Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"29" серпня 2013 р. № 820/5728/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Піскун В.О.,
розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Харківського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення суми, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 4739 грн. 25 коп.
Відповідач ухвалу про відкриття скороченого провадження отримав 19.07.2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке повернуто до суду 22.07.2013 року.
Заперечень проти позову або заяву про визнання позову до суду в десятиденний строк з дня одержання ухвали суду відповідач не надав.
Судом встановлено, що 05.07.2012 року ОСОБА_1 звернулась за сприянням у працевлаштуванні до Кегичівського районного центру зайнятості, де і була зареєстрована як особа, що шукає роботу, з відкриттям персональної картки НОМЕР_2.
12.07.2012 року відповідачем подана заява про надання статусу безробітного, в якій, зокрема, зазначено, що ОСОБА_1 зобов'язується повідомити службу зайнятості у разі зміни вказаних у заяві даних та персональних даних, які занесені у картку персонального обліку, в тому числі, вступ до навчального закладу, що підтверджено особистим підписом заявника.
Згідно поданої заяви ОСОБА_1 наказом від 12.07.2012 року №НТ120712 з 12.07.2012 року було надано статус безробітного та наказом №НТ121130 призначена виплата допомоги по безробіттю відповідно до п.п.2, 4 ст. 22, п.2 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.2.7, 2.9 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" з 12.07.2012 року по 06.07.2013 року.
Кегичівським районним центром зайнятості, у зв'язку з надходженням інформації від Державної податкової служби щодо отримання ОСОБА_1 стипендії протягом 3-го та 4-го кварталів 2012 року в Державному вищому навчальному закладі «Дніпропетровський коледж технологій та дизайну», проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", про що складено акт від 11.06.2013 року №125.
Розслідуванням встановлено, що в порушення ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" ОСОБА_1 з 01.09.2012 року по 10.10.2012 року проходила навчання в Державному вищому навчальному «Дніпропетровський коледж технологій та дизайну» на денному відділенні, про що не повідомила Кегичівський районний центр зайнятості, а отже відносилась до категорії зайнятого населення та не мала права перебувати на обліку як безробітна та отримувати матеріальну допомогу та соціальні послуги. За період навчання їй була нарахована стипендія в розмірі 1100 грн. У зв'язку з чим, за період з 01.09.2012 року по 10.06.2013 року відповідачем була незаконно отримана допомога по безробіттю в сумі 4739 грн. 25 коп.
На підставі вищевказаного акту Кегичівським районним центром зайнятості було прийнято рішення про повернення ОСОБА_1 коштів в сумі 4739 грн. 25 коп., оформлене наказом від 11.06.2013 року №95, з яким відповідач був ознайомлений 11.06.2013 року.
Відповідно статті 1 Закону України "Про зайнятість населення", який був чинний на момент виникнення спірних відносин, зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі. Зайнятість населення, що проживає на території України, забезпечується державою шляхом проведення активної соціально-економічної політики, спрямованої на задоволення його потреб у добровільному виборі виду діяльності, стимулювання створення нових робочих місць і розвитку підприємництва. Громадяни України вільно обирають види діяльності, які не заборонені законодавством, у тому числі і не пов'язані з виконанням оплачуваної роботи, а також професію, місце роботи відповідно до своїх здібностей. Примушування до праці в будь-якій формі не допускається, за винятком випадків, передбачених законодавством України. Добровільна незайнятість громадян не є підставою для притягнення їх до адміністративної або кримінальної відповідальності. В Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах: а) працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб; б) громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство"; в) обрані, призначені або затверджені на оплачувану посаду в органах державної влади, управління та громадських об'єднаннях; г) які проходять службу в Збройних Силах України, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України, військах внутрішньої та конвойної охорони і Цивільної оборони України, органах внутрішніх справ України, інших військових формуваннях, створених відповідно до законодавства України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, альтернативну (невійськову) службу; е) які проходять професійну підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації з відривом від виробництва; навчаються в денних загальноосвітніх школах і вищих навчальних закладах; ж) працюючі громадяни інших країн, які тимчасово перебувають в Україні і виконують функції, не пов'язані із забезпеченням діяльності посольств і місій. Законодавством України можуть передбачатися й інші категорії зайнятого населення.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Відповідно до частини другої та третьої статті 36 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено наступне: застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з п.6 "Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним" у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Кегичівським районним центром зайнятості було підготовлено відповідачу лист-претензію від 11.06.2013 року за вих. № 06 щодо повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю у сумі 4739,25 грн., в якому пропонувалось повернути кошти добровільно на протязі п'ятнадцяти календарних днів з дня отримання цього повідомлення, з яким відповідач був ознайомлений 11.06.2013 року.
Зазначений наказ №95 від 11.06.2013 року про повернення коштів відповідачем не оскаржено.
Заборгованість у розмірі 4739,25 грн. відповідачем сплачена не була.
Крім того, 27.06.2013 року відповідачем подано заяву до Кегичівського районного центру зайнятості, згідно якої ОСОБА_1 зобов'язується сплатити борг до кінця 2013 року.
До теперішнього часу вищезазначені кошти відповідачем службі зайнятості не відшкодовані.
За таких обставин, суд знаходить позов обґрунтованим, доведеним і таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
Згідно з ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.
На підставі вищенаведеного, керуючись п.5 ч.2 ст. 17, 158, 161, 162, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Харківського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення суми - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), ІНФОРМАЦІЯ_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості (код ЄДРПОУ 03491277, адреса: 61068, м. Харків, вул. Броненосця Потьомкін, 1а, р/р 37178304900001 в ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 4739.25 грн. (чотири тисячі сімсот тридцять дев'ять грн. 25 коп.).
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною та підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги, в порядку встановленому ст. 254 КАС України.
Суддя Піскун В.О.