ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 серпня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/4801/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Удовіченка С.О.,
при секретарі - Христич О.С.,
за участю:
представника позивача - Давиденка Д.Е.,
представника відповідача - Павлюка І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Служби автомобільних доріг у Полтавській області до Державної фінансової інспекції в Полтавській області про визнання протиправною та скасування вимоги, -
В С Т А Н О В И В:
05 серпня 2013 року Служба автомобільних доріг у Полтавській області (далі по тексту - Служба/позивач) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної фінансової інспекції в Полтавській області (далі по тексту - інспекція/відповідач) про визнання протиправною та скасування вимоги Державної фінансової інспекції в Полтавській області від 27 травня 2013 року №16-13-3-14/3623 щодо стягнення коштів за лісопродукцію в загальній сумі 7575531,91 грн. в повному обсязі.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що вимога Державної фінансової інспекції в Полтавській області від 27 травня 2013 року № 16-13-3-14/3623 порушує права та інтереси Служби автомобільних доріг. Вказував на те, що діяльність позивача згідно ЄДРПОУ стосується діяльності у сфері архітектури (містобудування), інжиренгу (забезпечення технічного нагляду за виконанням робіт та утриманням доріг загального користування), регулювання та сприяння ефективному веденню господарської діяльності. Позивач не має основного чи підсобного виробництва, не здійснює виробничо-господарську діяльність, що пов'язана з отриманням прибутку. Служба автомобільних доріг у Полтавській області здійснює виключно функції забезпечення державного управління автомобільними дорогами загального користування (стаття 10 Закону України "Про автомобільні дороги") в Полтавській області, як регіональний підрозділ центрального органу виконавчої влади, яким є Державне агентство автомобільних доріг, та фінансується за рахунок визначених агентством, як головним розпорядником бюджетних коштів, бюджетних асигнувань проведення будівельних робіт та ремонтно-будівельтних робіт за визначеними в бюджеті напрямками. Крім того зазначив, що Служба автомобільних доріг у Полтавській області є неприбутковою організацією.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
У своїх письмових запереченнях відповідач зазначав, що у зв'язку із виявленими під час ревізії порушеннями, на підставі, в порядку та в межах повноважень, визначених законодавством, позивачу надіслано вимогу про усунення порушень, яка повністю відповідає вимогам чинного законодавства, є встановленої форми, а отже, відсутні законодавчі підстави для визнання її протиправною та скасування.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Згідно частини першої статті 8 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" орган державного фінансового контролю: здійснює державний фінансовий контроль та контроль за: виконанням функцій з управління об'єктами державної власності; цільовим використанням коштів державного і місцевих бюджетів; цільовим використанням і своєчасним поверненням кредитів (позик), одержаних під державні (місцеві) гарантії; складанням бюджетної звітності, паспортів бюджетних програм та звітів про їх виконання (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі), кошторисів та інших документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету; станом внутрішнього контролю та внутрішнього аудиту у розпорядників бюджетних коштів; усуненням виявлених недоліків і порушень; розробляє пропозиції щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому; вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб; здійснює інші повноваження, визначені законами України та покладені на нього Президентом України.
Судом встановлено, що Служба автомобільних доріг у Полтавській області (ідентифікаційний код 25898491) зареєстрована, як юридична особа 25 травня 2000 року Виконавчим комітетом Полтавської міської ради.
Видами діяльності Служби за КВЕД-2010 є: регулювання та сприяння ефективному веденню економічної діяльності; діяльність у сфері архітектури; діяльність у сфері інжирінгу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; інша професійна, наукова та технічна діяльність, н.в.і.у.
В період з 09 квітня 2013 року по 26 квітня 2013 року, відповідно до ухвали слідчого судді Октябрського районного суду м. Полтави Сороки К.М. від 02 квітня 2013 року, на підставі направлення на проведення ревізії від 12 квітня 2013 року №377 головним державним фінансовим інспектором Державної фінансової інспекції в Полтавській області Дзюбою Н.В. проведена позапланова виїзна ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності Служби автомобільних доріг у Полтавській області в період з 01 січня 2011 року по 01 квітня 2013 року,
Правомірність порядку та підстав проведення перевірки позивачем не оспорюється.
