Постанова № 33283508, 29.08.2013, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.08.2013
Номер справи
824/1304/13-а
Номер документу
33283508
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

Іменем України

29 серпня 2013 року м. Чернівці Справа № 824/1304/13-а

11:33

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Брезіної Т.М.;

секретаря судового засідання - Ковальчук Т.С.;

за участю:

представника позивача - Єфтемія Р.Ф.;

представника відповідача - Кукульняк С.Є.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Галс - 2000» до Територіальної державної інспекції з питань праці у Чернівецькій області про скасування припису,-

СУТЬ СПОРУ:

Позиція позивача.

В поданому до суду 07.06.2013 року адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким визнати нечинними пункти 1, 2, 3 резолютивної частини припису №24-02-23/238/212 від 07.05.2013 року.

Позивач на обґрунтування позову зазначив, що 07.05.2013 року начальником відділу-державним інспектором праці Територіальної державної інспекції з питань праці у Чернівецькій області Пурічем Ю.С. за результатами проведеної планової перевірки щодо додержання законодавства про працю в ТОВ «Галс-2000» директору ТОВ «Галс-2000» ОСОБА_5 та головному бухгалтеру Дарчук Г.В. винесено припис №24-02-23/238/212, яким зобов'язано усунути порушення законодавства про працю.

Позивач вважає пункти 1, 2, 3 резолютивної частини припису №24-02-23/238/212 від 07.05.2013 року незаконними та такими, що підлягають скасуванню.

Вказуючи на порушення трудового законодавства, а саме ст.ст. 16, 96, 108 КЗпП України, інспектор праці робить посилання на порушення товариством вимог Додатку №7 галузевої угоди між Міністерством аграрної політики та продовольства України, галузевими об'єднаннями підприємств харчової і переробної промисловості та Профспілкою працівників агропромислового комплексу на 2001-2013 роки, при цьому не обґрунтовуючи, що дія даної галузевої угоди не поширюється на ТОВ «Галс-2000».

Відповідно до п. 1, 2 Галузевої угоди на 2011-2013 роки угоду укладено згідно із законодавством України між Міністерством аграрної політики та продовольства України, галузевими об'єднаннями підприємств і Профспілкою працівників АПК України, яка представляє інтереси працівників агропромислового комплексу. ТОВ «Галс - 2000» не входить до складу об'єднання підприємств, які визначені додатком 1 Галузевої угоди та працівники підприємства не входять до складу Профспілки працівників АПК України. Ніякої участі представники адміністрації ТОВ «Галс - 2000» чи представники трудового колективу підприємства при укладенні даної галузевої угоди не брали, а тому її положення не поширюються на товариства.

Позиція відповідача.

Відповідач позову не визнав, подав заперечення в якому зазначив, що стосовно вимог припису посадової особи, а саме п. 1, 2, 3 відповідач вказує наступне.

Статтею 3 Закону України «Про колективні договори і угоди» встановлено, що сторонами угоди на галузевому рівні є власники, об'єднання власників або уповноважені ними органи і профспілки чи об'єднання профспілок або інших представницьких організацій трудящих, які мають відповідні повноваження, достатні для ведення переговорів, укладення угоди та реалізації її норм на більшості підприємств, що входять у сферу їх дії. Таким чином вимоги п. 1.5 розділу І Галузевої угоди між Міністерством аграрної політики та продовольства України, галузевими об'єднаннями підприємств харчової і переробної промисловості та Профспілкою працівників агропромислового комплексу України на 2011-2013 роки є обов'язковими для дотримання в колективних договорах та при вирішенні питань регулювання соціально-економічних і трудових відносин на підприємствах, які за основним видом діяльності належать до харчової і переробної промисловості.

Крім цього, обов'язковість додержання вимог галузевої угоди в частині напряму передбачена ч. 2 ст. 97 КЗпП України оплата праці на підприємствах, установах і організаціях, а саме: форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних та гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. Якщо колективний договір на підприємстві, в установі, організації не укладено, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний погодити ці питання виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності - з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.

Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.

Позивач зареєстрований виконавчим комітетом Чернівецької міської ради, як юридична особа 28.08.2000 року, ідентифікаційний номер 31083108 (а.с.7).

