Постанова № 33285220, 12.08.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.08.2013
Номер справи
820/2949/13-а
Номер документу
33285220
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 серпня 2013 р. № 820/2949/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мороко А.С.,

при секретарі судового засідання - Пшеничному В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство Дергачівської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України в Харківській області (№109)" до Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування податкових повідомлень-рішень,

В С Т А Н О В И В :

Державне підприємство "Сільськогосподарське підприємство Дергачівської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України в Харківській області (№109)" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд скасувати податкові повідомлення-рішення відповідача № 0000151501, № 0000141501, № 0000171501, № 0000161501, № 0000191501, № 0000181501 від 07.03.2013 року.

Позивач стверджує, що висновок податкового органу про порушення позивачем податкового законодавства ґрунтується на помилкових судженнях, в зв'язку з чим спірні податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.

Представники відповідача проти позову заперечували, посилаючись на те, що під час проведення перевірки та складанню акту перевірки фахівці відповідного податкового органу діяли згідно до вимог чинного податкового законодавства, а прийняті за результатами перевірки рішення є законними.

Заслухавши сторони, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідачем проведено камеральну перевірку податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або плата за земельні ділянки державної і комунальної власності), за результатами якої 07 лютого 2013 року складено акт № 109/15.1-39/08680945/23.

Зазначеним актом камеральної перевірки зафіксовані порушення вимог пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України, а саме: порушення позивачем терміну сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з плати за землю.

За наслідками перевірки відповідачем прийняті спірні податкові повідомлення-рішення № 0000151501, № 0000141501, № 0000171501, № 0000161501, № 0000191501, № 0000181501 від 07.03.2013 року, якими застосовано штрафні (фінансові) санкції за порушення терміну сплати податкового зобовязання..

Суд вважає, що визначення відповідачем штрафних (фінансових) санкцій є безпідставним з огляду на наступне.

Відповідно до статті 285 Податкового кодексу України базовим податковим періодом для плати за землю є календарний рік.

Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України передбачено, що платники самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня та до 1 лютого поточного року подають відповідному органу податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік з розбивкою річної суми рівними частками по місяцям.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем використовуються земельні ділянки несільськогосподарського призначення, що знаходяться в межах трьох селищних рад: Пересічянської, Полівської та Солоніцівської.

Протягом 2011-2012 років зазначеними радами у відповідні місяці виносились рішення про надання пільг по сплаті земельного податку на 2011 та 2012 роки по землям несільськогосподарського призначення, в зв'язку з чим позивачем надавались уточнюючі податкові декларації та, у зв'язку з самостійним виявленням помилки відповідно до пункту 50.1 статті 50 Податкового кодексу України.

Судом встановлено, що позивачем до податкового органу надані наступні податкові декларації за 2011 рік з плати за землі, розташованих на території Пересічанської селищної ради:

- податкову декларацію з плати за землю № 2296 від 31.01.2011 року за 2011 рік, відповідно до якої задекларовано податкове зобов'язання по сплаті земельного податку за земельні ділянки несільськогосподарського призначення, в сумі 69158,28 грн., з розбивкою по 5763,19 грн. щомісячно, та 5763,24 грн. - за грудень 2012 року;

- уточнюючу декларацію № 16348 від 18.04.2011 року на зменшення суми податкового зобов'язання в розмірі 5466,37 грн., починаючи з травня 2011 року, тобто сума податкового зобов'язання становить з травня 2011 року по 296,82 грн. щомісячно 296,91 - грудень 2011 року;

- уточнюючу податкову декларацію з плати за землю за 2011 рік № 27147 від 11.08.2011 року на збільшення податкових зобов'язань на 1637,08 грн., в результаті чого сума зобов'язань що підлягають сплаті з травня 2011 року становить 1933,85 грн., згідно даного розрахунку вставлено заниження зобов'язань за травень та червень 2011 в розмірі 3274,06 грн. (1637,06 грн. х 2).

Як вбачається з розрахунку штрафних (фінансових) санкцій (додаток до акту перевірки, а.с. 191) податковим органом розраховано суму санкцій за порушення терміну сплати за наступні звітні періоди 2011 року: червень, липень, серпень 2011 року.

При цьому при визначенні суми штрафної санкції у розмірі 20 % від суми податкового боргу, податковий орган виходив з наступних розрахунків.