За наслідками такої ревізії ДФІ в Полтавській області було складено акт №05-21/225 від 29 квітня 2013 року.
У зв'язку із встановленням в ході проведеної ревізії порушень позивачем вимог законодавства, які відображені в акті позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Служби автомобільних доріг України у Полтавській області від 29 квітня 2013 року № 05-21/225, Державною фінансовою інспекцією в Полтавській області до Служби автомобільних доріг України у Полтавській області пред'явлено вимогу №16-13-3-14/3623 від 27 травня 2013 року "Про усунення виявлених порушень» якою зобов'язано відобразити по даних бухгалтерського обліку Служби автомобільних доріг в Полтавській області дебіторську заборгованість за лісопродукцію та, відповідно, виставити суб'єктам підприємницької діяльності та ДП "Полтавський облавтодор" ПАТ ДАК "Автомобільні дороги України" рахунки на оплату за отриману лісопродукцію на загальну суму 7575531,91 грн. Стягнути кошти за лісопродукцію в загальній сумі 7575531,91 грн. В подальшому дотримуватися вимог статей 19, 70 Лісового кодексу України в частині виключного права на заготівлю деревини, а також право власності на заготовлену ними продукцію та доходи від її реалізації, вимог пункту 1 статті третьої, пункту 1 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16 липня 1999 року №996-XIV, пунктів 1.1, 1.2 Розділу 1 Інструкції про порядок ведення державного лісового кадастру і первинного обліку лісів, затвердженої наказом Державного комітету лісового господарства України від 01 жовтня 2010 року №298.
Позивач, не погодився з вимогою від 27 травня 2013 року №16-13-3-14/3623 "Про усунення виявлених порушень" звернувся до суду з вимогою про визнання протиправною та скасування вимоги.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Завданням адміністративного судочинства, згідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи оцінку вимогі Державної фінансової інспекції в Полтавській області №16-13-3-14/3623 від 27 травня 2013 року "Про усунення виявлених порушень", суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про автомобільні дороги" від 8 вересня 2005 року N 2862-IV складовими автомобільної дороги загального користування у межах смуги відведення є: земляне полотно, проїзна частина, дорожнє покриття, смуга руху, споруди дорожнього водовідводу, штучні споруди, інженерне облаштування: спеціальні споруди та засоби, призначені для забезпечення безпечних та зручних умов руху (освітлення, технологічного зв'язку, вимірювання вагових і габаритних параметрів транспортних засобів, примусового зниження швидкості руху), об'єкти дорожнього сервісу та архітектурне облаштування: архітектурні споруди та декоративні насадження, що призначені для забезпечення естетичного вигляду автомобільних доріг; технічні засоби організації дорожнього руху, автопавільйони, лінійні споруди і комплекси, що забезпечують функціонування і збереження доріг; елементи санітарного облаштування; зелені насадження.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про автомобільні дороги" державне управління автомобільними дорогами загального користування здійснює Державна служба автомобільних доріг України, що є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через керівника центрального органу виконавчої влади у галузі транспорту і який має свої органи управління на місцях.
