Постанова № 33186884, 29.08.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.08.2013
Номер справи
820/6282/13-а
Номер документу
33186884
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

29 серпня 2013 р. Справа №820/6282/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Нуруллаєва І.С., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області до Савинського дошкільного навчального закладу №3 про тимчасову заборону діяльності,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Головне управління Держсанепідслужби у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Савинського дошкільного навчального закладу №3, в якому просить суд тимчасово заборонити проведення медичних маніпуляцій та щеплень дітям в медичному кабінеті Савинського дошкільного навчального закладу №3, підпорядкованого Савинській селищній раді Балаклійського району Харківської області, до усунення недоліків.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до ч.3 статті 39 Закону України Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» та ч.4 ст.5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», згідно графіка планових перевірок підконтрольних об'єктів на 3 квартал 2013 року Балаклійського районного управління Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області, наказу Балаклійського районного управління Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області №171 від 03.07.2013р., направлення на проведення перевірки дотримання санітарного законодавства від 09.07.2013 №173 проведено планову перевірку Савинського дошкільного навчального закладу №3, підпорядкованого Савинській селищній раді.

За результатами перевірки встановлені факти грубого порушення ст.ст. 20, 22 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" №4004-ХІІ від 24.02.1994, п.1.2 та п. 1.3 спільного наказу Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства освіти та науки України від 30.08.2005 № 432/496, наказу Міністерства охорони здоров'я України від 16.09.2011 №595, наказу Міністерства охорони здоров'я України від 31.12.2009 № 1095, які можуть призвести до непередбачуваних наслідків та спричинити шкоду здоров'ю дітей, зокрема, в медичному кабінеті закладу відсутній холодильник з морозильною камерою для зберігання імунобіологічних препаратів та медикаментів, відсутній опромінювач бактерицидний для дезінфекції приміщення. В кабінеті відсутнє водопостачання, підключення до каналізації. У зв'язку з чим позивач просить суд застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду та задовольнити позовні вимоги.

Згідно з п.5 ч.1 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України дана справа розглядається у порядку скороченого провадження.

Копія ухвали про відкриття скороченого провадження була надіслана на адресу Савинського дошкільного навчального закладу №3 рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримана уповноваженою особою відповідача 13.08.2013 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.

Таким чином, відповідач належним чином повідомлений про наслідки неподання до суду заперечень проти позову або заяви про визнання позову.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.ст.33, 39 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24.02.1994р. №4004-ХІІ основними напрямами діяльності державної санітарно-епідеміологічної служби є, зокрема, здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду.

Державний санітарно-епідеміологічний нагляд - це діяльність органів, установ та закладів державної санітарно-епідеміологічної служби по контролю за дотриманням юридичними та фізичними особами санітарного законодавства з метою попередження, виявлення, зменшення або усунення шкідливого впливу небезпечних факторів на здоров'я людей та по застосуванню заходів правового характеру щодо порушників.

Державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється відповідно до Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні, що затверджується Кабінетом Міністрів України, вибірковими перевірками дотримання санітарного законодавства за планами органів державної санітарно-епідеміологічної служби, а також позапланово залежно від санітарної, епідемічної ситуації та за заявами громадян.

Результати перевірки оформляються актом, форма і порядок складання якого визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

Згідно Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд, затвердженого постановою КМУ від 22.06.1999р. №1109, метою державного санітарно-епідеміологічного нагляду є запобігання, виявлення та припинення порушень санітарного законодавства. Державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється головними державними санітарними лікарями, їх заступниками, іншими посадовими особами, а також установами і закладами державної санітарно-епідеміологічної служби у порядку запобіжного та поточного нагляду.

Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року №877-V (із змінами, внесеними Законом України від 20.06.2013р. №353-VII) передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до п. 4 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачені загальні вимоги до здійснення державного нагляду (контролю), а саме виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Відповідно до ч.3 ст.39 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється відповідно до Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні, що затверджується Кабінетом Міністрів України, вибірковими перевірками дотримання санітарного законодавства за планами органів державної санітарно-епідеміологічної служби, а також позапланово залежно від санітарної, епідемічної ситуації та за заявами громадян.

Судом встановлено, що Балаклійським районним управлінням Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області з 09.07.2013 року по 10.07.2013 року проведено планову перевірку Савинського дошкільного навчального закладу №3, підпорядкованого Савинській селищній раді.

Згідно з ч.4 ст.5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

В матеріалах справи міститься графік планових перевірок підконтрольних об'єктів на 3 квартал 2013 року Балаклійського районного управління Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області, наказ Балаклійського районного управління Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області №171 від 03.07.2013р. про проведення планової перевірки дотримання санітарного законодавства Савинського дошкільного навчального закладу №3, направлення на проведення перевірки дотримання санітарного законодавства від 09.07.2013 №173, а також повідомлення про проведення планової перевірки №433 від 27.06.2013 року, яке було отримано уповноваженій особі відповідача 27.06.2013р. (а.с.8-11, 12, 13, 14)

Результати проведеної перевірки оформлені актом дотримання вимог санітарного законодавства в дошкільному навчальному закладі (а.с.15-19).

