Ухвала суду № 33286287, 29.08.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.08.2013
Номер справи
2а-10672/11/1370
Номер документу
33286287
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2;; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 У Х В А Л А

судового засідання з питань заміни сторони виконавчого провадження

(в порядку ст. 264 КАС України)

29 серпня 2013 року № 2а-10672/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої - судді Потабенко В.А.,

за участю секретаря судового засідання Гойни Є.А.,

за участі представників сторін:

заявника - Таран О.М., згідно довіреності,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові заяву публічного акціонерного товариства "Київське агентство повітряних сполучень "Кий Авіа" про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 2а-10672/11/1370 за позовом публічного акціонерного товариства "Київське агентство повітряних сполучень "Кий Авіа" до Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради "Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки", треті особи на стороні відповідача, що не заявляють самостійних вимог, приватне підприємство "Торгівельна агенція "Галицький ярмарок", товариство з обмеженою відповідальністю "Західний авіаційний центр", про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

позивач - ПАТ "Київське агентство повітряних сполучень "Кий Авіа" (надалі - ПАТ "Кий Авіа") звернулося до суду із адміністративним позовом, в якому, згідно заяви про уточнення і збільшення позовних вимог від 13.03.2012 року, просить суд визнати неправомірними дії відповідача - Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради "Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" (надалі - ОБТІ) - щодо проведення державної реєстрації права власності ПП "Торгівельна агенція "Галицький ярмарок" (надалі - ПП "ТА "Галицький ярмарок") на нежитлові приміщення загальною площею 992,4 кв.м., що розташовані в підвалі, на першому та другому поверхах будинку (літ. А-4), за адресою м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 5, здійснені 29.12.2010 року; скасувати проведену реєстрацію права власності та зобов'язати відповідача поновити державну реєстрацію права власності ТзОВ "Західний авіаційний центр" на вказане приміщення. 11.04.2012 року Львівським окружним адміністративним судом винесено постанову у справі, якою позов ПАТ "Кий Авіа" задоволено повністю. За наслідками апеляційного оскарження даної постанови, 14.05.2013 року Львівським апеляційним адміністративним судом постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11.04.2012 року залишено без змін. 18.06.2013 року державним виконавцем Шевченківського ВДВС ЛМУЮ відкрито виконавче провадження.

23.07.2013 року від ПАТ "Кий Авіа" надійшла заява про заміну сторонивиконавчого провадження у справі внаслідок того, що відповідача - Обласне комунальне підприємство Львівської обласної ради "Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" - з 01.01.2013 року, у зв'язку з змінами, внесеними до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та інших законодавчих актів, позбавлено повноважень з державної реєстрації прав на нерухоме майно, що, на думку заявника, унеможливлює виконання судового рішення в частині поновлення державної реєстрації права власності на вказані в судовому рішенні нежитлові приміщення. Такими повноваженнями з 01.01.2013 року наділено Реєстраційну службу Львівського міського управління юстиції (що перебуває в складі Державної реєстраційної служби України). За таких обставин, на підставі ст. 264 КАС України, позивач (стягувач) просить замінити боржника з Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради "Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" на Реєстраційну службу Львівського міського управління юстиції.

Представник заявника в судовому засіданні підтримав заявлене прохання. Просить його задовольнити.

Представники відповідача та третьої особи ПП "ТА "Галицький ярмарок" в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце проведення судового засідання були повідомлений належним чином, чим залишили вирішення питання про заміну боржника в виконавчому провадженні на розсуд суду.

Третя особа ТзОВ "Західний авіаційний центр" проти задоволення заяви про заміну сторони виконавчого провадження заперечила з підстав, наведених у запереченні, поданому до суду 28.08.2013 року, суть яких зводиться до наступного. У даному випадку відсутні обставини для процесуальної можливості заміни сторони у виконавчому провадженні, а саме: у боржника відсутній правонаступник і не відбулося вибуття сторони з виконавчого провадження. Тому просила відмовити у задоволенні заяви позивача про заміну сторони у виконавчому провадженні.

Представник ТзОВ "Західний авіаційний центр" в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, чим залишив вирішення питання про заміну боржника в виконавчому провадженні на розсуд суду.

