ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
15 серпня 2013 року № 2а-3743/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І. при секретарі судових засідань Віруцькій О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртранснафта" до Міжрегіонального Головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Головного управління державної казначейської служби в м. Києві про повернення помилково сплаченої суми у розмірі 26 035 650,00грн.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Публічне акціонерне товариство «Укртранснафта» звернулось до суду з вимогами про визнання протиправними дій щодо неповернення помилково сплаченого 17.05.2007 до державного бюджету платежу з частини чистого прибутку (доходу) у розмірі 26 035 650,0 грн.; стягнення з Головного управління державної казначейської служби в м. Києві помилково сплачений позивачем платіж з частини чистого прибутку (доходу) у розмірі 26 035 650,0 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ним в декларації з податку на прибуток за І квартал 2007 року помилково здекларовано частину чистого прибутку (доходу) у вказаній сумі, яка в подальшому була перерахована до державного бюджету. Вчинені позивачем дії щодо повернення помилково сплаченого платежу бажаних наслідків не мали. Відповідач листом повідомив позивача про пропуск строку встановленого п. 102.5 ст. 102 Податкового кодексу України для повернення надміру сплачених грошових зобов'язань. Проте, позивач вказує, що заяви про повернення надміру сплачених коштів ним було подано 06.09.2007 та 10.06.2010, 21.06.2010, тобто у встановлений строк.
Відповідач - Міжрегіональне Головне управління Мін доходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників податків - заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи та зазначив, що позивачем пропущено строк на повернення помилково сплачених платежів.
Відповідач - Головне управління Державної казначейської служби у м. Києві - заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи та просив суд вирішити справу без його участі.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва,
ВСТАНОВИВ:
ВАТ "Укртранснафта" в декларації з податку на прибуток підприємства за І квартал 2007 року задекларовано частину прибутку у сумі 26035 600,00 грн.
В подальшому, платіжним дорученням від 18.05.2007 №6 ВАТ "Укртранснафта" перераховано до державного бюджету вказану вище суму.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 №951 «Про затвердження фінансових планів підприємств Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» затверджені фінансові плани НАК «Нафтогаз України» та її дочірніх компаній. В консолідованому фінансовому плані НАК «Нафтогаз України» та основних показників зведеного руху коштів компанії, фінансових планах НАК «Нафтогаз України» як окремої юридичної особи, дочірніх компаній на 2007 рік відрахувань частини прибутку не передбачено.
20.08.2007 позивачем подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок та заяву від 06.09.2007 №19-22/258/4530 про зарахування зазначеного платежу в рахунок інших податкових платежів.
Судом встановлено, що листом від 20.09.2007 №10771/10/19-00 відповідач повідомив, що сума частини прибутку за І квартал 2007 року є правомірно сплаченою та не може рахуватись як переплата.
З матеріалів справи вбачається, що Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великими платниками податків проведена планова документальна перевірка з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства Відкритого акціонерного товариства "Укртранснафта" за період 01.07.2005 по 30.06.2007, за результатами якої складено акт від 24.10.2007 № 894/41-20/31570412 (далі - акт перевірки).
Судом встановлено, що в акті перевірки відповідач вказує, що позивачем порушено ст.. 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", згідно якої частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами 1 кварталу 2007 року складає 26 035600,00 грн. та за І півріччя 2007 р. - 37 176 400,00 грн.
декларації з податку на прибуток підприємства за І півріччя 2007 року (р. 21) та Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності в 2007 році за І півріччя 2007 року, частина чистого прибутку (доходу) задекларована позивачем у сумі 63 212 000,00 грн.
ВАТ "Укртранснафта" 20.08.2007 подало до СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (вх. №12854 від 20.08.2007 р.) на зменшення суми частини прибутку на суму 63 212 000,00 грн. Згідно Форми № 2 "Звіт про фінансові результати за І квартал 2007 року" чистий прибуток (рядок 220) склав 65 089 000,00 грн. Згідно Форми № 2 "Звіт про фінансові результати за І півріччя 2007 року" чистий прибуток (рядок 220) склав 158 030 000,00 грн.
Відповідач вважає, що враховуючи зазначене, частина чистого прибутку (доходу), що підлягає нарахуванню сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності І кварталу 2007 року складає 26 035 600,00 грн.; частина чистого прибутку (доходу), підлягає нарахуванню за результатами щоквартальної фінансово-господарської звітності за І півріччя 2007 року 63 212 000,00 грн., частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності І півріччя 2007 року 37 176 400,00 грн.
На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення -рішення від 06.11.2007 р. № 0001944120/0 на загальну суму 78 457 960,00 грн., з яких 63 212000,00 грн. основного платежу та 15 245 960,00 грн. -штрафних (фінансових) санкцій.
За результатом адміністративного оскарження вказаного вище податкового повідомлення-рішення, скаргу позивача частково задоволено та прийнято податкове повідомлення-рішення від 22.04.2008 №0000964120/2.
Судом встановлено, що постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.04.2009 по справі №6/537 задоволено позовні вимоги ВАТ «Укртранснафта» до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків та скасовано податкові повідомлення-рішення від 06.11.2007 №0001944120/0 та від 22.04.2008 №0000964120/2. Постанова набрала законної сили 30.11.2010.
Як вбачаться з матеріалів справи, 10.06.2010 позивачем направлено заяву №18-02/233/3194 про зарахування помилково сплаченого платежу з частини чистого прибутку (доходу) у розмірі 26 035 650,0 грн. на рахунок податку на додану вартість в сумі 10 000 000,0 грн., та на рахунок податку на прибуток в сумі 16 035 650,0 грн.