Статтею 11 Закону України "Про автомобільні дороги" визначено основні обов'язки органу державного управління автомобільними дорогами загального користування, а саме: розроблення державної стратегії та програм розвитку дорожнього господарства, забезпечення їх фінансування та виконання; розроблення пропозицій щодо фінансування та здійснення контролю за цільовим використанням бюджетних коштів; розроблення заходів щодо інтеграції автомобільних доріг загального користування до міжнародної мережі автомобільних доріг та гармонізація технічних норм і правил з вимогами міжнародного законодавства; розробка та реалізація заходів з безпеки дорожнього руху; забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів з нормативними технічними характеристиками і навантаженнями; організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами і нормами; здійснення державного регулювання та контролю у сфері дорожнього господарства відповідно до законодавства; розробка нормативів та методик визначення витрат, пов'язаних з будівництвом, реконструкцією, ремонтом та утриманням автомобільних доріг загального користування; забезпечення технічного нагляду за станом автомобільних доріг; виявлення аварійно-небезпечних місць (ділянок) та місць концентрації дорожньо-транспортних пригод на автомобільних дорогах і здійснення заходів щодо їх ліквідації; забезпечення дотримання норм природоохоронного законодавства у процесі будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг; завчасне оповіщення користувачів автомобільних доріг про строки та порядок тимчасового обмеження або припинення руху транспортних засобів; забезпечення належного маршрутного орієнтування користувачів автомобільних доріг; забезпечення сталого функціонування автомобільних доріг у зимовий період; озеленення смуги відведення автомобільних доріг; здійснення статистичного обліку та паспортизації автомобільних доріг.
Відповідно до пункту 12 частини першої статті 12 Закону України "Про автомобільні дороги" орган державного управління автомобільними дорогами загального користування має право приймати рішення щодо введення відповідних обмежень у русі, вирубки дерев або інших зелених насаджень у смузі відведення автомобільної дороги загального користування, якщо це пов'язано із забезпеченням безпеки дорожнього руху та виконанням робіт з розширення доріг, а за погодженням з відповідним підрозділом Міністерства внутрішніх справ України - рішення щодо запровадження необхідних заходів із забезпечення безпеки дорожнього руху відповідно до державних стандартів, норм, правил, у тому числі шляхом упровадження необхідних технічних засобів організації дорожнього руху.
Згідно з "Положенням про Службу автомобільних доріг у Полтавській області" затвердженого наказом Державного агенства автомобільних доріг України від 02 листопада 2011 року №12 (далі - Положення) служба автомобільних доріг у Полтавській області (далі - Служба) є державною організацією, що належить до сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України (далі - Укравтодор).
Відповідно до Положення метою діяльності Служби є організація утримання в належному технічному стані та розвиток мережі автомобільних доріг загального користування, мостів та штучних споруд, створення умов для безперервного та безпечного руху транспорту на них, задоволення потреб народного господарства та населення України в удосконаленні і раціональному розвитку дорожньої інфраструктури, що обслуговується.
На праві постійного користування земельними ділянками у позивача знаходяться зелені насадження в смугах відводу автомобільних доріг, згідно вимог ДСТУ 3587-97 «Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану».
Відповідно до статті 17 Лісового кодексу України від 21 січня 1994 року N 3852-XII право користування лісами Служба автомобільних доріг у Полтавській області здійснює в порядку постійного користування лісами.
З метою розробки та реалізації заходів з безпеки дорожнього руху Служба здійснює заходи санітарних вибіркових рубок лісових ресурсів, або здійснення рубки лісових ресурсів способом розчищення у зв'язку з капітальним ремонтом автомобільних доріг, в зв'язку з чим, відповідно до вимог статті 69 Лісового кодексу України, видає лісокористувачам лісорубні квитки.
Відповідно до частини п'ятої статті 69 Лісового кодексу України спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства.
Відповідно до умов, зазначених в лісорубних квитках вирубуванню не підлягають дерева, які не знаходяться в смузі відведення автомобільної дороги.
Форма виданих лісорубних квитків затверджена постановою Кабінету Міністрів України "Про врегулювання питань щодо використання лісових ресурсів" від 23 травня 2007 року №761.
Судом встановлено, що Службою автомобільних доріг в Полтавській області в 2011-2013 році заготівельникам лісової продукції видано, відповідно до журналу реєстрації виданих лісорубних квитків, 116 лісорубних квитки, чотири з яких анульовано відповідно до акту списання бланків лісорубних квитків від 06 червня 2011 року.
Лісорубні квитки видані на підставі актів обстеження, погоджених з держуправлінням охорони навколишнього природного середовища в Полтавській області.
