Постанова № 33205579, 22.08.2013, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.08.2013
Номер справи
816/4347/13-а
Номер документу
33205579
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/4347/13-а

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Головка А.Б.,

при секретарі - Ковальові Д.О.,

за участю:

представника позивача - Міняйло Г.Ю.,

представника відповідача - Пасько Т.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" до Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, -

В С Т А Н О В И В:

19 липня 2013 року Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства "Полтаватеплоенерго" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Полтаві про скасування податкових повідомлень-рішень від 08.07.2013 року № 0009991503 та № 0010001503.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що підприємство не мало обов'язку щодо сплати частини чистого прибутку до обласного бюджету та, відповідно, не мало обов'язку щодо подання розрахунку до податкового органу, у зв'язку із чим відсутні підстави для застосування штрафу відповідно до пункту 120.1 статті 120 Податкового кодексу України.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову, просив відмовити в його задоволенні. У письмових запереченнях зазначив, що перевіркою встановлено неподання платником розрахунків частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до обласного бюджету для підприємств, установ і організацій, внаслідок чого до позивача правомірно застосовано штраф у розмірі 170 грн. та за ті самі дії, вчиненні платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, в розмірі 4080 грн.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на наступні обставини.

Судом встановлено, що ДПІ у м. Полтаві 07.06.2013 року проведено камеральну перевірку з питань своєчасності подання Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго" розрахунку частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до бюджету для підприємств, установ і організацій за І кв. 2012 року, за І півріччя 2012 року, за 9 місяців 2012 року, за 2012 рік та за І квартал 2013 року, результати якої оформлено актом перевірки № 3186/15.1/03338030 від 07.06.2013 року

Проведеною перевіркою встановлено, що позивачем не подано розрахунки частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до обласного бюджету для підприємств, установ і організацій за І квартал 2012р., за І півріччя 2012р., за 9 місяців 2012р., за 2012р. та за І квартал 2013р.

За наслідками виявлених порушень податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення № 0009991503 від 08.07.2013 року, яким визначено суму грошового зобов'язання зі сплати штрафних санкцій в розмірі 170 грн. та № 0010001503 від 08.07.2013 року, яким визначено суму грошового зобов'язання зі сплати штрафних санкцій в розмірі 4 080 грн.

Позивач не погодився із вказаними податковими повідомленнями-рішеннями та оскаржив їх до суду.

Надаючи правову оцінку спірним податковим повідомленням-рішенням суд дійшов до наступних висновків.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст.69 Бюджетного кодексу України встановлено, що до доходів загального фонду місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належить частина чистого прибутку комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до бюджету, у порядку, визначеному Верховною Радою АРК, відповідними місцевими радами.

Відрахування до місцевих бюджетів частини чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань здійснюється підприємствами за наявності порядку відрахування частини чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань, затвердженого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, відповідними місцевими радами. У разі відсутності порядку відрахування частини чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань, затвердженого відповідними органами місцевого самоврядування, частина чистого прибутку (доходу), враховуючи пункт 1 статті 7 Бюджетного кодексу України, а саме відносини у сфері господарювання регулюються Конституцією України, Бюджетним кодексом, законами України, нормативно-правовими актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також іншими нормативними актами, повинна сплачуватися такими підприємствами згідно із Порядком відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями, затвердженим Постановою КМУ № 138 від 23.02.2011р.

Контроль за відрахуванням до державного бюджету частини чистого прибутку державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями покладено на Державну податкову службу згідно із Порядком № 138.

Порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями визначений постановою Кабінету Міністрів України №138 від 23.02.2011р.

Обласною радою Рішенням 9 сесії Обласної ради VI скликання від 28.12.2011р. "Про обласний бюджет на 2012р." встановлено": розмір відрахування частини прибутку (доходу) до обласного бюджету для підприємств, установ і організацій (крім бюджетних), майно яких є спільною власністю територіальних громад області, на рівні 10 відсотків. У разі спрямування господарською організацією частини прибутку на розвиток власної матеріально-технічної бази (капітальні видатки), розмір відрахувань частини прибутку зменшується на суму цих капітальних видатків.