Так, за червень 2011 року відповідачем при визначенні суми податку, що підлягає сплаті, взято до уваги податкову декларацію № 2296 від 31.01.2011 року, а саме суму податкового зобов'язання в розмірі 5763,2 грн. (з розбивкою на 5339, 85 грн. та 423,35 грн.) та податкову декларацію № 27147 від 11.08.2011 року в сумі 3274,05 грн.

Тобто, якщо слідувати логіці відповідача, сума податкового зобов'язання за червень 2011 року становить 9037,25 грн.

Проте, як вбачається з описаних вище документів податкової звітності сума податкового зобов'язання з плати за землю у червні 2011 року становить 1933, 85 грн., що на час проведення перевірки та прийняття податкових повідомлень-рішень було достеменно відповідачеві відомо.

Аналогічний розрахунок зроблений відповідачем при визначенні суми штрафних санкцій за липень 2011 року.

Так, відповідачем при визначенні суми податку, що підлягає сплаті за липень 2011 року, взято до уваги податкову декларацію № 2296 від 31.01.2011 року, а саме суму податкового зобов'язання в розмірі 5683, 4 грн. (з розбивкою по 217,05 грн. та 5466,35 грн.) та податкову декларацію № 27147 від 11.08.2011 року на суму 1716, 8 грн. (з розбивкою 79,75 грн. та 1637,05 грн.), хоча зазначена податкова декларація взагалі не визначає такої суми.

Отже, зазначеним розрахунком відповідачем визначено, що по терміну сплати липень 2011 року позивачу нараховано суму податку на загальну суму 7400, 2 грн., замість 1933, 85 грн.

За серпень 2011 року відповідачем при визначенні суми податку, що підлягає сплаті, взято до уваги податкову декларацію № 2296 від 31.01.2011 року, а саме суму податкового зобов'язання в розмірі 4584,2 грн. (з розбивкою по 3557,19 грн., 511,05 грн, 5,00 грн. та 511,05 грн.)

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до відповідного податкового органу надані наступні податкові декларації за 2012 рік з плати за землі, розташованих на території Пересічанської селищної ради.

Податкову декларацію з плати за землю № 1726 від 17.02.2012 року за 2012 рік, відповідно до якої задекларовано податкове зобов'язання по сплаті земельного податку в сумі 121888,98 грн., з розбивкою по 10668,48 грн. щомісячно;

- уточнюючу податкову декларацію № 2752 від 21.03.2012 року, згідно якої нараховано до збільшення податкового зобов'язання на 1,79 грн., в зв'язку з чим задекларовано податкове зобов'язання по сплаті земельного податку в сумі 128037,29 грн., з розбивкою по 10669,77 грн. щомісячно та 10668,45 грн. - у грудні 2012 року;

- уточнюючу декларацію № 10656 від 18.07.2012 року, якою нараховано до зменшення суми податкового зобов'язання в розмірі 10157,42 грн., починаючи з червня 2012 року, в зв'язку з чим податкове зобов'язання з плати за землю з червня 2012 року становить 511,06 грн. щомісячно та у грудні 511,09 грн.;

- уточнюючу декларацію від 30.10.2012 року, якою нараховано до зменшення суми податкового зобов'язання в розмірі 1,79 грн., починаючи з червня 2012 року, в зв'язку з чим податкове зобов'язання з плати за землю з червня 2012 року становить 511,06 грн. щомісячно та у грудні 511,09 грн.

Як вбачається з розрахунку штрафних (фінансових) санкцій, наданого відповідачем (а.с. 191), податковим органом розраховано суму санкцій за порушення терміну сплати за звітні періоди з травня по листопад 2012 року.

При цьому при визначенні суми штрафної санкції у розмірі 20 % від суми податкового боргу, податковий орган виходив з наступних розрахунків.

Так, за травень 2012 року відповідачем при визначенні суми податку, що підлягає сплаті, взято до уваги податкову декларацію № 1726 від 17.02.2012 року за 2012 рік, відповідно до якої щомісячно підлягає сплаті сума податку у розмірі 10668,48 грн., та зазначено, що сума податку на яку нараховані штрафні санкції становить 10668,45 грн. (511,05 грн. +10151,40 грн.). Також взято до уваги уточнюючу податкову декларацію № 2752 від 21.03.2012 року, по якій нараховано до сплати 1,3 грн.

