ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" вересня 2013 р.Справа № 922/1626/13
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Светлічного Ю.В.
при секретарі судового засідання Ліпчанської В.В.
розглянувши справу
за позовом Першого заступника прокурора міста Харкова в інтересах держави в особі Харківської міської ради, м. Харків до 1) Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Харків; 2) Релігійної громади буддистів "Аджита", м. Харків про стягнення коштів за участю представників сторін:
прокурора - Зливки К.О. службове посвідчення №013773 від 06.12.12 р.;
позивача - Грєнкова І.В. довіреність №08-11/102/213 від 03.01.13 р.;
1-го відповідача - ОСОБА_4 довіреність б/н від 18.03.2011 р.;
2-го відповідача - Горобець Т.В. довіреність б/н від 04.01.13 р.;
ВСТАНОВИВ:
Перший заступник прокурора м. Харкова в інтересах держави в особі Харківської міської ради, м. Харків звернувся до господарського суду Харківської області із позовною заявою щодо стягнення з відповідача - Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Харків, збитків у розмірі 179 182,98 грн. за користування відповідачем земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 загальною площею 0,1850 га без правовстановлюючих документів. Також прокурор просить покласти на відповідача судові витрати.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 10 червня 2013 року клопотання позивача про відкладення розгляду справи та продовження строку розгляду справи задоволено та продовжено строк розгляду справи до 02 липня 2013 року. Розгляд справи відкласти на "02" липня 2013 р. о 10:00.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 02 липня 2013 року залучено до участі у справі в якості 2-го відповідача: Релігійну громаду буддистів "Аджита". Розгляд справи відкладено на "24" липня 2013 р. о 12:00.
У судовому засіданні оголошувались перерви: до 22 серпня 2013 року о 10:00, до 02 вересня 2013 року о 10:00.
Представником 1-го відповідача через канцелярію господарського суду Харківської області 02 липня 2013 року за вх. №23935 надана заява про застосування строків позовної давності, яка судом була прийнята до розгляду.
Суд, розглянувши подану заяву вважає ії необґрунтованою та такою, що задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.
Відповідно до Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №10 від 29.05.2013 р. "Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішенні господарських спорів", п.1.1 абзаци перший та другий: позовна давність, за визначенням статті 256 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Отже, позовна давність є інститутом цивільного права і може застосовуватися виключно до вимог зі спорів, що виникають у цивільних відносинах, визначених у частині першій статті 1 ЦК України, та у господарських відносинах (стаття 3 Господарського кодексу України, далі - ГК України).
З урахуванням приписів частини другої статті 1 ЦК України правила позовної давності, передбачені цим Кодексом, не застосовуються (якщо інше не встановлено законом) до правовідносин, які виникають у зв'язку із застосуванням державними органами щодо підприємств, установ, організацій та громадян-суб'єктів підприємницької діяльності встановленої законодавством відповідальності за вчинення протиправних дій, у тому числі за порушення правил здійснення підприємницької діяльності (зокрема, й вимог конкурентного законодавства).
Враховуючи вищенаведене та те, що звернення прокурора із даною позовною заявою було зумовлене невиконанням 1-им відповідачем вимог ст. 125, 126 Земельного кодексу та використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів, суд вважає за необхідне у задоволенні заяви 1-го відповідача про застосування строку позовної давності відмовити.
02 липня 2013 року представником 1-го відповідача через канцелярію господарського суду за вх. № 23935 надано клопотання про призначення судової земельно - технічної експертизи, на вирішення якої 1-ий відповідач просить поставити запитання: яка площа земельної ділянки, яка фактично займається будівлею за адресою: АДРЕСА_2 літера 2Н-2, яка належить ФОП ОСОБА_1 Дане клопотання прийнято судом до розгляду.
Згідно ч.2 ст. 79 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд має право зупинити провадження у справі за клопотанням сторони, прокурора, який бере участь в судовому процесі, або за своєю ініціативою у випадках: 1) призначення господарським судом судової експертизи.
Відповідно Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23 березня 2012 року № 4 "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" (із змінами і доповненнями, внесеними постановою пленуму Вищого господарського суду України від 16 січня 2013 року № 3), судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
Таким чином, оскільки у матеріалах справи міститься акт виконаний уповноваженими посадовими особами управління земельних відносин Харківської міської ради складено за №2617, яким визначено межі, площу та конфігурацію земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 використовується ФОП ОСОБА_1, а судова земельно - технічна експертиза жодним чином не входить до предмету доказування протиправної поведінки 1-го відповідача, щодо використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів.