Обласною радою Рішенням 14 сесії Обласної ради VI скликання від 21.12.2012р. "Про обласний бюджет на 2013 р." було встановлено": розмір відрахування частини прибутку (доходу) до обласного бюджету для підприємств, установ і організацій (крім бюджетних), майно яких є спільною власністю територіальних громад області, на рівні 10 відсотків. У разі спрямування господарською організацією частини прибутку на розвиток власної матеріально-технічної бази (капітальні видатки), розмір відрахувань частини прибутку зменшується на суму цих капітальних видатків.

Комунальні унітарні підприємства та їх об'єднання подають до органів державної податкової служби Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю за Ф № 2 "Звіт про фінансові результати", складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, та формою, затвердженою наказом ДПА України № 285 від 16.05.2011р., і сплачують задекларовані в Розрахунку суми податкового зобов'язання частини чистого прибутку (доходу).

Адміністрування податків та зборів, визначених у розділі І Кодексу, а також контролю за дотриманням вимог податкового та іншого законодавства у випадках, коли здійснення такого контролю покладено на контролюючі органи, визначено розділом II Кодексу (пункт 40.1 статті 40 Кодексу).

Відповідно до пункту 41.1 статті 41 розділу II Кодексу контролюючими органами є, зокрема, органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункту 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (пункт 110.1 розділу II статті 110 Кодексу).

Згідно з пунктом 120.1 статті 120 розділу II Кодексу неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), -

тягнуть за собою накладання штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Ті самі дії, вчиненні платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, -

тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Таким чином, у разі неподання або несвоєчасного подання Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, до органу державної податкової служби протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду, платники несуть відповідальність, передбачену Кодексом, зокрема пунктом 120.1 статті 120 Кодексу.

Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго" не подано до ДПІ у м. Полтаві розрахунки частини чистого прибутку за І квартал 2012 р. за І півріччя 2012р., за 9 місяців 2012р., за 2012 р., за І квартал 2013р., чим порушено норми Податкового кодексу України.

За результатами проведеної камеральної перевірки винесено податкове повідомлення-рішення № 0009991503 від 08.07.2013р., яким визначено суму грошового зобов'язання зі сплати штрафних санкцій в розмірі 170 гри. за неподання позивачем розрахунку частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до обласного бюджету для підприємств, установ і організацій за І квартал 2012р.

Крім того, перевіркою встановлено, що на порушення приписів пп. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПК України Позивачем не подано розрахунок частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до обласного бюджету для підприємств, установ і організацій за І півріччя 2012р., за 9 місяців 2012р., за 2012р. та за І квартал 2013р., тобто ті самі дії, вчиненні платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення.

За наслідками виявлених порушень податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення № 0010001503 від 08.07.2013р., яким визначено суму грошового зобов'язання зі сплати штрафних санкцій в розмірі 4 080 грн., по 1020 гривень за кожне таке неподання.

Таким чином, перевіркою встановлено повторне неподання платником розрахунку частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до обласного бюджету для підприємств, установ і організацій, що вчинено протягом року, в період якого до підприємства вже застосовано штрафні санкції.

Суд відхиляє доводи позивача про те, що підприємство не мало обов'язку щодо подання розрахунку до податкового органу, у зв'язку із відсутністю обов'язку сплати частини чистого прибутку до обласного бюджету, оскільки у разі відсутності частини чистого прибутку, що підлягає відрахуванню до обласного бюджету, або встановлення нульового розміру відрахування, позивач не звільняється від обов'язку подавати податкові розрахунки контролюючому органі із нульовими показниками.

За таких обставин, спірні податкові повідомлення-рішення № 0009991503 від 08.07.2013р. та № 0010001503 від 08.07.2013р., винесені за наслідками проведеної перевірки, повністю відповідають нормам чинного законодавства та скасуванню не підлягають.

Таким чином, позовні вимоги Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" необґрунтовані та задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" до Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 27 серпня 2013 року.

Суддя А.Б. Головко