Постанова № 33197912, 22.08.2013, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.08.2013
Номер справи
818/3961/13-а
Номер документу
33197912
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 серпня 2013 р. Справа № 818/3961/13-a

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кравченка Є.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Сахно М.В.,

представника позивача - Юрченка О.Г.,

представника відповідача - Страшенко А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Конотопський завод по ремонту дизель-потягів" до Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Конотопський завод по ремонту дизель-потягів" (далі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - відповідач) про скасування рішення від 05.03.2013 № 37 про повернення страхових коштів та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в частині повернення до ФСС з ТВП грошових коштів в розмірі 3 675, 00 грн., та застосування штрафу у розмірі 1 837, 50 грн.

Свої вимоги мотивує тим, що виконавчою дирекцією Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було проведено перевірку з питань отримання фінансування та законності витрачання коштів бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Товариством з обмеженою відповідальністю "Конотопський завод по ремонту дизель-потягів", за результатами якої було складено акт перевірки від 15.02.2013. Зокрема, було виявлено порушення порядку використання страхових коштів, а саме: путівка до ПРАТ "Укрпрофоздоровлення" ДП "Клінічний санаторій "Авангард" вартістю 5 250, 00 грн. з доплатою у розмірі 1 575, 00 грн. терміном заїзду з 28.07.2013 видана ОСОБА_3 та поділена з дружиною ОСОБА_4, згідно згоди адміністрації санаторія на поділ путівки. Путівка надана ОСОБА_4, за відсутності медичної довідки форми 070/о, що призвело до переплати коштів Фонду в сумі 3 675, 00 грн., чим порушено пункти 4.1. та 4.11. Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів фонду соціального страхування з тимчасовою втратою працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.02.2009 № 12. На підставі акту від 15.02.2013 відповідачем прийнято оскаржуване рішення, яке позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки ОСОБА_3 самостійно прийняв рішення про розподіл путівки та самостійно отримав на це дозвіл адміністрації санаторно-курортного закладу. Комісія із загальнообов'язкового державного соціального страхування підприємства не приймала рішення про поділ путівки для спільного санаторно-курортного лікування ОСОБА_3 та його дружини, а тому не перевіряла наявність у ОСОБА_4 медичної довідки.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини викладені в позовні заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував в повному обсязі та пояснив, що виконавчою дирекцією Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було проведено перевірку з питань отримання фінансування та законності витрачання коштів бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Товариством з обмеженою відповідальністю "Конотопський завод по ремонту дизель-потягів" за період з 01.01.2012 по 31.12.2012. Перевіркою було встановлено, що позивачем видана путівка до ПРАТ "Укрпрофоздоровлення" ДП "Клінічний санаторій "Авангард" вартістю 5 250, 00 грн. з доплатою у розмірі 1 575, 00 грн. терміном заїзду з 28.07.2013 ОСОБА_3 та поділена з дружиною ОСОБА_4 без медичної довідки для отримання путівки (до перевірки надана медична довідка форми № 070/о від 24.09.2013 № 344), чим порушено пункти 4.1 та 4.11 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 25.02.2009 №12.

Нормами чинного законодавства встановлено, що першочерговий контроль за використанням путівок здійснюється комісією із соціального страхування підприємства. Відповідно до статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми. Оскільки, позивачем не було проведено належного контролю за використанням путівки до ПРАТ "Укрпрофоздоровлення" ДП "Клінічний санаторій "Авангард", то відділенням Фонду 05.03.2013 винесено рішення № 37 про повернення коштів фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яким визначена сума коштів, що підлягають поверненню до Фонду в розмірі 3 675, 00 грн. та штрафна санкція в сумі 1 837, 50 грн., на загальну суму 5 512, 50 грн.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Відповідно до Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої постановою правління Фонду від 22.12.2010 № 29 (далі - Інструкція № 29), та планування графіку перевірок виконавчою дирекцією Сумського обласного відділення Фонду проведено планову перевірку по коштах Фонду у Товариства з обмеженою відповідальністю "Конотопський завод по ремонту дизель-потягів", за результатами якої складено акт від 15.02.2013 № 05-10-04/08 (а.с. 71-75).

В ході перевірки було встановлено ряд порушень вимог діючого законодавства, зокрема, ч.1, ч.2 ст.47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 року № 2240-ІІІ (далі - Закон № 2240-ІІІ), п.п. 4.1, 4.9 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду від 25 лютого 2009 р. № 12 (далі - Порядок № 12), що призвело до неправомірного використання коштів Фонду у сумі 3 675,00 грн.

