копія
ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 серпня 2013 р. Справа № 804/7594/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Юхно І.В.
при секретарі - Фросіні С.Ю.
за участю:
прокурора - Битяк Н.І.
представника позивача - Гриценко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Нікопольського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави, в особі Дніпропетровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у Дніпропетровській області до Відкритого акціонерного товариства «Нікопольський завод залізобетонних конструкцій» про стягнення штрафної санкції,-
ВСТАНОВИВ:
Нікопольський міжрайонний прокурор Дніпропетровської області в інтересах держави, в особі Дніпропетровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у Дніпропетровській області звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Нікопольський завод залізобетонних конструкцій» про стягнення штрафної санкції накладеної постановою №0949/09-01/06 від 27.02.2013 року в сумі 85000 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що в ході перевірки дотримання вимог законодавства у сфері обігу цінних паперів у відношенні ВАТ «Нікопольський завод залізобетонних конструкцій» посадовою особою Дніпропетровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у Дніпропетровській області встановлено, що 24.04.2012 року уповноваженою комісією Національної косімії з цінних паперів та фондового ринку винесено Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №47-ДН-1-Е, відповідно до якого ВАТ «Нікопольський завод залізобетонних конструкцій» в строк до 30.04.2011 року не приведено у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства» статут та внутрішні положення товариства, що є порушенням п.5 р.XVII «Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про акціонерні товариства». Відповідачу надано строк до 24.10.2012 року для усунення вищезазначеного порушення, а також зобов'язано до 25.10.2012 року проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання Розпорядження. Розпорядження відповідачем у встановлений строк та не виконано. Письмове клопотання ВАТ «Нікопольський завод залізобетонних конструкцій» про подовження терміну виконання Розпорядження №47-ДН-1-Е чи документи щодо виконання Розпорядження №47-ДН-1-Е до Дніпровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку не надходили. Крім того, згідно з постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 24.04.2012 року до відповідача було застосовано санкцію за невиконання розпорядження про усунення законодавства про цінні папери №459-ДН від 09.06.2011 року. Тобто ВАТ «Нікопольський завод залізобетонних конструкцій» повторно протягом року вчинено правопорушення, в результаті чого до нього постановою №0949/09-01/06 від 27.02.2013 року застосовано штраф у розмірі 85 000,00 грн. Штраф, накладений на ВАТ «Нікопольський завод залізобетонних конструкцій» в добровільному порядку не сплачено, чим державі заподіюється шкода у вигляді ненадходження грошових коштів до державного бюджету, що і потягло звернення до суду з даною позовною заявою. Прокурор та представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримали в повному обсязі. Враховуючи вищевикладене просили позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач до суду не з'явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується двома факсограмами та повідомленням про вручення кореспонденції суду, які містяться в матеріалах справи. Про причини неявки не повідомив, заперечень проти позову не надав.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, вважає за необхідне задовольнити позов повністю з таких підстав.
Статтею 121 Конституції України на органи прокуратури покладено представництво інтересів держави в суді.
Відповідно до ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України у випадках, встановлених законом, прокурор може звертатися до адміністративного суду з адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. Прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим кодексом та іншими законами і може здійснювати представництво на будь - якій стадії адміністративного процесу.
Частина третя ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру" передбачає, що підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 р. №3-рп/99 прокурори і їх заступники мають право звертатися до суду з позовними заявами в інтересах держави. Оскільки «інтереси держави є оціночним поняттям» прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту та зазначає орган уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Пунктом 2 зазначеного Рішення встановлено, що під поняттям «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах» потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади, орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом відповідно до ст.ст. 6, 7, 13, 143 Конституції України може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Статтею 6 зазначеного Закону закріплено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату.
Основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є:
1) формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних в Україні, сприяння адаптації національного ринку цінних паперів до міжнародних стандартів;
2) координація діяльності державних органів з питань функціонування в Україні ринку цінних паперів та їх похідних;
3) здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування;
4) захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень;
5) сприяння розвитку ринку цінних паперів;
6) узагальнення практики застосування законодавства України з питань випуску та обігу цінних паперів в Україні, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення.
Відповідно до ч.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Отже, прокурор та Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку та її територіальні органи при реалізації ними прав, передбачених вищезазначеними законами, є суб'єктами владних повноважень.
Відповідно до п. 5 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, за зверненням суб'єкта владних повноважень.
Відповідач - Відкрите акціонерне товариство «Нікопольський завод залізобетонних конструкцій» (код ЄДРПОУ 01235248), зареєстрований Виконавчим комітетом Нікопольської міської ради Дніпропетровської області.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів і Україні» уповноважені особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку мають право:
безперешкодно входити на підприємства, в установи, організації за службовим посвідченням і мати доступ до документів та інших матеріалів, необхідних для проведення перевірки;
вимагати необхідні документи та іншу інформацію у зв'язку з реалізацією своїх повноважень;
залучати за погодженням з відповідними центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевої влади та самоврядування, підприємствами та об'єднаннями їх спеціалістів, депутатів місцевих рад (за їх згодою) для проведення перевірок та ревізій;
відповідно до розподілу обов'язків чи письмового доручення провадити в межах наданих повноважень розгляд справ про порушення чинного законодавства щодо випуску та обігу цінних паперів, у тому числі стандартів, норм і правил, визначених нормативними актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, видавати розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, ставити питання перед органами Прокуратури України та Міністерством внутрішніх справ України про проведення розслідувань або інших заходів відповідно до чинного законодавства;
вимагати в межах своєї компетенції в посадових осіб підприємств, установ, організацій надання письмових пояснень.