Судом досліджений колективний договір прийнятий загальними зборами трудового колективу ТОВ «Галс-2000» від 03.01.2013 року, з метою сприяння регулюванню трудових відносин та соціально-економічних інтересів працівників і Товариства з обмеженою відповідальністю «Галс-2000», адміністрація підприємства в особі директора ОСОБА_5, з одного боку, і трудовий колектив Підприємства в особі обраного й уповноваженого трудового колективу ОСОБА_6 (далі - Сторони) з іншого боку, уклали даний колективний договір (далі по тексту - Договір) про свої взаємні обов'язки (а.с.8-21).

За результатами проведеної перевірки відповідачем надано директору ТОВ «Галс-2000» та головному бухгалтеру припис про усунення порушень законодавства про працю №24-02-23/238/212. В приписі, що наданий посадовим особам зазначено: привести у відповідність до вимог чинного законодавства колективний договір; зміни зареєструвати в органах місцевого самоврядування у встановленому законом порядку та проінформувати до 07.06.2013 року відповідача; привести у відповідність до ст. 96 КЗпП України посадові оклади працюючих; привести у відповідність оплату праці працівників які працюють у нічний час до вимог Галузевої угоди і ст. 108 КЗпП України (а.с.22-23).

Позивачем надано довідку від 06.06.2013 року, якою підтверджено, що ТОВ «Галс-2000» не входить до складу жодних об'єднань підприємств та не є членом жодних асоціацій чи інших об'єднань роботодавців. На товаристві профспілкові організації не створювалися та осередки Профспілки працівників АПК України та інших профспілкових організацій не діють.

Адміністрація ТОВ «Галс-2000» та представники трудового колективу товариства при укладенні Галузевої угоди на 2011-2013 роки між Міністерством аграрної політики та продовольства України, галузевими об'єднаннями підприємств і Профспілкою працівників АПК України, яка представляє інтереси працівників агропромислового комплексу участі не брали і не приєднувались до неї (а.с.24).

Судом досліджено листи центральних органів виконавчої влади з питань роз'яснення дії Генеральних та Галузевих угод про працю, а саме: лист Мінпраці України «Про розгляд звернення щодо регулювання заробітної плати та умов праці» №556/13/155-07 від 06.09.2007 року; лист Національної служби посередництва і примирення «Щодо роз'яснення питань про обов'язковість і необов'язковість врахування положень галузевої угоди» №08-01/628 від 18.11.2004 року; лист Мінпраці України «Про поширення норм Генеральної угоди» №435/13/84-08 від 04.07.2008 року; лист Держінспекції України з питань праці «Щодо укладення колективних договорів і угод» №2774/0/14-11/18 від 17.03.2011 року (а.с.33, 34-35, 36, 37).

Судом досліджено колективний договір ТзОВ "Галс-2000", зареєстрований управлінням праці та соціального захисту населення Садгірської районної ради м. Чернівці №2 від 03.01.2013 року (а.с. 8-18).

До вказаних правовідносин суд застосовує положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Згідно положень ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб'єктом владних повноважень при прийнятті рішення, вчиненні дії чи допущення бездіяльності.

Як встановлено судом, відповідач вказуючи на порушення трудового законодавства, а саме, ст.ст. 16, 96, 108 КЗпП України робить посилання на порушення ТОВ «Галс-2000» вимог Додатку №7 галузевої угоди між Міністерством аграрної політики та продовольства України, галузевими об'єднаннями підприємств харчової і переробної промисловості та Профспілкою працівників агропромислового комплексу на 2011-2013 роки.

Так, у відповідності до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 року №3356-ХІІ (далі - Закон №3356-ХІІ) положення генеральної, галузевої (міжгалузевої), територіальної угод діють безпосередньо і є обов'язковими для всіх суб'єктів, що перебувають у сфері дії сторін, які підписали угоду.

Відповідно до п.1.2 Галузевої угоди на 2011-2013 роки угоду укладено згідно із законодавством України між Міністерством аграрної політики та продовольства України, галузевими об'єднаннями підприємств (додаток 1) (далі - Сторона роботодавців) і Профспілкою працівників АПК України, яка представляє інтереси працівників агропромислового комплексу (далі - Сторони).

