Ухвала суду № 33285361, 27.08.2013, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2013
Номер справи
822/2316/13-а
Номер документу
33285361
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 822/2316/13-а

Головуючий у 1-й інстанції: Ковальчук О.К.

Суддя-доповідач: Залімський І. Г.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2013 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого-судді: Залімського І. Г.

суддів: Білоуса О.В. Мельник-Томенко Ж. М.

секретар судового засідання: Александрова К.В.

за участі:

представника позивача: Семенова С.В.

представника відповідача: Юрчук Д.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 червня 2013 року у справі за адміністративним позовом комунального підприємства "Міськтепловоденергія" до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення , -

В С Т А Н О В И В :

В травні 2013 року комунальне підприємство "Міськтепловоденергія" (далі - КП "Міськтепловоденергія", позивач) звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 червня 2013 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 червня 2013 року скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняттянеобґрунтованоїї постанови.

Представник позивача подав заперечення на апеляційну скаргу, в якому вказав на відповідність висновків суду обставинам справи та на законність і вмотивованість оскаржуваного рішення.

Представник відповідача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав у повному обсязі, просив вимоги, що в ній викладені, задовольнити.

Представник позивача заперечив проти задоволення апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, що з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, працівниками Кам'янець-Подільської ОДПІ проведена документальна планова виїзна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 року по 31.12.2012 року.

За результатами перевірки складено акт №734/221/36588183 від 25.04.2013 року.

В ході перевірки виявлене та відображене в акті порушення позивачем вимог п.269.1 ст.269, п.270.1 ст.270, п.286.2 ст.286 та п.287.1 ст.287 ПК України, що полягало в заниженні земельного податку за 2012 рік в сумі 312610,38 грн.

На підставі акту перевірки відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення від 13.05.2013 року №0000582201 про збільшення суми грошового зобов'язання позивача по податку на землю на 390932,88 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 312610,38 грн. та штрафними санкціями в сумі 78322,5 грн.

Задовольняючи позовні вимоги КП "Міськтепловоденергія", суд першої інстанції виходив з того, що висновки податкового органу, викладені в акті перевірки є необґрунтованими, а тому прийняте на їх підставі податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Висновку про порушення позивачем вимог податкового законодавства відповідач дійшов на підставі рішення тридцять шостої сесії Кам'янець-Подільської міської ради від 18.12.2012 року про затвердження технічної документації із землеустрою що посвідчує право користування КП "Міськтепловоденергія" земельними ділянками та передачі їх в постійне користування та відповіді відділу Держземагентства у м.Кам'янець-Подільському Хмельницької області №01-05/911 від 09.04.2013 року про розмір нормативної грошової оцінки 1 кв.м. земельних ділянок, що перебувають в користуванні КП "Міськтепловоденергія".

Проаналізувавши вказані документи відповідач дійшов висновку, що позивач повинен був сплачувати земельний податок в період з 01.01.2012 року по 31.12.2012 року, оскільки, на думку відповідача, у вказаний період позивач був користувачем земельних ділянок державної і комунальної власності, переданих до статутного фонду КП "Міськтепловоденергія" в складі цілісного майнового комплексу від КП "Кам'янець-Подільськтеплокомуненерго" відповідно до рішень Кам'янець-Подільської міської ради №1 від 22.01.2010 року «Про прийняття та передачу майна» та №3 від 05.02.2010 року «Про передачу управлінням комунального майна основних засобів (майна) цілісного майнового комплексу КП "Кам'янець-Подільськтеплокомуненерго" до статутного фонду КП "Міськтепловоденергія".

Колегія суддів не погоджується із даною позицією відповідача, з огляду на таке.

Відповідно до підпункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 ПК України землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Пунктом 287.1 статті 287 ПК України передбачено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Згідно із ст. 116 Земельного кодексу встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, або за результатами аукціону.

В силу статті 125 ЗК України право постійного користування земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав.

У відповідності до статті 126 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою до 01.01.2013 року посвідчувалось державним актом на право постійного користування земельною ділянкою (в редакції Закону від 07.07.2011 року №3613- VI, яка діяла на час прийняття Кам'янець-Подільською міською радою рішення про передачу позивачеві земельних ділянок в постійне користування), а з 01.01.2013 року - оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; нерухоме майно - земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення (ч.1 ст.2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").

Рішеннями від 18 грудня 2012 року Кам'янець-Подільська міська рада затвердила технічну документацію із землеустрою що посвідчує право користування КП "Міськтепловоденергія" земельними ділянками та передала їх в постійне користування, дозволивши Кам'янець-Подільському відділу Хмельницької регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України" виготовити державні акти на право постійного користування землею.

Право постійного користування позивачем земельними ділянками на території м.Кам'янець-Подільського для обслуговуванням виробничих баз зареєстроване відділом Держземагентства у м.Кам"янець-Подільському 25.03.2013 року і підтверджується відповідними витягами з Державного земельного кадастру про земельні ділянки.

Таким чином, обов'язок позивача щодо нарахування та сплати земельного податку за земельні ділянки, передані в користування рішеннями Кам'янець-Подільської міської ради від 18.12.2012 року, виник після винесення даного рішення та державної реєстрації права постійного користування зазначеними земельними ділянками.

Аналогічну позицію щодо підстав для нарахування земельного податку фізичними особами - підприємцями висловила Державна податкова служба України в Узагальнюючій податковій консультації щодо плати земельного податку власниками нежитлових приміщень, платниками єдиного податку - фізичними особами - підприємцями, затвердженій наказом 23 листопада 2012 року N 1051.

Крім того, колегія суддів звертає увагу, що у відповідності до пункту 286.1 статті 286 ПК України єдиною підставою для нарахування земельного податку та офіційним джерелом інформації щодо розміру земельних ділянок, їх цільового використання та інших даних, необхідних для визначення земельного податку, є відповідні дані державного земельного кадастру.

Дані державного земельного кадастру - сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, підготовлених відповідно до закону (пп.14.1.42 п. 14.1 ст. 14 ПК України).

Незважаючи на положення ст.286 ПК України, відповідач нарахував позивачеві земельний податок за 2012 рік з земельних ділянок, переданих в користування рішеннями Кам'янець-Подільської міської ради від 18.12.2012 року, на підставі відповіді відділу Держземагентства у м.Кам'янець-Подільському Хмельницької області №01-05/911 від 09.04.2013 року про розмір нормативної грошової оцінки 1 кв.м. земельних ділянок, що перебувають в користуванні КП «Міськтепловоденергія».

З огляду на наведені обставини в сукупності, суд апеляційної інстанції вважає позицію відповідача необґрунтованою та суперечливою, що свідчить про протиправність та необхідність скасування оскаржуваного податкового-повідомлення рішення.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку задоволення позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 198 та статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області, - залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 червня 2013 року, - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі 03 вересня 2013 року .

Головуючий Залімський І. Г.

Судді Білоус О.В.

Мельник-Томенко Ж. М.