Постанова № 33290678, 03.09.2013, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.09.2013
Номер справи
815/5741/13-а
Номер документу
33290678
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/5741/13-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2013 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Самойлюк Г.П.

при секретарі Галушко Б.С.

за участю сторін:

позивач: ОСОБА_1 - представник по довіреності

відповідач: Пасічніченко В.М. - представник по довіреності

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держземагентства в Одеській області про визнання протиправними дій щодо відмови у задоволенні клопотання про надання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, надання ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; зобов'язання розглянути належним чином клопотання та надати мотивовану відповідь з цього приводу у місячний строк; стягнення шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_3 до Головного управління Держземагентства в Одеській області, в якому позивачка, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у задоволенні клопотання про надання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, надання ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; зобов'язати відповідача розглянути належним чином клопотання та надати мотивовану відповідь з цього приводу у місячний строк; стягнути шкоду з відповідача у розмірі 20 000,00 грн.

Позовні вимоги мотивовано тим, що 10.04.2013 року позивач звернувся до Головного управління Держземагентства в Одеській області з клопотанням та доданими до нього графічними матеріалами про надання їй безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею не більше 2.0 га в адміністративних межах Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, проте 13.05.2013 року вона отримала лист № 10-Г233/266 із відмовою у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, в якому відповідач посилається на підставу, яка відсутня у переліку підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, передбачених пунктом 2 частиною 7 статті 118 ЗК України.

Крім того, позивачка зазначає, що на даний час вона ще не реалізувала своє право на отримання безоплатно у власність земельної ділянки для особистого селянського господарства, тому її звернення до Головного управління Держземагентства в Одеській області є правомірним і відповідає вимогам чинного законодавства.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав з підстав, викладених у письмових запереченнях, вказавши, що з недотриманням вимог статті 118 Земельного кодексу України ОСОБА_3 було направлено клопотання від 10.04.2013 року про «визначення без її погодження та виділення їй земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області», на підставі чого листом головного управління від 13.05.2013 року № 10-Г233/266 і було надано обґрунтовану відмову.

Крім того, представник відповідача зазначив, що до клопотання позивача було надано плановий матеріал, на якому неможливо було визначити місце розташування земельної ділянки відповідно до навколишнього середовища з урахуванням комплексного розвитку території, який би забезпечував нормальне функціонування на цій ділянці і прилеглих територіях усіх об'єктів.

Проаналізувавши наявні матеріали справи, чинне законодавство, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, розглянувши доводи на яких ґрунтується позовна заява, обставини справи у їх сукупності, суд вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, з урахуванням наступного.

Відповідно до частини 1 статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектарів.

Згідно статті 1 Закону України «Про особисте селянське господарство» від 15.05.2003 року № 742-IV особисте селянське господарство - це господарська діяльність, яка проводиться без створення юридичної особи фізичною особою індивідуально або особами, які перебувають у сімейних чи родинних відносинах і спільно проживають, з метою задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки і споживання сільськогосподарської продукції, реалізації її надлишків та надання послуг з використанням майна особистого селянського господарства, у тому числі й у сфері сільського зеленого туризму.

Відповідно до частин 6, 7 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 ЗК України розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб (частина 4 статті 122 ЗК України).

Відповідно до Положення про Головне управління Держземагентства в Одеській області від 06.06.2012 року № 310 (із змінами, затвердженими наказом Держземагентства України від 01.03.2013 року № 85), головне управління передає відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області.

Отже, для отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Одеської області необхідно звернутись до Головного управління Держземагентства в Одеській області з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення відповідної земельної ділянки з доданням графічних матеріалів, на яких зазначається бажане місце розташування земельної ділянки.

Так, судом встановлено, що 10 квітня 2013 року позивачка звернулась до Головного управління Держземагентства в Одеській області з клопотанням та доданими до нього графічними матеріалами, в якому вона просила відповідача визначити без її погодження та виділити їй земельну ділянку орієнтованим розміром до 2.0 га в адміністративних межах Крижанівської сільської ради (поблизу селища Ліски) Комінтернівського району Одеської області. (а.с. 11-12)

13 травня 2013 року відповідачем була надана обґрунтована відповідь листом № 10-Г232/266, в якій було роз'яснено, що на плановому матеріалі, який був доданий до заяви, не можливо визначити місце розташування земельної ділянки відповідно до навколишнього середовища з урахуванням комплексного розвитку території, який би забезпечував нормальне функціонування на цій ділянці і прилеглих територіях усіх об'єктів, та було запропоновано звернутись до управління Держземагентства у Комінтернівському районі Одеської області.

