Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
02.09.2013 р. № 820/7749/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Піскун В.О.
при секретарі судового засідання - Мараєвій О.В.,
за участі:
представника позивача - Кітаєвой Ю.О.,
представника позивача - Касьяненко Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області до Житлово-комунального підприємства № 1 про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Житлово-комунального підприємства № 1, в якому просить суд з урахуванням наданих уточнень підтвердити обґрунтованість вжиття Територіальним управлінням Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області заходів реагування у сфері державного нагляду до Житлово-комунального підприємства № 1, шляхом обґрунтованості видання Розпорядження від 28.08.2013р. № 87-02, яким заборонено: зварювальні, газополум'яні роботи; роботи із застосуванням ручних електроінструментів; зберігання, експлуатація балонів із зрідженими та стиснутими газами; зварювальне обладнання, устаткування для газополум'яної обробки металів; посудини що працюють під тиском понад 0,7 МП; заборонити Житлово-комунальному підприємству № 1 (код ЄДРПОУ 32329969), розташованого за адресою: 63701, Харківська область, м. Куп'янськ, вул. Харківська, 8 виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: зварювальні, газополум'яні роботи; роботи із застосуванням ручних електроінструментів; зберігання, експлуатація балонів із зрідженими та стиснутими газами; зварювальне обладнання, устаткування для газополум'яної обробки металів; посудини що працюють під тиском понад 0,7 МП до отримання підприємством Дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, отримання якого передбачено ст. 21 Закону України «Про охорону праці» .
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на Закон України "Про охорону праці", Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", зазначивши, що висновками акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 21.08.2013 року №08-02-03/4 виявлені 37 порушення нормативно-правових актів з охорони праці (охорони надр), з яких 15 створюють загрозу життю та здоров'ю людей. У зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей було складено Розпорядження від 28.08.2013р. № 87-02, в якому забороняється виконання робіт, що стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали та просили суд задовольнити позов в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, надав до суд клопотання про розгляд даної справи без участі його представника та зазначив, що не заперечує проти позову.
Суд, заслухавши пояснення представників позивача по справі, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до направлення на проведення перевірку від 13.08.2013 року №08-01-26.02/4085-ПН у період з 15.08.2013 року по 21.08.2013 року посадовими особами Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області на підставі наказу №255 від 10.07.2013 року проведено перевірку Житлово-комунального підприємства № 1 (код ЄДРПОУ 32329969), розташованого за адресою: 63701, Харківська область, м. Куп'янськ, вул. Харківська, 8 (фактична адреса перевірки: Харківська обл., м. Куп'янськ, площа Леніна, б. 60) щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
Результати проведеної перевірки оформлені актом від 21.08.2013 року №08-02-03/4, один примірник якого відповідачем було отримано 21.08.2013 року та зазначено, що претензій до проведеної перевірки не має.
Відповідно до вказаного акту перевірки встановлено 37 порушення, з яких зазначені в рядках №№ 1, 2, 6, 8, 9, 11, 17, 18, 19, 20, 33, 34, 35, 36, 37 порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- керівник підприємства не створив службу охорони праці відповідно до "Типового положенням про службу охорони праці", що є порушенням вимог п. 1.1. "Типове положення про службу охорони праці" (далі НПАОП 0.00-4.21-04);
- на підприємстві відсутній вільний спеціаліст з охорони праці (кількість працюючих більше 50 чоловік), що є порушенням вимог п. 1.4. НПАОП 0.004.21-04;
- працівники, які виконують роботи підвищеної небезпеки не пройшли навчання і перевірку знань відповідних нормативно правових актів з охороні праці у встановленому порядку - не надана до перевірки відповідна документація, що є порушенням вимог п.4.1. НПАОП 0.00-4.12-05;
- на підприємстві допускаються працівники без навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охороні праці. Відсутні протоколи встановленої форми засідання комісії з перевірки знань із питань охорони праці, що є порушенням вимог п.3.14 НПАОП 0.00-4.12-05;
- з працівниками, які приймаються на постійну або тимчасову роботу, не проводиться вступний інструктаж з охорони праці з 30 травня 2013р., що є порушенням вимог п.6.3 НПАОП 0.00-4.12-05;
- на підприємстві не проводиться позачергове навчання і перевірка знань з питань охорони праці посадових осіб при переведенні його на іншу роботу, або призначенні його на іншу посаду (майстер слюсарної дільниці ОСОБА_3), що є порушенням вимог п.5.7 НПАОП 0.004.12-05;
- у майстра слюсарної дільниці - ОСОБА_3, структурного підрозділу підприємства, відсутні інструкції з охорони праці, які необхідні для працівників усіх професій і видів робіт, що виконується в даному підрозділі, а також перелік цих інструкцій, затверджений керівником, що є порушенням вимог п.5.5. НПАОП 0.00-4.15-98;
- до роботи допущено працівника (покрівельник - ОСОБА_4) при зміні технологічного процесу, без проведення позапланового інструктажу, що є порушенням вимог п.6.6 НПАОП 0.00-4.12-05;
- на підприємстві до роботи допускаються працівники без проходження обов'язкового періодичного медичного огляду (відсутній Акт, якій складається щорічно), що є порушенням вимог п.1.5., п.1.6., п.1.7., 1.9. «Положення про медичний огляд робітників певних категорій»;
- на підприємстві відсутній діючий дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки від органів Держгірпромнагляду (20 січня 2013р. закінчився термін дії дозволу № 027.10.63-45.22.1 від 20.01.2010р.), а саме: зварювальні, газополум'яні роботи; роботи із застосуванням ручних електроінструментів; зберігання, експлуатація балонів із зрідженими та стиснутими газами; зварювальне обладнання, устаткування для газополум'яної обробки металів; посудини, що працюють під тиском понад 0,7 МПа; що є порушенням вимог Постанови КМУ № 1107 от 26.10.2011 року «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;
- на підприємстві зберігаються балони без заглушок на бокових штуцерах вертелів балонів, що є порушенням вимог п.8.3.11 "Правила безпечної роботи з інструментом та пристроями" (далі НПАОП 0.00-1.30-01);
- на підприємстві не перевіряються різаки та горілки на газонепроникність та горіння. Журнал перевірок не наданий, що є порушенням вимог п. 8.3.69 НПАОП 0.00-1.30-01;
- на підприємстві не проводиться огляд та іспити на герметичність редукторів для газового зварювання, що є порушенням вимог п. 8.3.69 НПАОП 0.00-1.30-01;
- на підприємстві не проходять гідравлічні іспити на міцність рукава для газового зварювання, що є порушенням вимог п. 8.3.37 НПАОП 0.00-1.30-01;
- на підприємстві не пройшли державну повірку манометри на балонах з пропаном, що є порушенням вимог п. 4.12.6 «ПБСГУ».