Присутній представник прокуратури у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги та просив позов задовольнити.
Присутній представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені прокуратурою позовні вимоги та просив позов задовольнити.
Присутній представник 1-го відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на судові рішення у справах: постанова Дзержинського районного суду м. Харкова від 02.02.2009 р. у справі № 2-а-97/09, постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.07.2009 р. у справі №2-а-97/09/2011, ухвалу Вищого адміністративного суду України від 27.07.2010 р., постанову Московського районного суду міста Харкова від 11.04.2011 р. у справі №2-а-4116/10, постанову Харківського апеляційного господарського суду від 01.02.2012 р. у справі №2а-149/11/2027, рішення господарського суду Харківської області від 07.11.11 р. та постанови: Харківського апеляційного господарського суду від 01.02.12 р., Вищого господарського суду України від 08.05.2012 р. у справі №5023/6514/11, постанову Дзержинського районного суду міста Харкова від 08.07.2011 р., постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 15.02.2012 р. На думку 1-го відповідача вищезазначеними судовими рішеннями підтверджується те, що не укладення договору оренди землі відбулось внаслідок неправомірних дій Релігійної громади буддистів "Аджита", та заборон встановленими вищезазначеними судовими рішеннями, Харківська міська рада навмисно двічі скасовувала рішення про надання згоди 1-му відповідачу на відведення спірної земельної ділянки. Таким чином 1-ий відповідач вважає, що відсутні обов'язкові елементи (вина, протиправна поведінка та причинний зв'язок) для стягнення з 1-го відповідача збитків за використання спірної земельної ділянки без правовстановлюючих документів, тому просив у задоволенні позову відмовити.
Присутній представник 2-го відповідача у судовому засіданні підтримав позицію викладену у письмових запереченнях наданих ним протягом розгляду справи, а саме зазначив, що на розсуд суду передається спір, в даному випадку між Харківською міською радою та з особою щодо якої було додержано процедуру досудового врегулювання спору, а саме за використання земельної ділянки загальною площею 01850 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 - РГБ "Аджита" не є такою особою та зазначеною земельною ділянкою не користується. Фактичним користувачем зазначеної земельної ділянки є 1-ий відповідач - ФОП ОСОБА_1, що правомірно встановлено посадовими особами Харківської міської ради. За таких обставин 2-ий відповідач просив у позові до РГБ "Аджита" - відмовити. Також 2-ий відповідач зазначив, що посилання 1-го відповідача на не вчинення позивачем дій направлених на скасування державної реєстрації договору оренди, який було визнано недійсним рішенням господарського суду у справі №5023/6514/11 від 07.11.2011 р. є безпідставним, оскільки Харківська міська рада не є органом уповноваженим на скасування державної реєстрації договорів оренди чи державної реєстрації земельної ділянки. Також 2-ий відповідач зазначив, що посилання 1-го відповідача на наявність судових заборон щодо оформлення прав на спірну земельну ділянку є безпідставними, оскільки заборони про які вказує 1-ий відповідач відбувались лише за зверненнями ФОП ОСОБА_1 та не містили чіткого формулювання щодо заборони оформлення ФОП ОСОБА_1 правовстановлюючих документів на земельну ділянку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2. Таким чином, 2-ий відповідач зазначив, що позовні вимоги до ФОП ОСОБА_1 є правомірними та проти їх задоволення не заперечував.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, перевіривши наявні у справі матеріали на предмет їх юридичної оцінки, дослідивши докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Стаття 80 Земельного кодексу України відносить до суб'єктів права власності на землі комунальної власності територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Таким чином, органи місцевого самоврядування в особі сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів поєднують в собі охоронні (контрольні) функції та функції суб'єкта права власності з усіма притаманними йому правомочностями щодо володіння, користування та розпорядження об'єктом права власності.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, ії надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, що знаходяться на території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Земельна ділянка є державною власністю та відповідно до ст.12 та п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України повноваження щодо розпорядження нею в межах м. Харкова здійснює Харківська міська рада.