Судом встановлено та сторонами не заперечується, що листом від 18.06.2010 відповідач повідомив про залишення заяви без виконання, оскільки переплата обліковується з 18.05.2007, а заява про зарахування коштів від 10.06.2010, тобто позивачем пропущено встановлений 1095 денний строк для подання заяви про повернення сум помилково сплачених податків.
З матеріалів справи вбачається, що 21.06.2010 позивач знову звернувся до відповідача з заявою про зарахування зазначеної переплати в рахунок сплати податку на прибуток.
Судом встановлено, що заява залишена без виконання у зв'язку із зверненням цього питання до Державної податкової адміністрації у м. Києві.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.
Як зазначено вище постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.04.2009 по справі №6/537 за позовом ВАТ "Укртранснафта" до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків податкові повідомлення-рішення від 06.11.2007 №0001944120/0 та від 22.04.2008 №0000964120/2. Постанова набрала законної сили 30.11.2010.
Як вбачається зі змісту зазначеної постанови, судом встановлено, що ВАТ "Укртранснафта" не є суб'єктом сплати частини прибутку (доходу) до загального фонду державного бюджету відповідно до статті 61 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України " та ст. 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судомив рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа щодо якої встановлено ці обставини.
Враховуючи викладене, не потребує повторного доказування встановлена судовим рішенням в справі №6/537 обставина, що ВАТ "Укртранснафта" не є суб'єктом сплати частини прибутку (доходу) до загального фонду державного бюджету відповідно до статті 61 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України " та ст. 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Суд також звертає увагу, що представник відповідача в судових засіданнях не заперечував щодо того, що ВАТ "Укртранснафта" не є суб'єктом сплати частини прибутку (доходу) до загального фонду державного бюджету відповідно до статті 61 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України " та ст. 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", а лише вказував на пропуск позивачем строку на подачу заяви про повернення надмірно сплачених коштів.
Відповідно до п. 102.5 ст. 102 Податкового кодексу України заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Згідно з розділом 7 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 №276, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 №843/11123, заяви на повернення сум помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) у випадках передбачених податковими законами можуть бути подані не пізніше 1095 дня наступного за днем здійснення такої переплати (за винятком повернення зайво утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету, у тому числі у зв'язку з нарахуванням податкового кредиту на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік). При цьому в останньому випадку строк 1095 днів починає обліковуватися від дня, наступного за днем отримання права на таке відшкодування.
Для застосування вказаних норм встановленню підлягає дата виникнення права на відшкодування надмірно сплачених зобов'язань.
Як зазначено вище, постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 №951 «Про затвердження фінансових планів підприємств Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» затверджені фінансові плани НАК «Нафтогаз України» та її дочірніх компаній. В консолідованому фінансовому плані НАК «Нафтогаз України» та основних показників зведеного руху коштів компанії, фінансових планах НАК «Нафтогаз України» як окремої юридичної особи, дочірніх компаній на 2007 рік відрахувань частини прибутку не передбачено. Постанова набрала чинності з дня прийняття тобто з 18.07.2007.
Враховуючи, що до прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 18.07.2007 №951 позивач був суб'єктом сплати частини прибутку (доходу) до загального фонду державного бюджету, суд дійшов висновку, що права на відшкодування надмірно сплачених зобов'язань, суд дійшов висновку, що право на повернення сплаченої частини прибутку (доходу) до загального фонду державного бюджету, позивач набув з 18.07.2007, тобто з дня набрання чинності вказаної вище постанови.
Як зазначено вище, позивачем 18.06.2010, 21.06.2010 подано заяви про зарахування зазначеної переплати в рахунок сплати податку, отже твердження відповідача про порушення позивачем 1095 строку є необґрунтованим.
Відповідно до довідки Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 14.08.2013 №870/9/11-333 (т. 2 а.с. 49) станом на 14.08.2013 у позивач не має податкового боргу.
Відповідно до ст. 45 Бюджетного кодексу України Державне казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету. Списання коштів з бюджету за рішенням суду щодо повернення платнику податків надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету проводиться у межах надмірно та/або помилково сплачених ним до бюджету коштів.
Відповідно до п. 16. Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку виконання рішень про стягнення коштів місцевого та державного бюджетів або боржників» від 03.08.2011 № 845 органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів, зокрема для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів.
Враховуючи викладене, оскільки позивач не є суб'єктом сплати частини прибутку (доходу) до загального фонду державного бюджету, отже позивачем помилково перераховано до державного бюджету частину чистого прибутку (доходу) в розмірі 26 035 650,0 грн., що підтверджується матеріалами справи, на час вирішення справи позивач не має податкової заборгованість, відтак суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як встановлено судом, відповідач не довів правомірності дій щодо неповернення помилково сплаченого 17.05.2007 до державного бюджету платежу з частини чистого прибутку (доходу) у розмірі 26 035 650,0 грн., а відтак наявні підстави для Стягнути з Головного управління державної казначейської служби в м. Києві шляхом безспірного списання з державного бюджету помилково сплаченої позивачем суми.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Міжрегіонального Головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків щодо неповернення помилково сплаченого 17.05.2007 до державного бюджету платежу з частини чистого прибутку (доходу) у розмірі 26 035 650,0 грн.
3. Стягнути з Головного управління державної казначейської служби в м. Києві шляхом безспірного списання з державного бюджету на користь Публічного акціонерного товариства «Укртранснафта» (01133, м. Київ, вул.. Кутузова, 18/7, код ЄДРПОУ 31570412, п/р 26008056200439 в Столичній філії ПАТ КБ «Приватбанк», МФО 380269) помилково сплачений платіж з частини чистого прибутку (доходу) у розмірі 26 035 650,0 грн. (двадцять шість мільйонів тридцять п'ять тисяч шістсот п'ятдесят).
Постанова набирає законної сили в строк і в порядку, передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.І. Келеберда
Повний текст постанови виготовлено 23.08.2013