В ході проведення перевірки дотримання вимог санітарного законодавства в дошкільному навчальному закладі - Савинському дошкільному навчальному закладі №3, яке було здійснено у присутності в.о.завідуючої Савинського ДНЗ (ясла-садок) №3 Колісник А.М., було встановлено порушення ст.ст. 20, 22 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" №4004-ХІІ від 24.02.1994, п.1.2 та п. 1.3 спільного наказу Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства освіти та науки України від 30.08.2005 № 432/496, наказу Міністерства охорони здоров'я України від 16.09.2011 №595, наказу Міністерства охорони здоров'я України від 31.12.2009 № 1095, зокрема, в медичному кабінеті закладу відсутній холодильник з морозильною камерою для зберігання імунобіологічних препаратів та медикаментів, відсутній опромінювач бактерицидний для дезінфекції приміщення. В кабінеті відсутнє водопостачання, підключення до каналізації.

Акт перевірки дотримання вимог санітарного законодавства в дошкільному навчальному закладі підписано в.о.завідуючої Савинського ДНЗ (ясла-садок) №3 Колісник А.М. без заперечень.

В поясненнях до вказаного акту в.о.завідуючої Савинського ДНЗ (ясла-садок) №3 Колісник А.М. зазначила, що згодна з виявленими порушеннями санітарних норм. (а.с.18)

Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24.02.1994р. №4004-ХІІ державні санітарні норми та правила - обов'язкові для виконання нормативно-правові акти центрального органу виконавчої влади в галузі охорони здоров'я, що встановлюють медичні вимоги безпеки щодо середовища життєдіяльності та окремих його факторів, недотримання яких створює загрозу здоров'ю і життю людини та майбутніх поколінь, а також загрозу виникнення і розповсюдження інфекційних хвороб та масових неінфекційних захворювань (отруєнь) серед населення.

Інструкцією про порядок застосування державною санітарно-епідеміологічною службою України адміністративно-запобіжних заходів (обмеження, тимчасова заборона, заборона, припинення, зупинення, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я №67 від 14.04.1995 року, передбачено, що до адміністративно-запобіжних заходів, порядок застосування яких регулюється цією Інструкцією, відносяться: обмеження, тимчасова заборона, заборона, припинення, зупинення при наявності значних санітарних показань (заподіяння або реальна загроза заподіяння шкоди здоров'ю).

Частиною 5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року №877-V (із змінами, внесеними Законом України від 20.06.2013р. №353-VII) передбачено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Частина 7 ст.7 зазначеного Закону України №877-V визначає, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Таким чином, суд приходить до висновку, що спеціальним законом щодо правових та організаційних засад, основних принципів і порядку здійснення державного контролю у сфері господарської діяльності є Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року №877-V (із змінами, внесеними Законом України від 20.06.2013р. №353-VII), який передбачає порядок звернення до суду органу державного нагляду з позовом щодо застосування заходів реагування.

Відповідно до ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Суд зазначає, що порушення санітарних норм відповідачем, є неприпустимим, оскільки це створює небезпеку для здоров'я і життя дітей.

Проаналізувавши фактичні обставини справи та законодавство, що врегульовує дані правовідносини, суд приходить до висновку, що діяльність суб'єкта господарювання - Савинського дошкільного навчального закладу №3, вчинялась з порушенням норм санітарного законодавства, а саме: ст.ст. 20, 22 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" №4004-ХІІ від 24.02.1994р., п.1.2 та п. 1.3 спільного наказу Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства освіти та науки України від 30.08.2005 № 432/496, наказу Міністерства охорони здоров'я України від 16.09.2011 №595, наказу Міністерства охорони здоров'я України від 31.12.2009 №1095, які можуть призвести до непередбачуваних наслідків та спричинити шкоду здоров'ю дітей, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне застосувати відносно відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом тимчасової заборони проведення медичних маніпуляцій та щеплень дітям в медичному кабінеті Савинського дошкільного навчального закладу №3, підпорядкованого Савинській селищній раді Балаклійського району Харківської області.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 69-71, 86, 94, 158-163, 183-2, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області до Савинського дошкільного навчального закладу №3 про тимчасову заборону діяльності - задовольнити у повному обсязі.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Савинського дошкільного навчального закладу №3 (місцезнаходження: 64270, Харківська область, Балаклійський район, смт. Савинці, вул. Кооперативна,1, код ЄДРПОУ 04397106) шляхом тимчасової заборони проведення медичних маніпуляцій та щеплень дітям в медичному кабінеті Савинського дошкільного навчального закладу №3, підпорядкованого Савинській селищній раді Балаклійського району Харківської області.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Обов'язок щодо забезпечення виконання рішення покласти на Головне управління Держсанепідслужби у Харківській області.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до ч. 12 ст. 183-2 КАС України він має право подати заяву про скасування цих заходів реагування, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя І.С. Нуруллаєв