Постанова № 33219212, 29.08.2013, Лівобережний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
29.08.2013
Номер справи
265/6040/13-а
Номер документу
33219212
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 265/6040/13-а

Провадження № 2-а/265/229/13

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 серпня 2013 року місто Маріуполь

Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:

головуючого судді Копилової Л.В.,

при секретарі Єфремовій О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області про визнання неправомірними та скасування рішень про відмову у перерахунку пенсії та зобов"язання провести перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області (далі- управління) визнання неправомірними та скасування рішень про відмову у перерахунку пенсії та зобов"язання провести перерахунок пенсії, посилаючись на те, що їй призначена пенсія за віком на підставі Закону України «Про державну службу» з 08 грудня 2006 року в розмірі 80% від заробітку. Рішенням управління № 2102 від 30 травня 2013 року їй було відмовлено в перерахунку пенсії по заробітку згідно її заяви від 18 квітня 2013 року до якої вона додала довідку про заробітну плату № 137/10/05-13 від 05.09.2012 року за період роботи з 01.10.1996 року по 31.08.2004 року, довідку № 75/10/05-13 від 18.04.2013 року, довідку № 01/0309 від 05.04.2013 року, в які включені премії, щомісячні премії, премії до державних та професійних свят. Рішенням відповідача № 3668 від 06.08.2013 року їй відмовлено в перерахунку пенсії за віком на підставі Закону України «Про державну службу» з 13.03.2012 року згідно її заяви від 06.08.2013 року до якої вона додала довідку про заробітну плату від 18.07.2013 року № 01/03-20, в яку включені виплати матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, індексація грошових доходів.

Вважає вищевказані рішення відповідача неправомірними та такими, що підлягають скасуванню. Так, вона має стаж державної служби 10 років 0 місяців 05 днів, загальний стаж 39 років 8 місяців 17 днів. Для перерахунку пенсії нею було подано заяви та додатки: довідку про заробітну плату № 137/10/05-13 від 05.09.2012 року за період з 01.10.1996 року по 31.08.2004 року, довідку № 75/10/05-13 від 18.04.2013 року, довідку № 01/0309 від 05.04.2013 року та довідку про заробітну плату від 18.07.2013 року № 01/03-20. Після отримання рішень відповідача вона дізналася, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, щомісячні премії, премії до державних та професійних свят не враховуваються при призначені (перерахунку) пенсії, так як вони начебто не носять систематичного характеру. Отже при призначені (перерахунку) їй пенсії відповідач не включив в розрахунок суму матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, премії, матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, щомісячні премії, премії до державних та професійних свят. До форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії були внесені зміни постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року та в цій довідці передбачено надання також довідки про розмір інших виплат, які враховуються при обчисленні пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхуваня, додається. Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань та індексація заробітної плати згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 212 є складовою заробітної плати. На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексацію нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій до пенсійного фонду довідці форми 5-1. Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії, стипендії, оплата праці, суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я. Індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи. Таким чином, відповідач при обчисленні пенсії не врахував вищенаведені суми, які є складовою частиною заробітної плати, тому такі дії відповідача вона вважає незаконними.

Просить суд визнати протиправними та скасувати рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язати його провести перерахунок призначеної їй пенсії і провести виплату з урахуванням в складі заробітної плати індексації грошового забезпечення, премії, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально- побутових питань, щомісячної премії, премії до державних та професійних свят за останні 24 календарних місяці роботи перед зверненням за пенсією.

Позивачка ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримала свої позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача, Матвійчук Н.Є., яка діє на підставі довіреності, в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, пояснивши суду, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні з 08.12.2006 року, як отримувач пенсії за віком - держслужбовець. Пенсія їй призначена згідно із Законами України «Про державну службу» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивачка звернулась за перерахунком пенсії по заробітку відповідно до довідки № 137/10/05-013 від 25.09.2012 року - 18.04.2013 року. Рішенням начальника управління № 2102 від 30.05.2013 р. ОСОБА_1 відмовлено в тому, однак вказане рішення не містить посилання про відмову в зарахуванні матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань. Вважає, що в позовній заяві відсутні обгрунтовані причини визнання вказаного рішення противоправним та скасування його.