Так, комісією із загальнообов'язкового державного соціального страхування підприємства на підставі особистої заяви (а.с. 17) та наданої медичної довідки ф. № 070/о (а.с. 18) прийнято рішення про надання працівнику ОСОБА_3 санаторно-курортної путівки в ПРАТ «Укрпрофоздоровлення» ДП «Клінічний санаторій «Авангард» вартістю 5 250, 00 грн. В наданому ОСОБА_3 зворотньому талоні (а.с. 24) зазначений факт розподілу путівки між ОСОБА_3 та його дружиною ОСОБА_4, яка працює на іншому підприємстві. На момент заїзду 28.07.2012 у ОСОБА_4 була відсутня довідка ф.070/о, проте до матеріалів перевірки додана довідка ф.070/о, видана 24.09.2012 (а.с. 21).

На підставі акту перевірки, 05.03.2013 директором виконавчої дирекції Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийнято рішення № 37 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "Конотопський завод по ремонту дизель-потягів" застосовані фінансові санкції на загальну суму 5 512, 50 грн., з яких: сума неправомірно витрачених коштів у розмірі 3 675, 00 грн.; штраф у розмірі 50% неправильно витрачених страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг у розмірі 1 837, 50 грн. (а.с. 16).

Позивач, не погодившись з оскаржуваним рішенням, 21.03.2013 звернувся до відповідача зі скаргою (а.с. 25-27), рішенням якого від 03.04.2013 № 01-20-06/0776 позивачеві було відмовлено у задоволенні скарги (а.с. 28-30).

Позивач, не погодившись із рішенням відповідача, звернувся до Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності України зі скаргою. За результатами розгляду скарги позивача, рішенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності України про результати розгляду скарги від 14.05.2013 року № 209 позивачеві було відмовлено у задоволенні його скарги (а.с. 33-36).

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до преамбули Закону України від 18.01.2001 №2240-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» (далі - Закон №2240-III) цей Закон відповідно до «Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначає правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей.

Згідно частини 1 статті 9 Закону №2240-III Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів.

Відповідно до статті 34 Закону №2240-III за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, надається, зокрема, забезпечення оздоровчих заходів (оплата путівок на санаторно-курортне лікування застрахованим особам та членам їх сімей, до дитячих оздоровчих закладів, утримання санаторіїв-профілакторіїв, соціальних послуг у позашкільній роботі з дітьми, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків).

Статтею 47 Закону №2240-III передбачено, що для забезпечення відновлення здоров'я застрахована особа та члени її сім'ї (а також особа, яка навчається у вищому навчальному закладі) мають право на отримання санаторно-курортного лікування, оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах (у тому числі дитячих) у межах асигнувань, установлених бюджетом Фонду на зазначені цілі, та в порядку і на умовах, визначених правлінням Фонду. Надання послуг застрахованим особам, пов'язаних із санаторно-курортним лікуванням, здійснюється за наявності медичних показань.

25 лютого 2009 року відповідно до статей 11 та 47 Закону №2240-III постановою правління Фонду №12 був затверджений Порядок отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Порядок №12).

Пунктом 1.1 Порядку №12 встановлено, що цей Порядок визначає умови отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, сплаченого за рахунок коштів Фонду, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».

Пунктом 4.1 Порядку №12 передбачено, що рішення про виділення путівки застрахованій особі приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, на підставі особистої заяви та довідки для одержання путівки (форма №070/о, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 27.12.99 №302 «Про затвердження форм облікової статистичної документації, що використовується в поліклініках (амбулаторіях)») (далі - медична довідка).

Пунктом 4.9 Порядку №12 визначено, що комісією (уповноваженим) із соціального страхування приймається рішення про виділення путівки (путівок) згідно з медичними показаннями для спільного санаторно-курортного лікування чоловіка, дружини, які працюють на цьому підприємстві та перебувають у шлюбі, або їх дітей віком від 4 до 18 років, у тому числі для члена сім'ї (дружини або чоловіка), який працює на іншому підприємстві і є застрахованою особою, та члена сім'ї, який навчається у вищому навчальному закладі з денною формою навчання.

Крім того, згідно пункту 4.11 Порядку №12 комісією (уповноваженим) із соціального страхування приймається рішення про поділ путівки для спільного санаторно-курортного лікування застрахованої особи та члена її сім'ї, що працює (дружини або чоловіка, які перебувають у шлюбі), у тому числі на іншому підприємстві (застрахованої особи), або її дитини віком від 4 до 18 років, застрахованої особи та члена її сім'ї, який навчається у вищому навчальному закладі з денною формою навчання, а також для двох застрахованих осіб, що працюють на одному підприємстві, за умови попереднього отримання письмового погодження адміністрації санаторно-курортного закладу і терміну лікування кожної особи не менше 12 діб.