Оглянувши матеріали справи, дослідивши заяву про заміну сторони виконавчого провадження, суд дійшов висновку, що у задоволенні вказаної заяви слід відмовити, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, 11.04.2012 року Львівським окружним адміністративним судом було винесено рішення у справі № 2а-10672/11/1370, яким позов задоволено. Крім іншого, Обласне комунальне підприємство Львівської обласної ради "Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" зобов'язано поновити державну реєстрацію права власності ТзОВ "Західний авіаційний центр" на нежитлові приміщення загальною площею 992,4 кв.м., що розташовані в підвалі, на першому та другому поверхах будинку (літ. А-4) за адресою м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 5.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.05.2013 року рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року № 1952-IV визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.

Так, в п. 3 ч. ІІ Перехідних положень Закону України "Про несення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України", до 1 січня 2013 року державна реєстрація права власності та права користування (сервітут) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; права власності на об'єкти незавершеного будівництва, а також облік безхазяйного нерухомого майна, довірче управління нерухомим майном проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації, створеними до набрання чинності цим Законом та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.

Державна реєстрація прав на нерухоме майно в порядку, визначеному Законом України "Про несення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", здійснюється з 1 січня 2013 року.

В ч. 1 ст. 6 вказаного Закону зазначено, що систему органів державної реєстрації прав становить спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань державної реєстрації прав - Міністерство юстиції України, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, та його територіальні органи, які є органами державної реєстрації прав.

Наказом Міністерства юстиції України від 2 лютого 2012 року № 198/5 "Про затвердження переліку реєстраційних служб територіальних органів юстиції" в додатку № 13 до наказу передбачено утворення Реєстраційної служби Головного управління юстиції у Львівській області.

З наведеного підсумуємо, що до 01.01.2013 року реєстрацію речових прав на нерухоме майно здійснювали реєстратори бюро технічної інвентаризації, а з 01.01.2013 року - Реєстраційна служба Головного управління юстиції у Львівській області.

Водночас, у відповідності до ч. 1 ст. 264 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Згідно з ст. 55 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

В ч. 2 ст. 104 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа вважається такою, що припинилась, з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення.

З аналізу наведених вище норм законодавства випливає, що права та обов'язки переходять до правонаступника після державної реєстрації факту припинення юридичної особи.

З положень ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" вбачається, що відомості про юридичну особу включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України. В Єдиному державному реєстрі містяться відомості, зокрема, щодо даних про перебування юридичної особи в процесі припинення, зокрема дата реєстрації рішення засновників (учасників) або уповноважених ними органів про припинення юридичної особи, дата та номер запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, підстава для його внесення.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 вказаного Закону, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Як вбачається із наявної в матеріалах справи інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, Обласне комунальне підприємство ЛОР "Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" (код ЄДРПОУ 03348525), станом на день розгляду справи в суді, не перебуває в процесі припинення та не ліквідовано. Так, дійсно, для реєстрації речових прав на нерухоме майно створено Державну реєстраційну службу України (код ЄДРПОУ 37508344), яка, однак, згідно інформації з ЄДРПОУ, не є правонаступником відповідача Обласного комунального підприємства ЛОР "Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки".

Таким чином, докази вибуття сторони виконавчого провадження Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради "Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" в матеріалах справи відсутні.

А, отже, підстав для задоволення заяви позивача про заміну сторони виконавчого провадження немає.

Слід зазначити, що у відповідності до п. 5 ч. 1 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" в чинній редакції, державна реєстрація прав проводиться на підставі рішень судів, що набрали законної сили. Як вже зазначалось вище, рішення Львівського окружного адміністративного суду набрало законної сили 14.05.2013 року, однак, стягувач ПАТ "Кий Авіа" не звертався до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у Львівській області за реєстрацією речових прав на нерухоме майно.

Враховуючи викладене вище, суд вважає, що у задоволенні заяви про заміну сторони виконавчого провадження слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 160, 165, 167, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

У Х В А Л И В :

у задоволенні клопотання публічного акціонерного товариства "Київське агентство повітряних сполучень "Кий Авіа" про заміну сторони виконавчого провадження у справі за позовом публічного акціонерного товариства "Київське агентство повітряних сполучень "Кий Авіа" до Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради "Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки", треті особи на стороні відповідача, що не завляють самостійних вимог, приватне підприємство "Торгівельна агенція "Галицький ярмарок", товариство з обмеженою відповідальністю "Західний авіаційний центр", про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала суду, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.

Повний текст ухвали виготовлено 04.09.2012 року.

Суддя Потабенко В.А.