Постанова № 33221197, 22.08.2013, Токмацький районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
22.08.2013
Номер справи
328/2614/13-а
Номер документу
33221197
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

328/2614/13-а

22.08.2013

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2013 року м. Токмак

Токмацький районний суд Запорізької області у складі головуючого судді Курдюкова В.М., при секретарі судового засідання Симоненко В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Токмацького районного суду справу за адміністративним позовом Токмацького міжрайонного прокурора в інтересах Державної екологічної інспекції у Запорізькій області до Новомиколаївської сільської ради Токмацького району Запорізької області про зобов’язання суб’єкта владних повноважень вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, яким просить:

- визнати неправомірною бездіяльність Новомиколаївської сільської ради Токмацького району щодо неоформлення правовстановлюючих документів на розміщення та експлуатацію полігону твердих побутових відходів;

- зобов'язати Новомиколаївську сільську раду Токмацького району протягом 12 місяців з моменту набрання судовим рішенням законної сили, зареєструвати речові права на земельні ділянки, які використовуються для збирання, зберігання, сортування, оброблення, перероблення, утилізації, видалення, знешкодження та захоронення відходів;

- зобов'язати Новомиколаївську сільську раду Токмацького району протягом 12 місяців з моменту набрання судовим рішенням законної сили, отримати спеціальний паспорт на місце видалення твердих побутових відходів;

- зобов'язати Новомиколаївську сільську раду Токмацького району протягом 12 місяців з моменту набрання судовим рішенням законної сили, організувати збирання і видалення побутових відходів виключно на створений, відповідно до вимог чинного законодавства., полігон для їх захоронення;

- зобов'язати Новомиколаївську сільську раду Токмацького району протягом 12 місяців з моменту набрання судовим рішенням законної сили, отримати дозвіл на розміщення та ліміти на утворення та розміщення відходів;

Позов обґрунтовує наступним.

Токмацькою міжрайонною прокуратурою із залученням спеціалістів Державної екологічної інспекції в Запорізькій області проведено перевірку дотримання Новомиколаївською сільською радою Токмацького району Запорізької області вимог законодавства України про відходи, в результаті якої встановлено, що в порушення вищезазначених норм вимог законодавства України про відходи, не організовано роздільне збирання корисних відходів на території сільської ради, місця видалення відходів не паспортизовані, схему санітарного очищення населеного пункту не розроблено, пошарове ущільнення та загортання відходів на полігоні не проведено, дозвіл на розміщення відходів не одержано. Відходи розміщуються безсистемно, без дотримання технологічного процесу захоронення відходів. Сміттєзвалища не відповідають санітарним нормам і правилам, експлуатуються без відповідної документації.

Крім того, документи, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під вказаним сміттєзвалищем у встановленому законом порядку відсутні, що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України де вказано, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».T>

Доказами бездіяльності відповідача щодо оформлення документів на розміщення та експлуатацію полігону твердих побутових відходів є акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 29 березня 2013 року, припис від 29 березня 2013 року.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено надання згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об'єктів, у тому числі місць чи об'єктів для розміщення відходів.

Згідно з вимогами ч 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить підготовка і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, участь у підготовні загальнодержавних і регіональних програм охорони довкілля, визначення території для розміщення відходів.

Нормами ст. 21 Закону України «Про відходи» визначено, що органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: виконання вимог законодавства про відходи, організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення. а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів,, затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням, вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами.

Відповідно до вимог ст. 33 Закону України «Про відходи», на кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.

Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування, з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.

Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів.

Забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія.

Новомиколаївською сільською радою Токмацького району не вживаються заходи щодо виконання вимог чинного законодавства у сфері поводження з відходами.

Представник позивача в судовому засіданні позов та обставини, якими він обґрунтований підтримав.

Представник Державної екологічної інспекції у Запорізькій області в судове засідання не з'явився, надав заяву, в якій просить розглянути позов за його відсутності, позов підтримав.

Представник відповідачі в судове засідання не з'явився, надав заяву, в якій просить розглянути позов за його відсутності, позов визнав частково.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

29.03.2013 року державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області, згідно наказу Державної екологічної інспекції у Запорізькій області від 20.03.2013 № 204 була проведена планова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища Новомиколаївською сільською радою, що підтверджується Актом від 29.03.2013 року. За результатами перевірки було складено Припис від 29.03.2013 № 32/07П відповідно до якого Новомиколаївському сільському голові було приписано: «Ліквідувати несанкціоновані та неконтрольовані сміттєзвалища твердих побутових відходів за межами наступних населених пунктів: с. Новомиколаївка, с. Веселе, с. Запоріжжя, с. Мостове, с. Курошани, с. Українка, відповідно до акту перевірки від 29.03.2013 року. Організувати збирання та вивезення побутових відходів з підконтрольних населених пунктів (с. Новомиколаївка, с. Веселе, с. Запоріжжя, с. Мостове, с. Курошани, с. Українка). Розробити та затвердити схему санітарного очищення підконтрольних населених пунктів (с. Новомиколаївка, с. Веселе, с. Запоріжжя, с. Мостове, с. Курошани, с. Українка)». Термін виконання припису – 15.05.2013 року. Припис Новомиколаївський сільський голова прийняв до виконання.