Відповідно до умов, зазначених в лісорубних квитках деревина складуванню не підлягає, вивозка - з смуги відведення. Лісокористувач повинен забезпечити безпечні умови руху автотранспорту шляхом встановлення відповідних дорожніх знаків. Умови зберігання деревини - відповідно до вимог, встановлених Санітарними правилами в лісах України одночасно із заготівлею без захаращення території порубковими рештками, вивезення деревини дозволяється одночасно із заготівлею.
Відповідно до статті 77 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів, крім розміщення пасік, є платним. Збір за спеціальне використання лісових ресурсів встановлюється Податковим кодексом України.
Згідно з пунктом 329.1 статті 329 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями), платниками збору є лісокористувачі - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи з джерел їх походження з України або виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, фізичні особи (крім фізичних осіб, які мають право безоплатно без видачі спеціального дозволу використовувати лісові ресурси відповідно до лісового законодавства), а також фізичні особи - підприємці, які здійснюють спеціальне використання лісів на підставі спеціального дозволу (лісорубного квитка або лісового квитка) або відповідно до умов договору довгострокового тимчасового користування лісами. Відповідно, платниками збору є лісокористувачі, яким надано Службою автомобільних доріг у Полтавській області лісорубні квитки.
Відповідно до вимог статті 19 Лісового кодексу України постійний лісокористувач має виключне право на заготівлю деревини, а також право власності на заготовлену ними продукцію та доходи від її реалізації.
Разом з тим, суд зазначає, що це аж ніяк не зобов'язує Службу здійснювати заготівлю деревини. Вказана норма Лісового кодексу України надає право, але аж ніяк не зобов'язує, постійного користувача, заготовляти деревину. Метою та предметом діяльності позивача не передбачено функцій із заготівлі деревини та отримання прибутку від зазначеної діяльності.
З письмових пояснень представника позивача судом встановлено, що Служба автомобільних доріг у Полтавській області не веде безпосередньої виробничої діяльності, а здійснює управління дорогами загального користування у Полтавській області, які знаходяться на її балансі. Будь-яких інших об'єктів, крім комплексу де розміщується колектив Служби на балансі не має. Галузевими будівельними нормами України, їх організаційно-методичними, економічними і технічними нормативами (ГБН Г.1-218-182:2011), а також відомчими будівельними нормами України, їх організаційно-методичними, економічними і технічними нормами (ВБН Г. 1-218-530:2006) заходи із заготівлі деревини прямо не передбачені.
Крім того суд зазначає, що відповідно до пункту 1.4-1.6 Положенням про Службу автомобільних доріг у Полтавській області Служба є неприбутковою організацією та є одержувачем бюджетних коштів, що спрямовуються на розвиток мережі автомобільних доріг загального користування. Служба утримується в межах кошторису видатків Укравтодору, за рахунок коштів, передбачених у вартості будівництва та ремонту автомобільних доріг, виходячи з законодавчо встановлених нормативів на утримання служби замовника, коштів, передбачених у вартості експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування згідно з розрахунками за Методикою, затвердженою Укравтодором.
Згідно частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, обов'язок доведення обставин, які стали підставою для прийняття оскаржуваної вимоги покладено на інспекцію.
Відповідач не довів суду правомірність винесеної вимоги від від 27 травня 2013 року №16-13-3-14/3623 "Про усунення виявлених порушень».
Перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправною та скасування вимоги від 27 травня 2013 року №16-13-3-14/3623 "Про усунення виявлених порушень» є обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України, а згідно частини третьої цієї ж статті, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Служби автомобільних доріг у Полтавській області до Державної фінансової інспекції в Полтавській області про визнання протиправною та скасування вимоги задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Державної фінансової інспекції в Полтавській області від 27 травня 2013 року №16-13-3-14/3623 щодо стягнення коштів за лісопродукцію в загальній сумі 7575531,91 грн. в повному обсязі.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Служби автомобільних доріг у Полтавській області судові витрати, понесені у зв'язку зі сплатою судового збору у розмірі 34 /тридцять чотири/ гривні 41 /сорок одну/ копійку.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 02 вересня 2013 року.
Суддя С.О. Удовіченко