ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 серпня 2013 р.Справа № 623/1574/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бартош Н.С.
Суддів: Старостіна В.В. , Присяжнюк О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на Постанову Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 27.05.2013р. по справі № 623/1574/13-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області
про визнання протиправними дій та бездіяльності,відновлення порушеного права,зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, 23.04.2013 року звернувся до Ізюмського міськрайонного суду Харківської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, в якому просив:
- визнати протиправними дії та бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, код 22682514, м. Ізюм, пр-т Леніна 2 , інд. 64309, щодо невиконання судового рішення, а саме - постанови Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 10.05.2011 р. у справі № 2042/2а-3977/2011 про зобов'язання вчинити дії щодо нарахування та виплати державної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю з 01.06.2010 року у відповідності зі статтями. 50 та 54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановлений у ч.1 ст.28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування "з урахуванням визначеного законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність" за період з 01.06.2010 року по 30.09.2012 рік;
- визнати протиправними дії та бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, код 22682514, м. Ізюм, пр-т Леніна 2 , інд. 64309, щодо зміни умов пенсійного забезпечення, а також нездійснення заходів щодо виділення бюджетних коштів на виплату державної та додаткової пенсії визначеної Законом та судовим рішенням що є чинними за період з 01.06.2010 року по 30.09.2012 рік;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, код 12582514, м. Ізюм, пр-т Леніна 2 , інд. 64309, здійснити перерахунок і виплати належної до видачі державної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю на виконання судових рішень у відповідності зі ст.54 та ст.50 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком , встановлений у ч.1 ст.28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування "з урахуванням визначеного законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність" у розмірі: 23208,74 грн. за 2010 рік, 42101, 41 грн за 2011 рік, 31926,00 грн. за 2012 рік, за період по 30.09.2012 рік, без урахування передбачених законом інших доплат, задовольнити клопотанням та прийняти постанову в цій частині позовних вимог до закінчення судового розгляду.
- стягнути з державного органу Управління пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, код 22682514, м. Ізюм, пр-т Леніна 2 , інд. 64309, грошові кошти розраховані за судовим рішенням - постанови Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 10.05.2011 р. у справі №2042/2а-3977/2011 про зобов'язання вчинити дії щодо нарахування та виплати державної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у відповідності зі статтями. 50 та 54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановлений у ч. 1 ст.28 ЗУ " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" "з урахуванням визначеного законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність"; а саме: недоплаченої (з урахуванням виплаченої суми) державної та додаткової пенсії за період з 01.06.2010 року по 30.09.2012 рік у розмірі: 23208,74 грн. за 2010 рік, 42101, 41 грн. за 2011 рік, 31926,00 грн. за 2012 рік, за період по 30.09.2012 рік без урахування передбачених законом інших доплат.
- задовольнити заяву про звернення постанови до негайного виконання.
- зобов'язати суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, код 22682514, м. Ізюм, пр-т Леніна 2, інд. 64309, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Постановою Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 27.05.2013 р. в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено в повному обсязі.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції дійшов до висновку, що у 2010 - 2012 роках пенсійні виплати, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в тому числі й ті, розмір яких встановлено на виконання судових рішень, здійснювались у розмірах, визначених постановами КМУ.
ОСОБА_1 (далі позивач), не погоджуючись з вказаним рішенням суду, в апеляційній скарзі вказує, що рішення є необґрунтованим та незаконним, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 27.05.2013 р. та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
У відповідності до положень ст. 197 КАС України, зазначена адміністративна справа розглянута в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що постановою Ізюмського міськрайонного суду від 10 травня 2011 року у справі № 2042/2-а-З977/11 р. за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПФ позовні вимоги позивача були задоволені частково, визнано дії управління щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії незаконними та зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплатити державну і додаткову пенсії з 01 червня 2010 року у відповідності зі статтями 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон796-ХІІ) виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановлений у частині 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням визначеного законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність».
02 червня 2011 року державним виконавцем відділу ДВС Ізюмського МРУЮ Харківської області відкрито виконавче провадження (ВП № 26860593 а.с. 47).
Постановою про закінчення виконавчого провадження від 27.06.2012 року виконавчий лист № 2-а-3977 виданий 25.05.2011 року Ізюмським міськрайонним судом Харківської області про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі провести перерахунок та виплатити державну пенсію та додаткову пенсію ОСОБА_1 з 01.06.2010 року закінчено, в зв'язку з повним фактичним виконанням ( п. 8 ч. 1 ст. 49, ст. 50 ЗУ « Про виконавче провадження») (а.с.50 ).
