Ухвала суду № 33283436, 28.08.2013, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.08.2013
Номер справи
2а-985/12/1070
Номер документу
33283436
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-985/12/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Лиска І.Г. Суддя-доповідач: Борисюк Л.П.

У Х В А Л А

Іменем України

28 серпня 2013 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді суддів при секретаріБорисюк Л.П., Петрика І.Й., Собківа Я.М. Гусак О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Скорпіо» на постанову Київського окружного адміністративного суду від 18 липня 2012 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Скорпіо» до Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 03.10.2011 № 0000502340/0 та № 0000512340/0, -

ВСТАНОВИВ:

В лютому 2012 року ТОВ «Скорпіо» звернулося до Київського окружного адміністративного суду із позовом до Васильківської ОДПІ Київської області в якому просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 03.10.2011 № 0000502340/0, яким зменшено розмір від'ємного значення з податку на додану вартість на суму 454 869,00 грн. та визначено штраф у розмірі 1,00 грн. та № 0000512340/0, яким визначено суму податкового зобов'язання 200 949,33 грн. та штраф у розмірі 1,00 грн.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 18 липня 2012 року в задоволенні позову відмовлено.

Позивач, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Представником позивача через службу діловодства суду подано клопотання про відкладення розгляду апеляційної скарги у зв'язку з тим, що в цей час він представлятиме інтереси позивача при розгляді іншої справи у Вищому господарському суді України. Разом з тим, представником відповідача також було подано клопотання про розгляд апеляційної скарги без його участі.

З огляду на те, що Кодексом адміністративного судочинства України встановлені певні строки розгляду адміністративних справ, а відкладення розгляду справи без вмотивованих та відповідних на те причин тягне за собою затягування розгляду справи, що унеможливлює розглянути справу у встановлений законом строк, враховуючи, що позивач повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання представника не направляв, колегія суддів визнала за можливе відмовити у задоволенні клопотання представника позивача про відкладення розгляду справи.

Згідно ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ТОВ «Скорпіо» зареєстровано як юридичну особу Васильківською районною державною адміністрацією Київської області 21.04.2004, ідентифікаційний код юридичної особи 32941568.

В період з 12.09.2011 по 16.09.2011 Васильківською об'єднаною державною податковою інспекцією Київської області було проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ «Скорпіо» (код ЄДРПОУ 32941568) з питань формування податкового зобов'язання та податкового кредиту з податку на додану вартість за травень 2011 року.

В ході проведення перевірки податковим органом встановлено порушення позивачем положень п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, до складу податкового кредиту за травень 2011 року зайво віднесено суму ПДВ в розмірі 655 818,33 грн. за відсутності реєстрації платником податку на додану вартість - продавцем в Єдиному реєстрі податкової накладної, у якій сума податку на додану вартість в одній податковій накладній становить понад 500 тисяч гривень, внаслідок чого завищено податковий кредит за травень 2011 року в сумі 655 818,33 грн.

За результати перевірки складено Акт № 3682/23-112/32941568 від 23.09.2011 на підставі якого відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000502340/0 від 03.10.2011, яким позивачу було зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на 454 869,00 грн. й визначено штраф у розмірі 1,00 грн. та № 0000512340/0 від 03.10.2011, яким позивачу визначено зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 200 949,33 грн. та штраф в розмірі 1,00 грн.

Не погоджуючись із висновками Васильківської ОДПІ Київської області, ТОВ «Скорпіон» оскаржило податкові повідомлення-рішення від 3 жовтня 2011 року № 0000502340/0 та № 0000512340/0 до ДПА в Київській області.

За результатами розгляду скарги, ДПА в Київській області, рішенням від 09.12.2011 № 12009/7/25-017/322-1641 скаргу позивача залишила без задоволення, а податкові повідомлення-рішення від 3 жовтня 2011 року № 0000502340/0 та № 0000512340/0 - без змін.

Підставою для винесення оскаржуваних рішень став висновок відповідача про те, що податкова накладна від 10.05.2011 № 11, обсяг поставки якої становить 3 934 910,0 грн., а сума ПДВ становить 655 818,33 грн., не зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних. На цій підставі перевіряючим зроблено висновок, що позивачем до складу податкового кредиту за травень 2011 року віднесено суму ПДВ в розмірі 655 818,33 грн. за відсутності реєстрації платником податку на додану вартість - продавцем в Єдиному реєстрі податкової накладної, у якій сума податку на додану вартість в одній податковій накладній становить понад 500 тисяч гривень, що призвело до завищення податкового кредиту у травні 2011 року на суму 655 818,33 грн.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, колегія суддів виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України. Зокрема, Податковий кодекс України визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до абз. 2, 3 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами (пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).

Згідно п. 11 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, реєстрація податкових накладних платниками податку на додану вартість - продавцями в Єдиному реєстрі податкових накладних запроваджується для платників цього податку, у яких сума податку на додану вартість в одній податковій накладній становить: понад 1 мільйон гривень - з 1 січня 2011 року; понад 500 тисяч гривень - з 1 квітня 2011 року; понад 100 тисяч гривень - з 1 липня 2011 року; понад 10 тисяч гривень - з 1 січня 2012 року.

Відповідно до абз. 3, 5, 9 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї (далі - податкова накладна та/або розрахунок коригування), до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр) платників податку на додану вартість - продавців товарів (послуг), звіряння даних, що містяться у виданих платникам такого податку - покупцям товарів (послуг) податковій накладній та розрахунку коригування з відомостями, які містяться у Реєстрі визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок).