З аналізу вищевказаних норм можна зробити висновок про те, що законодавством визначено два випадки отримання застрахованою особою соціальної послуги у вигляді санаторно-курортного лікування, а саме: або шляхом виділення путівки особі, або шляхом поділу путівки для спільного лікування. Тобто, як і в першому, так і в другому випадку метою надання вказаної соціальної послуги є лікування, яке, як визначено частиною 2 статті 47 Закону №2240-III, здійснюється за наявності медичних показань, які відображені у довідці для одержання путівки форми № 070/о.

Проте, як вбачається з довідки для одержання путівки на санаторне-курортне лікування від 24.09.2012 № 349 форми 070/о (а.с. 21), виданої Конотопською центральною районною лікарнею на ім'я ОСОБА_4, вказана довідка видана значно пізніше одержання путівки до ПРАТ "Укрпрофоздоровлення" ДП "Клінічний санаторій "Авангард" терміном заїзду з 28.07.2013.

Відповідно до п. 6.1 Порядку № 12 Правління Фонду та його відділень, Виконавча дирекція Фонду, виконавчі дирекції відділень Фонду, районні, міжрайонні, міські виконавчі дирекції відділень Фонду, комісії (уповноважені) із соціального страхування здійснюють контроль за розподілом, обліком, зберіганням, видачею, використанням путівок, здійсненням часткової оплати за путівки та звітністю по путівках.

Згідно пункту 6.2 Порядку №12 сума витрат Фонду за путівки, що видані з порушенням цього порядку, у тому числі не використані, не приймається до заліку та відшкодовується за рахунок страхувальника.

Згідно статті 27 Закону № 2240-ІІІ страхувальник зобов'язаний вести облік коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення та соціальних послуг відповідно до цього Закону.

Таким чином, видана застрахованій особі ОСОБА_3 путівка до санаторію була поділена без рішення комісії із соціального страхування підприємства і попереднього отримання комісією письмового погодження адміністрації санаторно-курортного закладу, та за відсутності на момент поділу довідки ф. № 070/о ОСОБА_4, чим порушено вимоги Закону № 2240 та Порядку № 12.

У свою чергу, комісією (уповноваженим) із соціального страхування Товариства з обмеженою відповідальністю "Конотопський завод по ремонту дизель-потягів" з порушенням Порядку № 12 не здійснено контролю за використанням путівки, виданої застрахованій особі ОСОБА_3

З огляду на те, що сума витрат Фонду за путівку, які видані з порушенням цього Порядку, у тому числі не використані, не приймається до заліку та відшкодовується за рахунок страхувальника, на думку суду, ці норми Порядку не передбачають часткового неприйняття до заліку сум витрат Фонду за путівку, що видані з порушенням цього Порядку. Тому суд вважає, що не можна вважати перевищенням фактичних витрат на надання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду всієї сплаченої Фондом суми, оскільки на застраховану особу, яка не мала медичної довідки, припадає лише частина сплачених коштів, а не всі кошти.

Статтею 28 Закону № 2240-ІІІ визначено, що страховик має право: проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників; накладати фінансової санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства; порушувати відповідно до законодавства питання про притягнення посадових осіб до відповідальності за порушення законодавства у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, вимагати надання інформації про вжиті заходи; накладати фінансові санкції та адміністративні штрафи.

Відповідно до частини 1 статті 30 Закону №2240-III страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

За таких обставин, суд вважає правомірним рішення відповідача про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове соціальне страхування в зв'язку тимчасовою втратою працездатності від 05.03.2013, яким до позивача застосовані фінансові санкції, з яких: сума неправомірно витрачених коштів у розмірі 3 657, 00 грн.; штраф у розмірі 50% неправильно витрачених страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг у розмірі 1 837, 50 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 КАС України.

Відповідач довів у судовому засіданні правомірність оскаржуваного рішення, що було підтверджено відповідними належними та допустимими доказами, дослідженими в судовому засіданні та позивач навпаки не надав суду доказів, що спростовують заперечення відповідача.

Таким чином, суд дійшов висновку, що в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Конотопський завод по ремонту дизель-потягів" до Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Конотопський завод по ремонту дизель-потягів" до Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення від 05.03.2013 № 37 в частині повернення страхових коштів у розмірі 3 675, 00 грн. та застосування штрафу у розмірі 1 837, 50 грн. - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) Є.Д. Кравченко

З оригіналом згідно

Суддя Є.Д. Кравченко

Повний текст постанови складений та підписаний 27 серпня 2013 року.