Таким чином, згідно розрахунку податкового органу сума податку, що підлягає сплаті за травень 2012 року становить 10671,02 грн., замість 10668,48 грн., як визначено декларацією № 1726 від 17.02.2012 року.

За червень 2012 року відповідачем визначено суму штрафних санкцій, виходячи з загальної суми податку 110668,45 грн. також з посиланням на декларацію № 1726 від 17.02.2012 року та уточнюючу декларацію № 2752 від 21.03.2012 року, проте, як зазначалося судом вище згідно уточнюючої декларації № 10656 від 18.07.2012 року податкове зобов'язання з червня 2012 року становить 511, 06 грн.

Дану уточнюючу декларацію № 10656 від 18.07.2012 року, згідно з якою податкове зобов'язання з плати за землю з червня 2012 року становить 511,06 грн. щомісячно та у грудні 511,09 грн., не взято до уваги податковим органом і при розрахунку штрафних (фінансових) санкцій за податкові періоди липень, серпень, вересень, листопад 2012 року.

Так, відповідачем нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій на наступні суми податкового зобов'язання: липень 2012 року - 10669,75 грн., серпень 2012 року - 10669,75 грн., вересень 2012 року - 10669,8 грн., жовтень 2012 року - 10669,75 грн., листопад - 9760,96 грн.

Також судом встановлено, що позивачем до податкового органу надані наступні податкові декларації за 2011 рік з плати за землі, розташованих на території Полівської селищної ради:

- податкову декларацію з плати за землю № 2279 від 31.01.2011 року, відповідно до якої задекларовано податкове зобов'язання по сплаті земельного податку за землі несільськогосподарського призначення в сумі 213599,71 грн., з розбивкою по 17779, 97 грн. щомісячно, та 17820,04 грн. - за грудень 2011 року.

- уточнюючу податкову декларацію № 16357 від 18.04.2011 року на зменшення суми податкового зобов'язання, згідно якої сума податкового зобов'язання, починаючи з квітня 2011 року по 1357, 65 грн. щомісячно, а грудень - 1357,70 грн.;

- уточнюючу податкову декларацію № 27144 від 11.08.2011 року, згідно якої податкове зобов'язання з квітня 2011 року складає 1357,65 грн. щомісячно, а грудень - 1357,70 грн.

Як вбачається з розрахунку штрафних (фінансових) санкцій, (а.с. 197-199) податковим органом розраховано суму санкцій за порушення терміну сплати за звітні періоди червень-грудень 2011 року.

Судом встановлено, що при визначенні суми штрафних (фінансових) санкцій, відповідачем не враховані вищенаведені уточнюючі податкові декларації, згідно яких сума податку, що підлягає сплаті за червень, липень, серпень, вересень, жовтень та листопад 2011 року становить 1357,65 грн., а за грудень - 1357, 70 грн.

Натомість відповідач розрахував суму санкцій на наступні суми податкового зобов'язання: червень 2011 року - 19157,6 грн. (17799,95 грн. + 1357,65 грн.) та аналогічно липень - 19157,6 грн., серпень - 19157,6 грн., за вересень - 19157,6 грн., жовтень - 19151,55 грн., листопад - 2260,75 грн. (903,1 грн. + 1357,65 грн.) та грудень - 19256,75 грн. (17899,05 + 1357,7 грн.).

З матеріалів справи також вбачається, що позивачем до відповідного податкового органу надані наступні податкові декларації за 2012 рік з плати за землі, розташованих на території Полівської селищної ради:

- податкову декларацію з плати за землю № 1725 від 17.02.2012 року, відповідно до якої задекларовано податкове зобов'язання по сплаті земельного податку за землі несільськогосподарського призначення в сумі 383078,74 грн., з розбивкою по 31923,23 грн. щомісячно, та 31923,21 грн. - за грудень 2012 року;

- уточнюючу податкову декларацію № 2751 від 21.03.2011 року на зменшення суми податкового зобов'язання, згідно якої сума податкового зобов'язання з березня по червень становить по 2318,52 грн., а з липня по грудень - 31927,01 грн.;

- уточнюючу податкову декларацію № 10652 від 18.07.2012 року, згідно якої податкове зобов'язання з березня 2012 року по листопад 2012 року складає 2318,52 грн. щомісячно, а у грудні - 2318, 54 грн.