05.03.2013 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області з вимогою надати йому письмове роз'яснення на підставі якого нормативного акту змінено судове рішення та здійснено перерахунок призначеної пенсійної виплати та надати розрахунок згідно якого здійснювалась виплата пенсії на виконання рішення суду та розрахунок здійснення виплати пенсії з червня 2010 року (а.с. 13).
Позивач зазначає, що розрахунку на його адресу не надсилався.
Таким чином ОСОБА_1 вважає, що УПФ фактично не виконує рішення суду у добровільному порядку.
Підставою для звернення позивача із вищевказаними позовними вимогами фактично було невиконання, на думку позивача, відповідачем рішення судді, яке вступило в законну силу.
Судовим розглядом встановлено, що позивач, звертаючись до суду першої інстанції з позовною заявою, порушив питання, що стосуються здійснення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі, порядок розгляду якого визначений в ст. 267 КАС України.
Колегія суддів зазначає, що ст. 267 КАС України встановлює повноваження адміністративного суду щодо здійснення контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах з метою забезпечення їх повного, правильного і своєчасного виконання. Вказана стаття передбачає дві процесуальні форми контролю адміністративного суду за виконанням судових рішень в адміністративних справах, це судовий контроль за ініціативою суду, що ухвалив відповідне судове рішення та судовий контроль за ініціативою осіб, які беруть участь у справі, чи інших заінтересованих осіб. У силу принципу офіційності суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, у тому ж кількісному і, якщо це можливо, персональному складі має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, який програв справу і на якого покладено певні обов'язки, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Це може бути зроблено у тому ж самому судовому рішенні (у резолютивній частині) або в письмовій ухвалі.
За приписами ч. 9. ст. 267 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено постанову суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду. Таку заяву може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідною постановою суду. І лише у разі відповідності заяви вимогам, визначеним ст. 267 КАС України, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. При цьому у разі невідповідності заяви визначеним вимогам вона ухвалою суду, повертається заявнику.
Також колегія суддів зазначає, що особа, яка бере участь у справі, може звернутися до суду із заявою про вирішення питання щодо судового контролю за виконанням судового рішення в будь-який час після проголошення постанови. Така заява (клопотання) передається судді, який розглядав справу і розглядається в межах того самого провадження. Нова адміністративна справа не оформлюється. У цьому випадку строк для надання звіту встановлюється ухвалою суду. Цією ухвалою може одночасно призначатися судове засідання для розгляду звіту суб'єкта владних повноважень.
Необхідно зазначити, що згідно з ч. 2, 3 ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Положеннями ст. 255 КАС України встановлено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін. Згідно з ч. 2 ст. 257 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. За приписами ст. 257 КАС України примусове виконання судових рішень адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Таким чином колегія суддів зазначає, що позивач звертаючись до суду першої інстанції з даним позовом фактично просить зобов'язати відповідача виконувати рішення суду, яке вже набрало законної сили і в силу приписів статей 14 та 255 КАС повинно виконуватися відповідачем без ухвалення будь-яких додаткових судових рішень. Суд першої інстанції не в праві зобов'язувати відповідача виконувати чи не виконувати рішення суду, яке і так є обов'язковим до виконання для осіб, які беруть участь у справі. Чинним законодавством України не передбачено права суду приймати рішення про зобов'язання виконувати інше рішення суду.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що вимоги позивача про зобов'язання УПФУ вчинити дії щодо виконання судового рішення не підлягають розгляду в порядку загального провадження адміністративного судочинства.
Згідно п.1 ч.1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до частини 1 статті 203 КАС постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 і 157 цього Кодексу.
Постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про закриття провадження у справі.
Таким чином колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції не врахував вищезазначених обставин, що призвело до неправильного вирішення справи.
Враховуючи викладене колегія суддів дійшла до висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм чинного матеріального та процесуального права, а тому вона підлягає скасуванню з прийняттям рішення про закриття провадження у справі.
Керуючись п. 1 ст. 157, ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 4 ст. 198, 203, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 27.05.2013р. по справі № 623/1574/13-а скасувати.
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області про визнання протиправними дій та бездіяльності,відновлення порушеного права,зобов'язання вчинити певні дії - закрити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Бартош Н.С.Судді Старостін В.В. Присяжнюк О.В.