КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/5801/13-а( в 3-х томах) Головуючий у 1-й інстанції: Гець Ю.В. Суддя-доповідач: Губська О.А.
У Х В А Л А
Іменем України
22 серпня 2013 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Губської О.А.
суддів Грибан І.О., Беспалова О.О..
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Запоріжзв'язоксервіс" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 червня 2013 року за позовом Приватного акціонерного товариства "Запоріжзв'язоксервіс" до Державної податкової інспекції у Жовтневому району м. Запоріжжя про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень- рішень, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 14 лютого 2013 року №000402211, та податкове повідомлення-рішення від 14 лютого 2013 року № 000392211.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 червня 2013 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив його скасувати та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, постанова суду - без змін з таких підстав.
Суд першої інстанції прийшов до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, відповідачем було проведено планову виїзну перевірку ПрАТ «Запоріжзв'язоксервіс» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2010 р. по 31.03.2012 р., валютного та іншого законодавства за період 01.04.2010 р. по 31.03.2012 р. За результатами перевірки складено Акт від 30.09.2012 року № 86/22-11/22116499.
Не погоджуючись з висновками Акту перевірки, позивач звернувся із запереченням до ДПІ в Жовтневому районі міста Запоріжжя Запорізької області ДПС.
За наслідками розгляду скарги податковий орган зазначив, що висновки акту перевірки є правомірними, тому їх залишено без змін.
На підставі вищевказаного Акту перевірки відповідачем було прийняте податкове повідомлення-рішення від 14.02.2013 року №000392211, яким за позивачем визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток у сумі 2 987 611,25 грн. та податкове повідомлення-рішення від 29.06.2011 року №00040823009, яким за позивачем визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 565 150,50 грн.
Як вбачається із висновків Акту перевірки, на підставі якого було винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення, відповідач прийшов до висновку про порушення позивачем норм податкового законодавства, зокрема п.5.1, пп. 5.2.1 п. 5.2, пп. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5, п.п.11.2.1, п.п. 11.2.3 п.11.2 ст.11, пп.8.1.1 п.8.1.2 п.8.1 ст.8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», п. 135.1, п. 135.5 ст. 135, п. 137.4 ст.137, п. 152.3, ст. 152, п. 138.1, п.138.2, п.138.5, п.п.138.8.1, п.п.138.8.2, п.138.8, 138.10.2, п.138.10, ст.138,п.п. 139.1.9 п.139.1 ст.139, п. 144.1 ст. 144 Податкового кодексу України, пп. 7.4.1, пп.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" та п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, п. 201.41, п. 201.10 ст. 201, п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу України.
Не погоджуючись із таким рішенням податкового органу, позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив скасувати податкові повідомлення-рішення.
Відмовляючи в задоволені позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не доведено, що здійснені ним господарські операції з контрагентами носять реальний характер, а отримані послуги (товар) використані в межах господарської діяльності, відтак податкові повідомлення-рішення прийняті відповідачем правомірно.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Так, спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України, який визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пп. «а» п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
Згідно з пп. 198.2 ст. 198 Податкового кодексу України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
П. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України встановлено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Відповідно до п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу). У разі якщо на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, які попередньо віднесені до податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до закону.
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Отже, із положень зазначених норм законодавства вбачається, що формування податкового кредиту з податку на додану вартість допускається за умови підтвердження відповідних сум належним чином оформленими документами. Такими документами Податковий кодекс України визначає податкові накладні.
Відповідно до пункту 138.1 статті 138 Податкового кодексу України витрати, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, складаються із: витрат операційної діяльності, які визначаються згідно з пунктами 138.4, 138.6 - 138.9, підпунктами 138.10.2 - 138.10.4 пункту 138.10, пунктом 138.11 цієї статті: інших витрат, визначених згідно з пунктом 138.5, підпунктами 138.10.5, 138.10.6 пункту 138.10, пунктами 138.11, 138.12 цієї статті, пунктом 140.1 статті 140 і статтею 141 цього Кодексу; крім витрат, визначених у пунктах 138.3 цієї статті та у статті 139 цього Кодексу.
Згідно з підпунктом 138.1.1 пункту 138.1 статті 138 Податкового кодексу України витрати операційної діяльності включають: собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та інші витрати беруться для визначення об'єкта оподаткування з урахуванням пунктів 138.2, 138.11 цієї статті, пунктів 140.2 - 140.5 статті 140, статей 142 і 143 та інших статей цього Кодексу, які прямо визначають особливості формування витрат платника податку.
Відповідно до пункту 138.2 статті 138 Податкового кодексу України визначено, що витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 139.1.9 пункту 139.1 статті 139 Податкового кодексу України встановлено, що не включаються до складу витрат витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.
Законом, що визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету є Закон України "Про податок на додану вартість".
Згідно з пунктом 1.7 статті 1 Закону України "Про податок на додану вартість", податковий кредит - це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом.