Вдруге позивачка звернулась до управління 06.08.2013 року для прерахунку її пенсії з урахуванням довідки про розмір надбавок та доплат від 18.07.2013 р. № 01/03-20. Рішенням начальника управління від 06.08.2013 р. № 3668 позивачці було відмовлено в тому. Однак вважає таку відмову щодо зарахування для розрахунку заробітної плати для пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення законною. Так як ст.1 Закону України «Про оплату праці» визначає заробітну плату як виногороду, обчислену, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу. Стаття 2 цього Закону, яка визначає структуру заробітної плати, не містить вказівки на те, що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати і у зазначеній нормі Закону відсутнє таке поняття як матеріальна допомога. Закон України «Про державну службу» надає можливість встановлювати державним службовцям надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки та доплати, а також надавати матеріальну допомогу для вирішення соціально побутових питань. Відповідно до п.2.3 ст.2 «Інструкції про статистику заробітної плати», яка затверджена наказом Державного комітету статистики України від 27.01.2004 р. № 114/8713, матеріальна допомога, яка носить системний зарактер, і надається всім або більшості робітників - входить в склад фонду оплати праці. Згідно до п.2 постанови КМУ «Про впорядкування умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів» № 2288 від 13.12.1999 року керівникам органів і головам рад, зазначених у п.1 цієї постанови, надане право у межах установленого фонду оплати встановлювати спеціалістам і службовцям надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 50% посадового окладу та надавати працівникам матеріальну допомогу на оздоровлення і для вирішення соціально-побутових питань в розмірі середньомісячної заробітної плати. У відповідності до постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсій» та постанови КМУ від 23.04.2003 року № 851 «Про внесення змін до постанови КМУ від 31.05.2000 р. № 865» при визначенні пенсії до заробітку для обчислення пенсій матеріальна допомога не включається, оскільки є одноразовою виплатою, а не складовою частиною заробітної плати. Матеріальна допомога, що надавалась позивачкі не мала системний характер, а тому не може бути врахована при перерахунку пенсії. Крім того, позивачка зверталась в управління для перерахунку пенсії по заробітку з урахуванням довідки від 18.07.2013 року в якій зазначені лише показники матеріальної допомоги на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати. Просить відмовити в позові повністю.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані документи, всебічно і об'єктивно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких грунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

В період з 02 жовтня 2000 року по 01 вересня 2004 року позивачка ОСОБА_1 працювала в органах державної податкової інспекції.

В період з 02 вересня 2004 року по 29 грудня 2006 року позивачка працювала на посаді головного спеціаліста відділу житлових субсидій управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської районної адміністрації, звільнена з посади у зв»язку з досягненням граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування.

Як видно із довідок про заробітну плату позивачки, її заробітна плата складалася з посадового окладу, надбавки за вислугу років, надбавки за ранг, надбавки за спеціальне звання, надбавки за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексаці заробітної плати, надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, премій та інших виплат.

Рішенням управління № 2102 від 30 травня 2013 року позивачці ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії по заробітку згідно її заяви від 18 квітня 2013 року на підставі того, що згідно наданих нею документів до такої заяви при їх перегляді встановлено, що розмір її заробітку зменшується, тому в перерахунку її пенсії їй відмовлено.

Рішенням відповідача № 3668 від 06.08.2013 року позивачці ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії за віком на підставі Закону України «Про державну службу» з 13.03.2012 року згідно її заяви від 06.08.2013 року, так як в наданій нею довідці включені виплати матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, індексація грошових доходів, які не належать до інших надбавок, носять системний характер, а тому не враховуються для обчисленні пенсії.

Згідно ч.2 ст.37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», (далі -Закон) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч.2 ст.33 Закону, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч.7 ст.33 Закону, державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Частиною 2 ст.2 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 «Про оплату праці», визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов»язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Аналогічні положення містяться й в п. 2.2.2 ст.2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно п. 2.3.3 ст. 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.

Відповідно до ст.2 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії.

Із змісту статті 40 вказаного Закону видно, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Таким чином, суд вважає, що відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивачки повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за N 1161/15852, дійсно було передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Дана постанова була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15852.

Однак, постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/2670» затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (далі -форма № 5-1), якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань (графа 5) є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Стеттею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При таких обставинах суд приходить до висновку про часткове задоволення позову ОСОБА_1 про визнання неправомірним та скасування рішення управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області № 3668 від 06 серпня 2013 року та зобов»язання відповідача провести позивачці перерахунок пенсії.

Щодо позовних вимог про визнання неправомірним та скасування рішення управління № 2102 від 30 травня 2013 року, то суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в цій частині, так як вказаним рішенням позивачці ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії по заробітку на підставі того, що згідно наданих нею документів до такої заяви при їх перегляді встановлено, що розмір її заробітку зменшується, однак не з тих підстав, на які вона посилається у своїй позовній заяві.

Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.

На підставі ст.ст.19,46 Конституції України, Законом України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/2670» , Законом України від 24 березня 1995 року № 108/95 «Про оплату праці», ст.ст. 158 - 163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області про визнання неправомірним та скасування рішень про відмову у перерахунку пенсії та зобов»язання провести перерахунок пенсії, задовольнити частково.

Визнати неправомірним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області № 3668 від 06 серпня 2013 року про відмову в перерахунку пенсії по заробітку ОСОБА_1.

Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії і здійснити виплату з урахуванням в складі заробітної плати індексації грошового забезпечення, премії, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної премії, премії до державних та професійних свят за останні 24 календарних місяці її роботи перед звернення за пенсією, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а з 01 січня 2012 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування), з урахуванням фактично отриманих сум, з моменту звернення ОСОБА_1 з завою про перерахунок пенсії - 06 серпня 2013 року.

В іншій частині задоволення позову, відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 з державного бюджету України витрати по сплаті судового збору в сумі 57 (п»ятдесят сім) гривень 35 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя Орджонікідзевського районного суду

міста Маріуполя Донецької області Л.В.Копилова