Як вбачається з розрахунку штрафних (фінансових) санкцій, наданого відповідачем (а.с. 200-203) податковим органом розраховано суму санкцій за порушення терміну сплати за звітні періоди січень-листопад 2012 року, за виключенням березня та квітня місяця.

Судом встановлено, що при визначенні суми штрафних (фінансових) санкцій, відповідачем не враховані вищенаведені уточнюючі податкові декларації № 2751 від 21.03.2011 року та № 10652 від 18.07.2012 року.

Так, відповідачем визначено суму санкцій на наступні суми податкового зобов'язання: січень 2012 року - 31923,25 грн., лютий - 5059,8 грн., травень - 2318,80 грн., червень - 5496 грн., липень - 7826,85 грн., серпень - 5568,7 грн., за вересень - 5592, 25 грн., жовтень - 5647,9 грн., листопад - 5685,73 грн.

Суд звертає увагу, що наведені вище податкові декларації не містять зазначених сум податкових зобов'язань, що підлягають сплаті у відповідні місяці 2012 року.

Крім того, судом встановлено, що позивачем до податкового органу надані наступні податкові декларації за 2011 рік з плати за землі, розташованих на території Солоницівської селищної ради:

- податкову декларацію з плати за землю № 2289 від 31.01.2011 року, відповідно до якої задекларовано податкове зобов'язання по сплаті земельного податку за землі несільськогосподарського призначення в сумі 98338,03 грн., з розбивкою з січня по листопад щомісячно по 8194,84 грн., а у грудні - 8194, 79 грн.;

- уточнюючу податкову декларацію № 17770 від 27.04.2011 року на зменшення суми податкового зобов'язання в розмірі 62059,83 грн., згідно якої, починаючи з травня по грудень 2011 року, податкове зобов'язання становить 437,35 грн. щомісяця.

- уточнюючу податкову декларацію № 27141 від 11.08.2011 року на зменшення податкових зобов'язань на суму 866,93 грн., згідно якої з січня по квітень 2011 року податкове зобов'язання становить 8122,60 грн. щомісяця, а починаючи з травня по грудень 2011 року податкове зобов'язання становить 365,11 грн. щомісяця.

Згідно розрахунку суми штрафних (фінансових) санкцій, наданого відповідачем (а.с. 204-205), визначено суми санкцій за відповідні періоди 2011 року наступним чином.

За травень 2011 року відповідач нарахував суму санкцій в розмірі 20% від суми податку, що підлягає сплаті в розмірі 8194, 85 грн., проте, як вбачається з уточнюючої податкової декларації № 17770 від 27.04.2011 року податкове зобов'язання у травні 2011 року становить 437,35 грн.

Аналогічно відповідач визначив податкове зобов'язання, що підлягає сплаті за червень 2011 року в сумі 8194, 85 грн., липень - 8194, 85 грн., серпень - 8194, 85 грн. та за вересень - 1017,9 грн.

Суд наголошує, що наведені вище податкові декларації не містять зазначених сум податкових зобов'язань, що підлягають сплаті у відповідні місяці 2011 року.

Також, у 2012 році позивачем до податкового органу надані наступні податкові декларації за 2012 рік з плати за землі, розташованих на території Солоницівської селищної ради:

- податкову декларацію з плати за землю № 1744 від 17.02.2012 року, відповідно до якої задекларовано податкове зобов'язання по сплаті земельного податку за землі несільськогосподарського призначення в сумі 102959,46 грн., з розбивкою з січня по червень щомісячно по 537,16 грн., а з липня по листопад по 16622,74 грн. щомісяця, у грудні - 16622,80 грн.;

- уточнюючу податкову декларацію № 2753 від 21.03.2012 року на збільшення суми податкового зобов'язання з липня 2012 року, згідно якої з липня по листопад податкове зобов'язання становить по 16624,80 щомісяця, а в грудні - 16624,85 грн.

- уточнюючу податкову декларацію № 10971 від 20.07.2012 року на зменшення податкових зобов'язань, згідно якої з серпня по листопад 2012 року податкове зобов'язання становить 537,16 грн. щомісяця, а у грудні - 537,21 грн.