Відповідно до п. 10.1 статті 10 Закону України «Про податок на додану вартість» особами, відповідальними за нарахування, утримання та сплату (перерахуванню) до бюджету є: платники податку, визначені у статті 2 цього Закону.
Згідно вимогам п. 1.3 статті 1 Закону України «Про податок на додану вартість» платник податку - особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка ввозить (пересилає) товари на митну територію України.
У відповідності до вимог п.п. 7.2.3. п. 7.2. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надаються покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг).
Відповідно до підпункту 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду, зокрема, у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Згідно з п.п.7.2.6. п. 7.2 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» визначено «податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту…».
У відповідно до п.п.7.4.5 п. 7.4 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» не дозволяється включення до податкового кредиту будь-яких витрат по сплаті податку, що не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями ", а також, що "…у разі, коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються непідтвердженими зазначеними цим підпунктом документами, платник податку несе відповідальність у вигляді фінансових санкцій, установлених законодавством, нарахованих на суму податкового кредиту, не підтверджену зазначеними цим підпунктом документами".
Відповідно до пп.5.2.1 п.5.2 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 - 5.7 цієї статті.
Підпунктом 5.3.9 пункту 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» передбачено, що не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, між позивачем (Замовник) та ТОВ «МАКСИМУС СОФТ КОНСАЛТИНГ» (Виконавець) було укладено ряд договорів, зокрема: Договір № 0018/1 від 06 вересня 2010 р., предметом якого визначено роботи з об'єднання баз даних, Договір № 0019 від 01 жовтня 2010 р., предметом якого є адміністрування та супроводження баз даних, Додаткова угода від 01.11.2010 р. про розірвання договору № 0019 від 01 жовтня 2010 р.; Договір про надання юридичних послуг № 0020 від 01 жовтня 2010 р., також договори про розробку програмного забезпечення (№0001 від 06.08.2012 р, №0002 від 06.08.2012р.), Договір № 0003 від 06.08.2012 року про виконання робіт щодо експертизи вихідних кодів, та ряд договорів від 06.08.2012 року про адміністрування та супроводження баз даних та на розробку програмного забезпечення.
Крім того, між Позивачем (Замовник) та ТОВ «ПРИМІУМ БІЗНЕС АСІСТЕНС» (Виконавець) було укладено договори №01/09-2 від 01 вересня 2010 р. на виконання робіт щодо систематизації (листопідбірки) та переплетення документів, №27/09-1 від 27 вересня 2010 р. про надання маркетингових послуг, № 07/12-1 від 07 грудня 2010 р. про надання інформаційно-консультативних послуг, №02/12-2 від 02 грудня 2010 р. про надання послуг по генеральному прибиранню приміщень.
На підтвердження виконання умов зазначених договорів, позивачем надані копії податкових накладних, акти здачі-прийняття робіт.
Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що при цьому видається неможливим встановити порядок, строки, час здійснення сторонами розрахунків та оплати за виконані роботи та надані послуги, з огляду на відсутність банківських виписок, платіжних доручень, виставлених виконавцями рахунків чи будь-яких інших документів.
Крім того, в матеріалах справи наявні копії податкових та видаткових накладних за договорами поставки, укладеними позивачем з ТОВ «Преміум бізнес асістенс», проте відсутні власне самі договори поставки, розрахункові та платіжні документи, товарно-транспортні накладні, довіреності на осіб, відповідальних за здійснення передачі та відповідно прийняття матеріальних цінностей та будь-які інші документи на підтвердження реальності здійснення зазначених договорів.
В інформаційному листі Вищого адміністративного суду України №742/11/13-11 від 02.06.2011 року зазначено, що судам належить звертати особливу увагу на дослідження обставин реальності здійснення господарських операцій платника податку, на підставі яких таким платником були сформовані дані податкового обліку. При цьому приймати на підтвердження даних податкового обліку можна лише достовірні первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.
З метою встановлення факту здійснення господарської операції, формування витрат для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток або податкового кредиту з податку на додану вартість судам належить з'ясовувати, рух активів у процесі здійснення господарської операції.
При цьому, дослідженню підлягають усі первинні документи, які належить складати залежно від певного виду господарської операції: договори, акти виконаних робіт, документи про перевезення, зберігання товарів тощо.
Враховуючи викладене, та зважаючи на наявні у справі докази, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем не було доведено реальність здійснення господарських операцій із контрагентами ТОВ «ПРИМІУМ БІЗНЕС АСІСТЕНС» та ТОВ «МАКСИМУС СОФТ КОНСАЛТИНГ», подальше використання їх у своїй господарській діяльності, та рух активів у процесі здійснення зазначених господарських операцій, а отже відповідачем правомірно визначено за позивачем податкові зобов'язання з податку на прибуток та податку на додану вартість.