Згідно пунктів 1, 2 Порядку, подання податкової накладної та/або розрахунку коригування Державній податковій службі в електронній формі здійснюється відповідно до Порядку підготовки і подання податкових документів в електронній формі засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженого Державною податковою службою.

Внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі Державній податковій службі з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру.

Відповідно до п. 7 Порядку, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі до Державної податкової служби здійснюється їх розшифрування, перевіряється електронний цифровий підпис, визначається відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому Державною податковою службою, та проводиться їх реєстрація.

Причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є: наявність помилок; відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами (п. 9 Порядку).

Вивченням матеріалів справи, колегією суддів встановлено, 01.04.2007 між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Скорпіо» (ідентифікаційний код 24211500) укладено договір поставки б/н від 1 квітня 2007 року, відповідно до якого позивач здійснював на користь TOB «Скорпіо» поставку товарно-матеріальних цінностей, частина з яких в подальшому була повернута позивачу.

За вхідним номером 19636 від 20.06.2011 TOB «Скорпіо» було подано до Васильківської ОДПІ Київської області податкову декларацію з ПДВ за травень 2011 р., згідно якої сума податкового кредиту складає 711 562,00 грн., також подано разом з декларацією з ПДВ розшифровку податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5) (вхідний від 20.06.2011 № 19637).

Позивачем до Васильківської ОДПІ Київської області подано реєстр виданих та отриманих податкових накладних (вхідний від 20.06.2011 № 19638) за травень 2011 р., в якому зазначено що отримано податкову накладну № 11 від 10.05.2011 на загальну суму 3 934 910,0грн., в тому числі ПДВ - 655 818,33 грн. від TOB «Скорпіо» (ШН 242115026559).

Як вбачається з акту перевірки, в ході проведення перевірки встановлено, що згідно з поданою TOB «Скорпіо» до Васильківської ОДПІ податковою декларацією з ПДВ за травень 2011 року (вх. від 20.06.2011 № 19636 Васильківської ОДПІ) сума податкового кредиту становить 711 562,0 грн.

При перевірці правильності формування податкового кредиту встановлено, що у розділі II «Податковий кредит» Додатку № 5 зазначено лише 2 постачальника за рахунок яких було сформовано податковий кредит за травень 2011 року в сумі 711 562,0 грн., а саме: ІПН 131026657, обсяг поставки (без ПДВ) становить 439,97 грн., сума ПДВ становить 87,99 грн.; ІПН 24211506559 TOB «Скорпіо» (зареєстроване в ДПІ Печерського р-ну), обсяг поставки (без ПДВ) становить 3 557 369,33 грн., сума ПДВ становить 711 473,87 гривень.

Згідно даних реєстру отриманих податкових накладних за травень 2011 року поданого до Васильківської ОДПІ (вх. № 19638 від 20.06.2011 Васильківської ОДПІ) сума ПДВ по основних постачальниках становить 711 473,86 грн. Дана сума ПДВ сформована за рахунок податкових накладних: від 10.05.2011 № 11 (обсяг поставки становить 3 934 910,0 грн., сума ПДВ становить 655 818,33 грн.), від 05.05.2011 № 17 (обсяг поставки становить 125 133,24 грн., сума ПДВ становить 20 855,54 грн.), від 05.05.2011 № 18 (обсяг поставки становить 208 799,94 грн., сума ПДВ становить 34 799,99 грн.).

На порушення вимог Порядку заповнення та подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 25.01.2011 № 41, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.02.2011 за № 197/18935 та п. 201.10 ст. 201, пп. 200.1 п. 200, пп. 201.8 п. 201 Податкового кодексу України податкову накладну № 11 від 10.05.2011 на загальну суму 3 934 910,0грн., в тому числі ПДВ - 655 818,33 грн. не було зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних та зазначену в податковій декларації з податку на додану вартість за травень 2011 року.

Позивачем не надано підтверджуючих документів щодо виникнення податкового кредиту з ПДВ по операціям придбання товарів, робіт та послуг: головні книги, журнали-ордери та картки рахунків №№ 311 «Поточні рахунки у національній валюті», 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками», податкові накладні, реєстри отриманих податкових накладних, видаткові накладні.

Тобто, сума ПДВ включена до складу податкового кредиту за травень 2011 року в розмірі 655 818,33 грн. не підтверджена податковою накладною.

Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем зайво віднесено суму ПДВ в розмірі 655 818,33 грн. за відсутності реєстрації платником податку на додану вартість - продавцем в Єдиному реєстрі податкової накладної, у якій сума податку на додану вартість в одній податковій накладній становить понад 500 тисяч гривень, чим завищено податковий кредит за травень 2011 року в сумі 655 818,33 грн.

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Тобто, на відповідача як суб'єкта владних повноважень, покладено обов'язок щодо доказування правомірності прийнятого ним податкового повідомлення-рішення, так як він заперечує проти задоволення позовних вимог.

Таким чином, висновки податкового органу щодо порушення позивачем положень п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України є правомірними, а позовні вимоги ТОВ «Скорпіо» - безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення.

Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Скорпіо» на постанову Київського окружного адміністративного суду від 18 липня 2012 року - залишити без задоволення.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 18 липня 2012 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя суддя суддя Л.П. Борисюк І.Й. Петрик Я.М. Собків

Повний текст ухвали складено та підписано - 02.09.2013

Головуючий суддя Борисюк Л.П.

Судді: Петрик І.Й.

Собків Я.М.