- уточнюючу податкову декларацію № 16794 від 30.10.2012 року, згідно якої з серпня по листопад 2012 року податкове зобов'язання становить 537,16 грн. щомісяця, а у грудні 537,21 грн.

Згідно розрахунку суми штрафних (фінансових) санкцій, наданого відповідачем (а.с. 206-209), визначено суми санкцій за відповідні періоди 2012 року наступним чином.

За травень 2012 року відповідач нарахував суму санкцій в розмірі 20% від суми податку, що підлягає сплаті в розмірі 537,15 грн., за червень 537,15 грн., липень - 16624,8 грн., серпень - 16624,8 грн., вересень - 16624,75 грн., жовтень - 16624,82 грн., листопад - 15699,64 грн.

Таким чином, при визначенні сум штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасно сплачені суми податкових зобов'язань, відповідач вірно визначив суму податку, що підлягає сплаті лише за травень, червень та липень 2012 року, проте наведені вище податкові декларації не містять зазначених відповідачем сум податкових зобов'язань у серпні, вересні, жовтні та листопаді 2012 року, оскільки згідно податкової звітності позивача податкове зобов'язання становить за ці періоди 537,16 грн. щомісяця.

Відповідно до пункту 113.3 статті 113 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Пунктом 126.1 статті 126 цього Кодексу визначено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Як вбачається з матеріалів справи відповідачем прийнято в рахунок сплати податкового боргу уточнюючи податкові декларації та платіжні доручення.

При цьому, як зазначено судом вище, суми податку, що підлягає сплаті, відповідачем необґрунтовано завищено, оскільки податкова звітність позивача, що не взята до уваги відповідачем, свідчить про інші суми податкових зобов'язань.

Одночасно суд наголошує, що розрахунок штрафних (фінансових) санкцій здійснено відповідачем у лютому 2013 року, а спірні податкові повідомлення-рішення прийнято у березні 2013 року, а отже відповідач не мав права не враховувати уточнені податкові декларації, що перелічені вище.

Крім того пунктом 7 та 11 підрозділу 10 (Інші перехідні положення) Податкового кодексу України передбачено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 01.01.2011 року по 30.06.2011 року застосовуються в розмірі не більше 1 грн. за кожне порушення. Проте вказаних приписів закону при застосуванні штрафних (фінансових) санкцій за несплату податкового боргу за звітні періоди травень 2011 року, по строку сплати - 30 червня 2011 року, відповідачем дотримано не було.

Також суд зазначає, що постановою Харківського окружного адміністративного суду від 05.06.2012 року в справі № 2-а-3564/2070, що набрала законної сили (а.с. 29-31 т. 2), стягнуто з підприємства позивача стягнуто податковий борг з плати за землю Пересічянської селищної ради за період з 30.09.2011 року по 30.05.2012 року у сумі 74574,50 грн., Полівської селищної ради за період березня 2012 року по травень 2012 у сумі 122336,85 грн., та Солоницівської селищної ради за період з 30.10.2011 року 30.05.2012 року у сумі 32553,57 грн. При цьому судом розстрочені вказані суми податкового боргу з 15.06.2014 року 15.09.2015 року.

За таких обставин, суд вважає, що спірні податкові повідомлення-рішення не є обґрунтованими та законними.

Відповідно до вимог статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, де передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Однак, всупереч вимогам зазначеної статті Кодексу адміністративного судочинства України, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, під час розгляду справи не надав достатньо доказів, щоб вказували на правомірність прийнятих ним спірних податкових повідомлень-рішень про застосування (штрафних) фінансових санкцій з урахуванням вимог законодавства.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в повному об'ємі.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства.

Круючись ст. ст. 2, 9, 11, 94, 159, 160, 162 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Скасувати податкові повідомлення-рішення Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби від 07.03.2013 року № 0000151501, № 0000141501, № 0000171501, № 0000161501, № 0000191501 та № 0000181501.

Стягнути з Державного бюджету України на користь державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство Дергачівської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України в Харківській області (№109)" (62351, Харківська область, Дергачівський район, с. Дворічний Кут, ідентифікаційний код юридичної особи 8680945) судовий збір у розмірі 723 (сімсот двадцять три) грн. 70 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 16.08.2013 року.

Суддя А.С. Мороко