Відповідно до ст.2 Земельного Кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Згідно з ч.2 ст.83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Відповідно до п.34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міських рад відносяться регулювання земельних відносин.
Рішенням 11 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 21.02.2007 р. №20/07 Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 надана згода на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 0,49 га для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі (літ. 2Н-2), яка належить йому на праві власності, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.
Згідно зі ст.142 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління, якої здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень.
Статтею 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ст. 122 Земельного кодексу України).
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюються на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі - продажу права оренди земельної ділянки ( у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (ст.124 Земельного кодексу України).
Приписами ст. 120 Земельного, ст. 377 Цивільного кодексів України передбачено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
У відповідності до приписів п. 2.10 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" правочин, за яким переходить право власності на житлові будинки, будівлі, споруди, тягне за собою перехід права на земельну ділянку, на якій знаходиться відповідне нерухоме майно. При цьому новий власник земельної ділянки не звільняється від необхідності оформлення права на земельну ділянку відповідно до вимог законодавства.
Згідно з п. 2.12 зазначеної постанови якщо попередній власник житлового будинку (будівлі, споруди) користувався земельною ділянкою, на якій розміщено відповідне нерухоме майно на підставі договору оренди, новий власник може вимагати переоформлення права користування земельною ділянкою на своє ім'я шляхом укладення договору оренди.
На підставі рішення 16 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 21.11.2007 р. №232/07 п. 14 рішення 11 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 21.12.2007 р. №20/07 скасовано, як не виконане.
Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 02.02.2009 рішення 16 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 21.11.2007 №232/07 в частині скасування п. 14 додатку рішення 11 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 21.12.2007 р. №20/07 визнано не чинним.
На підставі рішення 46 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 11.08.2010 №198/10 у зв'язку із порушенням ст. 120 Земельного кодексу України, ст.377 Цивільного кодексу України, відсутністю права власності на об'єкт нерухомого майна, для експлуатації та обслуговування якого надавалася згода на розробку проекту відведення земельної ділянки скасовано п. 14 додатку до рішення 11 сесії Харківської міської ради 5 скликання "Про надання згоди на розробку проектів відведення земельних ділянок юридичним та фізичним особам для експлуатації та обслуговування будівель і споруд" від 21.02.2007 р. №20/07 наступного змісту:
"14. Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 площею, орієнтовно, 0,49 га по АДРЕСА_2 для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі (літ. 2 Н-2").
Пункт 1.7 додатку 1 рішення ХL сесії IV скликання "Про надання згоди на розробку проектів відведення земельних ділянок юридичним та фізичним особам для експлуатації та обслуговування будівель і споруд" від 28.09.2005 р. №179/05 відмінити, як не виконаний".
На підставі рішення 31 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 25.02.2009 р. №24/09 Релігійній громаді буддистів "Аджита" надана в оренду земельна ділянка площею 0,3050 га (яка є частиною земельної ділянки, на яку була надана згода ФОП ОСОБА_1 на розробку проекту відведення) строком до 01.10.2057 для експлуатації комплексу "Пагода" (договір оренди земельної ділянки від 09.09.2009 №840966800103).
Згідно з п. 6 особам, зазначеним у додатку 2 до цього рішення (крім п. п. 1.11, 1.19, 1.81.), приписано не пізніше ніж у 2-х місячний термін з дня прийняття цього рішення звернутися до управління земельних відносин Головного управління містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради для оформлення договорів оренди землі; не пізніше ніж у 6-ти місячний термін з дня прийняття цього рішення оформити договори оренди землі.
У відповідності до положень п. 8 осіб, зазначених у додатку 2 до цього рішення, попереджено що будь-яке будівництво, а також реконструкція існуючих будівель та експлуатація стаціонарних АЗС на наданих у користування земельних ділянках та зміна цільового призначення без відповідного дозволу, передбаченого законодавством, не допускається.
У порушення вимог наведеного законодавства та рішення Харківської міської ради ФОП ОСОБА_1 право оренди спірної земельної ділянки у визначені строки не оформлено та використовується для експлуатації та обслуговування нерухомого майна, яке належить йому на праві приватної власності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. № 284 затверджено порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.
На підставі вказаної Постанови власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.
До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської, міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки.