У своєму позові ОСОБА_3 зазначає, що у її клопотанні, у відповідності з вимогами чинного законодавства України, визначено всі необхідні дані для отримання безоплатно земельної ділянки.

Проте, слід відмітити, що позивачкою було направлено клопотання до Головного управління Держземагентства в Одеській області не про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення відповідної земельної ділянки, а про визначення без її погодження та виділення їй земельної ділянки.

Разом з тим, як вже зазначалось, відповідно до статті 118 до клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб), але на доданому до клопотання плановому матеріалу відповідач не зміг визначити розташування земельної ділянки відповідно до навколишнього середовища з урахуванням комплексного розвитку території, який би забезпечував нормальне функціонування на цій ділянці і прилеглих територіях усіх об'єктів, у зв'язку з чим відповідачем була надана обґрунтована відмова у задоволенні клопотання.

Крім того, представник позивача у судовому засіданні також не зміг визначити на доданому до клопотання плановому матеріалі, де саме знаходиться земельна ділянка відповідно до якої було подано клопотання про надання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею не більше 2.0 га в адміністративних межах Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області.

Слід відмітити, що відповідач відмовляючи у задоволенні клопотання зазначив, що до клопотання додається інформація щодо наявності в оренді земельних ділянок за зазначеним цільовим призначенням, так як для ведення особистого селянського господарства використовуються земельні ділянки, передані фізичним особам у власність або в оренду в порядку визначеному законом (частина 1 статті 5 Закону України «Про особисте селянське господарство»).

Таким чином, враховуючи вищезазначене, суд вважає що дії Головного управління Держземагентства в Одеській області щодо відмови у задоволенні клопотання позивачки є цілком правомірними та обґрунтованими.

Враховуючи те, що Головне управління Держземагентства в Одеській області відмовляючи у задоволенні клопотання позивача діяло правомірно, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення шкоди, завданної протиправними діями у розмірі 20 000 грн. не підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності.

Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі вищевикладеного, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, оцінюючи надані сторонами у справі докази у сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 до Головного управління Держземагентства в Одеській області про визнання протиправними дій щодо відмови у задоволенні клопотання про надання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, надання ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; зобов'язання розглянути належним чином клопотання та надати мотивовану відповідь з цього приводу у місячний строк; стягнення шкоди є не обґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Позивачем надано квитанцію №15232006 від 23 липня 2013 року про сплату судового збору за подання позовної заяви у сумі 34,41 грн.

Підпунктами 1-2 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» №3674 - VI від 08.07.2011 року встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру встановлюється ставка судового збору в розмірі 1 відсотка розміру майнових вимог, але не менше 0,1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 2 розмірів мінімальних заробітних плат; немайнового характеру-0,03 розміру мінімальної заробітної плати

Згідно ч. 3 ст. 6 Закону України №3674 - VI за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

Як вбачається з позовної заяви, до суду звернені вимоги, що мають одночасно майновий і немайновий характер.

Таким чином, суд вважає, що необхідно стягнути з позивача судовий збор згідно підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір», а саме 200 грн. (1% *20 000 грн.).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 69, 70, 71, 94, 122, 158-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління Держземагентства в Одеській області про визнання протиправними дій щодо відмови у задоволенні клопотання про надання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, надання ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; зобов'язання розглянути належним чином клопотання та надати мотивовану відповідь з цього приводу у місячний строк; стягнення шкоди, - відмовити у повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_3 (ІН НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 200 (двісті гривень) грн. на р/р 31212206784005, одержувач: ГУДКСУ в Одеській області, ЄДРПОУ: 37607526, МФО: 828011, банк: ГУДКСУ в Одеській області, код класифікації доходів: 22030001, призначення платежу: судовий збір, код 35118626.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку та в строки, встановлені ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 03 вересня 2013 року.

Суддя: Г.П. Самойлюк