На виконання вищезазначеної норми та рішення НКЦПФР від 11.09.2012 р. №1239, уповноваженою особою Дніпропетровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було розглянуто матеріали справи у відношенні відповідача.
За результатами вищезазначеного розгляду справи було винесено акт про правопорушення на ринку цінних паперів №38-ДН-1-Е від 12.02.2013 року.
Згідно з п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
В ході перевірки дотримання вимог законодавства у сфері обігу цінних паперів встановлено порушення відповідачем вимог пункту 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» в частині невиконання Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 24.04.2012 року № 47-ДН-1-Е, яким ВАТ «Нікопольський завод залізобетонних конструкцій» зобов'язано усунути порушення чинного законодавства в строк до 24.10.2012 року, а саме привести у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства» статут та внутрішні положення товариства та до 25.10.2012 року проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання вищезазначеного Розпорядження.
Письмове клопотання ВАТ «Нікопольський завод залізобетонних конструкцій» про подовження терміну виконання Розпорядження №47-ДН-1-Е до Дніпропетровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку не надходило.
Інформація та документи щодо виконання Розпорядження №47-ДН-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери до Дніпропетровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від ВАТ «Нікопольський завод залізобетонних конструкцій» до терміну встановленого про усунення порушень законодавства про цінні папери від 24.04.2012 року № 47-ДН-1-Е не надходили та взагалі не надавались.
Окрім того, згідно з постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 24.04.2012 року №77-ДН-1-Е до відповідача вже було застосовано санкцію за невиконання розпорядження про усунення законодавства про цінні папери №459-ДН від 09.06.2011 року.
Отже, ВАТ «Нікопольський завод залізобетонних конструкцій» повторно протягом року вчинено правопорушення, а саме: не виконано Розпорядження уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно з п. 8 ч.1 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За ті самі дії, вчинені повторно протягом року у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
12.02.2013 року Уповноваженою особою Дніпропетровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на підставі ст.9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів і Україні», рішення НКЦПФР від 11.09.2012 р. №1239 прийнято постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні відкритого акціонерного товариства «Нікопольський завод залізобетонних конструкцій» призначено на 27.02.2013 року.
14.02.2013 року на адресу відповідача було направлено постанову від 12.02.2013 року про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, що підтверджується витягом з реєстру відправлених рекомендованих листів та копією чеку про відправлення поштової кореспонденції, які містяться в матеріалах справи. Таким чином відповідач про дату, час та місце розгляду матеріалів справи про правопорушення на ринку цінних паперів був повідомлений відповідно до вимог законодавства.
27.02.2013 року відповідач на розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів на з'явився. Уповноваженою особою Дніпропетровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на підставі ст.9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів і Україні», рішення НКЦПФР від 11.09.2012 р. №1239 було розглянуто матеріали справи у відношенні Відкритого акціонерного товариства «Нікопольський завод залізобетонних конструкцій» та прийнято постанову №53-ДН-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.
Постановою уповноваженої особи Дніпропетровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №53-ДН-1-Е від 27.02.2013 року за вказане повторне протягом року невиконання або несвоєчасне виконання Розпоряджень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, у відповідності до вищенаведених норм, на відповідача накладено штраф у розмірі 85000,00 грн.
Копію зазначеної постанови було направлено відповідачу 28.02.2013 року рекомендованим листом з повідомленням, що підтверджується витягом з реєстру відправлених рекомендованих листів та копією чеку про відправлення поштової кореспонденції, які містяться в матеріалах справи.
Проте, відповідачем заборгованість у встановлений законодавством строк сплачена не була, не оскаржена, відповідних доказів суду не надано.
На момент розгляду справи штраф накладений на ВАТ «Нікопольський завод залізобетонних конструкцій» в добровільному порядку не сплачено, чим державі заподіюється шкода у вигляді ненадходження грошових коштів до державного бюджету. Докази щодо його оскарження до суду не надано.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що на час розгляду справи штраф відповідачем у повному обсязі добровільно не сплачений, постанова про накладання санкцій від 27.02.2013 року не оскаржена, відповідних доказів суду не надано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по справі з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Нікопольського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави, в особі Дніпропетровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у Дніпропетровській області до Відкритого акціонерного товариства «Нікопольський завод залізобетонних конструкцій» про стягнення штрафної санкції - задовольнити з повному обсязі.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Нікопольський завод залізобетонних конструкцій» (53201, Дніпропетровська область, м.Нікополь, вулюМалиновського, буд.1, код ЄДРПОУ 01235248) на користь держави в особі Дніпропетровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку штрафну санкцію накладену постановою №0949/03-01/06 від 27.02.2013 року в сумі 85 000 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, зазначені в ст.186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України.
Повний текст постанови складено 07 серпня 2013 року.
Суддя (підпис) З оригіналом згідно Постанова не набрала законної сили станом на 07.08.2013 року Суддя І.В. Юхно І.В.Юхно