Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 вересня 2013 р. Справа №805/12060/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11 год. 10 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя: Куденков К.О.
при секретарі: Афоніній Г.Р.
за участю:
представників позивача: Полинь В.Я., Попов О.В.
представників відповідача: Чайкіна К.О., Алефіренко Ю.Г., Тушканов Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області до Публічного акціонерного товариства «Металургійний комбінат «Азовсталь» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
В С Т А Н О В И В:
Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (надалі - позивач) звернулось до суду із адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Металургійний комбінат «Азовсталь» (надалі - відповідач, ПАТ «МК «Азовсталь») про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони експлуатації повітропроводу ТЕЦ - Кисневий цех, блок №4, дискової засувки №42 та турбокомпресорів ст.№2, 3, електрокомпресорів ст.№4, 5 ТЕЦ ПАТ «МК «Азовсталь» у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.
Позовні вимоги мотивовані виявленням у ході проведення перевірки турбінного відділення ТЕЦ ПАТ «МК «Азовсталь» порушень нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що є підставою для заборони експлуатації повітропроводу ТЕЦ - Кисневий цех, блок №4, дискової засувки №42 та турбокомпресорів ст.№2, 3, електрокомпресорів ст.№4, 5 ТЕЦ ПАТ «МК «Азовсталь».
У судовому засіданні представники позивача адміністративний позов підтримали та просили позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Відповідач надав письмові заперечення на позовну заяву, за змістом якої просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначив, що позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження того, що подальше виконання робіт або експлуатація повітропроводу ТЕЦ - Кисневий цех, блок №4, дискової засувки №42 та турбокомпресорів ст.№2, 3, електрокомпресорів ст.№4, 5 ТЕЦ створить умови для загрози життю та здоров'ю робітників. Відповідач зазначає, що повітропровід ТЕЦ - Кисневий цех, блок №4, на момент розгляду справи не експлуатується та не є технологічним обладнанням, апаратом та трубопроводом у розумінні п.2.7 глави 2 розділу VII НПАОП 27.0-1.01-08. Також, відповідач вважає, що ресурс наробітки повітряних роторів та сумарний ресурс наробітки електрокомпресора не був перевищений, оскільки проводився їх ремонт.
Представники відповідача у судовому засіданні адміністративний позов не визнали та просили відмовити у задоволені позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.
Маріупольською державною інспекцією нагляду на виробництвах підвищеної небезпеки Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області на підставі направлення на проведення перевірки від 13.08.2013р. №012-543 та згідно наказу від 12.08.2013р. №828 «Про проведення спеціального розслідування нещасного випадку зі смертельним випадком», з 13.08.2013р. по 15.08.2013р. проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки турбінного відділення ТЕЦ ПАТ «МК «Азовсталь», про що складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 15.08.2013р. №012-07/106.
В акті встановлені наступні порушення вимог законодавства, а саме: 1) повітропровод ТЕЦ - Кисневий цех, блок №4 на відводі ДУ 1020 від колектора №2 (засувка №42) урізання у повітропровід тріщини по зварювальному шву, наявне пропускання повітря, чим порушено п.2.7 глави 2 розділу VII НПАОП 27.0-1.01-08 Правил охорони праці у металургійній промисловості; 2) повітропровод ТЕЦ - Кисневий цех, блок №4 на відводі ДУ 1020 від колектора №1 (засувка №41) урізання у повітропровід тріщини по зварювальному шву, рівний розрив по тілу труби повітропроводу, отвір розміром довжиною 100 мм, завширшки 40 мм у формі ромба, наявне пропускання повітря, чим порушено п.2.7 глави 2 розділу VII НПАОП 27.0-1.01-08 Правил охорони праці у металургійній промисловості; 3) повітропровод ТЕЦ - Кисневий цех, блок №4 дискова засувка №42 від колектора №2 має пропуск по дискам, чим порушено п.4-12 розділу IV НПАОП 00.0-1.13-71 Правил пристрою і безпечної експлуатації стаціонарних компресорних установок, повітропроводів і газопроводів; 4) не виконана у повному обсязі програма з ремонту повітропроводів ТК-ЕК турбінного відділення ТЕЦ, з травня 2012 року по теперішній час не замінений відвід ЕК-7 за засувкою №61, чим порушено п.2.2 глави 2. Розділу VII НПАОП 27.0-1.01-08 Правил охорони праці у металургійній промисловості; 5) в паспорті №72 трубопроводу на блок №4 (подача стиснутого повітря у кисневий цех на блок розділення повітря типу КАР - 30 №4) на стор.