Рішення № 33276930, 29.08.2013, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
29.08.2013
Номер справи
905/4770/13
Номер документу
33276930
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

29.08.2013 Справа № 905/4770/13

Господарський суд Донецької області у складі:

головуючий - суддя Харакоз К.С.,

при секретарі судового засідання Фроловій Т.С.,

за позовом Костянтинівської міської ради, м. Костянтинівка Донецької області,

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Будскло», м. Костянтинівка Донецької області,

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: 1. Публічного акціонерного товариства «ФІДОБАНК», м. Київ; 2. Товариства з обмеженою відповідальністю «СКАЙ КЕПІТАЛ», м. Київ,

про розірвання договору купівлі-продажу земельної ділянки та скасування державного акту на право власності на земельну ділянку, -

За участю:

представник позивача Піскунова М.І. за довіреністю;

представник відповідача не з'явився;

представник третьої особи 1 Корягін Є.О. за довіреністю;

представник третьої особи 2 не з'явився,

СУТЬ СПОРУ:

Позивач Костянтинівська міська рада, м. Костянтинівка Донецької області, звернулась до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Будскло», м. Костянтинівка Донецької області, про скасування державного акту на право власності на дану земельну ділянку та скасування реєстрації державного постійного користування землею.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на рішення сесії Костянтинівської міської ради №6/31-592 від 25.04.13р., яким скасовано рішення №5/42-951 від 09.07.2009р. «Про продаж земельної ділянки по вул.Леніна, б.208 Товариству з обмеженою відповідальністю «Будскло»; рішення господарського суду Донецької області від 11.12.12р. у справі №5006/10/53пд/2012, постанову Донецького апеляційного господарського суду від 26.02.13р.

Ухвалою суду від 04.07.13 року було порушено провадження у справі.

Ухвалою суду від 16.07.13р. залучено до участі у розгляді справи третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: 1. Публічне акціонерне товариство «ФІДОБАНК», м. Київ; 2. Товариство з обмеженою відповідальністю «СКАЙ КЕПІТАЛ», м.Київ.

Представник позивача в судове засідання з'явилась, позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з'явився, відзив на позовну заяву не надав, представника не направив, своїм правом на участь у судовому засіданні не скористався. Повідомлявся про судовий розгляд належним чином шляхом своєчасного надсилання ухвал суду за адресою, визначеною у якості його місцезнаходження за матеріалами справи та відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. 19, 26, 47). Розгляд справи неодноразово відкладався з зв'язку з неявкою представника відповідача і ненаданням відзиву на позовну заяву.

В судовому засіданні представник третьої особи 1 проти задоволення позову заперечував, посилаючись на договір іпотеки з майновим поручителем від 25.09.2009 року, укладений з відповідачем, відповідно до умов якого земельну ділянку, розташовану за адресою: м.Костянтинівка, вул. Леніна, 208, було передано в іпотеку. Зазначене викладено у письмових поясненнях від 29.07.13р. №3-10/320. Крім того, 30.07.13р. надав клопотання про припинення провадження у справі, посилаючись на рішення господарського суду Донецької області від 11.12.12р. у справі №5006/10/53пд/2012. Дане клопотання було залишено судом без задоволення з огляду на його безпідставність.

Представник третьої особи 2 у судове засідання не з'явився, відзив на позовну заяву не надав, представника не направив, своїм правом на участь у судовому засіданні не скористався. Повідомлявся про судовий розгляд належним чином шляхом своєчасного надсилання ухвал суду за адресою, визначеною у якості його місцезнаходження за матеріалами справи.

Враховуючи, що наявних в матеріалах справи документів та пояснень достатньо для прийняття рішення, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача за наявними в ній матеріалами справи в порядку ст.75 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача та третьої особи 1, суд -

ВСТАНОВИВ:

09.07.2009 року Костянтинівською міською радою було прийнято рішення №5/42-951 про продаж Товариству з обмеженою відповідальністю «Будскло» земельної ділянки площею 13,6129 га по вул. Леніна, 208 для обслуговування промислових будівель.

