Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 серпня 2013 р. Справа №805/11821/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Старосуд І.М.,
при секретарі судового засідання - Грішаєві Є.Є.,
за участю прокурора - Чалої Г.О.,
представника позивача - Сухіної І.Ю.,
відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: місто Донецьк, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом прокурора Калінінського району м. Горлівки в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 4 149,46 гривень, -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Калінінського району м. Горлівки звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 4 149,46 гривень.
В обґрунтування позовних вимог прокурор вказує на те, що прокуратурою Калінінського району м. Горлівки проведено перевірку в управлінні Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області (далі за текстом - УПФУ) щодо додержання вимог Законів України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та «Про оплату праці». Перевіркою встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_2 є платником єдиного соціального внеску до Пенсійного фонду України.
Згідно вимог пункту 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідач як платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
У порушення вимог пункту 2 частини 1 статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VІ від 08.07.2010 (далі за текстом - Закон № 2464-VІ), фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 несплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 21.01.2013 по 31.07.2013 у розмірі 4 149, 46 гривень.
Оскільки відповідач суму єдиного внеску не сплачує, прокурор просить стягнути з відповідача на користь УПФУ в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області суму боргу у розмірі 4 149, 46 гривень.
Прокурор у судовому засіданні підтримала заявлений позов та надала пояснення, аналогічні доводам, викладеним у позовній заяві.
Представник позивача у судовому засіданні підтримала заявлений позов та надала пояснення, аналогічні доводам, викладеним у позовній заяві.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (арк. справи 20), причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності відповідач суду не надав.
За таких обставин та враховуючи приписи статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливим розглянути справу за відсутності відповідача.
Заслухавши прокурора, представника позивача, перевіривши матеріали справи, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з пунктом 2 статті 121 Конституції України, на органи прокуратури України покладені функції представництва інтересів держави в суді.
Прокурор Калінінського району м. Горлівки представляє інтереси держави в особі управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області, яке, в свою чергу, є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього статтею 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011.
Відповідно до вказаного Положення, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.
Пунктом 7 вказаного Положення передбачено, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Пункт 3 Положення визначає, що основними завданнями Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; забезпечення збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою.
Відповідно до частини другої статті 12 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрований у встановленому порядку в якості фізичної особи-підприємця (ідентифікаційний номер НОМЕР_1). Відповідач перебуває на обліку в управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З 01.01.2011 набрав чинності Закон України № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким введено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464-VІ з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.
Перелік осіб, які є платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування визначено статтею 4 Закону № 2464-VІ. Зокрема, відповідно до пункту 4 частини першої цієї статті, платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Пунктом 2 статті 1 Закону № 2464-VІ визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464-VІ, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно з частиною 11 статті 8 вказаного Закону, єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та 3 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
Як передбачено пунктом 3 частини першої статті 7 зазначеного Закону, єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 7 Закону № 2464-VІ, єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та на суму доходу, що розподіляється між членами сім'ї фізичних осіб - підприємців, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Пунктом 5 частини першої статті 1 Закону № 2464-VІ визначено, що мінімальний страховий внесок - це сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.
Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» установлено на 2013 рік мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 січня - 1147 гривень, з 1 грудня - 1218 гривень.
Таким чином, мінімальний розмір єдиного внеску суб'єктів підприємницької діяльності, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, у 2013 році складає з 1 січня 2013 року - 398,01 гривні (1147 гривня х 34,7%), з 1 грудня 2013 року - 422,65 гривень (1218 гривень х 34,7).
08.02.2013 відповідачем до УПФУ в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області було подано звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2012 рік (арк. справи 10 - 11).
Відповідно до таблиці 2 додатку до звіту про нарахування єдиного внеску фізичними особами-підприємницями, які обрали спрощену систему оподаткування, у якому відповідач визначила суми єдиного внеску, що підлягав сплаті у 2012 році в сумі 4572,42 гривень, які відповідають зазначеним вище розмірам.
З картки особового рахунку фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 вбачається, що сума єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підлягала сплаті у відповідності до статті 9 Закону № 2464-VI становить 4 149,46 гривень (арк. справи 13 - 14).
Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області на адресу ОСОБА_2 направлялись вимоги про сплату боргу, що підтверджується корінцем вимоги від 07.03.2013 № 144 та від 17.05.2013 № 263 (арк. справи 7, 9).
Згідно з пунктом 1 статті 9 Закону № 2464-VІ єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Відповідно до частини 3 статті 9 Закону № 2464-VІ, обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Відповідно до абзацу 1 частини 8 статті 9 Закону № 2464-VІ, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
У порушення зазначених вимог, відповідач суму єдиного внеску за період з 21.01.2013 по 31.07.2013 не сплатив, внаслідок чого має заборгованість у розмірі 4 149,46 гривень.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги прокурора Калінінського району м. Горлівки в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 4 149, 46 гривень є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 11, 17 - 20, 69 - 72, 94, 162, 163, 185 - 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов прокурора Калінінського району м. Горлівки в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 4 149,46 гривень - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) на користь управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області (ЄДРПОУ 21955080, р/р 37195104000509 у головному управління Державної казначейської служби України в Донецькій області, МФО 834016) заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 4 149 (чотири тисячі сто сорок дев'ять) гривень 46 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Старосуд І.М.