№4 у розділі «особа, відповідальна за справний стан та безпечні експлуатацію трубопроводів» відсутній запис про призначення відповідальної особи нового робітника турбінного відділення після переводу ОСОБА_6 на іншу ділянку ТЕЦ, не виконується вимога, вказана на стор.№4 (подання стиснутого повітря у кисневий цех на блок розділення повітря типа КАР - 30 №4) у розділі «особа, відповідальна за справний стан та безпечні експлуатацію трубопроводів», чим порушено п.2.2 глави 2 розділу VII НПАОП 27.0-1.01-08 Правил охорони праці у металургійній промисловості; 6) в паспорті №72 трубопроводу на блок №4 (подання стиснутого повітря у кисневий цех на блок розділення повітря типа КАР - 30 №4), на стор.№5-6 в розділі «запис адміністрації про ремонт та перебудову трубопроводу» наявний запис від 22.11.2011р. про проведення обстеження стану повітропроводу «ТЕЦ-Кисневий цех» на кисневий блок №4 з метою перевірки стану товщини стінок трубопроводу ДУ 1020х10 пристроєм Krautkrarmer модель DM-4 серійний номер №0068 МХ, за підписом відповідальної особи ОСОБА_6, не представлена схема повітропроводу з указанням місць заміру товщини, не представлений протокол неруйнівного контролю, виконаний спеціалістами неруйнівного контрою цеха автоматизації комбінату, чим порушено ст.ст.13, 14, 21 Закон України №2694 «Про охорону праці», п.2.2 глави 2 розділу VII НПАОП 27.0-1.01-08 Правил охорони праці у металургійній промисловості; 7) повітряні ротори компресорів №2, 3 перевищили ресурс наробітку, згідно даних паспорту заводу - виробника «НЗЛ» м. Санкт-Петербург, Росія, він не повинен перевищувати 60 000 годин, фактично ж наробіток склав 236 879 годин по ТК-2 і 222127 годин по ТК-3 відповідно, чим порушено п.2.2 глави 2 розділу VII НПАОП 27.0-1.01-08 Правил охорони праці у металургійній промисловості; 8) електрокомпресори типу К-1500-62-2 ст№4, 5 перевищили сумарний ресурс наробітку, згідно даних паспорту заводу - виробника «НЗЛ» м. Санкт-Петербург, Росія, він не повинен перевищувати 150 000 годин, фактично ж наробіток склав 238 046 годин по ЕК-4 та 233 062 годин по ЕК-5 відповідно, чим порушено п.2.2 глави 2 розділу VII НПАОП 27.0-1.01-08 Правил охорони праці у металургійній промисловості; 9) не представлена інструкція з експлуатації та технічного обслуговування трубопроводів транспортування повітря розробленої згідно експлуатаційної документації з урахуванням місцевих виробничих умов та вимог Правил охорони праці у металургійній промисловості, чим порушено п.4 розділу VI НПАОП 27.0-1.01-08 Правил охорони праці у металургійній промисловості; 10) документально не підтверджено призначення відповідальної особи за справний стан та безпечну експлуатацію трубопроводів з транспортування повітря, не виконується вимога, вказана на стор.4 в паспорті №72 трубопроводу на блок №4 (подання стиснутого повітря у кисневий цех на блок розділення повітря типу КАР - 30 №4) в розділі «особа відповідальна за справний стан та безпечну експлуатацію трубопроводів», чим порушено п.2.2 глави 2 розділу VII НПАОП 27.0-1.01-08 Правил охорони праці у металургійній промисловості.
У зв'язку з виявленням порушень №1, 2 та 3 підприємство попереджено про необхідність негайного зупинення експлуатації повітропроводу ТЕЦ - Кисневий цех, блок №4, дискової засувки №42. У зв'язку з виявленням порушень №7,8 підприємство попереджено про необхідність негайного зупинення експлуатації турбокомпресорів ст.№2, 3, електрокомпресорів ст.№4, 5 ТЕЦ ПАТ «МК «Азовсталь».
Вказаний акт отримано та підписано представником відповідача без зауважень, пояснень або заперечень.
Позивачем складено припис №012-07/107 від 15.08.2013р. із вимогою усунути порушення і недоліки, зазначені в акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 25.07.2013р. №025П-11/148 та інформувати письмово про усунення кожного із зазначених у приписі порушень.
Вказаний припис отримано представником відповідача 15.08.2013р.