25.08.09р. Костянтинівською міською радою Товариству з обмеженою відповідальністю «Будскло» виданий Державний акт Серії №745776 на право власності на земельну ділянку по вул.Леніна, б.208 в м.Костянтинівці (а.с. 14).

27.07.2009 року між територіальною громадою міста Костянтинівка в особі Костянтинівської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «Будскло», м. Костянтинівка, було укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки (кадастровий номер 1412600000:00:019:0048) по вул. Леніна, 208 в місті Костянтинівка Донецької області, площею 13,6129 га відповідно до плану земельної ділянки, розміщеної на землях, що знаходяться у віданні Костянтинівської міської ради, наданої для обслуговування виробничих будівель (а.с.8-10).

Рішенням господарського суду Донецької області від 11.12.2012р. частково задоволені позовні вимоги Костянтинівської міської ради: - розірвано договір купівлі-продажу земельної ділянки, розташованої за адресою: Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Леніна, 208, площею 13,6129 га (кадастровий номер №1412600000:00:019:0048), укладений між Костянтинівською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Будскло"; - провадження в частині позовних вимог про скасування державного акту на право власності на земельну ділянку припинено на підставі п.1 ч.1 ст.80 ГПК України, у зв'язку з тим, що вказані вимоги не підвідомчі господарським судам.

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 26.02.13р. апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "ФІДОБАНК", м.Київ та Товариства з обмеженою відповідальністю "СКАЙ КЕПІТАЛ", м.Київ - залишено без задоволення; рішення господарського суду Донецької області від 11.12.2012р. у справі № 5006/10/53пд/2012 - скасувано в частині припинення провадження стосовно позовних вимог про скасування державного акту на право власності на земельну ділянку; у задоволенні позовних вимог Костянтинівської міської ради, м.Костянтинівка, Донецької області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будскло", м.Костянтинівка, Донецької області про скасування державного акту на право власності на земельну ділянку - відмовлено; в іншій частині рішення господарського суду Донецької області від 11.12.2012р. у справі №5006/10/53пд/2012 - залишено без змін (а.с. 7-13).

25.04.2013 року Костянтинівською міською радою було прийнято рішення №6/31-592 «Про скасування рішення міської ради від 09.07.09р. №5/42-951 «Про продаж земельної ділянки по вул.Леніна, 208 Товариству з обмеженою відповідальністю «Будскло» (а.с. 15).

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі статтею 13 Конституції України, земля, її надра, атмосфера, повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади.

Відповідно до статті 2 Земельного кодексу України до земельних відносин належать відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.

Законом України "Про місцеві державні адміністрації" визначено організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій та статтею 13 встановлено, що до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить, зокрема, вирішення питань, в тому числі, використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.

Відповідно до статті 17 Земельного кодексу України, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить:

а) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; б) участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель; в) координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель; г) підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених законом; д) підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст; е) здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок; є) координація діяльності державних органів земельних ресурсів; ж) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Згідно з приписами частини 3 статті 122 Земельного кодексу України районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) ведення водного господарства; б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті; в) індивідуального дачного будівництва.

У відповідності до вимог стаття 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).

Згідно ч. 1 ст. 193 Земельного кодексу України державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.

У відповідності до ст.196 ЗК України державна реєстрація земельних ділянок є складовою частиною державного земельного кадастру.

Згідно ст.202 ЗК України державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель. Державний реєстр земель складається з двох частин: а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок; б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.

Згідно ст.ст. 125, 126 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується: а) цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; б) свідоцтвом про право на спадщину. Форми державних актів на право власності на земельну ділянку, право постійного користування земельною ділянкою затверджуються Кабінетом Міністрів України. При набутті права власності на земельну ділянку на підставі документів, визначених частиною другою цієї статті, державний акт на право власності на земельну ділянку, що відчужується, долучається до документа, на підставі якого відбувся перехід права власності на земельну ділянку, в кожному такому випадку відчуження земельної ділянки.

Статтею 82 ЗК України встановлено підстави набуття права власності на землю юридичними особами.

