУ 34931111) на користь державного бюджету України (р/р 31217259700008, Банк одержувача ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, одержувач ГУДКУ в Одеській області, код ЕДРПОУ 23213460, код бюджетної класифікації 22050000 символ звітності 259) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 118(сто вісімнадцять)грн.
Рішення господарського суду Одеської області, підписане 11.03.09р., набирає чинності у порядку ст.85 ГПК України.
Накази видати у порядку ст.116 ГПК України.
Суддя Фаєр Ю.Г.