Згідно пояснень представника відповідача, вказаний припис не був оскаржений.
Представник позивача у судовому засіданні надав пояснення, за якими станом на 02.09.2013р. не надходило відомостей щодо усунення порушень, які встановлені в акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 15.08.2013р. №012-07/106.
На підтвердження наданих заперечень відповідачем до суду надані копії акта прийому відремонтованих та модернізованих об'єктів від 14.07.2006р., довідки ТЕЦ, гарантійного свідоцтва від 06.1976р., технічного акта від 18.06.2008р., розпорядження від 12.08.2013р. №894.
Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до ч.1 ст.38 Закону України «Про охорону праці», державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Пунктом 1 Положення «Про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України», затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України (далі - Міністр).
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Відповідно до п.6 вказаного Положення, Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Згідно п.1 Положення «Про територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області», затвердженого наказом Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України №186-к від 02.12.2011р., територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (скорочена назва - територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області) є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у та їй підпорядковується.
Підпунктом 7 пункту 4 вказаного Положення встановлено, що Територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань: здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.
За приписами п.2.1 Положення «Про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України», затвердженого Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 N 826, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 р. за N 1531/20269, державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Положенням перевірок (обстежень) установ, підприємств, організацій, їх відокремлених підрозділів, філій, представництв, юридичних осіб, фізичних осіб, що використовують найману працю (далі - суб'єкти господарювання), у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання - виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів (далі - об'єкти перевірки).
Згідно із п.2.25 вказаного Положення, якщо під час здійснення перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) виявлено порушення, посадова особа Держгірпромнагляду України на підставі відповідного акта складає обов'язковий до виконання припис, форма якого наведена в додатку 4 до цього Положення.
За приписами п.2.26 зазначеного Положення, право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;порушень вимог Кодексу України про надра;відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устатковання підвищеної небезпеки;виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
Відповідно до п.2.39 Положення «Про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України», про стан виконання припису суб'єкт господарювання повинен письмово у встановлені терміни повідомити посадову особу Держгірпромнагляду України, яка видала припис, для чого надсилає їй офіційний лист. У листі обов'язково вказуються номер та дата припису, номери порушень та відображається факт їх усунення.
Після надходження інформації від суб'єкта господарювання щодо виконання припису посадовою особою Держгірпромнагляду України, яка видала припис, проводиться перевірка виконання припису. У разі неподання суб'єктом господарювання відповідної інформації у встановлені терміни Держгірпромнагляд України набуває право на проведення позапланової перевірки суб'єкта господарювання.
Згідно абзацу 1 частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Частиною 7 ст.7 вказаного Закону передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Таким чином, вимоги позивача щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованими, оскільки на момент розгляду цієї справи відповідачем не усунуті виявлені перевіркою порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
При цьому, суд не приймає заперечення відповідача, оскільки реалізація відповідачем господарської компетенції щодо свого майна, у тому числі виведення з експлуатації, не спростовує необхідність вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду. В межах цієї справи відповідачем не надано належних доказів, які б спростовували висновки компетентного органу щодо наявності порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, у тому числі №1, 2, 3, 7 та 8, зазначених в акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 15.08.2013р. №012-07/106.
На підставі наведеного суд вбачає наявність підстав для задоволення позовних вимог та застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони експлуатації повітропроводу ТЕЦ - Кисневий цех, блок №4, дискової засувки №42 та турбокомпресорів ст.№2, 3, електрокомпресорів ст.№4, 5 ТЕЦ Публічного акціонерного товариства «Металургійний комбінат «Азовсталь».
Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 69-72, 88, 94, 158-163, 167, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області до Публічного акціонерного товариства «Металургійний комбінат «Азовсталь» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити повністю.
Застосувати до Публічного акціонерного товариства «Металургійний комбінат «Азовсталь» (ідентифікаційний код 00191158, місцезнаходження: 87500, Донецька обл., місто Маріуполь, Орджонікідзевський район, вул. Лепорського , будинок 1) заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони експлуатації повітропроводу ТЕЦ - Кисневий цех, блок №4, дискової засувки №42 та турбокомпресорів ст.№2, 3, електрокомпресорів ст.№4, 5 ТЕЦ Публічного акціонерного товариства «Металургійний комбінат «Азовсталь».
Постанова підлягає негайному виконанню.
Особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошено у судовому засіданні 02 вересня 2013 року, складання постанови у повному обсязі - 04 вересня 2013 року.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Куденков К.О.