Так, юридичні особи (засновані громадянами України або юридичними особами України) можуть набувати у власність земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності у разі:

а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами;

б) внесення земельних ділянок її засновниками до статутного фонду;

в) прийняття спадщини;

г) виникнення інших підстав, передбачених законом.

За приписами статті 127 ЗК України органи державної влади та органи місцевого самоврядування і державні органи приватизації відповідно до їх повноважень здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності громадянам та юридичним особам, які мають право на набуття земельних ділянок у власність, а також іноземним державам відповідно до цього Кодексу.

Як вже було зазначено вище, рішенням господарського суду Донецької області від 11.12.2012р. частково задоволені позовні вимоги Костянтинівської міської ради:

- розірвано договір купівлі-продажу земельної ділянки, розташованої за адресою: Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Леніна, 208, площею 13,6129 га (кадастровий номер №1412600000:00:019:0048), укладений між Костянтинівською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Будскло";

- провадження в частині позовних вимог про скасування державного акту на право власності на земельну ділянку припинено на підставі п.1 ч.1 ст.80 ГПК України, у зв'язку з тим, що вказані вимоги не підвідомчі господарським судам.

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 26.02.13р. апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "ФІДОБАНК", м.Київ та Товариства з обмеженою відповідальністю "СКАЙ КЕПІТАЛ", м.Київ - залишено без задоволення; рішення господарського суду Донецької області від 11.12.2012р. у справі № 5006/10/53пд/2012 - скасувано в частині припинення провадження стосовно позовних вимог про скасування державного акту на право власності на земельну ділянку; у задоволенні позовних вимог Костянтинівської міської ради, м.Костянтинівка, Донецької області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будскло", м.Костянтинівка, Донецької області про скасування державного акту на право власності на земельну ділянку - відмовлено; в іншій частині рішення господарського суду Донецької області від 11.12.2012р. у справі №5006/10/53пд/2012 - залишено без змін.

Відповідно до ч.5 ст.124 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України.

На підставі рішення господарського суду Донецької області від 11.12.2012р. 25.04.2013р. Костянтинівською міською радою прийнято рішення №6/31-592 «Про скасування рішення міської ради від 09.07.09р. №5/42-951 «Про продаж земельної ділянки по вул.Леніна, 208 Товариству з обмеженою відповідальністю «Будскло».

Пунктом 2.3. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" №6 від 17.05.2011р. передбачено, що державні акти про право власності або право постійного користування на земельну ділянку є документами, що посвідчують відповідне право і видаються на підставі рішень Кабінету Міністрів України, обласних, районних, Київської і Севастопольської міських, селищних, сільських рад, Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, районної, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій.

У спорах, пов'язаних з правом власності або постійного користування земельними ділянками, недійсними можуть визнаватися як зазначені рішення, на підставі яких видано відповідні державні акти, так і самі акти про право власності чи постійного користування.

В ухвалі Верховного Суду України від 08.06.2011 року у справах про скасування державних актів на право на землю сформована наступна правова позиція: державний акт на право власності на земельну ділянку є правовстановлюючим документом, який видається на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування, тому вимога про скасування державного акта на право приватної власності на земельну ділянку є похідною й залежить від доведеності незаконності рішення органу місцевого самоврядування, на підставі якого виданий оспорюваний державний акт.

Відповідно до частин 1, 2 ст.1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Вказані положення застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Відповідно до ст.653 у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються.

Державний акт на право власності на земельну ділянку від 25.08.09р. був виданий на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки, який розірвано за рішенням господарського суду 11.12.12р. по справі 5006/10/53пд/2012. Тобто, як наслідок розірвання договору купівлі-продажу земельної ділянки, у відповідача відсутні правові підстави володіти земельною ділянкою на праві власності та, відповідно, мати документи в підтвердження цього права.

Враховуючи те, що Державний акт Серії №745776 на право власності на земельну ділянку від 25.08.09р. виданий на підставі рішення Костянтинівської міської ради, яке скасоване рішенням ради, та договору купівлі-продажу земельної ділянки, який розірвано за рішенням господарського суду, а також враховуючи те, що позовні вимоги про скасування державного акту про право власності на спірні земельні ділянки є похідними від первісних вимог позивача по справі №5006/10/53пд/2012 про розірвання договору купівлі-продажу, які були судом задоволені, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог про скасування державного акту на право власності на земельну ділянку.