Згідно ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Рішенням Новомиколаївської сільської ради відведені земельні ділянки під полігони для зберігання та утилізації відходів, речові права на які, відповідно до чинного законодавства, підлягають державній реєстрації.

Відповідно до п. 38) ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до виключної компетенції сільських рад віднесено надання згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об'єктів, у тому числі місць чи об'єктів для розміщення відходів.

Згідно з вимогами пп. 2) п. а) ч 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до власних повноважень виконавчих органів сільських рад належить підготовка і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, участь у підготовні загальнодержавних і регіональних програм охорони довкілля, визначення території для розміщення відходів. Пп. 7) п. а) ч. 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до делегованих повноважень виконавчих органів сільських рад належить визначення території для розміщення відходів відповідно до законодавства.

Нормами ст. 21 Закону України «Про відходи» визначено, що органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: виконання вимог законодавства про відходи; розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів; організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням; вжиття заходів для стимулювання суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами; вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами; координацію діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, що знаходяться на їх території, в межах компетенції; здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території; ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів; сприяння роз'ясненню законодавства про відходи серед населення, створення необхідних умов для стимулювання залучення населення до збирання і заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини; здійснення інших повноважень відповідно до законів України; надання згоди на розміщення на території села, селища, міста місць чи об'єктів для зберігання та захоронення відходів, сфера екологічного впливу функціонування яких згідно з діючими нормативами включає відповідну адміністративно-територіальну одиницю; надання дозволів на будівництво або реконструкцію об'єкта поводження з відходами на відповідній території селища або міста у порядку, визначеному законом; надання дозволів на експлуатацію об'єкта поводження з небезпечними відходами на відповідній території селища або міста у порядку, визначеному законом; здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з виробничими та побутовими відходами відповідно до закону та розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи. Органи місцевого самоврядування приймають рішення про відвід земельних ділянок для розміщення відходів і будівництва об'єктів поводження з відходами.

Відповідно до вимог ст. 33 Закону України «Про відходи», на кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів. Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування, з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання. Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів. Забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія.

Ч. 2 ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища визначено, що розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

Наведені вимоги законів вказують на те, що на органи місцевого самоврядування покладені обов’язки щодо дотримання вимог Законів України «Про охорону навколишнього природного середовища» та «Про відходи», які відповідачем не виконуються.

P class="ps2">ss="fs17">Враховуючи, що прокурор звільнений від сплати судового збору на підставі ч. 1 п. 11 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», суд стягує його з відповідача.

s="fs17">На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 6, 7, 11, 17, 71, 159-163, 167 КАС України, суд,-

FONT class="fs16">ПОСТАНОВИВ:ONT>

Позов Токмацького міжрайонного прокурора в інтересах Державної екологічної інспекції у Запорізькій області до Новомиколаївської сільської ради Токмацького району Запорізької області про зобов’язання суб’єкта владних повноважень вчинити певні дії задовольнити.

Визнати неправомірною бездіяльність Новомиколаївської сільської ради Токмацького району Запорізької області по оформленню правовстановлюючих документів на розміщення та експлуатацію полігону твердих побутових відходів.

Зобов'язати Новомиколаївську сільську раду Токмацького району Запорізької області зареєструвати речові права на земельні ділянки, які використовуються для збирання, зберігання, сортування, оброблення, перероблення, утилізації, видалення, знешкодження та захоронення відходів в строк до 22.08.2014 року.

Зобов'язати Новомиколаївську сільську раду Токмацького району отримати спеціальний паспорт на місця видалення твердих побутових відходів в строк до 22.08.2014 року.

Зобов'язати Новомиколаївську сільську раду Токмацького району Запорізької області організувати збирання і видалення побутових відходів виключно на створені відповідно до вимог чинного законодавства полігони для їх захоронення в строк до 22.08.2014 року.

Зобов'язати Новомиколаївську сільську раду Токмацького району Запорізької області отримати дозвіл на розміщення та ліміти на утворення та розміщення відходів в строк до 22.08.2014 року.

Стягнути з Новомиколаївської сільської ради Токмацького району Запорізької області судовий збір в розмірі 34,41 гривні, перерахувавши на рахунок № 31214206700014, отримувач коштів - Токмацьке УДКСУ (м. Токмак, Токмацький р-н), код отримувача за ЄДРПОУ - 37942194, код банку отримувача (МФО) – 813015, код класифікації доходів бюджету – 22030001, призначення платежу - судовий збір за позовом Токмацького міжрайонного прокурора до Новомиколаївської сільської ради Токмацького району Запорізької області, Токмацький районний суд Запорізької області, код ЄДРПОУ 37429200.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Токмацький районний суд шляхом подачі апеляції протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя: