Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 серпня 2013 року Справа № 805/11565/13-а
приміщення суду за адресою: м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області до публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до шахти «Щегловська-Глибока» публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» шляхом зупинення проведення випереджаючого вибою другого східного конвеєрного штреку пл. К8, -
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08.08.2013 року по справі № 805/11565/13-а відкрите скорочене провадження за позовною заявою Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (далі - Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області, позивач) до публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» (далі – ПАТ «Шахтоуправління «Донбас», відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до шахти «Щегловська-Глибока» публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» шляхом зупинення проведення випереджаючого вибою другого східного конвеєрного штреку пл. К8.
Відповідно Розпорядженню від 27.08.2013 року № 297 по Донецькому окружному адміністративному суді у зв’язку з перебуванням судді Лазарєва В.В. у відпустці з 27.08.2013 року, здійснений повторний автоматичний розподіл даної справи та призначений до розгляду судді Чучко В.М.
Ухвалою від 28.04.2013 року суддею Чучко В.М. адміністративну справу №805/11565/13-а прийнято до провадження.
У відповідності до ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Згідно до п. 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Відповідач, ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» є юридичною особою, код ЄДРПОУ 00174668, місцезнаходження: 83059, м. Донецьк, Будьонівський район, вул. Горностаєвська. Відокремлений підрозділ – «Щегловська Глибока» ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» - адреса місцезнаходження – Донецька область м. Макіївка, вул. Тичини, 1.
Судом з матеріалів справи встановлено, що на підставі направлення від 23 липня 2013 року № 108 Донецько-Макіївсько. державною регіональною гірничотехнічною інспекцією у вугільній промисловості Донецького гірничого округу (Пролетарський регіон) в період з 01.08.2013 року по 30.08.2013 року проведено перевірку ВП «Щегловська Глибока» ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, охорони надр (а.с. 16), про що складений акт від 06.08.2013 року № 025П-2/243 (а.с. 22-24).
Під час перевірки ВП «Щегловська-Глибока» виявлено 12 порушень вимог нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 12 створюють загрозу життю та здоров’ю людей.
Відповідно до вимог статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Як зазначено вище за текстом даної постанови, під час перевірки на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, охорони надр виявлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров’ю людей.
З метою запобігання нещасним випадкам на виробництві підприємству запропоновано повне або часткове зупинення роботи при проведення випередження конвеєрного штреку 2 східної лави пл. k8.
За результатами проведеної перевірки та встановлених порушень, позивачем прийнятий припис від 06.08.2013 року № 025П-2/243.
Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, загроза життю та здоров’ю працівників – виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об’єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;порушень вимог Кодексу України про надра;відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об’єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об’єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
В матеріалах справи відсутні докази про усунення відповідачем виявлених в акті від 06.08.2013 року № 025П-2/243 порушень.
За таких обставин, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до п. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Крім того, суд зазначає, що ст. 106 Кодексом адміністративного судочинства України та ст. 3 Законом України «Про судовий збір» передбачений обов’язок позивача сплатити судовий збір у належному розмірі під час подання адміністративного позову.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 серпня 2013 року судом задоволено клопотання позивача про відстрочення Територіальному управлінню Держгірпромнагляду у Донецькій області сплати судового збору до ухвалення рішення по справі. На момент ухвалення рішення судовий збір залишається несплаченим.
Відповідно до ч.4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Таким чином, судовий збір у розмірі 34,41 грн. підлягає стягненню з позивача на користь Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 162, 183-2 КАС України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області до публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до шахти «Щегловська Глибока» публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» шляхом зупинення проведення випереджаючого вибою другого східного конвеєрного штреку пл. К8 – задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відокремленого підрозділу «Щегловська Глибока» публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» (код ЄДРПОУ 00174668, місцезнаходження: 83059, м. Донецьк, Будьонівський район, вул. Горностаєвська) шляхом зупинення проведення випереджаючого вибою другого східного конвеєрного штреку пл. К8.
Стягнути з Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (код ЄДРПОУ 37968280) на користь Державного бюджету України (р/р 31217206784005, банк отримувача – ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО банку – 834016, ЄДРПОУ отримувача – 38034015) судовий збір у сумі 34,41 грн.
Постанова в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до відповідача підлягає негайному виконанню.
Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті 28 серпня 2013 року.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Чучко В.М.