Судом встановлено, що TOB «Галс-2000» не входить до складу об'єднання підприємств, які визначені додатком 1 Галузевої угоди та працівники підприємства не входять до складу Профспілки працівників АПК України. Участі представники адміністрації TOB «Галс-2000» чи представники трудового колективу підприємства при укладенні даної галузевої угоди не брали, а тому її положення не поширюються на товариство.

Дана позиція узгоджується із правовою позицією Міністерства праці та соціальної політики України, яка викладена в листі «Про поширення норм Генеральної угоди» № 435/13/84-08 від 04.07.2008 року згідно якої, якщо представники сторін (через уповноважених осіб), які представляють інтереси підприємства, брали участь у підписанні Генеральної угоди (або згодом приєдналися до цієї угоди), то її норми є обов'язковими під час укладення колективного договору. В іншому випадку для підприємств, які при укладенні угоди не були представлені уповноваженими представниками зі сторони власника і сторони профспілки, умови і розміри оплати праці встановлюються з дотриманням мінімальних гарантій, встановлених законодавством України, зокрема розміру мінімальної заробітної плати, оплати за роботу у нічний час, святкові та неробочі дні, надурочну роботу тощо.

Таким чином, виходячи з положень ст. 9 Закону №3356-ХІІ та з огляду на вищевикладені позиції щодо поширення дії галузевої угоди суд вважає, що TOB «Галс-2000» не було допущено порушення ст.ст. 16, 96,108 КЗпП України.

Відповідно до ст. 16 КЗпП України умови колективного договору, що погіршують порівняно з чинним законодавством і угодами становище працівників, є недійсними.

Як встановлено судом умовами колективного договору Товариства з обмеженою відповідальністю «Галс-2000» на 2013-2017 рік, зареєстрованого 03.01.2013 року, становище працівників порівняно з вимогами чинного законодавства не погіршене: оплата праці працівникам підприємства відповідає вимогам ст.ст. 95, 96 КЗпП України; у відповідності до ст. 108 КЗпП України робота у нічний час (стаття 54) оплачується у підвищеному розмірі, встановлюваному генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче 20 відсотків тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час. Згідно п.7.6 колективного договору встановлено нарахування працівникам доплати за роботу в нічний час в розмірі 35 % годинної тарифної ставки (посадового окладу) за кожну годину роботи з 10-ї години вечора до 6-ї години ранку, що відповідає вимогам чинного законодавства. Доплата за роботу у вечірній час колективним договором не передбачена.

Крім того у судовому засіданні представник відповідача підтвердила ту обставину, що підприємством дотримано загальні вимоги чинного трудового законодаства. Порушення зафіксовані відповідачем стосуються суто недотримання Галузевої угоди.

Суд не приймає доводи відповідача про те, що за вказані порушення районним судом м. Чернівці вже притягнуто до адміністративної відповідальності посадову особу зазначеного підприємства за ч. 1 ст. 41 КУпАП. Оскільки відповідно до постанови Садгірського районного суду м. Чернівці від 02.07.2013 року притягнуто до відповідальності директора ТзОВ "Галс-2000" ОСОБА_5 за надання відпустки інвалідам на строк менший, ніж визначено законодавстом, а вказані обставини не є предметом даного спору. (а.с. 53-54).

Аналізуючи викладене, суд робить висновок, що позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Галс - 2000» до Територіальної державної інспекції з питань праці у Чернівецькій області про скасування припису належить до задоволення у повному обсязі.

Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги або заперечення. Представником позивача доведено суду правомірність заявлених вимог.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 3, 11, 71, 79, 86, 94, 128, 158-163, 167 КАС України, суд , -

П О С Т А Н О В И В:

1.Позов задовольнити.

2.Визнати нечинними та скасувати п. 1, 2, 3 резолютивної частини припису №24-02-23/238/212 від 07.05.2013 року

3.Органу Державної казначейської служби України стягнути судові витрати у розмірі 34 грн. 41 коп. із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунку суб'єкта владних повноважень - відповідача на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Галс - 2000».

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Відповідно до частини першої статті 185, частин першої-другої статті 186 КАС України сторони, які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову шляхом подання апеляційної скарги до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд. Скарга про апеляційне оскарження даної постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення або в разі відсутності сторони в судовому засіданні з дня одержання її копії. У разі проголошення судом вступної та резолютивної частини рішення апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанову у повному обсязі сторони можуть отримати після 02 вересня 2013 р.

Суддя : Т.М. Брезіна