Порядок державної реєстрації актів в Книзі записів реєстрації державних актів здійснювався відповідно до Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель Затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 2 липня 2003 р. № 174.

Згідно до п.1. та п. 8.1. зазначеного порядку книга записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі (далі - книга реєстрації) - це документ суворого обліку, який є складовою частиною державного реєстру земель та містить відомості про зареєстровані державні акти на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договори оренди (суборенди) землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок. Реєстраційний номер присвоюється державному акту на право власності на земельну ділянку, державному акту на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі в момент здійснення його державної реєстрації.

Зазначений порядок скасовано із наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 7 липня 2012 року N 408.

З 01.01.2013р. набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06 вересня 2012 року. Згідно Прикінцевих та перехідних положень, а саме частини 7 вбачається, що з дня набрання чинності цим Законом землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими. Частина 9 підкреслює, що право власності на земельні ділянки державної та комунальної власності, реалізується після державної реєстрації права власності на відповідну земельну ділянку.

В статті 11 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" № 1952-ІУ від 01.07.2004 року зазначено, що Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (надалі - Державний реєстр прав) складається з розділів, які відкриваються на кожний об'єкт нерухомого майна під час проведення державної реєстрації права власності на нього. Кожний розділ Державного реєстру прав складається з чотирьох частин, які містять відомості про: нерухоме майно; право власності та суб'єкта цього права, інші речові права та суб'єкта цих прав: обтяження прав на нерухоме майно та суб'єкта цих прав.

Частиною 2 цієї статті передбачено, що "речові права на нерухоме майно, зазначені в пунктах 2 і 3 частини першої цієї статті, є похідними і реєструється після державної реєстрації права власності на таке майно".

Враховуючи наявність підстав для скасування державного акту, а також те, що відомості про відкриття розділу Державного реєстру прав на спірну земельну ділянку в матеріалах справи відсутні, а існуюча процедура реєстрації державного акту на право власності на землю окремо від реєстрації речового права на земельну ділянку зазначеним чинним на час розгляду справи законодавством не передбачена, суд вважає, що позовні вимоги, про скасування запису №020915600013 про державну реєстрацію державного акту на право власності на земельну ділянку Серії ЯЕ №745776, виданого 25.08.09 року підлягають задоволенню.

Згідно з положеннями ст.49 Господарського процесуального кодексу України суд стягує судові витрати з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 17, 82, 122, 123, 125, 126, 127, 193, 202 Земельного кодексу України, ч.1 ст.21 Цивільного кодексу України, Законом України "Про місцеві державні адміністрації", ст.ст. 13, 124 Конституції України, ст.ст. 42, 43, 22, 43, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Костянтинівської міської ради, м. Костянтинівка Донецької області, до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Будскло», м.Костянтинівка Донецької області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: 1. Публічного акціонерного товариства «ФІДОБАНК», м.Київ; 2. Товариства з обмеженою відповідальністю «СКАЙ КЕПІТАЛ», м.Київ, про розірвання договору купівлі-продажу земельної ділянки та скасування державного акту на право власності на земельну ділянку задовольнити.

Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку Серії ЯЕ №745776, виданий 25.08.09 року.

Скасувати державну реєстрацію державного акту на право власності на земельну ділянку Серії ЯЕ №745776, виданого 25.08.09 року в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №020915600013.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Будскло», м. Костянтинівка Донецької області (Донецької області, м. Костянтинівка, вул.Леніна, б.208; код ЄДРПОУ 31500324) на користь Костянтинівської міської ради, м. Костянтинівка Донецької області (85114, Донецька область, м.Костянтинівка, вул.Леніна, б.260; код ЄДРПОУ 34898855) судовий збір у розмірі 1147 (одна тисяча сто сорок сім) гривень 00 копійок.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Донецького апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 03.09.2013 року.

Суддя К.С. Харакоз