У зв'язку виявленими порушеннями, зазначеними у рядках №№ 1, 2, 6, 8, 9, 11, 17, 18, 19, 20, 33, 34, 35, 36, 37 акту перевірки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, відповідача було попереджено про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва): зварювальні, газополум'яні роботи; роботи із застосуванням ручних електроінструментів; зберігання, експлуатація балонів із зрідженими та стиснутими газами; зварювальне обладнання, устаткування для газополум'яної обробки металів; посудини що працюють під тиском понад 0,7 МП.
28.08.2013 року Територіальним управлінням Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області було видано Розпорядження № 87-02, яким заборонено: зварювальні, газополум'яні роботи; роботи із застосуванням ручних електроінструментів; зберігання, експлуатація балонів із зрідженими та стиснутими газами; зварювальне обладнання, устаткування для газополум'яної обробки металів; посудини що працюють під тиском понад 0,7 МП, що проводяться за адресою: Харківська обл., м. Куп'янськ, площа Леніна, б. 60.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгіпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Відповідно до вимог ст.38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у т.ч. на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 року за № 1531/20269 (далі - Положення № 826), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення № 826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або, якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Статтею 21 Закону України "Про охорону праці" зокрема встановлено, що виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.
Роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання.
Порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
У разі коли роботодавець не одержав зазначеного дозволу, місцевий орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, за поданням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, вживає заходів до скасування державної реєстрації цього підприємства у встановленому законом порядку за умови, якщо протягом місяця від часу виявлення вказаних недоліків роботодавець не провів належних заходів з їх усунення.
Технологічні процеси, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, хімічні речовини і їх сполуки та інша небезпечна продукція, придбані за кордоном, допускаються в експлуатацію (до застосування) лише за умови проведення експертизи на відповідність їх нормативно-правовим актам з охорони праці, що чинні на території України.
Згідно пункту 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року №1107, - дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається роботодавцеві на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3.
Як вбачається з матеріалів справи, на підприємстві відсутні відповідні дозволи на експлуатацію (застосування) зазначених в акті перевірки машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, які є на підприємстві відповідача (термін дії відповідного дозволу на підприємстві закінчився 20.01.2013 року).
Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням загрози життю та здоров`ю людей, а також з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров`ю людей, є підстави для заборони Житлово-комунальному підприємству № 1 виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: зварювальні, газополум'яні роботи; роботи із застосуванням ручних електроінструментів; зберігання, експлуатація балонів із зрідженими та стиснутими газами; зварювальне обладнання, устаткування для газополум'яної обробки металів; посудини що працюють під тиском понад 0,7 МП до отримання підприємством Дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, отримання якого передбачено ст. 21 Закону України «Про охорону праці»
Відповідно до п.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частина 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Оскільки позивачу ухвалою суду від 30.08.2013 року відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення в справі, на підставі ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 162, 163, 167, 183-6, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області до Житлово-комунального підприємства № 1 про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити в повному обсязі.
Підтвердити обґрунтованість вжиття Територіальним управлінням Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області заходів реагування у сфері державного нагляду до Житлово-комунального підприємства № 1 (код ЄДРПОУ 32329969), розташованого за адресою: 63701, Харківська область, м. Куп'янськ, вул. Харківська, 8, шляхом обґрунтованості видання Розпорядження від 28.08.2013р. № 87-02, яким заборонено: зварювальні, газополум'яні роботи; роботи із застосуванням ручних електроінструментів; зберігання, експлуатація балонів із зрідженими та стиснутими газами; зварювальне обладнання, устаткування для газополум'яної обробки металів; посудини що працюють під тиском понад 0,7 МП.
Заборонити Житлово-комунальному підприємству № 1 (код ЄДРПОУ 32329969), розташованого за адресою: 63701, Харківська область, м. Куп'янськ, вул. Харківська, 8, виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: зварювальні, газополум'яні роботи; роботи із застосуванням ручних електроінструментів; зберігання, експлуатація балонів із зрідженими та стиснутими газами; зварювальне обладнання, устаткування для газополум'яної обробки металів; посудини що працюють під тиском понад 0,7 МП до отримання підприємством Дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, отримання якого передбачено ст. 21 Закону України «Про охорону праці».
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до ч. 13 ст. 183-6 КАС України він має право подати заяву про скасування цих заходів реагування, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який ухвалив постанову про підтвердження обґрунтованості заходів реагування, вжитих суб'єктом владних повноважень.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом трьох днів з дня її ухвалення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Піскун В.О.