Рішенням Виконавчого комітету Харківської міської ради від 05.11.2008 р. 41 "Про затвердження складу комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам" (зі змінами від 05.08.2009 р. № 331) з метою створення єдиних організаційно-правових та економічних засад визначення розмірів збитків, заподіяних внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельних ділянок у м. Харкові та порядку їх відшкодування землекористувачами та збільшення надходжень до бюджету від орендної плати за землю затверджено склад комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам.
Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що підтверджуються органами, які створили ці комісії.
Рішенням Харківської міської ради від 24.11.2010 р. № 07/10 "Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання" затверджено Положення про управління земельних відносин Харківської міської ради.
Згідно п. 3.1. цього Положення метою діяльності Управління є регулювання земельних відносин для забезпечення прав на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад тощо, раціонального використання та охорони земель, забезпечення реалізації повноважень міської ради в галузі земельних відносин та реалізація повноважень виконавчих органів міської ради.
Відповідно до п. 4.1. Положення, управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює, зокрема, наступні повноваження: підготовка спільно з іншими виконавчими органами міської ради пропозицій про надання земельних ділянок у власність або користування громадянам та юридичним особам; здійснення заходів з роз'яснення юридичним та фізичним особам питань щодо порядку оформлення права власності або користування на земельні ділянки для експлуатації об'єктів містобудування; виявлення земель, що використовуються не за цільовим призначенням та з порушенням вимог земельного законодавства; підготовка пропозицій щодо плати за землю, виконання розрахунку орендної слати для оформлення договорів оренди землі; оформлення договорів оренди землі; здійснення інших функцій, що випливають з покладених на управління завдань.
На підставі ст. 189 Земельного кодексу України самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.
За таких обставин форми документів, передбачених у Положенні встановлюються управлінням земельних відносин Харківської міської ради. Типовий акт обстеження земельної ділянки був затверджений наказом Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин від 23.10.2008 р. № 377к.
Таким чином, при складанні акту обстеження земельної ділянки посадовими особами відділу самоврядного контролю за використання та охороною земель не передбачається участь або присутність іншої сторони.
Згідно п. 1.4 рішення 14 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 04.07.2007 р. № 146/07 "Про внесення змін до рішення 22 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 23.06.2004 р. № 87/04 "Про затвердження Положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель у м. Харкові" основними завданнями самоврядного контролю за використанням та охороною земель є запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень та вжиття відповідних заходів щодо їх усунення.
Відповідно до розділу 3 Положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель у м. Харкові, затвердженого рішенням 2 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 23.06.2004 р. № 87/04 посадові особи відділу самоврядного контролю за використанням та охороною земель мають право обстежувати земельні ділянки, передбачені пунктом 1.2. цього Положення, щодо дотримання умов їх використання та охорони відповідно до чинного законодавства України та укладених договорів оренди (тимчасового користування, тимчасового користування на умовах оренди). Складати Акти обстеження стану та дотримання умов використання земельних ділянок та за фактом виявлення порушень законодавства подавати матеріали до відповідних державних органів для вжиття необхідних заходів та притягнення винних осіб до відповідальності відповідно до закону.
За результатами обстеження уповноваженими посадовими особами управління земельних відносин Харківської міської ради складено акт від 31.07.2012 р. за №2617, яким визначено межі, площу та конфігурацію земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 використовується ФОП ОСОБА_1
Як вбачається з акту обстеження, визначення меж, площі та конфігурації земельної ділянки по АДРЕСА_2 № 2617/12, ФОП ОСОБА_1 використовуються: земельна ділянка надана в оренду РГБ "АДЖИТА" на підставі договору оренди землі укладеного між Харківською міською радою та РГБ "АДЖИТА", який було зареєстровано у Харківський регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" в Державному реєстрі земель від 09.09.2009 р. за № 840966800103 (далі по тексту - "Договір оренди"), відповідно до якого РГБ "АДЖИТА" було передано в користування земельну ділянку 0.305 га по АДРЕСА_3 до 01.10.2057 р.; та земельна ділянка площею 0,1850 га для експлуатації та обслуговування нежитлових приміщень, розташованих в нежитловій будівлі 2Н-2, за адресою: АДРЕСА_2 та самочинно побудованої нежитлової будівлі. У сукупності вказані земельні ділянки складають земельну ділянку площею 0,49 га.