В апеляційній скарзі позивач стверджує про незаконність дій відповідача при призначенні та проведенні перевірки. Свою позицію він мотивує тим, що в порушення Наказу про проведення перевірки та затвердженого плану, планова перевірка не проводилася взагалі, натомість відповідачем було проведено позапланову перевірку на підставі Постанови старшого слідчого з ОВС СУ ДПС України в Запорізькій області капітана податкової міліції Гайдара А.В. від 26.07.2012 року. Крім того, податкові повідомлення-рішення винесені з порушенням встановленого ПК України десятиденного строку.
З цього приводу колегія зазначає наступне.
Відповідно до п. 86.8, 86.9 ст. 86 ПК України Податкове повідомлення-рішення приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень (за результатами фактичної перевірки - з дня реєстрації (надходження) акта такої перевірки до органу державної податкової служби за основним місцем обліку платника податків), а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.
У разі якщо грошове зобов'язання розраховується органом державної податкової служби за результатами перевірки, проведеної з обставин, визначених підпунктом 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, щодо кримінального провадження, у якому розслідується кримінальне правопорушення стосовно посадової особи (посадових осіб) платника податків (юридичної особи) або фізичної особи - підприємця, що перевіряється, предметом якого є податки та/або збори, податкове повідомлення-рішення за результатами такої перевірки приймається таким податковим органом протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання цим податковим органом відповідного судового рішення (обвинувальний вирок, ухвала про закриття кримінального провадження за нереабілітуючими підставами), що набрало законної сили.
Так, з матеріалів справи вбачається, що на підставі направлень від 14.05.2012 року № 141, № 142, № 139, від 16.05.2012 року № 153, які були пред'явлені головному бухгалтеру ПрАТ «Запоріжзвязоксрвіс» під розписку та на підставі п. 77.4 ст. 77 ПК України та згідно з планом-графіком проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання (наказу № 541 від 27.06.2012 року) було проведено документальну виїзну перевірку ПрАТ «Запоріжзвязоксервіс» з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.04.2010 р. по 31.03.2012 р., валютного та іншого законодавства за період 01.04.2010 р. по 31.03.2012 р. відповідно до затвердженого плану перевірки.
03.09.2012 року за наслідками перевірки податковим органом було складено Акт № 86/22-11/22116499 «Про результати планової виїзної перевірки ПрАТ «Запоріжзвязоксервіс» з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.04.2010 р. по 31.03.2012 р., валютного та іншого законодавства за період 01.04.2010 р. по 31.03.2012 р.».
Позивач не погодився з викладеними в зазначеному акті висновками та надіслав податковому органу заперечення до акту перевірки, які були отримані Державною податковою інспекцією у Жовтневому району м. Запоріжжя 07.09.2012 р.
За наслідками розгляду скарги, контролюючим органом була дана відповідь від 14.09.2012 року 3 5951/10/22-11 в якій зазначено що висновки викладені в акті відповідач вважає правомірними та такими, що відповідають вимогам чинного законодавства.
Разом з тим, листом від 12.09.2012 року № 5716/10/22-11 позивача було повідомлено, що старшим слідчим з ОВС СУ ДПС у Запорізькій області капітаном податкової міліції Гайдаром А.В. було винесено постанову про проведення документальної позапланової перевірки дотримання вимог податкового законодавства ПрАТ «Запоріжзвязоксервіс» з питань своєчасності, достовірності та повноти нарахування та сплати до бюджетів податку на прибуток підприємства та податку на додану вартість за період часу з 01.04.2010 р. по 31.03.2012 року.
Проте фактично позапланова перевірка податковим органом не проводилася, відтак акт за її результатами не складався. Оскаржувані податкові-повідомлення рішення були винесені податковим органом на підставі акту проведеної планової виїзної перевірки № 86/22-11/22116499 від 03.09.2012 року, про що свідчить зміст зазначених у них порушень позивачем норм податкового законодавства, який повністю відповідає змісту порушень, встановлених в акті перевірки.
Таким чином, посилання позивача на те, що планова перевірка не проводилася взагалі, натомість відповідачем було проведено позапланову перевірку на підставі Постанови старшого слідчого з ОВС СУ ДПС України в Запорізькій області капітана податкової міліції Гайдара А.В. від 26.07.2012 року, видаються необґрунтованими та спростовуються матеріалами справи.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що податкові повідомлення-рішення прийняті відповідачем правомірно.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова прийнята судом відповідно до норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтвердженими доказами, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то колегія суддів апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
Керуючись ст.ст. 160, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Запоріжзв'язоксервіс" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 червня 2013 року за позовом Приватного акціонерного товариства "Запоріжзв'язоксервіс" до Державної податкової інспекції у Жовтневому району м. Запоріжжя про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень- рішень - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя О.А. Губська
Суддя І.О. Грибан
Суддя О.О. Беспалов
.
Головуючий суддя Губська О.А.
Судді: Беспалов О.О.
Грибан І.О.