Саме на ділянці площею 0,1850 га розташована: нежитлова будівля 2Н-2, за адресою АДРЕСА_2, в якій розташовані нежитлові приміщення 1-го поверху № 1-28 площею 707,5 К.М., 2-го поверху № 1-28 площею 382,0 кв.м., що належать ФОП ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого 27.12.2004 р. приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_7 в реєстрі за номером 5071 та саме на вказаній ділянці розташовано самочинно побудовану нежитлову будівлю (як зазначено в Акті обстеження).
Право користування вищезазначеної земельною ділянкою ФОП ОСОБА_1 не оформлено, чим порушено вимоги ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України. При цьому, 1-им відповідачем не надано доказів вчинення дії направлених на оформлення земельної ділянки площею 0,1850 га за адресою АДРЕСА_2, тобто земельної ділянки саме під належним йому нерухомим майном та на якій розташовано самочинно побудовану нежитлову будівлю, та щодо використання якої, без правовстановлюваючих документів, позивачем і нараховані збитки.
Під час обстеження велась фотозйомка та здійснювався контрольній замір площі земельної ділянки інженером - геодезистом за допомогою електронного тахеометру Trimble NIPR-332 №020366 з урахуванням вимог ст.ст. 1, 34 Закону України "Про землеустрій" та встановлено, що загальна площа земельної ділянки по АДРЕСА_2, яка знаходиться у користуванні відповідача, складає 0,1850 га.
Відповідно до ст.125 Земельного Кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Згідно ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним.
Відповідно до ст. 269 Податкового кодексу України, платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Згідно ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Статтею 287 Податкового Кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно ст.289 Податкового кодексу України для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка землі.
Відповідно до вимог ст.2 Закону України "Про плату за землю" та вимог ст.96 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Землекористувачі повинні своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Відповідно до інформації Управління Держкомзему у м. Харків від 03.08.2012 р. вбачається, що в управлінні станом на 03.08.2012 р., що договір оренди земельної ділянки з ФОП ОСОБА_1 по АДРЕСА_2 не укладено, на оформлення у відділі не перебуває, листування у відділі відсутнє.
1-ий відповідач обґрунтовує свої заперечення наявністю бажання отримати земельну ділянку більшого розміру та вчиненням дій направлених саме на отримання більшої за розміром земельної ділянки, що не має правового підґрунтя, та не пояснює відсутності правовстанолюваючих документів на земельну ділянку саме під нерухомим майном, яке належить 1-му відповідачу.
Посилання 1-го відповідача на наявність судових заборон щодо оформлення земельної ділянки, як підставу відсутності можливості оформлення прав на земельну ділянку 0,49 га по АДРЕСА_2, є безпідставні, з огляду на наступне.
Ухвала Московського районного суду м. Харкова по справі № 2а-77/08 від 04.04.2008 р. та ухвала Дзержинського районного суду м. Харкова від 21.12.2007 р. по справі № 2-а-1077/2007 були прийняти внаслідок задоволення саме клопотань ФОП ОСОБА_1
Крім того, ухвала Московського районного суду м. Харкова по справі № 2а-77/08 від 04.04.2008 р. стосувалась заборони оформлення права користування земельною ділянкою 0,49 га по АДРЕСА_2, ухвала Дзержинського районного суду м. Харкова від 21.12.2007 р. по справі № 2-а-1077/2007 стосувалась заборони оформлення права користування земельною ділянкою 0,3047 га за адресою АДРЕСА_2. Жодних заборон щодо оформлення права користування земельною ділянкою ,1850 га по АДРЕСА_2 вказані ухвали не передбачали.
Вищезазначені судові акти стосувались заборони вчиняти дії Харківський міський раді, а не іншим уповноваженим органам чи самому ФОП ОСОБА_1, що не позбавляло його права, за будь якого тлумачення вказаних ухвал, звернутись з заявою щодо надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки 0,1850 га, тобто вчинити дії щодо оформлення права користування земельною ділянкою 0,1850 га.
Ухвала Московського районного суду м. Харкова по справі № 2а-77/08 від 04.04.2008 р. була скасована 19.02.2013 р. (ухвала Дзержинського районного суду міста Харкова від 01.10.2012 р., ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2013 р. по справі №2011/1274/12).
Ухвала Дзержинського районного суду м. Харкова від 21.12.2007 р. по справі № 2-а-1077/2007 скасована 14.05.2008 р. (ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.05.2008 р. по справі № 22-а-1611/08,).
Також в Узагальненні судової практики розгляду господарськими судами справ у спорах пов'язаних із земельними відносинами Вищого господарського суду України від 01.01.2010 р., Вищий господарський суд України зазначив, що певні дії вчиненні стосовно належного оформлення права землекористування, не можуть бути визначені як такі, що надають право на користування земельною ділянкою до отримання визначеного законом правовстановлюючого документа на земельну ділянку, оскільки вчинення певних дій не гарантує позитивного вирішення даного питання.
Бажання 1-го відповідача та навіть вчинення ним деяких дій направлених на отримання права користування земельної ділянки 0,49 га АДРЕСА_2 не мали гарантованого позитивного рішення, тому, доводи 1-го відповідача щодо наявності визначених ним "перешкод", що позбавили його можливості відведення земельної ділянки, є лише його припущеннями.
Загальні підстави та порядок відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам встановлений ст.ст. 156, 157 Земельного кодексу України, згідно з якими відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів.
Порядок визначення розміру збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок, регулюється постановою Кабінету міністрів України від 19.04.1993 №284 "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам".
Згідно з п.п. 2, 4 зазначеного Порядку розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольськими міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісій оформлюються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії. Розміри збитків визначаються в повному обсязі відповідно до реальної вартості майна на момент заподіяння збитків, проведених витрат на поліпшення якості земель (з урахуванням ринкової або відновної вартості).
На підставі Земельного кодексу України, Закону України "Про плату за землю", який був чинним до 31.12.2010 р., ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. №284 "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам", рішенням Харківської міської ради від 24.06.2009 №130/09 затверджено та введено в дію "Порядок визначення та відшкодування Харківській міській раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства про плату за землю" (далі по тексту - Порядок).
Даний Порядок є нормативним актом органу місцевого самоврядування та відповідно до ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 144 Конституції України є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно до ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Пунктом 5.1 Порядку про відшкодування збитків у разі використання земельної ділянки без документів, що підтверджують право користування, збитки визначаються за фактичний період користування земельною ділянкою.
Пунктом 5.4 Порядку визначено, що відшкодування збитків проводиться за період використання землі з порушенням земельного законодавства у розмірі орендної плати за землю, яку власник землі (міська рада) міг би отримати при належному виконанні (дотриманні) землекористувачем вимог земельного законодавства.
Згідно з п. 6.1 даного Порядку, визначення сум збитків покладається на комісію по визначенню збитків власникам землі та землекористувачам.
Комісією для визначення збитків власникам землі та землекористувачам, що діє на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 05.11.2008 р. № 717, проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства та встановлені наступні фактичні обставини справи.
Земельна ділянка загальною площею 0,1850 га по АДРЕСА_2 огороджена залізобетонним забором та використовується 1-им відповідачем ФОП ОСОБА_1 для експлуатації та обслуговування нежитлових приміщень 1-го поверху №1-28 площею 707,5 кв.м., 2-го поверху №1-28 площею 382,0 кв.м. в літ."2Н-2" загальною площею 1089,5 кв.м. та самочинно побудованої нежитлової будівлі без оформлення документів, які посвідчують право на земельну ділянку, що є порушенням ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
На даний час договір оренди землі по АДРЕСА_2 між Харківською міською радою та 1-им відповідачем не укладено, чим підтверджується фактичне використання відповідачем земельної ділянки за вказаною адресою без встановлюючого документу (договору оренди землі).
Згідно акту про визначення збитків від 14.08.2012 р. №262 затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 17.10.2012 р. №627 неодержаний Харківською міською радою дохід за використання ФОП ОСОБА_1 земельної ділянки загальною площею 0,1850 га по АДРЕСА_2 без правовстановлюючих документів складає 179182,98 грн. Збитки нараховані за період з 2009 р. до 2012 р.
Як вбачається з матеріалів справи, ФОП ОСОБА_1 не оскаржено дії посадових осіб органу місцевого самоврядування, акт про визначення збитків та рішення виконавчого комітету Харківської міської ради про його затвердження відповідачем в судовому порядку не скасовано.
Загальні підстави відповідальності за завдану шкоду визначені ст.1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим правом фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Цивільно - правова відповідальність за завдання майнової шкоди наступає за наявності цивільного правопорушення, яке складається з наступних елементів: наявність майнової шкоди, протиправна поведінка (дія чи бездіяльність) заподіювача; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та майновою шкодою, вина.
Враховуючи, що факт протиправної поведінки з боку відповідача в ході проведення перевірки знайшов своє об'єктивне підтвердження, матеріалами перевірки Управління земельних відносин Харківської міської ради.
У випадку своєчасного оформлення Відповідачем документу, що підтверджує право користування земельною ділянкою, Харківська міська рада одержала б дохід у розмірі 179 182,98 грн.
З метою врегулювання даного спору в досудовому порядку листом - повідомленням від 19.10.2012 р. №12381/0/84-12 управлінням земельних відносин Харківської міської ради було запропоновано 1-го відповідачу розглянути акт про визначення збитків власнику землі, та вирішити питання про добровільну сплату вказаної суми. Управління земельних відносин Харківської міської ради відповіді від 1-го відповідача на вказаний лист не отримало.
Одним із способів захисту прав територіальної громади у сфері земельних відносин є відшкодування заподіяних збитків.
Згідно зі ст. 145 Конституції України, права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" одним з основних принципів місцевого самоврядування є судовий захист прав місцевого самоврядування.
Згідно зі статтею 16 Цивільного кодексу України, одним із способів захисту цивільних прав є відшкодування збитків та інші способи відшкодування шкоди.
Статтею 22 Цивільного кодексу України встановлено, що особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Згідно ст. 152 Земельного кодексу України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.
Статтею 156 Земельного кодексу України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок, зокрема неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Відповідно до ст. 157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.
Відповідно до п. 3.8. Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", підставою для здійснення розрахунку розміру заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є зазначені документи в їх сукупності, оскільки саме можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав.
Враховуючи вищенаведене та те, що у поведінці 1-го відповідача наявні всі складові складу цивільного правопорушення, як то майнова шкода, протиправна поведінка (дія чи бездіяльність) заподіювача; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та майновою шкодою, вина, суд вважає позовні вимоги прокурора м. Харкова в особі Харківської міської ради про стягнення з відповідача збитків у розмірі 179 182,98 грн. заподіяних за використання земельної ділянки, що розташована за адресою: АДРЕСА_2, загальною площею 0,1850 га без правовстановлюючих документів обґрунтованими, підтвердженими та такими, що підлягають задоволенню.
Такої ж позиції притримується і Вищий господарський суд при розгляді тотожних справ, а саме постанови: від 06.04.2011 р. по справі №66/285-10, від 18.02.2013 р. по справі №5023/2478/12, від 13.11.2012 р. по справі №5023/2476/12, від 24.07.2012 р. по справі №7117/11.
Оскільки прокурором та позивачем не заявлено позовних вимог до 2-го відповідача Релігійної громади буддистів "Аджита" та фактичним користувачем земельної ділянки загальною площею 0,1850 га за адресою: АДРЕСА_2, є ФОП ОСОБА_1, суд вважає за необхідне у задоволенні позову щодо 2-го відповідача відмовити.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. Судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином судові витрати у даній справі покладаються на 1-го відповідача з вини якого спір доведено до суду та підлягають стягненню до державного бюджету.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 22, 1166 Цивільного кодексу України, статтями 152, 156, 157, статтями 1, 4, 12, 22, 33, 43, 47, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер ЄДР НОМЕР_2) на користь Харківської міської ради (61003, м. Харків, майдан Конституції, 7, код ЄДРПОУ 04059243, р/р 33213812800002 в УДК у Харківській області м. Харкова, МФО 851011, код оплати 1305020001 одержувач ВДК у м. Харкові) збитки у розмірі 179 182,98 грн.
3. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер ЄДР НОМЕР_2) на користь державного бюджету України (одержувач - УДКС у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області, номер рахунку 31215206783003, код 37999654, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) судовий збір в сумі 3 583,66 грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
4. У задоволенні позову щодо 2-го відповідача Релігійної громади буддистів "Аджита" - відмовити.
Повне рішення складено 04.09.2013 р.
Суддя Светлічний Ю.В.